Engelli AylığıEğitim Ve Sağlık YardımlarıFaydalı Bilgiler

Yaşlı Bakım Evleri ve Fiyatları

Yaşlı Bakım Evleri ve Fiyatları

Yaşlı bakım ve sağlığı konusunda bu alanda hizmet veren kurumlar ile yaşlı yakınlarınızın sağlığını güvence altına alabilirsiniz. Yaşlı bakım evleri sizlere bu alanda ihtiyacınız olan desteği vermektedir. Yaşlıların huzur içinde güvenli bir ortamda bakım ihtiyaçlarının doğru ve sağlıklı şekilde karşılanması için bu kurumlara müracaat edebilirsiniz.

Yaşlı bakım evi olarak ülkemizde devlet ve özel kapsamda pek çok kurum vardır. Özel bakım evleri devlete göre daha pahalıdır ancak hizmet konusunda daha geniş imkanlar sizlere sunabilmektedir. Yaşlılarınızın sağlık kontrollerinin düzenli ve uzman elemanlar tarafından sağlıklı ve konforlu koşullarda sağlanması adına bu kurumlar 7/24 hizmet vermektedir. Size yakın konumda olan bu alanda kaliteli hizmet veren kurumları araştırarak bu alanda aradığınız hizmet kalitesini en iyi şekilde alabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Evleri ve Diğer Bakım Kuruluşları

Yaşlı bakım evleri

Yaşlı bakım evleri genelde özel bakım gerektiren yaşlı hizmetlerinde yardımcı olan kurumlardır. Bakım ihtiyacını tek başına yapmaktan aciz kalan yatalak ya da ayakta tedavi edilir tüm yaşlı hastaların bakımının yapıldığı yerlerdir. Zihinsel ya da fiziksel tedavi gerektiren hastalar bu kurumlarda bu alanda eğitim almış hekim ve hasta bakıcılar tarafından bakılmakta ve tedavi edilmektedirler.

Rehabilite Merkezleri

Alzheimer gibi tedavi imkanı kalmayan ve devamlı kontrol altında tutulması gereken kişilerin bakım hizmetlerinin yapıldığı yerlerdir. Buralarda özel eğitimci ve bakım hizmeti verem uzman hekim ve bakıcıların takibinde tedavi ve kontrolleri yapılmaktadır.

Huzur evleri

Sadece çok yaşlı ve özel bakıma ihtiyacı olan değil aynı zamanda yaşamının geri kalanını huzurlu bir ortamda geçirmek isteyen kişilerin kaldıkları kurumlardır. Huzur evlerinde kendi gibi aynı yaştaki kişilerle vakit geçirmek isteyen yaşlılar kalmaktadır. Huzur evinin imkanlarına göre yaşlıların vakit geçirebilecekleri sosyal olanaklar ve hobi salonları gibi çeşitli aktivitelerinin yapılacağı yerler burada bulunabilmektedir. Böylece yaşlıların ömürlerinin geri kalanını huzur içinde keyif alarak geçirmelerine katkı sunulmaktadır.

Yaşlı Bakım Evleri Olanakları

İlerleyen zaman aralıklarında yaşa bağlı olarak pek çok hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların bazılar ev koşullarında sizin desteğiyle halledilebilse de bazı vakalar için uzman desteği gerekebilir. Alzheimer gibi durumlar yaşlıların özel bakım gerektiren hastalıklar kapsamındadır. Bu amaçla yaşlı bakım evleri bu alanda size destek olmaktadır. Yaşlı bakım konusunda profesyonel hizmet veren kurumlar aracılığıyla özel bakım ihtiyacı duyan yakınlarınızın bu alanda en iyi hizmeti almasını sağlayabilirsiniz.

Yaşlı bakım konusunda uzman kuruluşlar olan huzur evleri ya da bakım evleri bu alanda pek çok olanak sunmaktadır. Bu olanakları sayacak olursak;

 • 24 saat kesintisiz uzman hekim desteği,
 • Uzman hemşire ve hasta bakıcılar aracılığıyla özel bakım hizmetleri,
 • Düzenli doktor takipleri,
 • Psikolojik destek imkanı,
 • Sosyal olanaklarla yaşlıların ruh sağlığını koruma adına hizmetler gibi pek çok olanağı yaşlı bakım evlerinde verilen imkanlar içinde sayabiliriz.

Yaşlı Bakım Evleri Hizmet Kalitesi

Yaşlı bakım evleri hizmet kalitesi olarak bu alanda verilen hizmetlerin değeri yapılan çalışmalar ve iyileşen hasta sayısına göre değerlendirilebilir. Yaşlı bakımı konusunda devlet ve özel olmak kapsamda hizmet veren kurumlardan kalite ve fiyat açısından size en uygun gelen kurumdan destek alabilirsiniz. Bütçenize ya da imkanınıza göre yaşlı yakınınızı istediğiniz kuruma vererek takibini yapabilirsiniz.

Yaşlı bakımı konusunda uzman kurumlar bu alanda yeterli desteği sağlayan kurumlardır. Yaşlı yakınınızın ihtiyacı olan her türlü tıbbi ve psikolojik destek bu kurumlarda profesyonel şekilde verilir. Siz de yaşlı yakınınızın en sağlıklı hizmeti alması için size yakın yerde bulunan kaliteli bakım evlerinden destek alabilirsiniz. Böylece yaşlınızın fizyolojik ve psikolojik sağlığına uzman kurumlar aracılığıyla yardımcı olabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Evlerinde Fiyatları Belirleyen Etkenler

Yaşlı bakım evleri yaşlı hastalarımıza gereken bakım ve hizmeti kaliteli bir şekilde sunabilmek için bir takım imkanlara sahip olması gerekir. Yaşlıların sağlıklı koşullarda bakım ve hizmetinin yapılması için gerekli olanakların sağlanmış olması gerekir. Yaşlı bakım evlerinde gerekli hizmetin verilmesi için tüm bu olanaklar belli fiyat dahilinde olur. Yaşlı bakım merkezlerinde fiyatları belirleyen de bu etkenlerdir. Yaşlı bakım hizmetinde fiyatları belirleyen bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaşlı bakım temizlik gereksinimleri: Yaşlıların sağlıklı koşullarda yaşamaları ve hayatlarını devam ettirmeleri için bakım merkezlerinin en iyi şekilde temizlik ve hijyenin yapılması gerekir. Bunun için de temizlik malzemelerine gereksinim duyulur. Kalitesine göre temizlik malzemelerinin fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.
 • Yaşlıların yiyecek-içecek masrafları: Yaşlı hastaların sağlıklı bir şekilde beslenmesi çok önemlidir. Özel bakıma muhtaç olan yaşlıların ya da özel diyet listesi uygulanması gereken yaşlıların beslenme listelerine dikkat edilmesi önemlidir. Bu bakımdan bakım evinde yaşlıların hastalık durumuna göre beslenmelerine özen gösterilmesi gerekir. Beslenme masrafları da yaşlı bakım evlerinin fiyatlarının değişmesinde ve belirlenmesinde etkendir.
 • Sosyal olanaklar: Yaşlıların vakitlerini huzur içinde ve keyif alarak geçirmeleri için soysal olanaklar da kurumların imkanları ölçüsünde verilebilmektedir. Yaşlıların ruhsal ve psikolojik durumlarına olumlu katkılar sunan sosyal olanakların geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi kurum için yapılan ödemeye göre mümkündür. Özel bakım evleri bu anlamda daha geniş imkanlara sahip olabilmektedir. Çok sayıda soysal imkanları bu kurumlarda bulmak mümkün olabilmektedir.
 • Personel  giderleri: Kurum bünyesinde çalışan ve yaşlı hastalara hizmet veren pek çok personel bulunur. Doktor, hemşire, hasta bakıcı, psikolojik danışman gibi pek çok sağlık personeli kurum için çalışan personellerdir. Bunlar dışında temizlik işleriyle görevli müstahdem ya da temizlik görevlileri de kurum bünyesinde çalışan personelleri içerisinde yer almaktadır.
 • Isınma giderleri: Isınma giderleri de yaşlı bakım merkezlerindeki fiyatları etkilen etmenlerdendir. Yaşlıların sıcak bir ortamda bakımlarının yapılması için gerekli ısınma giderlerinin karşılanması gerekir.
 • Kira giderleri: Kurum kira karşılığında hizmet veriyorsa kira giderinin karşılanması da kurumun gereksinimlerinden birisidir. Konuma göre kira giderlerinde önemli farklar olabilir. İstanbul ya da İzmir gibi büyük şehirlerde özellikle tanınmış nezih semtlerde bulunan kurumlarının  kira giderleri ciddi anlamda yüksek olacaktır.
 • Onarım giderleri: Yaşlı bakım evlerinde kurum içinde çeşitli onarım masrafları çıkabilir. Bunların zamanında giderilmesi kurumun işlevini daha kaliteli şekilde yapabilmesi için önemlidir. Tüm bunlar da belli bir masraf karşılığında yapılmakta ve ücretler hasta bakım masraflarına dahil edilmektedir.

Saymış olduğumuz tüm bu giderler yaşlı hastaların bakım evlerinde sağlıklı koşullarda bakılması için gereklidir. Bu giderlerin karşılanabilmesi için belli bir mebla gerekir. Tüm bu masrafların giderleri kurumun durumuna göre belirlenen fiyat aralıklarında hastalara yansıtılır ve bölüştürülür. Özel bakım evlerinde gerekli konfor ve kalitenin üst düzeyde sağlanması gerekli masrafların karşılanmasıyla mümkün olmaktadır. Bu bakımdan fiyat farkları da kurumun bu alanda harcamış olduğu fiyata göre değişken olmaktadır.

Yaşlı Bakım Evleri Kapsamında Engelli Bakım Ücretleri

Yaşlı bakım evleri kapsamında engelli bakım ücretleri de 2021 yılı itibariyle güncellenen fiyatlar dahilinde belirlenmiştir. Fiyatları hastanın durumuna göre yatılı ya da gündüzlü olacak şekilde farklı fiyat aralıklarındadır. Buna göre en düşük fiyat olarak gündüzlü 8 saat dahilinde engelli bakım ücreti 650 TL civarındadır. En yüksek gündüzlü 8 saat üzerinde engelli bakım ücreti ise 1300 küsür TL kadardır. Yatılı olarak kalan engelli yaşlıların bakım ücreti ise en düşük 2600 TL civarındadır. Fiyatların belirlenmesi kuruma göre değişkenlik gösterir. Özel kurumlar diğer kurumlara göre çok daha yüksek fiyat aralıklarından bu hizmetleri vermektedir. Devlet kapsamında olanlar ise en düşü fiyattan başlayarak bazı hastalar için ücretsiz olarak da sunulabilmektedir. Bütçeye göre yaşlı bakım hizmeti almak isteyen kişiler ona göre kendilerine uygun kurumdan yaşlı bakım hizmeti alabilirler.

Engelli kapsamında yer alan yaşlı bakım hizmetlerini sayacak olursak:

 • Ruhsal engelli yaşlı bakım hizmetleri
 • Zihinsel engelli yaşlı bakım hizmetleri
 • Fiziksel engelli yaşlı bakım hizmetleri
 • Alzheimer Hastası olan yaşlı bakım hizmetleri
 • Şizofreni olan yaşlı bakım hizmetleri

Devlet Bünyesindeki Yaşlı Bakım Evlerinde Kalmak İçin Şartlar

Yaşlı bakım evleri ve bu tip kuruluşlarda kalmak için gerekli şartlar içinde şunları sayabiliriz;

 • En az 60 yaşına girmiş olmak,
 • Yasal olarak kendisinle ilgilenecek ya da bakacak birinin bulunmaması,
 • Herhangi bir maaş devletten almayan,
 • Sigortası olmayan,
 • Üzerine ait gayrimenkulü olmayan kişiler devletin sunmuş olduğu yaşlı bakım olanaklarından faydalanabilmektedir.

Yaşlı Bakım Evleri Fiyatları

Yaşlı bakım evleri fiyatları bu alanda merak edilenler içindedir. Yaşlı yakını için hasta bakım desteği almak isteyen pek çok kişi kaliteli hizmetin yanı sıra uygun fiyat sunan kurumları da merak ediyor. Yaşlı bakım alanında hizmet veren pek çok kurum olduğunu söylemiştik. Bu kurumlar devlet ya da özel kapsamda hizmet vermektedir. Devlet hastaneleri fiyat olarak özellere göre çok daha uygun fiyat politikası sunsa da yaşlı yakınının en iyi hizmette bakılmasını isteyen kişiler özelleri tercih etmektedir. Bu kişinin tercihine ve bütçesine göre değişebilmektedir.

Yaşlı bakım evleri kapsamında sunulan özel bakım kurumlarının fiyatlarını incelediğimizde fiyat bazında dengesizlikler görülebilmektedir. Fiyatların belirlenmesinde neden olan etkenler içinde bakımevinin sağladığı olanaklar, bulunduğu konum, bünyesinde çalıştırdığı uzman kadro ve kurumun belirlediği fiyat politikası vardır. Tüm bu etkenler çerçevesinde araştırma yaparak sizin için en uygun hizmet veren bakım evini bulabilirsiniz. Sonrasında sizin için hizmet ve fiyat uygunsa kayıt işlemleri için gerekli taleplerde bulunabilirsiniz.

2021 Yılı Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

Yaşlı bakım evleri fiyatları 2021 yılı itibariyle güncellenen fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Kuruma göre değişen fiyat aralıklarıyla en düşün yaşlı bakım evi fiyatı 1000 TL’den başlayarak 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fiyatlar kuruma göre değişiklik gösterir. Özel kurumlarda fiyatlar arasında önemli derece farklar olabilmektedir. 20.000 TL’ye kadar kalitesine göre çıkan fiyat aralıklarında yaşlı bakım merkezleri bulunabilmektedir.

2021 yılı itibariyle özel yaşlı bakım evlerinde en düşük fiyatlar 1300 küsür TL gibi fiyat aralıklarındadır. En yüksek yaşlı bakım fiyatı ise yaklaşık 20.000 TL’ye kadar yükselmektedir. Özel yaşlı bakım merkezleri % 14 gibi artışları bu yıl ki fiyatlarını belirlemiş durumdadır.

Devlet kapsamında yer alan yaşlı bakım evleri kapsamında duruma göre hiç parasal imkanı olmayan kişiler için ücretsiz olarak bakım hizmeti sunabilmektedir. Devletin yaşlıların için sunmuş olduğu bu hizmetlerden yararlanmak için gerekli şartları belirtmiştik: En az 60 yaşı doldurmak, herhangi bir maaş ya da devletten aylık almamak ve üzerine tapulu mal varlığının  bulunmaması gibi şartlar devlet bünyesinde yaşlı bakım hizmeti almak için gereken şartlardır.

65 YAŞ MAAŞI OLARAK DA BİLİNEN YAŞLILIK MAAŞININ BÜTÜN DETAYLARINI ÖĞRENMEK İÇİN Şu yazımıza göz atınız: Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2021 Yaşlı Maaşı

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu