Faydalı Bilgiler

Ziraat Bankası Bes İptali

Ziraat Bankası Bes İptali hakkında merak edilenler içeriğimizin devamında

Ziraat Bankası BES iptali (cayma) para iadesi  için kısa süre içinde bankaya başvuru yapmak gerekir. Bu  şekilde sistemden çıkmak mümkün  aileye verir. BES sistemi ile belirli bir birikim yapabilmek veya emekli maaşı almak mümkündür. Ancak bazen nakit ihtiyacına bağlı olarak sistemden çıkmanız  mecburi hale gelebilir. Ziraat Bankası BES iptali(cayma) para iadesi ile  birikmiş olan paranızı istediğinizde alabilirsiniz.

Uzun senelerden bu yana Türkiye’de var olan bireysel emeklilik sistemine gönüllü  bir şekilde katılım sağlamak mümkündür. Bunun haricinde de çalışanlar için uygulanan otomatik katılım sistemi de mevcuttur. Bu sistem sayesinde aylık  olarak çalışanların maaşından belirli bir tutar kesilir. Bu şekilde on sene sonunda ve 56 yaşında emeklilik hakkı Elde edilir.

Katılım primleri otomatik olarak, işveren tarafından çalışanın maaşından kesilir. Otomatik katılım sisteminden çalışanların istediği zaman çıkma Hakkı bulunmaktadır. Sistemden üç yıl dolmadan çıkanlar devlet payından faydalanamaz. Aynı zamanda yeniden sisteme girme  konusunda da bazı sınırlamalar söz konusudur.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır
Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES iptali, bankanın internet  şubesi veya mobil şubeden yapılmaktadır. Bunun için kimlik ya da müşteri numarası ile sistem giriş yapmak  gerekmektedir. Aynı zamanda internet şubesi  kullanımı için bir şifre belirlemek de gerekir. İnternet şubesinden işlem yapmak için ziraatbank.com.tr adresine  gelmezler. Bu adrese giriş  yapılmasının ardından “İnternet Şubesi” kısmından “Bireysel” seçeneğine  tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. Ardından  çıkan ekranda T.C. kimlik numarası ya da müşteri numarası  istenecektir.

Ziraat Bankası BES İptal Dilekçesi

Ziraat Bankası BES iptal dilekçesi  şeklinde henüz hazır bir form  bulunmamaktadır. Bunun yerine müşteri kendisi bir dilekçe hazırlayıp sunabilir. Dilekçede başvuru yapan kişinin; ad, soyad, kimlik numarası, telefon numarası gibi kişisel yer almalıdır. Bunun dışında hesap numarası, sözleşme numarası ve IBAN da dilekçede yer bulunması gereken bilgilerdir.

Ziraat Bankası BES İptali Cayma Formu İndir

Ziraat Bankası BES iptali cayma formu ile  istediğiniz zaman sistemden  çıkabilirsiniz. Sistemden çıkmak için  İptal gerekçelerinin yer  aldı bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçede ayrılma nedenleri  özellikle belirtilmelidir.

Ziraat Bankası BES iptali işleminden sonra tekrar sisteme dâhil olmak konusunda bir sıkıntı olmaz. Çıkış  yapan kişiler belirli koşullarda tekrar sisteme girme hakkı elde edebilir. İlk iki ay içerisinde sistemden çıkış yapmış olanlar, istedikleri zaman tekrar dahil olabilirler.

Ziraat Bankası BES Sorgulama

Ziraat Bankası BES sorgulama işlemi, internet veya  mobil şubeden kısa sürede yapılabilir. Bunun için ziraatbank.com.tr adresine giriş  yapılması gerekir. Bu adrese giriş yapıldıktan sonra “İnternet Şubesi” daha sonra da “Bireysel” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Sisteme kimlik numarasını veya müşteri numarasını  kullanarak girebilirsiniz. Bunun haricinde internet şubesi şifrenizi girmeniz de şarttır. Sisteme giriş yapılmasının  ardından daha sonra sağ alt kısımda yer alan menüdeki “Bireysel Emeklilik(BES)” seçeneğini tercih etmek gerekir. Otomatik katılım seçeneğinden de istediğiniz her türlü işlemler yapılabilir.

Ziraat Bankası BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

Ziraat Bankası BES devlet katkısı, %30 olarak Belirlenmiştir. Yani  aylık olarak ödenen prim tutarına %30 devlet katkısı  sağlanmaktadır. Katkı payı, otomatik katılım biçiminde ödenir. Bunun dışında kredi kartından, müşterinin kendisi tarafından ödeme  yapılması da mümkündür. Düzenli ödemeler yapılabileceği gibi müşteri tarafından ek ödemeler de olabilir.

Emeklilik  planı yapılması halinde bir yıl içinde dört defa değiştirilmesi mümkündür. Aynı zamanda bununla birlikte fon dağılımı yılda 12 kez değiştirilebilir. Ziraat Bankası BES müşteri hizmetlerine ulaşmak için 444 00 00 numarasını arayabilirsiniz. İlave olarak 0850 258 00 00 numarasından da bankayla iletişime geçebilirsiniz. İstediğiniz her türlü bireysel emeklilik ile ilgili işlemleri yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası BES Müşteri Hizmetleri

Ziraat Bankası BES müşteri hizmetlerine ulaştıktan sonra provlemin kısa sürede çözülmesi zor olmaz. Bunun dışında fon değişikliği, iptal gibi işlemler de katılımcı tarafından yapılabilir. BES, sistemi uzun vadede fırsatlar sunan bir sistemdir. Bu sebeple sistemde ne kadar uzun süre kalırsanız karınız o kadar artış gösterecektir.

Gerek duyulmadıkça iptal işlemi yapmamakta yarar vardır. Ancak gerektiği durumlarda sistemden ayrılmanın önünde herhangi bir engel bulunmaz. Bu şekilde herhangi bir para ihtiyacı olduğunda sistemde biriken para kullanım için aktif olur. Ziraat Bankası BES iptali(cayma) para iadesi için  isteyenler istedikleri zaman sistemden ayrılabilirler. Https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkinden YouTube kanalımızı ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu