Yardım HaberleriDiğer Yardımlar

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Yenidoğan bebek parası hakkında tüm detaylar burada. Doğum ücreti kimlere verilir? Nereye başvurmanız gerekiyor? Doğum ücreti ne zamandan beri verilir? İşte bütün detaylar!

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar? Sorusu zaman zaman sorulur.  Ülkemizde şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı, doğum yardımı, gebelik yardımı gibi birçok yardım anneleri ve çocuklarını destek amaçlı,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. Bu yardımlardan biri olan ‘yeni doğan bebek parası’ ile anneler, temel ihtiyaçlarını çok daha kolay bir şekilde alabilir.

Birçok konuda yapılan yardımlar gibi muhtaç ve işsiz annelere yönelik olarak yapılan yardımların tersine ‘yeni doğan bebek parası’ desteği; yalnızca kendisi ve ya  eşi sigortalı olarak çalışan annelere yapılan bir yardımdır. Çocuk yardımı olarak da adlandırılan yeni doğan bebek parası; annenin PTT hesabına yatırılır ve buradan çekip kullanmak mümkündür.

Çocuk parası adı verilen yeni doğan bebek parası; annenin 5 yaşını gelmemiş çocukları için alabileceği yardım parasının tanımıdır. Kendi çalışmasa bile eşi sigortaya bağlı bir işte çalışan kişiler, çocuk parası için başvuru yapabilir. Annelerin çocukları için mama, bez gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması adına sağlanan bu yardım; sadece belirli şartları karşılayan kişiler için sunulur.

Çocuk Parası Ne Kadar 2023
Çocuk Parası Ne Kadar 2023

Çocuk Parası Ne Kadar 2023

2023 senesi için annelere ilk  çocukları için 300, ikinci çocuklara 400, üçüncü çocuklara ise 600 TL yeni doğan bebek yardım parası vermektedir. Bu bağlamda anneler, yeni doğan tüm bebekleri için bu yardımı alma haklarına sahiptirler. Örnek vermek gerekirse 2018 yılında doğum yapan üçüncü bebeğini dünyaya getiren anne, üçüncü çocuğu için 2023 yılına kadar yeni doğan bebek parasına başvuru yapma hakkına sahiptir.

İkiz gibi çoğul olan gebelikler söz konusu olduğunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemenin miktarında artış olacaktır. İkiz gebeliklerde ilk bebeğe 300, ikinci bebeğe 400 TL ödeme yapılır. Yine aynı şekilde üçüz doğumlarda ilk bebeğe 300, ikinci bebeğe 400, üçüncü bebeğe ise 600 TL yardım parası verilir. Dördüncü, beşinci doğumlar için ise 600 TL ödeme yapılmasına karar verilmiştir.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebek parası başvurusu yapmak isteyen anneler, başvurularını Sosyal Hizmetler Merkezine ve ya Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüklerine hemen yapabilir. Annelerin başvuru yapmaya giderken yanlarında bazı belgeleri de götürmeleri de önemli bir konudur.

E-devlet üzerinden ve ya başka bir platform üzerinden şimdilik bir başvuru imkanı bulunmamaktadır.. Başvuru yapıldıktan sonra annenin verdiği belgeler; detaylı bir şekilde incelemeye alınır. Başvurular; genelllikle bir ay içinde sonuç bulacaktır.

Yeni Doğan Bebek Yardımı Başvuru Formu

Yeni doğan bebek yardımı başvuru formu Sosyal Yardımlaşama ve Dayanasıma Vakfına ve ya  SGK Müdürlüğüne gidilerek hemen doldurulur.  Başvuru yapılırken kimliğinizin mutlaka yanınızda olması gerekir. Başvuru formu kişisel bilgiler, gelir ve adres bilgisi gibi konuları içerir.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvuru Sorgulama

Anneler; yeni doğan bebek parası yardım için yapmış olduğu başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanıp onaylanmadığını  e-devlet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirler. Anneler; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkini açarak, başvurularının son durumunu anlık olarak görebilirler.

Yine bunun dışında ALO183 ve ya ALO144 Sosyal Destek Hatlarından birini arayarak, yetkili kişilerden başvuruları ile ilgili detaylı olarak bilgi almak mümkündür.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvuru Formu

Yeni doğan bebek parası başvuru formu Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve ya  Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuru için giden kişilerin yanında mutlaka olması gereken bir formdur. Form da eksik ya da bir hata olmaması gerekir.

Yeni Doğan Bebek Parası Kimlere Verilir?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yoksul olan ve işsiz kadınlara şartlı eğitim yardımı, gebelik yardımı, doğum yardımı, şartlı sağlık yardımı gibi konularda birçok yardım yaparak, hem annelerin hem de çocuklarının geleceğe daha umutla bakması konusunda önemli bir destek sağlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları genel olarak muhtaç ve ya dar gelirli yani muhtaçlık sınırının altında kalan kişilere yapılmakla beraber yeni doğan bebek parası; çoğu yardımdan farklı olarak eşi sigortalı olan ya da kendisi çalışan annelere de verilen bir yardımdır.

Doğumdan önce en az 4 ay boyunca kendisinin ya da eşinin sigorta primleri çalıştığı kurum ve ya kendisi tarafından eksiksiz bir şekilde ödenen anneler, çocuk parası yardımı için başvuru yapabilirler.  Bu tarihte çocuğun 5 yaşını doldurmuş olmaması da önemli bir detaydır. Yani başvuru tarihinde çocuğun 6 yaşına girmiş olması halinde anne, yeni doğan bebek parası yardımı alamaz. Özellikle bu detaya dikkat edilmesi gerekir.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bebek yardım parası başvurusu sırasında anneden talep edilen belgelerin aşağıdaki şekilde olması gerekir;

  • Annenin TC kimlik kartı ve fotokopisi
  • Bebeğin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Çocuğun doğum belgesi
  • Doğumun canlı olduğuna dair hastaneden alınan doğum raporu
  • Başvuru dilekçesi

Bu belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine ve ya sosyal hizmetler merkezlerinden birine gidip, çocuk başvurusu için talepte bulunabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvuru Telefon Numarası

Çocuk parası başvurusu için belgelerin hazırlanıp, bebek parası başvuru şartlarına ve bu yardımdan nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi sahibi olmak için  ALO144 ya da  ALO183 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek hatlarından istediğinizi her gün ve her saat arayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarıyla ilgili merak ettiğiniz başka konularda varsa yine. U hatlar üzerinden, yetkili kişiler size istediğiniz zaman bilgi verecektir. Detayları net olarak bilmek son derece önemli olduğu için, öncesinde bilgi almanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu