Diğer YardımlarGüncel Konular

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek ?-2023

Yardım kapsam dışına çıktı ne demek son günlerde merak edilen konuların başında gelmektedir. Bizde sizler için sosyal yardım başvurusu neden kapsam dışına çıkar, ödeme çekildi, ödemeniz hazırdır gibi kavramlar neyi ifade eder sizler için araştırdık. Özellikle 1000 TL Pandemi yardım konusunda karşılaşılan bu uyarının ne anlama geldiğini sizler için araştırdık. Hazırsanız başlayalım.

Yardım kapsam dışına çıktı ne demek  merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızdan sonra aklınızda en ufak soru kalmayacak. Peki gerçekten sosyal yardım başvurusu neden kapsam dışına çıktı olarak görülür. Pandemi kapsam dışı nasıl kaldırılır? Ne demek bu kapsam dışı ? Şimdi bu ifadeyi yakından inceleyelim.

Ödemeniz Hazırdır, Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Sorgulama ekranında pek çok vatandaş ödemeniz hazırdır, kapsam dışına çıktı ifadesi ile karşılaşır. Bu ifadede başvuru sahibinin başvurusunun onaylandığını ve en kısa sürede PTT hesaplarına paranın aktarılacağını ifade etmektedir. Bu ifade olumsuz bir anlam içermemektedir.

Hane Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Ülkemizde pek çok kurum ihtiyaç sahibi vatandaşlara kömür yardımı, gıda yardımı ve giyecek yardımı gibi çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. E-devlet sonuç sorgulama ekranlarında ”hane yardımı kapsam dışına çıktı” ibaresi de sıklıkla görülmektedir. Bu ifade de başvurunun onaylandığını ve en kısa sürede kişiye yardımın verileceği anlaşılmaktadır.

Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yardım başvurusu yapılmaktadır. Vatandaşlar bu kurumlara başvuru yaparak giysi, gıda, kömür, yakacak ve nakdi yardım gibi pek çok yardımdan faydalanabiliyor.

E devlet üzerinden 1000 TL yardım, gıda yardımı, merkezi yardım, hane yardımı, kömür yardımı ve diğer aile yardımları için bu ifade kullanılmaktadır. Şimdi dilerseniz örnekler üzerinden tek tek bu durumu açıklayalım.

yardim kapsam disina cikti
yardım kapsam dışına çıktı

Yukarı da Pandemi 1000 TL yardım parası için başvuru yapan bir vatandaşın başvuru sonucunu görüyorsunuz. Bu vatandaşın başvuru durumunda kapsam dışına çıktı yazmaktadır. Burada kapsam dışına çıktı ifadesi yardımın değerlendirme aşamasını geçtiğini anlamına gelmektedir.  Yani başvuru karara bağlanmış demektir. Son ödemenin durumu ise ödeme çekildi şeklindedir. Yani bu vatandaş kendisine verilen 1000 TL yardımı halihazırda çekmiş demektir.

odemeniz hazirdir

Yukarı da ise 1000 TL Pandemi yardımı kapsam dışına çıkan başka bir başvuru görmektesiniz. Burada son ödemenin durumu olarak ödemeniz hazırdır denmektedir. Bu ödeme henüz çekilmemiş ve çekilmeye hazır olduğu anlamına gelmektedir. Dikkat ederseniz yardımın durumu burada da kapsam dışına çıktı olarak görünmektedir. Demek ki kapsam dışına çıktı ifadesi olumsuz bir durumu temsil etmemektedir.

sosyal yardim odemeniz hazirdir

Yukarı da ise başvurusu ret edilmiş bir başvuru görmektesiniz. Burada da başvuru durumu kapsam dışı ancak durum açıklaması olumsuz. Durum açıklamasında ” Hanenizde Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru sayfasında kapsam dışı olarak belirtilen kategorilerde kişiler tespit edildiği veya formda beyan ettiğiniz bilgiler programın çerçevesiyle uyuşmadığı için başvurunuz değerlendirmeye alınmamıştır. Tespitin yerinde olmadığını düşünüyorsanız ilgili sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ulaşabilirsiniz.” yazmaktadır.

Yukarı da anlattığımız konuda aklınıza takılan sorular varsa mutlaka yorum kısmından bizlerle paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Maddi desteğe ihtiyacı olan bireysel ve kamu sektörüne her türlü krediyi %2 gibi düşük bir faiz oranıyla sunuyoruz.

  Mali zorluklarınızı çözmek için acil bir krediye mi ihtiyacınız var?

  Acil bir kredi mi arıyorsunuz? Lütfen E-posta yoluyla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin: tw1754392@gmail.com
  /WhatsApp :+254716866840, nasıl başvurulacağına ilişkin ayrıntılı ve hızlı prosedür için.

 2. Tek başına oğlumla kirada oturuyorum askeri ucretle geçiniyorum hiç bir gelirim yok maaşımdan başka çocuğumun butun masrafını tek başıma karşılıyorum nafaka alamıyorum icram var neden yardım çıkmıyor

 3. Merhabalar kapsam dışı yazıyor fakat ödemeniz hazırdır diyo ptt arıyorum para yatmamış diyo ne yapmamız gerekiyor

 4. sosyal yardım bilğilerine bakarak boşuna vakit geçirmeyin edevlete girin ve ptt kurum ödemelerine basın orada 1100 lira yardımınızın 5 mayıs tan itibaren ödeneceğini görebilirsiniz

 5. Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı otomatik olarak “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranına kendinden gelmiş. Ancak Yardımın Durumu bölümünde Kapsam Dışına Çıktı diyor ve ödeme miktarı yerleri boş gözüküyor….

  1. Aynısı bende gözüküyor.kaosa dışına ciki diyor.bekkiyecegiz ara ara PTT yi arayıp soracağım.ara tatmismi takibe devam👍

  2. Merhaba kapsam dışına çıktı yazanlar e devlette PTT yazıp kurum ödemeleri bölümüne baksın orda yazıyor.. benim 5 inde ödeme yapılacağı yazıyor

 6. Benimkinde sadece kapsam dışına çıktı yazıyor ne anlama geliyor

  1. Miktar yaziyor mu bende de cıkmış ama miktar yazmiyor çizgi görünüyor ama kapsam dışına cikti diyor Bende anlamadim

   1. Bende de aynı durum kapsam dışı yazıyor tarih ve miktar kısmında çizgi var

   2. Bende az önce baktım aynı yazı bende de mevcut . Acaba ne anlama geliyor . Olumlu yada olumsuz belli değil

    1. Sosyal yardım bölümünde merkezi yardım diye gözüküyosa ve kapsam dışına çıktı yazıyorsa olumlu demek.. e devletten PTT kurum odemelerine bakın

 7. Merhaba bin tl yardımı kapsam dışı oldu bizimde ptt ye bakıyoruz hiç bir şey yok ama etrafımızdaki bir çok kişi 2 ve 3 defa 1000 tl yi aldılar bunun için ne yapmam gerekir bana yardımcı olur musunuz

 8. İbb yardım sorgulama da bana olumlu yaziyor e devletten bakınca hiç birşey yok pandemi yardimi icin 2020 Mayıs ayında baş vurdum oda halen süreç devam ediyor diyor sizce ne yapmaliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu