Faydalı Bilgiler

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir ?

Yeşil kartlılara verilen yardımlar muhtaç ailelerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Yeşil kartlılara verilen yardımlar hangileri ? Kimler bu yardımları alabilir ? Detaylar haberimizde.

Yeşil kartlılara verilen yardımlar 2023 yılında da devam ediyor. Özellikle de ülkemizde ve dünyada yaşanan son ekonomik sıkıntılarla beraber ” yeşil kartlılara yardım var mı ? ” sorusu sık sık sorulmaya başlanmıştır.

Bizde bu yazımızda devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusuna değinmeye çalıştık ve yeşil kartlılar nelerden faydalanabilir anlatmaya çalıştık.

Yeşil kartlı vatandaşlarımıza devletin verdiği bir çok yardım var. Eğer yeşil kartlı iseniz birazdan maddeler halinde sayacağımız yardımlardan faydalanabilirsiniz. Gelin şimdi yeşil kartlıların alabileceği yardımlar 2023 itibariyle neler bir bakalım.

1-Kömür Yardımı

Yeşil kartlılara verilen yardımlar içerisinden ilk sayacağımız yardım kömür yardımı. Kömür yardımı almak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekmektedir. Syd Vakıfları her aileye 750 kg toplamda 30 torba kömür yardımı yapmaktadır. Detaylarını bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

2-Aşı Parası

Eğer yeni bir bebeğiniz dünyaya gelmişse Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından Aşı parası yardımı alabilirsiniz. 0-6 yaş arası çocukları bulunan aileler bu yardımdan faydalanabilirler.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 55 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) aylık 100 TL ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 150 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 150 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Yeşil kartlıların faydalanabileceği bu yardımın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

3- Doğum Ve Süt Parası

Yesil kartlilara verilen yardimlar 2022 yılı itibariyle devam etmektedir. Bu yardımlardan biri de Doğum Ve Süt Parasıdır.

Doğum yapan annelere devletimiz doğum parası yardımı yapmaktadır.

 • Tek sefere mahsus olmak üzere
 • Birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL

Süt parası 2022 yılı itibariyle 180 TL olup tek sefere mahsus bir ödemedir.

Eğer çoklu doğum yapmış iseniz Çoklu doğum yardımı çocuk başına 215 TL olarak yapılmaktadır. Süt parası yatmadı ise başvuru yaptığınız yeri mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Çoklu doğum yardımı, doğum yardımı, süt parası ve yeşil kartlılar süt parası alabilir mi ? hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar
Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar

4- Çocuk Parası ( Eğitim Yardımı )

Yesil kart yardimlari içerisinde belki de en çok merak edileni halk arasında çocuk parası olarak da bilinen şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarıdır. Sosyal güvencesi olmayan yeşil kartlı ailelere verilen bu yardım PTT’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Yeşil kartlılara destek amacıyla ödenen bu yardımın detayları şöyle.

Çocuk parası (eğitim yardımı ) ödemeleri miktarı şöyle:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 100 TL
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 90 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 150 TL
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 130 TL’dir.

Yeşil kartlılara devlet yardımı içerisinde önemli bir kalem olan Çocuk parası yardımı Detaylar için tıklayınız. Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemlerini ALO 144 yardım hattı üzerinden yapılabilir.

5Gebelik Yardımı

Yeşil Kartlı vatandaşlara yardım kalemlerinden biri de gebelik yardımıdır. Gebelik yardımı ile çocuk bekleyen ailelerin bir nebze maddi yüklerini hafifletmek amaçlanır. Devletin yeşil kartlılara maddi yardım olarak en çok verdiği yardım diyebiliriz.

Gebelik yardımı aylık 100 TL‘dir. Ödemeler PTT’lere anne adına yatırılmakta olup 2 ayda bir hesaplara geçmektedir.

1.takip döneminde toplam 4 kez kontrole gideceksiniz ve 4 ödeme alacaksınız. Buda 4×100=400 TL yapmaktadır.

2.takip döneminde toplam 3 kez kontrole gideceksiniz ve 3 ödeme alacaksınız. Buda 3×100=300 TL yapmaktadır.

3.takip döneminde toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 100 TL yapmaktadır.

4.takip döneminde toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 100TL yapmaktadır.

Gebeliğiniz boyunca toplamda 9×100= 900 TL ödeme alacağınız anlamına gelmektedir. Detaylar.

6- Yaşlılık Maaşı

65 yaşını doldurmuş vatandaşlarımıza verilen bir diğer yardım ise 65 yaş yaşlılık maaşıdır. Bu yardım her ay düzenli olarak PTT şubelerine yatmaktadır. 2022 yılı için güncel 65 yaş yaşlılık aylığı 1,084 TL olmuştur. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

7- Dulluk Maaşı

Yesil kartlilara verilen yardimlar 2022 yılında da devam ediyor. Bunlardan iri de dulluk maaşıdır. Eşi vefat eden kadınlara bağlanan bu yardım 2 ayda bir ödenmekte olup toplam 1,000 TL‘dir. Detaylar.

8-Engelli Maaşı

Yeşil kartlıya sosyal yardım denilince akla gelen diğer bir yardım ise engelli maaşıdır. Eğer engelli raporunuz %40 ve üzeri ise engelli maaşı alabilirsiniz. Engelli maaşları PTT üzerinden yatırılmaktadır. Şartları taşıyan vatandaşlara şu miktarlarda ödeme yapılmaktadır.

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 1594 TL

%70 ve üzeriyse 2392 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2022 yılı itibariyle 1536 TL’dir. Detaylar.

9-Öksüz-Yetim Maaşı

Anne yada babası vefat eden 18 yaş altı çocuklara verilen yardımdır. Anne-baba eşi vefat ettikten sonra da bu yardım devam etmektedir. Tabi şartları hala taşıyorsa.

Öksüz yetim maaşı ne kadar 2022 için merak edilen sorunların başında geliyor. Devlet çocuk başına aylık 300 TL olmak üzere iki ayda bir 600 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır.

Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 600 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 2,400 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur. Detaylar.

10- Elektrik Yardımı

Aslında sadece yeşil kartlılar değil hanesinde aktif bir yardımı bulunan herkese verilen bir yardımdır.

1-2 kişilik haneler 75 KW 130 TL

3 kişilik haneler 100 KW 173 TL

4 kişilik haneler 125 KW 216 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 260 TL Detaylar.

11- Asker Ailesine Maaş Yardımı

Yeşil kart yardımı 2022 arasında önemli bir diğer yardım ise eşi yada çocuğu askere giden ailelere yapılan yardımdır. Amaç şahsın askere alınması sonrasında ailesinin maddi zorluk çekmesini engellemektir.

Asker ailesi maaşı 2022 yılı için aylık 500 TL olmak üzere 2 ayda bir 1,000 TL’dir. Asker ailelerine verilen bu para yardımı vatandaşlarımızın PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Ödemeler 2 ayda bir çift ayların son haftasında yapılmaktadır. Detaylar.

12- Silikozis Aylığı

Silikozis hastası kişilere verilen yardımdır.

2022 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 3.445,49 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta Silikozis olan vatandaşlara 3,937,25 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 4,387,44 TL ödeme yapılmaktadır. Detaylar.

13-Kronik Hastalara Elektrik Yardımı

Kronik hastalığı bulunup makinaya bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışan ailelere verilen yardımdır. Hastalara aylık 200 TL elektrik faturası desteği verilmektedir. Yani faturanızın 200 TL’sine kadar devlet karşılamaktadır.

14- Tüberküloz Ve SSPE Hastalarına Verilen Maaş

Tüberküloz ve SSPE hastası yeşilkartlı vatandaşlara verilen yardımdır.

Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2022 aylık 1,905,61 TL ödenirken, ayrıca yatağa bağımlı olan tüberküloz hastalarına ek olarak aylık 600 lira daha ödeme yapılacak. Dolayısıyla tüberküloz hastaları aylık 2.505 TL ödeme alacak.  Detaylar.

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından verilen bir maaştır. Bu maaş aile bütünlüğü tehlikede olan çocuklara ödenmektedir.

Sosyal yardımlara zam yapıldıktan sonra sed maaşları ise zamdan sonra şu şekilde şekillenmiştir:

 • Okul öncesi Çocukların maaşları 1584 TL’den 2060 TL’ye
 • 1-8 Sınıf öğrenci maaşları 2376 TL’den 3090 TL’ye
 • 9-12 Sınıf Öğrenci maaşları 1547 TL’den 2011 TL’ye
 • Ortaokul seviyesinde olup da okula gitmeyen 850 TL’den 1.092 TL’ye
 • Yüksek Okul Öğrenci maaşları ise 2785 TL’den 3708 TL’ye çıkarılmıştır.
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1635 TL

Aylık maaş ödenmektedir. Detaylar için Tıklayın.

15- Yeşil Kartlılara Para Yardımı 2023

Yeşil kartlilara para yardımı 2021 da olduğu gibi yine devam etmektedir. Yeşil kartlılara para yardımı 2023 yılında da bazı kriterlere bağlanmıştır. Türkiye de yeşil kartlı aile sayısı epey fazla. Buna karşılık kaynaklar sınırlı. Devlet yeşil kartlılara para yardımı yaparken bu durumun göz önüne alması kaçınılmaz. Yeşil kartlı olanlara yardım verilirken kaynakların sınırsız olmadığı gerçeği göz önüne alınır.

Bu yüzden vakıflar kendi mütevelli heyetleri ile bu çerçeveyi sınırlamaya giderler ve sosyal yardimlasma yesil kartlilara yardim verirken bu sistemi uygulamak zorunda kalır. Yeşil kartlılara para yardımı yapılırken adaletli davranmak adına oluşturulan bu kriterler genellikle hane reisinin çalışabilirlik durumu ve hanenin ev ve eşya durumudur.

Yani hane reisi var mı evde. Var ise çalışabilir durumda mı ? ( “çalışıyor mu “değil “çalışabiliyor mu”. Dikkat edeniz.) Hane de sürekli tedavi gören birey var mı ? vs. Bu kriterler vakıflarda ki mütevelli heyeti tarafından değerlendirilir ve uygun olan ailelere para yardımı yapılır.

Yeşil kart yardım parası miktarı ve ödeme aralıkları vakıf mütevelli heyeti tarafından belirlenir. Bazı vakıflarda bu yardımlar her ay iken bazı vakıflarda ise 6 ayda bire kadar çıkabilmektedir.

Bu tamamen vakıfta ki muhtaç ailelerin sayısına bağlı. Bu yüzden yeşil kart para yardımı 2023 itibariyle yukarıda ki şartlar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Yeşil kartlılara yardım yapılacak mı ? sorusunun cevabı vakıftan vakıfa dönemsel olarak değişir. Yeşil kart maaşı ne kadar 2022 yılı için sorusunun cevabı yine vakfın olanaklarına göre değişmektedir.

Bu yazımızda yeşil kart yardım başvurusu ve  Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından faydalanabileceğiniz yardımlardan bahsettik. Yeşil kart para yardımı başvurusu vakıflara yapılmaktadır.

16- Aile Destek Programı

Türkiye aile destek programı açıklandı. Bu programa göre dar gelirli ailelere her ay belli kriterlere göre maaş bağlanıyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından da açıklanan Türkiye aile destek programının bütün detaylarına birlikte bakalım. Lütfen yazıyı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Böylece aile destek programı konusunda bütün detayları öğrenmiş olacaksınız.

Aile Destek Programı Nedir?

Aile destek programı, ihtiyaç sahibi olan ailelere verilen bir sosyal destektir. 2022 Haziran ile 2023 Mayıs ayları boyunca 12 ay dahilinde 4 farklı gelir periyoduna göre ailelere destek verilecektir. Bu yardımdan yaklaşık 4 milyon aile faydalanacak. Ancak bu yardımdan faydalanmak için bazı başvuru kriterleri de bulunmaktadır.

Türkiye Aile Destek Programı Ne Zaman Başlayacak?

Aile bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu programın başlangıcı Haziran, 2022 bitiş tarihi ise Mayıs 2023 olarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımızın hak kaybına uğramaması için bir an önce başvuru yapmalarında fayda vardır. Aile destek paketi başvurusu yapıldıktan sonra ödemeler de başlamış olacaktır. Başvurusunu geç yapan arkadaşlar 12 ay boyunca bu yardımı alacaklarına kaç ay geç kaldırlarsa o kadar eksik maaş almış olacaklardır. Bu sebeple e devletten veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bir an önce giderek başvurunuzu tamamlayınız.

Türkiye Aile Destek Programına Nasıl başvurulur ?

Aile destek paketi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların iki seçeneği bulunmaktadır. İlk seçenek e devlet sistemidir. E devlet sistemine girerek arama kısmına Aile destek yardımı diye yazmanız yeterli olacaktır. Açılan pencerede aile destek programı kısmına tıklayıp ilerleyerek başvuru tamamlanır. Bütün bilgilerin eksiksiz doldurulması çok önemlidir.

Aile Destek Programı Başvuru Ekranı

E devlet başvuru linki : https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Başvuru için ikinci adres ise her ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfıdır. Burya da bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları her ilçenin kaymakamlıklarına bağlı olarak çalışan resmi kurumlardır.
İnternet sıkıntısı yaşayan veya e devletten başvuruyu yapamayan vatandaşların bizzat başvuru yapması da mümkün.

Başvurular e devletten ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yapılmakta ve son kararı vakıflar vermektedir.

Türkiye Aile Destek Programı Şartları Nelerdir?

Yapılan açıklamaya göre bu programın başlıca şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • T.C vatandaşı olmak
 • Kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3 ünü geçmemesi
 • İkametin Türkiye sınırları içinde olması
 • E devletten veya Sosyal Yardımlaşma Vakfından başvuru yapılmış olması

Türkiye Aile Destek Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

İhtiyaç sahibi aileler bu sosyal destek paketinden faydalanabilecek. Gelir durumu baz alınarak ortalama düzeyde destek verilecek. Başka bir sosyal destekten faydalananlar da Aile Destek Programından faydalanabilecek.

Kimler Aile Destek Programına Başvuru Yapamaz?

Aile Destek Paketine başvuru yapamayacak kişiler aşağıdaki şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmamak
 • Mavi kart sahibi olmak
 • Yurt dışında ikamet ediyor olmak
 • 18 yaşından küçük olmak
 • Aynı hanede yaşayan memur, kamu görevlisi ve noter personeli bulunması

Aile Destek Paketi Tek Seferlik mi Olacak?

Başvurusu onaylanan kişilere 12 ay boyunca kesintisiz destek verilecek. Yani tek seferlik ödeme olmayacak.

Aile Destek Paketi Ne Zaman Sona Erecek?

12 aylık destek programı Mayıs 2023 yılında sona erecektir. İhtiyaç durumunun devam etmesi durumunda yeniden ödemeler devam edecektir.

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Doğalgaz yardımları 450 TL ile 1.150 TL arasındayken yeni zamla birlikte bu oran 850 TL ile 1.250 TL arasında bir rakama çıkarılmıştır.

Aile Destek Paketi Ödemeleri Ne Zaman ?

Başvurular alındıktan sonra gerekli resmi işlemler yapılır. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından Aile destek paketi başvuruları sonuçlandırılır. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşların ödemeleri Kurban Bayramından önce yapılacaktır. Öncelikle başvurunuzu yapmanız sonrasında da resmi işlemleri beklemeniz gerekir.

Aile Destek Programına Eklenen Destekler

Ayrıca, ‘Çocuk Destek Bileşeni’ ismiyle yeni bir destek programa dahil edilerek sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek sağlandı.

Çocuk Destek Bileşeni

Bakan Yanık, “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” dedi.

Ayrıca türkiye aile destek programı alanlara çocuk yardımının dışında elektirk desteği de sağlanacaktır. Böylece Türkiye aile destek programı alanlar elektrikten ve doğalgazdan yararlanmış olacaklardır.

Sosyal yardımlarda bulunan tek kurum elbette ki sadece sosyal yardımlaşmalar değil. Devlet tarafından yapılan tüm diğer sosyal yardımlar hakkında ki yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda yeşil kartlılar hangi yardımlardan faydalanabilir , yeşil kart yardımı 2021 kalemlerinden bahsetmeye çalıştık. Yeşil kartlılara müjde 2022 de devam ettikçe bizde sizleri buradan bilgilendireceğiz.

Umarız faydalı olmuşuzdur. Değerli görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. “Umarım yardımcı olabilmişizdir” Hayır yardımcı olamadınız!. sorularımın cevabı yok. Evet ç a l ı ş a b i l i y o r. Fakat iş bulamıyor. Yaşlı olduğum için işe alınmıyorum. Genç olduğum için emekliye ayrılamıyorum…

 2. Selamlar burda Türkiyenin acı gerçeklerini başımdan geçenleri anlatacağım ismimi ve tc numaramı dahi verebilirim anlattıklarım tamamen gerçektir. İsmim Emre Toptaş şuan 32 yaşındayım annemle birlikte yaşıyorum ama annem yılın yarı zamanı sivasta babamın yanında kalıyor. Babamla fazla anlaşamıyorum. Her neyse dostlarım 3 aydır başvurmadığım yardım kalmadı evim kira hiçbir gelirim yok üzerime 1 tane ot bile yok. Ve daha kötüsü birçok sağlık sorunum var dizlerimde olan bir hastalık var doğuştan 1 saat bile ayakta kalsam sabaha kadar acı çekiyorum. Geçen ay doktora gittim ilaçlar verdi ve ayakta durmayacaksın merdiven inip çıkmayacaksın yük taşımayacaksın gerekmedikçe yürümeyeceksin dedi. Komşularım sen neden başvurmuyorsun iyi durumda olanlar bile yardım alıyor başvurularını yap dedi. İlk olarak İlçeme istanbul Sultanbeyli belediyesine başvurdum akabinde İBB ye başvurdum. Evime geldiler inceleme yaptılar ki evim sobalı berbat bir ev yinede şükürler olsun başımı sokacak bir evim var. Bunu kendimi acındırmak için söylemiyorum daha beterleri olduğunu biliyorum ben çoğunlukla günde 1 kez bir şeyler yerim o da çok az yerim zaten bazı günler hiç yemek yemediğim de olur. Her neyse bugün bir ümitle ilk önce sultanbeyli kaymakamlığına gittim ki onlarda hane ziyareti yapacaklarını söylemişlerdi belediye hane ziyareti yaptı ama kaymakamlık yapmamıştı. Görevli kız şuan hane yardımları durduruldu dedi bir şok yaşadım. Akabinde geldim ve ibbyi aradım hane ziyaretinde herşeyi söylediğim ve evimide gördükleri için kesinlikle yardım alacağımı düşünüyordum bana dediler ki başvurunuz olumsuz sonuçlanmış şartları taşımıyorsunuz. Ben memura söylediklerimi şimdi sizlerede soruyorum Evim kira, çalışmıyorum, sağlık sorunlarım var ayakta dahi duramıyorum, faturalarım birikti şimdi yardım şartlarını sağlamıyorsam kim sağlıyor. Yada yardım almak için ne gibi bir durumda olmam lazım. Allah ülkemin her köşesine adil yöneticiler versin. Ama gidişatımız hiç iyi değil şimdi yer yer intiharı düşünsemde inancım beni alıkoyuyor. 32 yaşında biri olarak kendimi bitmiş hissediyorum. Lütfen burda iş ara yorumlarında bulunmayın çünkü yıllardır aramadığım başvurmadığım iş kalmadı üniversite mezunuyum 10 parmak klavye kullanıyorum ve hiçbir yerde iş bulamıyorum.

 3. merhaba ben şartlı eğitim yardımına şartlı sağlık yardımına yazılmak istiyorum 5 çocuğum var geçim sıkıntısı yaşıyorum sigortam yok

 4. Bende yeşil katlıyor piskiari hastasıyım panik atağı var bir sürü ilaç kullanıyorum lutfen banada yardım edin iletişim numaram 0505 116 29 08

 5. slm vakıflar genel müdürlüğünden muhtaç engelli maaşı alıyorum evliyim ve çocuğum var syd vakfından zaman zaman 2-3 ayda bir 150-250 arası nakdi yardım yılda 1 kez kömür ve bayram önceleri gıda yardımı alıyorum yeşil kartlıyım doğal olarak sormak istediğim 1, fazda 1000 tl verilmedi 2, fazda ne olacağı belli değil ile ve sosyal politikalar bakanlığından 2022 engelli maaşı alanlarla kültür bakanlığına bağlı vakıflar genel müd. engelli muhtaç aylığı alanlar arasında ne gibi fark varda aile bakanlığımıza bağlı maaş alanlar alıyor da diğer bakanlığa bağlı vgm den alanlar 1000 tl yardım alamadı anlamış değilim 2 side engelli 2, side bu ülke vatandaşı saygılarımla

  1. Slm başkanım sizden ricam heran gibi bir yardım almıyorum sadece çocuk parası alıyorum durumum yok iki tane çocuğum var ihtiyacım var lütfen yardım edin evim kira eşim çalışmıyor yardım edin saygılarımla arz ederim

 6. slm vakıflar genel müdürlüğünden muhtaç engelli maaşı alıyorum evliyim ve çocuğum var syd vakfından zaman zaman 2-3 ayda bir 150-250 arası nakdi yardım yılda 1 kez kömür ve bayram önceleri gıda yardımı alıyorum yeşil katlıyım doğal olarak sormak istediğim 1, fazda 1000 tl verilmedi 2, fazda ne olacağı belli değil ile ve sosyal politikalar bakanlığından 2022 engelli maaşı alanlarla kültür bakanlığına bağlı vakıflar genel müd. engelli muhtaç aylığı alanlar arasında ne gibi fark varda aile bakanlığımıza bağlı maaş alanlar alıyorda diğer bakanlığa bağlı vgm den alanlar 100 tl yardım alamadı anlamış değilim 2 side enelli 2, side bu ülke vatandaşı saygılarımla

 7. Merhaba benim sigortam yok eşim serbest meslekle uğraşıyor borç edinerek eşimin çalışması amaçlı bi araba aldık daha önce şartlı eğitim yardımı elektrik yardımı alıyordum şimdi araba var diye hepsini iptal ettiler 3 çocuğum var yesilkartliyiz e devletim olmadığı için 1000 liralik sosyal yardıma başvuru yapamiyorum çok ihtiyacım var faturalarımi ödeyemedim ilk 1000 liralik yardim dan almadım ikinci kez biyere başvuru yapmadan gelir mi banada yesilkartliyim

 8. Merhaba ben 20 yaşındayım yeşilkartım var ve devam ediyor para yardımı alabilir miyim? Bilgi verirseniz çok memnun olurum

  1. Merhaba. Bu yardım yeşilkartlılara değil sosyal yardım alanlara verilecek Mustafa bey.

 9. selamlar ilk önceden yüce allah tüm islam eleminin yardımcısı olsun ben siirtliyim 10yıla aşkın yanlız yaşıyorum allahtan başka kimsem yok 4yıla aşkındır bir otelde kalıyorum allah razıolsun beni idare ediyorlar işsizim bir kaç kez sosyalyardımlaşmadan para yardımı aldım çok mağdurum bu hastalıktan dolayı dışarı çıkamıyorum burdan devlet büyüklerimden maddi ve manevi yardımda bulunmalarını rica eddiyorum

  1. Merhaba Nihat Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 10. Korona virüsten dolayı iş bulamıyorum isyerleri işçi almıyor 15 gündür çalışmıyorum evkirasi elektrik su parasını yaptırmadım bu yüzden sizden yardım istiyorum
  Tel no:05074826465

  1. Merhaba Serkan Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 11. Yesiklkartliyim durumum yok gercekten ihtiyacı olmayan insanlarin zaten sigortalarindan belli olur durumu olmayanların da keyfinden mi yesilkartlilar sanki lütfen duyarli ve vicdaninizin sesini dinleyin bu yardim yesilkartlilarin hakki

  1. Merhaba Faysal Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

  1. Merhaba Sema Hanım. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

  1. Merhaba Hami Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

  1. Merhaba Kadriye Hanım. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 12. elektirik su evkiramı ödeyiyemiyorum parasını nereye başvurayım cok kötudurumdayım yardım ihtiyacımvar05071892311

  1. Merhaba Emrah Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 13. Çalıştığım tüm sektörler kapalı evden çıkamıyoruz KKTCden yeni geldim 14 gün kendimi mecburi evde tutmam gerekiyor devletimizin önerisini yapmak zorundayız

  1. Merhaba Abdulkadir Bey . Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

  1. Merhaba Mahmu Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 14. Çalışmıyorum mağdurum yeşil kartlıyım 1 yardım dilemesini bekliyorum İki çocuğum var Eşim ev hanımı çalışmıyor bu virüsten dolayı dışarı çıkamıyorum

  1. Merhaba Ercan Bey. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

  1. Merhaba Süheyla Hanım. Size yardımcı olmayı çok isterdim elbette. Ama ben, sizlere sosyal yardım konusunda bilgi vermeye çalışan sıradan bir kardeşinizim. Peki bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz diye sorarsanız sırasıyla şu yolları denemenizi tavsiye ederim.
   1- Bağlı olduğum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına dilekçe ile başvuru da bulunur ve yardım talebimi iletirdim.
   Bu yardım talebiniz rededilir yada olumsuz karşılanırsa ve siz bunun haksızlık veya yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 2. yola başvururdum.
   2- “Açık Kapı”. Valilik ve kaymakamlıklarda vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak adına Açık Kapı denilen bir müraacat mercii kurulmuştur.
   Buraya internet üzerinden yada bizzat giderek başvuru da bulunabilirsiniz.
   3- Hayır bu kurumların hiç biri beni anlamıyor benim gerçekten yardıma çok ihtiyacım var diyorsanız son olarak da CİMER üzerinden başvuru yapabilir ve durumunuzu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine İletebilirsiniz.
   Umarım biran önce probleminiz çözülür. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

   1. Selamın aleyküm admin bekarım tek yaşıyorum işsizim sosyal güvencem yok yeşilkartlıyım sosyal dayanışma kurumuna kaydım var 09.12.1992 doğumluyum BURAK ŞEKER normalde bugün yatması gerekiyordu hala bekliyorum 144 arıyorum ama baglanmıyor araştırırsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu