Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır ?

2 Yorum 649 views
Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır ?

Yaşlılık Maaşı;65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir geliri bulunmayan muhtaç durumdaki kişilere bağlanan aylık yardımdır.Bu yazımızda 65 yaş yaşlılık maaşını kimler alabilir, şartları neler ? Yaşlılık maaşı ne kadar ? Yaşlılık maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır ? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yaşlılık maaşının bağlanması için aranan belli başlı kriterler mevcut. Gelin beraber bu şartlara bakalım.

Yaşlılık Maaşı Şartları

65 yaş yaşlılık maaşını kimler alabilir ? Yaşlılık maaşı şartları nelerdir ? Beraber inceleyelim.

 • 65 yaşını doldurmuş olmalı
 • Kişiye nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmamalı
 • Bakım evi gibi yerlerde bakımının yapılmıyor ve koruma altında olmamalı
 • 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre harçlık almamalı
 • Sosyal Güvenlik Kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından yararlanmamalı
 • isteğe bağlı prim ödemeyen(Gelir testi sonucu G0 olmalı)
 • SSK yada Bağkurlu olarak çalışmamalı
 • Kendisi ve eşinin toplam geliri hesaplandığında kişi başına 609,67 TL(2019 için) den fazla gelir düşmemeli

Yaşlılık Maaşında son dakikada yapılan değişiklikle Gelir hesaplaması yapılırken sadece eşinin ve kendisinin geliri hesaplanmaktadır.Aynı hanede yaşasın yada yaşamasın bekar veya evli çocuklarının gelirleri hesaplamaya dahil edilmemektedir.

Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılmaktadır?

65 yaş maaşı
Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılır ?

Yaşlılık maaşı başvurusu için bulunduğunuz ildeki yada ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.Başvuru için T.C. kimlik kartınız yeterlidir. Yaşlılık maaşı başvuru formunu vakıfta doldurarak maaş başvurunuzu yapabilirsiniz.Eğer Vakıfta aktif bir dosyanız varsa başvuru formunu vakıfta doldurup daha sonra imzalayıp teslim etmeniz yeterli.

Hem Yaşlılık Maaşı Hem Engelli Maaşı Alabilir miyim ?

Hem Yaşlılık Maaşı hemde Engelli Maaşından aynı anda faydalanamazsınız. Bu yardımlardan sadece birini alabilirsiniz. Eğer bu maaşlar arasında geçiş yapmak isterseniz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına Feragat Dilekçesi vererek yeni aylık başvurusu yapabilirsiniz. Hangi maaşları beraber alabileceğinizi merak ederseniz ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İhtiyarlık Maaşı Ne kadar (2019) Yaşlılık Maaşı Nereden Alınıyor?

İhtiyarlık maaşı bankalar ile PTT arasında imzalanan protokoller kapsamında; 5510 sayılı Kanun ve diğer Kanunlar kapsamında Kurum tarafından ilk defa bağlanan gelir/aylıklar 01/08/2017 tarihinden itibaren ilgililerin emeklilik taleplerinde tercih ettiği bankalar ve PTT aracılığı ile ödenmektedir. Eğer bir banka tercihi yapmadıysanız paranız PTT Şubelerine yatırılmaktadır.

Yaşlılık aylığı 2019 için aylık ödeme miktarı 637.79 TL‘dir.Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır.Ödemeler her ayın ilk haftasında yapılmaktadır. Hak sahibinin doğum yılının son rakamı 0 ve 5 ise ilgili ayın 5’inde ödeme yapılmaktadır. Hangi maaşların ne zaman yattığını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.Maaşlarınızı üst üste bir yıl boyunca çekmezseniz maaşınızın kesileceğini de hatırlatmakta fayda var. Ayrıca sosyal medyada gezen 65 yaş bayram ikramiyesi haberlerinide dikkate almayın. 65 yaş bayram ikramiyesi konusu daha önce ki yazımızda da belirttiğimiz gibi 65 yaş aylığı bir maaş değil bir yardımdır ve belli şartları bulunmaktadır.

65 yaş-maaşı
Yaşlılık Maaşı Ne kadar ?

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

İhtiyarlık maaşı sorgulama işlemlerini başvuru yağtığınız vakıftan yapabilirsiniz. Eğer ben oraya kadar gidemem bana yol göster diyorsanız bunun için Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın Sosyal yardım hattı olan ALO 144’ü arayarak bilgi alabilirsiniz. Yada E devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Yardım sorgulama nasıl yapılır adlı yazımızı tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Türkiyede 2022 Maaşı Alan Kişi Sayısı Ve Ödenen Miktar

Engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü 2019 Mayıs ayında açıkladığı istatistik de 2018 yılında ülkemizde 65 yaş aylığı alan kişi sayısı ve ödenen miktarı açıkladı.

2018 yılında ödenen yaşlılık maaşı miktarı ve faydalanan kişi sayısı.

2018 yılında 65 yaş aylığından faydalanan kişi sayısı 709.590 olurken ödenen maaş miktarı ise toplamda 2.9 milyon TL oldu. 2017 yılında bu rakam 1.766 milyon TL idi.Ödeme yapılan kişi sayısı da 618.162 kişi.

65 Yaş Yaşlılık Maaşım Neden Kesildi?

65 yaş yaşlılık maaşım yatmadı. 65 yaş yaşlılık maaşım neden kesildi diyorsanız sebeplerinden biri bunlar olabilir. 65 yaşlılık maaşı neden kesilir sorunlarına cevap bulalım şimdide.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilen Yaşlılık Maaşları zaman zaman vatandaşın bilgisi dahilinde olmadan iptal edilebilmektedir. Yaşlılık maaşı dulluk maaşına göre kolay kesilebilen bir yardım olmasa da zaman zaman maaşların iptali sağlanabilmektedir. Bu bazen vatandaşım kendi hatasından kaynaklanırken bazen de elinde olmayan sebeplerden kaynaklanabiliyor. Bu ön açıklamadan sonra gelin ayrıntılara beraber bakalım.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Neden Kesilir ?

 • Yaşlılık Maaşınız bağlandıktan sonra gelirinizin Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca (sydv) takip edildiğini unutmayın. Bu kapsam da her yıl vakıflar tarafından hane ziyaretiniz yapılarak dosyanız elden geçiyor. Eşinizin veya sizin geliriniz asgari ücretin 1/3 ü olan 609,67 TL’yi geçmişse (2019 yılı için) maaşınız kesilebilir. Geliriniz hesaplanırken yanlızca sizin ve eşinizi geliri hesaplanır. Çocuklarınızın yada hane de yaşayan diğer bireylerin gelirleri hesaplamaya dahil edilmez.
 • Eğer bulunduğunuz ilçeden başka bir ilçeye yada başka bir ile taşınmanız söz konusu ise ikametgah adresinizi bulunduğunuz yere aldırmamanız durumunda maaşınız kesilmiş olabilir. Bunun sebebi de her ilçenin kendi SYDV’ leri mevcut. Eğer bağlı olduğunuz vakfın sınırlarının dışına çıkarsanız yaşlılık maaşınız kesilecektir. Bu durumda yapılacak ilk iş ikametgahınızı oturduğunuz adrese aldırmak ve ilçede ki SYDV’ye başvuru yapmak.
 • İkamet ettiğiniz adrese Vakıf personeli Sosyal İncelemeye geldiğinde sizi üst üste defalarca evde bulamaz ise orada ikamet etmediğinize kaanat getirmesi durumunda maaşınız kesilebilir. Çünkü vakıflar senede en az bir kez dosyanızı yenilemek ve durum tespiti yapmak üzere evinizi ziyaret ederler. Eğer orada ikamet etmediğinizden şüphelenir ve size de telefonla ulaşamazlarsa yardımınız kesilebilir. O yüzden telefon numaranız SYDV’de sürekli güncel olmalı.
 • Evinize Sosyal İncelemeye gelen ekiple görüşmeyi red etmekte yardımın kesilmesine sebep olabilir. Çünkü Vakıf personeli senede en az 1 kez hane ziyareti yaparak ailenin mevcut durumunu yerinde tespit eder. Siz bu hane ziyaretine izin vermez ve görüşmeyi red ederseniz vakıf yardımlarınızı fesh etmeye yetkilidir. Zaten Vakıfta yardım dosyası açmak için başvuru yaptığınızda imzaladığınız başvuru formunda bu madde mevcut.
Kamu Spotu

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

2 Yorum

 1. Avatar Mustafa kaya

  Anneme engelli aylığı için rapor çıkardık. %75 rapor verdiler. Hem engelli hemde yaşlılık maaşı alabiliyor mu?

 2. Sevgili Mustafa Kaya,

  Engelli maaşı ve yaşlı maaşı birlikte ödenmemektedir. İkisinden birini seçmek durumundasınız.