Diğer YardımlarGüncel KonularYardım Haberleri

Yeni Evim Projesi

Yeni Evim Projesi hakkında tüm detaylar

Şuana kadar ki en büyük sosyal konut kampanyası olarak kabul edilen İlk Evim İlk İş Yerim kampanyasından sonra, tüm vatandaşların gözü bu kez Orta Gelirliye Konut Kampanyası’nın nasıl olacağına çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta Gelirliye Konut Kampanyası ile ilgili önemli detaylar verdi. Peki, Yeni Evim Projesi kimleri kapsayacak ve kimler başvuru yapacak? İşte Yeni Evim Konut Kampanyası ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yeni Evim Konut Finansman Programı” isimli kampanya ile ilgili tüm detayları, yapmış oldukları ortak basın toplantısıyla vatandaşlara duyurdu. 100 bin konutluk finansman kapsamında yüzde 25’inin İstanbul, yüzde 75’inin diğer Anadolu illerinde olması yönünde bir çalışma yapıldığı açıklandı. Konutta bir tavan fiyat olması söz konusu ve  ilerleyen zamanda  iller baz alınarak tavan fiyatları da açıklanacak.

Bakan Nurettin Nebati, İstanbul’un yer aldığı 1. Bölgede azami gelir olarak 80 bin lira, 2’nci bölgede azami gelir olarak 65 bin lira ve 3’üncü bölgede azami gelir olarak, 45 bin lira olanların kampanyadan yararlanabileceğini açıkladı.

0,69’ dan Başlayan Faizler

Yeni evim projesi kapsamında faizler 0,69’dan sunulacak ve 15 yıllık vade verilecek. 15 sene boyunca enflasyon oranı ya da gelirdeki değişimlere bağlı olarak, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek şekilde olacak ve genel olarak çoğu taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşüşler görülecek.

81 ilin tamamında geçerli  olan bu projeye başvurular 16 Ocak tarihinden itibaren yapılacak. Yine bütün bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Kampanyadan yararlanan kişilerin ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirlenen bölümü, kredinin toplam vadesi sona ermeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenecek. Yapılan planlama ve programa göre İstanbul 1. Bölge; İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Muğla ve Mersin 2. Bölge, bütün diğer iller de 3. Bölge olarak belirlendi.

Yeni Evim Projesi Şartları

Yeni evim projesi şartlarından yararlanabilmek için bazı şartları da karşılamak gerekiyor. Bunlar aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak değerlendirilecek. İşte şartlar;

  • 18 yaş altındaki kişiler, anne-babaları üzerine konut bulunması durumunda projeye başvuru yapamaz
  • 18 yaşını doldurmuş herkes projeye başvuru yapabilir.
  • Hanedeki eşlerin üzerine konut yapılmayacak.
  • 5 yıl boyunca satmamak şartı sunulacak.
  • Son 1 sene içinde ev satmamış olacak.
  • Başvuru yapılacak ilde 1 sene ikamet şartı olacak.
  • Ev hanımı başvuru yapacaksa eşi kefil olabilecek, çalışan eş diğerine kefil olup ev alınabilir.
  • Aile içinde herhangi birinin evi olmaması gerekiyor.
  • Arsa ya da veraset üzerinden hissesi olan vatandaşlar bulunuyorsa, bu hisse 50’den fazla değilse başvuru yapma şartı sunulacak.

Kampanya 16 Ocak’ ta Başlayacak

Yeni evim projesi ile ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi yapılması planlanıyor. Bankalar uygunluk durumuna göre vatandaşlar için kredi tahsis edecek. Vatandaşların hepsi Türkiye’nin her yerindeki bitmiş projelerden faydalanma hakkına sahip olacak. Belli bir oranda bitmiş olan projelerden de, devam eden konutlardan da faydalanma hakkı sunulacak. Beklenen büyük kampanya 16 Ocak tarihi itibarıyla başlayacak. İkinci el hiçbir konut  kampanyaya dahil edilmeyecek, proje kapsamındaki bütün konutlar sıfır olacak. Yeni evim projesi için başvuru yapmak isteyenler, başvuru tarihini ve süreci yakından takip ederek, bu fırsattan yararlanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu