Diğer Yardımlar

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Yaşlılık maaşı nereye yatar ? Yaşlılık maaşı hakkında hazırladığımız dev rehber burada. Hazırsak başlayalım.

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır öğrenmeden önce yaşlılık maaşı nedir ona bakalım. 65 Yaşlılık maaşı 2022 yada diğer ismi ile 2022 65 yaş yaşlılık aylığı belirli bir yaşın üzerine gelip herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere devlet tarafından her ay bağlanan yardımdır. Bu aylık sayesinde kişiler geçimlerini sağlamakta ve maddi zorluk yaşamamaktadır. 2022 65 yaş Yaşlılık maaşı nasıl alınır ve 2021 yılı itibariyle kimler bu maaştan faydalanabilir bahsetmek istiyoruz. Devlet tarafından verilen diğer dulluk maaşı ve engelli maaşı gibi yaşlılık maaşı da vatandaşların son derece işine yarayan bir gelir kaynağıdır.

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Devlet tarafından belirli bir yaşın üzerinde olup herhangi bir geliri ve güvencesi olmayan kişilere verilen aylığa yaşlılık aylığı denir. Yaşlılık aylığı nedir ve kimler faydalanabilir konularından bahsedeceğiz. Yaşlılık aylığı 2002 yılından bu yana 65 yaşının üzerinde olan kişilere verilen ödemedir. Bu maaşa 65 yaş aylığı ismi de verilmektedir. Maaş ile birlikte 65 yaş üzerinde olan kişilere farklı olanaklarda tanınmaktadır. Yaşlılık aylığı şartları nelerdir ve bu aylıktan yararlanmak için kişilerin neler yapması gerekir birlikte bakalım.

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?

yaslilik maasi sorgulama
yaslilik maasi sorgulama

Yaşlılık aylığına başvurarak aylık olarak gelir elde etmek isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. 2022 65 yaş yaşlılık maaşı alma şartları nelerdir ve kişiler bu maaştan nasıl faydalanır bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • 65 yaş aylığı almak için gerekli şartlar nelerdir sorusunun ilk cevabına bakalım. Adından da anlaşılacağı üzere yaşlılık aylığı için kişilerin belirli bir yaşın üzerinde olması gerekir. Yaşlılık aylığı için yaş şartı 65’tir. Bundan dolayı da aslında daha çok 65 yaş aylığı olarak da bilinir. En çok merak edilen yaşlılık maaşı kaç yaşında bağlanıyor sorusuna cevap verdikten sonra ikinci maddeye geçelim.
 • 65 Yaş maaşı başvuru başvuru şartlarından ikincisi ise Yaşlılık aylığına başvuracak olan kişilerin herhangi bir biçimde nafaka almaması gerekir. Bunun yanında nafaka maaşı bağlı olmasa bile hak kazanmış olması bile yaşlılık aylığı için engel teşkil etmektedir.
 • 65 yaş üstü maaş alma şartları arasından üçüncüsü ise kişinin bakım evinde kalmaması ve o tarz yerlerden yardım almıyor olması gerekir.
 • 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almıyor olması gerekir.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almamalı veya gelir elde etmemelidir.
 • İsteğe bağlı prim ödeyen biri olmamalıdır.
 • Sigortalı veya Bağkurlu olarak herhangi bir yerde çalışmamalıdır.
 • Aynı evde yaşadığı eşi ve kendisinin toplam gelirleri kişi başı 1. 833 TL altında olmalıdır. Bu rakam 2022 yılı için belirlenen yaşlılık maaşı muhtaçlık sınırı rakamıdır.

Yukarıda saydığımız şartları inceleyerek yaşlılık aylığı için başvuru yapıp yapamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Devlet tarafından ödenen engelli maaşı ve dul maaşı gibi önemli gelir kaynakları içinde aynı şekilde bu tarz şartlar mevcuttur. Bu tarz olanaklardan yalnızca şartları yerine getiren bireyler faydalanabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Süreci

Saydığımız şartları yerine getiriyorsanız ve bu maaşı almaya hak kazanan biri iseniz yaşlılık maaşı başvuru işlemlerini yapmanız gerekir. Bu sürecin nasıl ilerlediği hakkında bilgi verecek olursak. Öncelikle devlet tarafından verilen bu tarz maaşlar için kişilerin il veya ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmesi gerekir. Başvuru esnasında sizlerden istenen yalnızca T.C. kimlik kartınızdır. Kartınız ile birlikte gittiğinizde orada size verilen formu doldurmanız ve teslim etmeniz gerekir. Bu aşamalarda görevli memurlar size yardımcı olacaktır. 65 yaş yaşlılık maaşı başvuru formu doldurulduktan sonra işlem tamamlanacaktır.

2022 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

yaslilik maasi sorgulama
yaslilik maasi sorgulama

Devlet tarafından gelir düzeyi yetersiz vatandaşlara birçok yardım ve maaş bağlanmaktadır. Yaşlılık aylığı bunlardan yalnızca bir tanesidir. 65 yaşın üzerinde olup gelir düzeyi yetersiz olan vatandaşların faydalandığı bu maaş her yıl belirli oranda zamlanmaktadır. Asgari geçim komisyonu tarafından belirlenen bu zamlar ile her geçen gün zorlaşan hayat koşullarına daha iyi dayanmaları sağlanmaktadır. 2022 yaşlılık maaşı ne kadar oldu sorusu en çok merak edilen konulardan biri oldu.

Eskiden 3 ayda bir verilen yaşlılık aylığının şu an aylık olarak verilmesi maaşı alanlar için büyük kolaylık sağlamıştır. Gelir ve gider dengesini bu şekilde çok daha rahat sağlayan vatandaşlar bu durumdan son derece memnundur. Günümüzde vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı çok yüksek bir rakam olmasa da yine onlar için önemli bir gelirdir. 2022 yılı için güncel 65 yaş yaşlılık aylığı 1.536,70 olmuştur.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır ?

65 yaş yaşlılık aylıkları PTT şubelerine yatmaktadır. PTT şubelerinden ödemelerinizi alabilirsiniz. Eğer PTT’de ki kuyruklarda beklemek istemiyorsanız PTT kart alarak maaşınızı kart ile çekebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşının Kesilmesine Neden Olan Durumlar

65 yaş aylığı kesilir mi ? Evet kesilir. 65 Yaşlılık aylığının kesilmesi durumu nadiren yaşanan sorunlardan biridir. Bu durumun ortaya çıkmasına genellikle kişilerin gelir durumlarındaki değişiklik veya farklı sebepler yol açmaktadır. 65 yaş yaşlılık aylığım kesildi diyorsanız bu kısmı dikkatli okumalısınız. Yaşlılık maaşı neden kesilir sorusuna cevap verecek olursak. Şöyle ki;

 • Yaşlılık maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda maaş kesilir. Yakınları ve eşi bu maaşı almaya devam edemez.
 • Yaşlılık maaşı ile birlikte engelli veya farklı bir maaş birlikte alınamaz. Kişiler engelli maaşına başvurduklarında yalnızca birini almaya hak kazanırlar.
 • 10 ay boyunca aylığını çekmeye gitmeyen kişilerin yaşlılık aylığı kesilir.
 • Yaşadığı evde gelir düzeyinde yaşanan artış kişiye bağlanan yaşlılık aylığının yine kesilmesine neden olur.
 • 65 yaş aylığı kesilmesi sebeplerinden sonuncusu ise kişinin SSK’lı olarak çalışması yada sigorta girişinin yapılmasıdır.

Yukarıda saydığımız durumların yaşanmaması durumunda kişilerin aylıklarında herhangi bir kesilme olmaz ve kişiler vefat edinceye kadar aynı biçimde aylık almaya devam ederler. Ödemeler her ayın ilk haftasında gerçekleştirilir. Bulundukları bölgede yer alan PTT’ler aracılığı ile aylıklarını alabilirler.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır
65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

65 yaş yaşlılık aylığı başvuru sonrası yaşlılık maaşım bağlandı mı diye merak eden vatandaşlar PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır diye merak etmektedir. 65 yaş maaş sorgulama işlemleri için kullanılan yöntemler şunlardır.

1-E-Devlet: 65 yaş aylığı sorgulama e devlet üzerinden kolayca yapılmaktadır. 65 yaş aylığı bağlandı mı diye merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili alana ulaşabilirsiniz. 65 yaş maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

2-Telefon İle Sorgulama : Yaşlılık maaşı sorgulama telefon numarası çevirmekle de yapılmaktadır. Bunun için aile bakanlığının ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

3-65 yaş aylık sorgulama işlemlerden biri de başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat giderek yaşlılık maaşı sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlarla dolup taşmaktadır. Yada PTT yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri için ziyaret edebileceğiniz ve maaşınızın yatıp yatmadığını sorgulayabileceğiniz bir diğer adres. PTT kart yaşlılık maaşı sorgulama da kullanılmaktadır. Yani kartınıza para yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri için değil para çekme işlemleri için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

PTT Web Sitesi Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT internet sitesi üzerinden yaşlılık maaşı sorgulama için PTT İnternet Bankacılığı uygulamasını kullanabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada öncelikle kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kimlik doğrulama işlemi için TC kimlik numarasını ya da Müşteri numarasını kullanabilirsiniz. Onay işlemlerini gerçekleştirdikten sonra 65 yaş aylığının ödendiği hesap üzerinden detayları kontrol edebilirsiniz. 

SGK Web Sitesi Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır
SGK Web Sitesi Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK Web Sitesi Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK internet sitesi üzerinden direkt olarak yaşlılık maaşı sorgulanamaz. Öncesinde SGK web sitesinden SMS bilgilendirme için talep açmalısınız. Talebin açılması ile birlikte SGK’dan bilgilendirme mesajı alabilirsiniz. TC kimlik veya e-devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Cep telefon numaranızı da girdikten sonra artık mesaj ile bilgi alabilirsiniz. 

1- 65 yaş yaşlılık maaşı 2022 de ne kadar oldu ?

65 yaş yaşlılık aylığı 2022 itibariyle 1.536,70 TL olmuştur.

2- Yaşlılık Maaşı sorgulama nasıl yapılır ?

Yaşlılık aylığı sorgulama işlemleri e devlet, ve Alo 144 sosyal yardım hattı ile yapılabilmektedir. Yaşlılık maaşı sorgulama 2022 yılı itibariyle bu şekilde yapılmaktadır.

3-65 Yaş yaşlılık maaşı 2022 de bayramdan önce verilecek mi ?

65 yaş yaşlılık maaşı ödeme tarihleri değişmemektedir.

4- Yaşlılık Maaşı nereye yatmaktadır ?

Yaşlılık maaşı PTT şubelerine yatmaktadır. 65 yaş aylığı hangi bankadan alınır diye merak eden vatandaşlara cevap olmuştur umarız.

Bakım parası alan yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz. Çünkü Yaşlılık maaşı hesaplanırken kendisinin ve eşinin geliri hesaplanır. Kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırı olan 1.833.00 TL’yi geçeceği için bakıcı maaşı alan 65 yaş yaşlılık aylığı alamaz.

Bayanlarda yaşlılık maaşı kaç yaşında alınır ?

Bayanlarda ve erkeklerde yaşlılık maaşı yaşı değişmez. Bu yaş 65’dir. Yaşlılık maaşı almak için 2020 yılı itibariyle 1955 doğumlu olmanız gerekiyor. Ay olarak da doğum gününüzün geçmesi gerekiyor. Örneğin 1955 aralık 28 doğumlusunuz. Bu durumda 2020 yılının aralık ayının 28 i olmadan yaşlılık maaşına başvuru yapamazsınız. Ancak ayın 29’unda başvuru yapabilirsiniz.

Emekli maaşı alan yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır. Emekli maaşı alan yaşlılık aylığı alamaz. Eşinizin de emekli aylığı alıyor olsa da yine yaşlılık maaşı alamazsınız. Evde emekli vatandaş varsa bu durumda kişi başına düşen gelir hesaplanır.

65 Yaş yaşlılık maaşı adres değişikliği durumunda kesilir mi ?

65 yaş yaşlılık aylığı adres değişikliği durumunda kesilebilir. Eğer ilçe dışına taşınmış iseniz adresinizi bulunduğunuz adrese taşıdıktan sonra en kısa zamanda yeni taşındığınız ilçede ki sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor. Aksi takdir de maaşınız kesilir ve arada oluşan boşluk dönemlerinin ödemeleri size yapılmaz.

65 yaş aylığı alan kredi çekebilir mi ?

Hayır. 65 yaş yaşlılık maaşı alan bankalardan kredi çekemez. Yaşlılık maaşları aslında bir maaş değil yardımdır. Şartları taşımazsanız kesilme ihtimali bulunmaktadır.

65 yaş yaşlılık maaşı her ay mı alınır ? 65 yaş yaşlılık maaşı kaç ayda bir alınır ?

Evet. Yaşlılık aylığı son dakika değişikliği ile aylık olarak ödenmeye başlanmıştır.

Yaşlılık maaşı hangi aylarda alınır
Yaşlılık maaşı hangi aylarda alınır

Yaşlılık maaşı hangi aylarda alınır ?

Yaşlılık ve engelli maaşları ödemeleri şu şekilde yapılmaktadır.

 • Hak sahibinin doğum yılının son rakamı 0 ve 5 ise ayın 5’inde ödeme yapılır.
 • Hak sahibinin doğum yılının son rakamı 1 ve 6 ise ayın 6’sında ödeme yapılır .
 • Hak sahibinin doğum yılının son rakamı 2 ve 7 ise ayın 7’sinde ödeme yapılır .
 • Hak sahibinin doğum yılının son rakamı 3 ve 8 ise ayın 8’inde ödeme yapılır .
 • Hak sahibinin doğum yılının son rakamı 4 ve 9 ise ayın 9’unde ödeme yapılır .

65 yaş yaşlılık aylığı ne zaman veriliyor diye çok merak edenler olmaktaydı. Bu cevapla umarız sorularına cevap olabilmişizdir.

65 yaş aylığı hangi kurumdan alınır ?

65 yaş yaşlılık maaşı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilmektedir. Başvuru işlemlerinizi bu kuruma yapmalısınız.

65 yaş yaşlılık aylığı hesaplama işlemi nasıl yapılır ?

65 yaş yaşlılık maaşı hesaplaması işlemlerinde aile bireylerinin tamamının geliri toplanır ve kişi başına düşen gelirin 1417 TL’yi geçmemesi gerekir.

65 yaş maaşında yeni düzenleme var mı ?

Hayır. Yaşlılık maaşında yapılan son değişiklik 2022 yılı itibariyle maaşta yapılan zamdır. Yaşlılık maaşında son durum sayfamızda güncel olarak tutulmaktadır. Yaşlılık maaşlarında son dakika değişikliklerini sayfamızdan takip edin. 2022 sayılı kanun içinde ki değişiklikler sayfamızda her zaman günceldir.

Yaşlılık maaşı sorgulama hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları mutlaka yorum kısmında bizimle paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba annem 78 yaşında il değişikliği nedeniyle yaşlılık maaşı kesildi muracat etik onaylanmamış dediler ne yapmamız lazım

 2. Annem 77 yaşında yaşlılık maaşı alıyor. Hastalandığı için geçici bir süre başka bir İLE benim yanıma geldi.Sosyal yardımlaşmadan aradılar bizde pandemiden hem de tedavisi tamalanmadığı için evine dönemediğini söyledim.Tedavisi tamamlanınca geri döneceğini söyledik.YAŞLILIK aylığı kesilir mi?

 3. Admın bızımkındede devam edıyor yazıyor sonuc 20 gun sonra bellı olur dedı 1 ayı gectı devan edıyor yazıyor neden boyle devam edıyor yerıne ne yazması gerekır benı aradıklarında subatın 24 sımdı ıse martın 28 cevap verırmısın lutfen

 4. başvuru yaptık başvuru sonucu ne olduğunu öğrenmek için nereye sormamız lazım teşekkürler

 5. Mrb babam 65 yaşını 1 ocakta doldurdu bizde gidip 4 ocak 2021 de başvuru yaptık ve şuan e devletten baktığımda yardımın durumu devam ediyor yazıyor ve şubat ayındayız maaşı bu ay yatar mı

   1. Sonucunuz ne oldu boyle yazmak onaylanmak demek kı merak ettım cevap yazarmısınız

   2. Devam edıyor yazıyor admın boyle yazanların kı olumlu olur mu cevap yazarmısn

 6. Merhabalar babam 1500 tl bağkur emekli maaşı alıyor annem 70 yaşında annem yaşlılık aylığı alırmı babamın bir otomobili annemin adına 1970 model traktör var 2021 asgari ücret zammına göre maaş alabilir mi basvurayim mi

  1. Merhaba. Kişi başına düşer gelir sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Ama en net sonuç başvurduktan sonra hesaplamada belli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu