Güncel Konular

Yedek Astsubay Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi Burada

Yedek astsubay maaşları askerlik mesleğini seçecek gençler arasında merak ediliyor. Yedek astsubay olmak isteyen binlerce gencin merak ettiği bu konuya el attık ve sizler için detaylı bir yazı hazırladık.

Yedek Astsubay Maaşları Ne Kadar ?

Yedek astsubay maaşları 2023 son günlerde popüler olmuş ve bir çok gencin dikkatini çekmiştir. Bunun sebebi son yapılan düzenleme ile MSB yedek astsubay maaşları hakkında yaptığı değişikliklerdir. Peki yedek astsubay nasıl olunur ve yedek astsubayın görevleri nelerdir önce ona bakalım.

Yedek Astsubay Görevleri Nelerdir ? Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?

Yedek astsubay ve subaylar eğitimlerini tamamladıktan sonra her asker farklı kıta görev yerlerine gitmektedir. Bu kıta görevlerinde 15 gün mehil iznini kullanmak üzere kıtanızdan ayrılırsınız ve 15 gün sonra birliğinize teslim olursunuz.

Meyil izninin alınması ve kullanılması atandığınız yerde ki birinci sicil amirinize danışmanız gerekmektedir. Yani komutanınızı arayarak onun uygun gördüğü şekilde ve zaman da kullandırır. Komutanınız bu mehil iznini kullandırmama yetkisinin olduğunu hatırlatalım.

İsterse komutanınız bunu belli bir gün sonra da kullandırabilir. Fakat kurayı çektiğiniz garnizonda görev yapacaksanız meyil izniniz olmayacaktır. Ve aynı hafta içinde görevinizin başında olursunuz.

Meyil izninden sonra nöbet görevleri olur genelde. Genelde ayda 3 gün nöbet tutulur. Bu nöbette nöbetçi amir olursunuz ve bu bölüklerde nöbet tutarsız. Bu nöbet 24 saat sürmektedir. Ertesi gün istirahat alınır. Sınıfınız ne olursa olsun verilen her işi yapmak zorunluluğunuz bulunmaktadır. Genel de asker eğitimi ve işlemleri ile ilgili işler yapılır.

Yedek Astsubay Gorevleri Nelerdir 1
Yedek Astsubay Görevleri Nelerdir

Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?

Yedek astsubay nasıl olunur ? Öncelikle yedek astsubay olmanız için en az ön lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Lise mezunları başvuru yapamamaktadır. Ön lisans mezunu olduktan sonra mezuniyetinizin e devlete düşmesi gerekmektedir. E devletten asal yoklama kısmından yoklama yapılıyor.

Daha sonra ise aile hekiminde muayene olunur ve askerlik şubesi sizin yoklamanızı onaylıyor.  Bu onay sürecini e devletten takip edebiliyorsunuz. Onaylandıktan sonra celp ve hizmet tercihinizi yapmak üzere tekrar e devlete girmeniz gerekmektedir. Hizmet tercihi kısmında sizlere ” yedek astsubay olmak istiyor musunuz ?” diye sorulur.

Eğer burada evet seçeneğini seçerseniz mezun olduğunu bölümden yedek astsubay alımı yapıldığında size öncelik verilir. Evet demeniz yetmiyor tabi ki. Mezun olduğunuz bölüm alımlarda etkili olmaktadır.  Örneğin sağlık alanından mezun olunduğuna alım şansınız yükselirken motor bölümünden mezun iseniz alım şansınız düşebiliyor. Burada önemli nokta TSK’nın( https://www.tsk.tr/ ) ihtiyaç duyduğu bölümlerdir ve kaç kişi alınacağıdır.

Yedek Astsubay Maaşları 

Yedek astsubaylar ” astsubay ast çavuş” olarak göreve başlarlar.  9 ay kıta görevi yaptıktan sonra terfi ederler ve astsubay çavuş olurlar.  Önlisans yedek astsubay maaşları ne kadar ? Astsubay ast çavuş maaşları yaklaşık 14000 TL civarındadır. Astsubay çavuş olduktan sonra da yaklaşık 26.000 TL maaş almaktadırlar. Yedek astsubay doğu maaşı ise bir miktarda fazla olmaktadır. Çünkü doğuda görev yapan askerler terör tazminatı da almaktadır.

Yedek Astsubay Maaslari 1
Yedek Astsubay Maaşları

Peki Yedek Astsubay Maaşları Ne Zaman Yatar ?

Yedek astsubay maaşları ne zaman yatar sorusunun cevabı ise yedek astsubaylığı kazananların için en merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yedek astsubay maaşları her ayın 15’inde yatmaktadır.

Muhtaç asker aylığı hakkında yazdığımız yazımızı okumak için linki tıklayabilirsiniz. https://www.sosyalyardimlar.com/asker-ailesine-maas-guncel/

Sizlerin de görüşlerini merak ediyoruz. Yorum kısmına düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu