Diğer Yardımlar

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2023 Yaşlı Maaşı

Yaşlılık maaşı şartları nelerdir ? 65 yaş aylığı şartlarını sağlayanlar nereye başvurmalıdır ? Bütün soruların cevapları haberimizde.

Yaşlılık maaşı şartları bu maaşı almak isteyen vatandaşlarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bizde sizler için 65 yaş aylığı şartları konusunu araştırmaya karar verdik. Bunun için şu konulara değindik: Yaşlı maaşı şartları nelerdir? Yaşlılık aylığı nedir? Yaşlılık maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Yazımızda bütün bu kritik sorulara cevap vermeye çalıştık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan 65 yaş aylığı başvuru şartları ile yazımıza başlayalım.

YAŞLILIK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet tarafından belirli bir yaşın üzerinde olup herhangi bir geliri ve güvencesi olmayan kişilere verilen aylığa yaşlılık aylığı denir. Yaşlılık aylığı 2002 yılından bu yana 65 yaşının üzerinde olan kişilere verilen ödemedir. Bu maaşa 65 yaş aylığı ismi de verilmektedir. Yaşlılık aylığı şartları nelerdir ve bu aylıktan yararlanmak için kişilerin neler yapması gerekir birlikte bakalım.

Yaşlılık maaşı şartlarından bazıları şunlardır:

1- 65 Yaşını Doldurmuş Olmak

Yaşlılık maaşına başvuruda aranan ilk şart kişinin 65 yaşını doldurması olmaktadır. 65 yaşını doldurmayan kişiler yaşlılık maaşına başvuru yapamazlar. Burada merak edilen diğer bir nokta ise kadın yaşlılık maaşı yaş sınırı olmaktadır. Kadın ve erkeklerde yaş sınırının değişmediğini belirtelim. 65 yaş sınırı hem kadınlar hemde erkekler için geçerli bir yaş sınırıdır.

2- Nafaka Almamak

Yaşlılık maaşı alacak kişinin herhangi bir nafaka alması yaşlılık maaşını almasına engeldir. Hatta alma ihtimalinin bulunması dahil 65 yaş yaşlılık aylığına engeldir.

3- Bakım Evinde Kalmamak

65 yaş aylığı için bir şart da bakım evi şartıdır. Bakım evinde kalmak yada bu tarz yerlerden yardım alıyor olmamak gerekir. Bu durum yaşlılık maaşına engel olan bir durumdur. Bakım evlerinde kalanlar yaşlılık maaşı alamamaktadırlar.

65 yaş maaşı şartları
65 yaş maaşı şartları

4- Herhangi Bir Kurumdan Maaş Almıyor Olmak

Yaşlılık maaşı şartlardından biri de maaşı alacak kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almıyor olması. Yani emekli yada ölüm aylığı gibi maaş almıyor olması gerekmektedir. Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi peki ? Hayır alamaz.

5- İsteğe Bağlı Prim Ödememeli

Kişi eğer SGK’dan isteğe bağlı prim yaptırmış ve G1 kapsamında ise yaşlılık maaşı alamamaktadır. Gelir testi sonucu G1 çıkmamalı yada isteğe bağlı olarak gelirini G1 yapmamış olması gerekmektedir.

6- Çalışmıyor Olması Gerekmektedir

Yaşlılık maaşı alacak kişi herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekmektedir. Yaşlılık maaşında kişi başına düşen gelir hesaplanırken sadece eşin ve kendisinin geliri hesaplanmaktadır. Eğer eş çalışıyor ve asgari ücret alıyorsa kişi yaşlılık maaşı alamaz.

7- Muhtaçlık Sınırını Geçmemelidir

Yaşlılık maaşı hesaplanırken kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır. Kişi başına düşen gelir hesaplanırken de sadece karı ve koca hesaplanmaktadır. Çocuklar ve ailede yaşayan diğer bireyler gelire dahil edilmez. (Ancak uygulama boyutunda bazı vakıflar ailenin diğer bireylerini de hesaplamaya dahil edebilmektedir.)

Dolayısıyla kişi başına düşen gelir 2023 muhtaçlık sınırı olan 2835 TL’yi geçmemelidir.

yaşlılık maaşı ne zaman yatacak
yaşlılık maaşı ne zaman yatacak

Yukarıda saydığımız şartları yerine getirmeniz durumunda yaşlılık maaşı almaya hak kazanmışsınız demektir.

 Yaşlılık maaşınızı yaptıktan sonra 65 yaş aylığı sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız buraya tıklayarak yazımızı mutlaka okumalısınız.  Böylece Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından verilen 65 yaş aylığı sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

65 yaş aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmadığını bunun için şahsen başvuru yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatacak


Eskiden 3 ayda bir verilen yaşlılık aylığının şu an aylık olarak verilmesi maaşı alanlar için büyük kolaylık sağlamıştır.  Günümüzde vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı çok yüksek bir rakam olmasa da yine onlar için önemli bir gelirdir. 2023 yılı için güncel 65 yaş yaşlılık aylığı 2604 TL olmuştur.

Yaşlılık maaşı şartları nelerdir anlatmaya çalıştık. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu