Faydalı Bilgiler

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Valilik yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarca sık sık ziyaret ediliyor. Peki yardım başvurusu nasıl yapılır ? Valilik yardım başvurusu nasıl yapılır beraber inceleyelim.

Valilik yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar tarafından adete akına uğruyor. Peki maddi yardım başvurusu  ve yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Bu yazımızda bu konuya değindik. Sizde valilik sosyal yardım kalemleri nelerdir merak ediyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Valilikler Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Valilikler tarafından yapılan yardımlar şu şekiilde gösterilebilir;

 • Nakdi yardım
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Giysi Yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Şehit yakınları için yapılan yardımlar
 • Afetzadeler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç vatandaşlar için kira yardımı
 • Yoksul aileler için şartlı sağlık yardımı
 • Yoksul aileler için SED yardımmı
 • Engellilere maaş bağlanması
 • Öksüz maaşı
 • Yaşlılık maaşı
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Yoksul aile çocuklarına burs yardımı

Valilik Yardım Başvurusu Sorgulama

Valiliğe yapmış olduğunuz yardım başvuru sonucunu ALo 183 veya Alo 144 hattından öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte vakfa giderek de başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Valilik Yardım Başvuru Formu

Valiliğe yapacağınız yardımlar için başvuru formu doldurarak gelir ve hane bilgilerinizi beyan etmelisiniz. Valilik sunduğunuz bilgilere göre sizlere yardım sunacaktır. bu nedenle forma kesinlikle doğru bilgiler girmelisiniz.

Valilik Yardım Başvurusu Telefon Numarası
Valilik Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Valilik Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Valiliğe yapmak istediğiniz başvurular için ALO 184 veya ALO 144 numaralarını arayabilirsiniz.

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye’nin 81 ilinin hepsinde birer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bulunmaktadır. Ayrıca ilçelerde birer adet sosyal yardımlaşma vakfı bulunmaktadır. Muhtaç durumda ki aileler bu kurumlara başvuru da bulunarak sosyal yardım alma peşindeler. Peki maddi yardım başvurusu için ne yapmalısınız ? Öncelikle eğer şehir merkezinde oturuyorsanız şehir merkezinde ki SYD Vakfına eğer bir ilçede oturuyorsanız ilçeniz de ki sosyal yardımlaşma vakfına başvuruda bulunmalısınız. Farklı bir ilçede ki yada ilde ki bir sosyal yardımlaşma vakfına başvurmanız mümkün değildir. Çünkü her vakıf birbirinden bağımsız çalışır ve bir ilçe başka bir ilçede ki vatandaşın dosyasını görememektedir. Bu yüzden yardım başvurusu yaparken mutlaka bağlı olduğunuz ilçeye gitmelisiniz.

Öncelikle bir dosya açmalısınız kendiniz için. Bunun için sizden o ilçede ki ikamet ediyor ve adresinizin o ilçe de olması şartı aranır. Daha sonra başvurunuz alınır ve hane ziyareti yapılmak üzere beklersiniz. Sosyal yardım ve inceleme görevlileri evinizi ziyarete gelir ve bir rapor tutulur. Bu rapor çerçevesinde ve mütevelli heyeti kararı ile yardıma muhtaç olup olmadığınıza karar verilir.

Eğer yardıma muhtaç olduğunuz kararına varılırsa bu durumda valilik yardım başvurusu olumlu sonuçlanmış demektir. Peki ne tür yardımlar var ? Hangi yardımlardan faydalanacaksınız ? Dilerseniz şimdi de ona bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımları

Eğitim gören ailelerin çocuklarına verilmektedir. Devamsızlık yapmama şartı aranmaktadır.

 • İlk okula giden kız çocukları için, 50 TL’den 60 TL’ye
 • İlk Okula giden erkek çocukları için, 45 TL’den 55 TL’ye
 • Ortaöğretime giden kız çocukları için, 75 TL’den 90 TL’ye
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için, 55 TL’den 70 TL’ye
Şartlı Sağlık Yardımları
Şartlı Sağlık Yardımları

Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okul çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımdır.

0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2022 aralık ayında yapılan son değişiklikle

 • Şartlı sağlık yardımı 45 TL’den 55 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 45 TL’den 100 TL’ye
 • Doğum yardımı 100 TL’den 150 TL’ye
 •  Lohusalık yardımı 45 TL’den 150 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 150 TL’den 215 TL’ye

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımdır. 2 ayda bir 1,000TL verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı

65 yaşını doldurmuş kişilere verilen yardımdır. 1,084 TL’dir.

Engelli Maaşı

Engelli vatandaşlara verilen yardımdır. En az %40 rapor şartı aranmaktadır.

 • % 40 – % 69 arası engelli maaşları, 661 TL den 865 TL’ye
 • % 70 – % 90 arası engelli maaşları, 991 TL den 1.298 TL’ye
 • Engelli yakını aylığı olarak adlandırılan 18 yaş altı engelli maaşları ise, 661 TL den 865 TL’ye yükseltilmiştir.

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2022 yılı itibariyle 865 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla bağlantılıdır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Devlet 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle çocuk başına aylık 100 TL’den 300 TL’ye çıkarmıştır. İki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır. Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 2,400 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur.

Asker Yakın Aylığı

Asker ailesine maaş yardımı son zam ile aylık 500 TL olmak üzere 2 ayda bir 1,000 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 1,000 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Kömür Yardımı

Yapabileceğiniz bir diğer yardım başvurusu ise kömür başvurusudur. Her aileye 750 KG yani 30 torba kömür dağıtılmaktadır.

Elektrik Yardımı
Elektrik Yardımı

Elektrik Yardımı

1-2 kişilik haneler 75 KW 103 TL

3 kişilik haneler 100 KW 137,33 TL

4 kişilik haneler 125 KW 171 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 206TL

Para Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan diğer bir yardım ise para yardımıdır. Özellikle 1000 TL yardım başvurusu konusunda epey bir başvuru yapıldığı bilinen diğer bir gerçek. Ayrıca gıda yardımı zaman zaman yapılan diğer bir yardımdır.

Kira Yardımı

Vakıflarda nadir de olsa yapılan bir diğer yardım ise kira yardımıdır. Genellikle bazı sebeplerden dolayı sokakta kalmış yada kirasını ödeyemeyen vatandaşlara yapılan yardımdır.

Bu yazımızda sizlere Valilik yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere muhakkak paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. 2sene önce boşandım anne babamin yanında kalıyorum sığıntı gibiyim çalışamıyorum bayilmalarim oluyo günde iki üç kez bayilmalarim oluyo oyuzden çalışamıyorum da lütfen yardımcı olun lütfen yardım elinizi uzatın bana

 2. Slm cok zor durumdayım 5aylik kira borcum var cebimde 1 lira dahi yok bayram geliyor engelli cocugum var is yok calışamıyorum cok zordurumdayım ekmk almaya bile param yok bunalımdayım neyapcam bilmiyorum tel 0542 283 35 28 giresun merkez engin kıranoğlu sizden yardım bekliyorum adres hacisyam mh zambak sokak no 28/6 giresun sizden yardım.istiyorum

 3. Maddi yardima cok ihtiyacimiz var cok zor durumdayim cocuklarim 2 tanesi okuyor bir tanesi askerden yeni geldi iş aramakta kendim panik atak hastasiyim ve dizimde iki tane bir tanesi 4 mlm 1 tanesi 3 mlm cok agri yapiyor calisamiyorum amaliyat bile edemiyorlar riskisi var dediler madurum bir el uzatirsaniz sevinirim

 4. Selamun aleykum hayirli aksamlar hayirli ramazanlar sayin valim saygilarimla benim durumum iyi deyil cok zor durumdayim lutfen bana yardim edin lutfen sayin valim buzdolabim bos cocuklarimin giyecek elbisesi yok giyecek ayakkabisi yok cocuklarim hasta lutfen yardim edin sayin valim hayirli aksamlar

 5. Sayın valim Benim yardıma ihtiyacım var eşim elli dokuz yaşında işsiz emekli değil gelirimiz yok üç tane torunum var annesi babası boşandılar valayet kızımda çocuklar benim yanımda ikamet ediyorlar ben bakıyorum gelirimiz yok kardeşim yardım ediyor evim kira elektrik suyumu ödeyemiyorum zor durumdayım çocukların ikisi ilk okul öğrenci en küçük çocuk 4 yaşında ben bu çocukları büyütmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim çocukların vasisi olmadığım için sosyal hizmetler yardımcı olamayacaklarını söylediler ancak ben vasislik davası açtım fakat mahkeme sonuçlanana kadar bana maddi destek istiyorum şimdiden teşekkür ederim efendim saygılarımla

 6. Saygıdeğer valim öncelikle eşim çalışmıyor maddi durumumuz yok kirada oturuyoruz gecimimiz zor işsiziz sağlık güvencemiz yok gelirimiz yok çocuğum var masrafları cok yardım eli uzatmanizi istiyorum nakdi yardım istiyorum kış geldi yakacak odun kömürumuz yok lütfen yardımci olun saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu