Güncel KonularDiğer YardımlarFaydalı BilgilerYardım Haberleri

Yakacak Yardımı Başvurusu E-Devlet Yakacak Yardımı Başvuru Formu

Yakacak yardımı başvurusu hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Başvurusu E-Devlet Yakacak Yardımı Başvuru Formu; geliri dar olan ve yoksul vatandaşlara erzak ve gıda yardımı, para yardımı gibi birçok konuda  yardım sağlayan belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve alakalı kurumlar; her yıl olduğu gibi bu yılda da ihtiyaç sahiplerine odun ve kömür dağıtmaya devam edeceğini belirtti. Yoksul ve dar gelirli tüm vatandaşlar, belediye, kaymakamlık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yakacak yardımı almak için hemen başvuru yapabilir.

Vatandaşlar; vakıf ve dernekler ile  hayırsever iş adamlarına da yakacak yardımı ve diğer yardımlardan yararlanmak için başvuru yapabilirler. Kaymakamlık, belediye ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ülkemizde bulunan ve durumu olmayan dar gelirli vatandaşların ve ailelerinin kış aylarında daha iyi şartlarda yaşamaları ve hastalıklardan korunması için, yapılan odun ve kömür yardımına yakacak yardımı adı verilir.

Yakacak yardımı, ihtiyacı olan kişilere yönelik olarak ödenen ve en önemli hane yardımları arasında yer alır. Doğalgazın olmadığı ve doğalgaz yardımı almayan kişiler, doğalgaz yardımı yerine yakacak yardımı alabilir. Bunun için belirli kurumlara başvuru yapılması gerekir.

Yardım kapsamında başvurusu onaylanan kişilere, kış aylarında kullanmaları için odun ve kömür yardımı yapılır. Kömür yardımı olarak da adlandırılan yakacak yardımı kapsamında başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere yani yardım verilecek olan kişilerin ev adreslerine kadar odun ve kömürleri teslim edilir. Bu teslimat programı ise Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlükleri tarafından yapılır. Yapılan plan ve program dahilinde kömürler; TCC Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından hal sahiplerine dağıtılır. Dağıtımlar, genel olarak Eylül ayı sonunda ve Ekim aylarında gerçekleşir.

Yakacak Yardimi Basvurusu Nasil Yapilir
Yakacak yardım başvurusu

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar; yakacak yardımı almak için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe belediyelerine ve ya büyükşehir belediyelerine gidebilir ve burada başvuru formu doldurarak yakacak yardımı alabilir.  Başvurular, e-devlet platformu üzerinden  ön başvuru şeklinde yapılabilir. Vatandaşlar yakacak yardımı almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da bizzat giderek, yardım talebinde bulunabilirler.

Ülkemizdeki yoksul kişilere para yardımı, gıda yardımı gibi konularda destek sağlayan dernek ve vakıflara ya da ünlü iş adamlarına ait olan holding ve işyerlerine de yardım almak için giden pek çok kişi vardır.

Yakacak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Maddi güçlük çeken ve dar gelirli ailelere sunulan  yakacak yardımı için nereye başvurulur sorusuna cevap vermek gerekirse yakacak desteği isteyen vatandaşlar, yakacak için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakfına ve Kaymakamlık binalarına gidip, bizzat başvuru yapabilirler.

Yakacak yardımı alabilmek  için ayrıca e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayıp,  başvuru formunu doldurmak yeterli olacaktır. Yakacak yardımı için yine bulunduğunuz il ve ilçe belediyelerine gidip,  sosyal yardımlaşama biriminde başvuru yapma hakkınız vardır.

Yakacak Yardımı Başvuru Formu

Hem dernek ve hem de vakıf ve belediyelere ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına odun ve kömür yardımı alabilmek için başvuru yapan vatandaşların mutlaka başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekir. E-devlet üzerinden ve ya  kurumlara ait internet sitelerinden yapılan tüm yardım başvurularında da kişilerden mutlaka başvuru formunu doldurulması istenir.

Yakacak yardımı başvuru formu; başvuran yapan kişilerin adres, iletişim bilgisi ve kişisel bilgilerine dair soruların haricinde meslek, aylık gelir, hanedeki kişi ve hanedeki çalışan sayısı gibi maddi  durumlarına dair soruları kapsar. Yakacak yardımı almayı isteyen ihtiyaç sahiplerinin kendilerine sorulan tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamaları son derece önemlidir.  Yine bu forma başvuran kişilerin sorulara verdikleri cevaplara bakılarak, bu kişilerin muhtaçlık düzeyleri tespit edilir. Muhtaçlık sınırının altında yaşadığını düşünülen kişilere yardım yapılır.

Dar gelirli yani muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına rağmen kendilerini mağdur gösterip yakacak yardımı alanlar; eğer daha sonra yardımı yapan kurum tarafından fark edilirse, cezai yaptırıma tabi tutulabilirler. Bu kişilere verilen yakacak yardımını güncel faiziyle geri ödemeleri gerekir. Kişilerin ödeme yapmamaları durumunda ise yardım yapan kurum, bu art niyetli kişileri mahkemeye verme hakkına sahiptir.

Yakacak Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye tarafından verilen yakacak yardımı başvurusu şartları ve başvuru detayları ile ilgili bilgi almak için ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ön başvurular için ALO 183 ve ya ALO 144 Sosyal Destek hatlarından birini aramanız yeterli olacaktır.

Yakacak Yardımı Kimlere Verilir?

Düzenli, sigortalı ya da sabit bir işi ya da geliri olmayanların haricinde sigortalı bir işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler, Yakacak Yardımı alma hakkına sahiptir. Yakacak yardımından kimlerin faydalanacağı aşağıdaki gibidir;

 • İşsiz ve geliri olmayan vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler
 • Yetim ve öksüz kişiler
 • Eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş dul olan kadınlar
 • 65 yaş üzerindeki yaşlılar
 • Gazi ve şehit yakınları
 • Yoksul asker yakınları
 • Afet yaşamış kişiler
 • Engelli ve kronik hastalığı olanlarda
 • Daha sonra TC vatandaşlığına geçmiş olan mülteci ve sığınmacılar

Yakacak Yardımı Ne Zaman Verilir?

Yakacak yardımı ne zaman verilir? Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşama Vakfına yada internetten online olarak e-devlet yakacak yardımı başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sonucu yaklaşık olarak 14 gün içerisinde açıklanır. Yakacak yardımı başvurusu onaylanmış olan kişilere 1 ay içinde yakacak yardımı sağlanır.

Yakacak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yakacak yardımına başvuran ihtiyaç sahiplerinden istenen gerekli belgeler aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • TC kimlik kartı
 • Kira sözleşmesi aslı ya da fotokopisi

Vatandaşların ayrıca çalışmalarına engel bir özel durumları varsa özel durumlarına dair belgeler sunmaları da söz konusu olabilir. Yani kronik hastalık, engelli raporu gibi raporlar bu tür yardımlarda gerekli olabilir.

Doğalgaz Fatura Yardımı Nasıl Alınır?

Isınma şekli doğalgaz olan vatandaşlar, doğalgaz yardımına da başvuru da bulunabilir. Başvurular, aynı yakacak yardımında olduğu gibi e-devlet üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabilir. Doğalgaz fatura yardımı almak isteyenler, belediye ve ya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına doğalgaz yardımı almak için başvuru yapabilirler. Başvurusu onaylanan vatandaşlara yılda 2 defa doğalgaz fatura desteği alabilirler. Yıllık toplam 2.500 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu