Diğer Yardımlar

Yaşlılık Maaşı Ne Kadardır ? 2023

Yaşlılık maaşı ne kadardır öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Bu yazımızda sizlere yaşlılık aylığı ne kadar oldu anlatmaya çalışacağız. 2022 yılında maaşlar halen aynı mı ? Son dakika gelişmesi var mı ? 65 yaş yaşlılık maaşı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Yaşlılık maaşı ne kadar sorusu önemli. 65 yaşını tamamlamış bireylerin merak ettiği konulardan bir tanesi de budur. Yaşlılık maaşı ne kadar diye merak eden bireyler için hemen söyliyelim. Yaşlılık aylığı 2023 yılı itibari ile 2348  TL’dir. Bana bu bilgiler yetmez diyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar ?

65 yaş maaşı 2023 yılı itibariyle 2348 TL  olmuştur. Bu maaş 2023 yılına göre zamlı olup zamlanmış halidir.

65 Yaş Aylığı Nereden Alınır ?

65 yaş maaşı ödemeleri PTT şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Eğer PTT kart alırsanız sıra bekleme zahmetinden kurtulacaksınız.

Yaşlılık Maaşı Başvuru İşlemleri Nereye Yapılmaktadır ?

65 yaş aylık başvuru işlemleri her ilde ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ?

Yaşlılık aylığı alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • 65 yaşını doldurmuş olmak
  • SGK’dan her ne isim altında olursa olsun maaş almamak
  • Herhangi bir yerde bağkurlu yada SGK’lı olarak çalışmaması
  • Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmamalıdır.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

65 yaş aylığı sorgulama işlemleri e devlet, PTT ve Sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır.Detaylı bilgi için e devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Neden Kesilir ?

Yaşlılık maaşının kesilmesine sebep olan bir kaç sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları şöyledir.

  • Kişinin vefat etmesi yaşlılık maaşının kesilmesine sebep olacaktır. Kişi vefat ettiğinde maaşı otomatik olarak iptal edilmektedir. Ancak yine de vefatının sosyal yardımlaşmaya bildirilmesinde fayda vardır.
  • 10 ay boyunca maaşın çekilmemesi maaşın kesilmesine diğer bir sebep. Belli bir süre çekilmeyen maaşlar ayrıca geri iade edilmektedir devlete.
  • SSK’lı olarak çalışmaya başlaması yaşlılık maaşının kesilmesi için diğer bir sebep.
  • İsteğe bağlı iptal ise şahsın kendisinin beyanı sonucu kesilmesi durumudur.

Yaşlılık maaşının kesilmesine sebep olan bir çok sebepten belli başlıları bunlar.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının vermiş olduğu diğer yardım ve destekler için sitemizdeki diğer yazırlara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımıda sizlere konumuzu detayları ile anlatmaya çalıştık. Kafanıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu yorumlara bakarak sizlere geri dönüş yapmaktayız. Ayrıca bizleri İnstagram adresimizden de takip etmeniz mümkündür.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba iyi gunler benden kira sozlesmesi istediler icralik olduguma dair bankadan kagit istediler martin 2sinde teslim ettim daha sonuclanmamis eve kagit gelcek ne zaman gelir onaylanirmi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu