Diğer Yardımlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları 2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen tüm yardımları yazımızın devamında görebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımları nelerdir? Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvuru formu nasıl doldurulur ? Kimler Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına başvurabilir? Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Kısacası Vakıflar genel müdürlüğü yardımları ile ilgili bütün detayları bu yazımızda bulmanız mümkün.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sosyal yardımları şu şekilde gösterebiliriz;

 • Fakirlik maaşı
 • Aşevi hizmeti
 • Öğrencilere eğitim bursu 
 • Öğrencilere eğitim yardımı
 • Yurtiçi ve yurtdışı kuru gıda yardımı
 • Vakıf evi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla muhtaçlara yardımcı olabilmek için farklı hizmetler ve yardımlarda bulunmaktadır. Bu yazımızda bu yardımlardan, başvuru şartlarından ve başvuru şekillerinden bahsedeceğiz. Şimdi Vakıflar genel müdürlüğü yardımları başlıklarından  biri olan muhtaçlık aylığı ile başlayalım.

Muhtaç Aylığı Başvurusu
Muhtaç Aylığı Başvurusu

Muhtaç Aylığı Başvurusu

Muhtaçlık aylığına iki farklı form ile başvurulur. Eğer engelli biri değilseniz “Muhtaç Aylığı Başvuru Formu” ile başvuracaksınız. Engelli vatandaşlar ise “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile başvurularını yapmalıdırlar. 

Her iki durumda da  ikamet edilen Valiliğe bağlı olan Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla başvurulabilir. Vatandaşların bu evraklarla kuruma başvuru yapmaları halinde vakıflar genel müdürlüğü yardım başvuruları için inceleme yapılmaktadır. 

Yapılan incelemeler neticesinde muhtaçlık aylığı şartları uygun olanlara fakirlik maaşı bağlanmaktadır.

Muhtaç aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvuru formu ve yardımlar için istenen evraklar ise şunlardır:

 1. Muhtaç aylığı başvuru formu ( Engelli iseniz buraya , Yetim iseniz buraya Tıklayarak indireceksiniz )
 2. Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.
 3. Muhtaç Aylığı alan kişi Yoklama Belgesi ( İndirmek için Tıklayın )

Muhtaçlık Aylığı Şartları

Öksüz ve yetim olup yardıma ihtiyaç duyan çocuklar ile en az %40 engel oranı bulunan yardıma muhtaç engellilerin başvurabileceği bir yardımdır. Muhtaç aylığı fakirlik aylığı olarak da bilinir ikisi aynı yardımdır. Bu aylık VGM nakit para yardımı olarak da adlandırılmaktadır.  Muhtaç aylığı şartları şöyledir:

Muhtaçlık aylığını şu kişiler alamaz:

1- Sosyal güvencesi bulunanlar

2- Taşınır-taşınmaz mal sahibi olanlar ya da bunlardan elde ettiği geliri muhtaçlık aylığını geçenler

3- Başka bir aylığı bulunanlar

4- Başka bir kurum tarafından bakıma alınanlar muhtaçlık aylığına başvuramazlar.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Muhtaçlık Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Muhtaçlık aylığına başvuru yapabilmeniz için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi 
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kira sözleşmesi 
 • Muhtaçlık aylığı başvuru formu
 • İşsiz olduğunu gösteren SGK’dan alınacak belge
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar
Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar

Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar 2023 ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvuru işlemlerini belirli koşulları taşıyan muhtaç sahibi vatandaşlar içerisinden almaktadır. Muhtaçlık aylığı şartları taşıyanlara da aylık 2835 TL muhtaçlık maaşı vermektedir. Bu aylık halk arasında fakirlik aylığı olarak da bilinmektedir. Bu aylık 4 kişilik bir ailenin gıda ve mutfak masrafını karşılayacak şekilde belirlenmektedir. Peki Vakıflar genel müdürlüğü yardımları içinde önemli yer tutan muhtaçlık aylığını nasıl sorgulayacaksınız?

Muhtaçlık Aylığı Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamakta ancak başvuru yaptıktan sonra sorgulanabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresinden e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıyla muhtaçlık aylığı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu sorgulama neticesinde de gerekirse kuruma itiraz edebilir veya kabul edildiyse muhtaçlık aylığı ödemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım sorgulama işlemlerini bu şekilde yapmanız mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı ile ilgili daha detaylı bir yazı dilerseniz burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Vakıflar genel müdürlüğü yardımları konusuna aşevi ve kuru gıda yardımı ile devam edelim. Müdürlük hem aşevi ile sıcak yemek dağıtmakta hem de erzak kolisi vermektedir. Hadi detaylara bakalım.

Aşevi Ve Kuru Gıda Yardımı Nasıl Yapılır?

İstanbul Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğünce İstanbul’un Eyüp ilçesinde aşevi işletilmektedir. 1795 yılında açılan aşevi, 1950’de tekrar hizmete girmiş halen de hizmet vermektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının dışında Vakıflar Genel Müdürlüğü de kuru gıda yardımı yapmaktadır.

Aşevi yardımı kapsamında Aşevinde her gün 3 kap sıcak yemek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Bunun dışında sabah çorbası ikramı da yapılmaktadır. Bunların  yanında Eyüp Adak ve Kurban Kesim Merkezinde bağışlanan adak ve kurban etleri de yardıma ihtiyaç duyanlara vakumlu poşetlerde kavurma olarak hazırlanıp 81 ile dağıtılmaktadır. Böylece Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımının yanında aşevi yardımı ile de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmaktadır. Aşevi ve kuru gıda yardımının şartlarına bakalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Şartları
Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Şartları

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğünün aşevi ve kuru gıda yardımından;

– Sosyal güvencesi olmayanlar

– Geliri asgari ücretten fazla olmayanlar

– 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı kanuna uygun olarak 65 yaşını doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun dahilinde aylık alanlar başvuru yapabilir. Bu şartları sağlayan vatandaşlarımız Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı alabilmektedir. 

Peki ama nasıl? Detaylara bakalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

Aşevi hizmeti ve kuru gıda yardımı için “Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu” doldurularak İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla başvurulması gerekmektedir.

Başvuru formu için:

Kuru Gıda Yardım Paketleri:

Kuru gıda yardım paketi 15 kalem gıda ürününden oluşmaktadır.

3 adet kuru gıda koli tipi bulunmaktadır: A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler, B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler ve C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için hazırlanmaktadır. Yurt geneline 81 il merkezinde her ay 20.315 aile adrese teslim şeklinde bu yardımdan yararlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Erzak Yardımı Sorgulaması


Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda ve erzak başvuru sonuçları https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-genel-mudurlugu adresinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulanabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı şu durumlarda kesilir: 

 1. Kuru gıda yardımından yararlananların ölümü,
 2. muhtaçlığının ortadan kalkması veya bakım altına alınması
 3. bilgi verilmeksizin 3 defa paketin teslim alınmaması halinde hizmete son verilir.
  Bu konuda daha fazla ayrıntı isterseniz şu yazımıza da göz atabilirsiniz. Lütfen tıklayınız.

 
 Vakıflar genel müdürlüğü yardımları konusuna devam edelim. Sıradaki yardım başlığımız ise Vakıflar genel müdürlüğü bursları

https://www.youtube.com/watch?v=mVGnsUt4UV8&t=2s
Vakıflar genel müdürlüğü yardımları

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ortaöğretim, yükseköğrenim öğrencileri ve yabancı uyruklu öğrencilere burs yardımı yapılmaktadır. Yükseköğrenim bursu bir eğitim yılı için 8 ay boyunca, ortaöğretim bursu bir eğitim yılı içinde 9 ay boyunca verilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvuruları her eğitim yılının başında Genel Müdürlükçe belirlenen tarihler arasında açıklanır. Vakıflar genel müdürlüğü burs başvuru ekranı www.vgm.gov.tr  adresinde duyurulmakta ve yine bu web sitesi üzerinden burs başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü burs sonuçlarını da  aynı adresten bulmak mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadar
Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadar

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadar ?

Vakıflar genel müdürlüğü bursu ne zaman açıklanacak sorusundan sonra en çok merak edilen konu ise burs miktarları. Burs miktarı 2022 – 2023 eğitim yılı için ortaöğrenim (ilkokul, ortaokul, lise) öğrencileri için aylık 200 TL, yükseköğrenim öğrencileri için aylık 500 TL, Türkiye’de yükseköğrenimde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler için aylık 1250 TL olarak ödenmektedir.

Başvurular Vakıflar Yönetmeliği ve “Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli” ne göre değerlendirilip, bilgilerin doğruluğunun kontrolleri yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Şartları

Özel okullarda, açık öğretim okullarında okuyan öğrenciler ile ailesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı alan başka öğrenci bulunanlar ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar. Bu burstan her aileden sadece 1 öğrenci yararlanır. Öğrencinin Vakıflar genel müdürlüğü bursu almasının en önemli koşullarından biri örgün eğitimde okumasıdır.

Yükseköğretim Burs Şartları

Vakıflar genel müdürlüğü yükseköğretim burs programından şu kişiler yararlanamaz: 

 1. Sürekli bir işte çalışıp asgari ücret düzeyinde kazanç sağlayanlar
 2.  Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri
 3.  Okul öğrenim dönemini uzatanlar
 4.  Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
 5.  Kamu kurumlarından karşılıksız burs alan öğrenciler
 6. Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaçlık aylığı alan öğrenciler
 7.  Burs alırken başarısız olmaları sebebiyle bursu kesilen öğrenciler yararlanamamaktadır.

  Yabancı Uyruklu öğrencilere verilen burstan ise;

   Türkiye’de kalma izni bulunmayan, diğer kurumlardan eğitim yardımı alan, okul dönemini uzatan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanamamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Neden Kesilir? 

Başvurusunu yapıp, bursunu sorunsuz bir şekilde bağlatıp alan öğrencilerin de bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Vakıflar genel müdürlüğü burs programları şu durumlardan dolayı kesilebilir: 

 1. Öğrencinin öğrencilik halinin sona ermesi
 2. Genel not ortalamasının 4.00 üstünden 2.00’nin altına düşmesi
 3. Öğrencinin 6 ay ve daha fazla hapis cezası alması
 4. Öğrenim görmekte olduğu yükseköğretim kurumundan 1 yıl uzaklaştırma alması 
 5. Başarı belgesini belirtilen süre içinde teslim etmemesi
 6. Kaydını dondurması gibi durumlarda bursu kesilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ödemeleri

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okullarının bağlı olduğu ildeki Vakıflar Bölge Müdürlüğünce Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla yapılır.

KYK kredisi almak Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımını engellememektedir. Ancak KYK’den burs alan bir öğrenci Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim bursundan yararlanamamaktadır.

Vakıflar Genel müdürlüğü bursları ile ilgili diğer yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 Vakıflar genel müdürlüğü yardımları konumuzun son başlığı ise vakıf evleri hizmeti vardır. Şimdi vakıf evleri nedir birlikte inceleyelim.

Vakıf Evi Hizmeti

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankara’da mağdur durumda kalanlara, vakfın şefkat elinin ulaştırılması amacıyla 2010 yılında hizmete açılmıştır. Sadece Ankara’da bulunan bu eve Ankara’daki vatandaşlarımızın gidip başvuru yapma şansı bulunmaktadır.

Kapısı herkese açık olan Vakıf Evinin iletişim bilgileri de şöyledir:

Adres ve İletişim Bilgileri:

HARBİYE MAH .KARŞIYAKA SOKAK NO:36 DİKMEN/ ÇANKAYA,

Rezervasyon İçin :(0312) 480 45 42​

Vakıflar Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Vakıflar Genel Müdürlüğünün merkezi Ankara’dadır.

Namık Kemal Mah., Milli Müdafaa Cad. No:20, 06420
Kızılay / Çankaya / Ankara

0 (312) 415 50 00 (10-Hat)

vgm@vgm.hs01.kep.tr

Vakıflar genel müdürlüğünün Bütün Türkiye’deki genel müdürlük adreslerine ise aşağıdaki linkten ulaşmanız mümkün.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Hatay Kırıkhan dan yazıyorum deprem zededeyiz üç tane çocuğum var yardım istiyorum lütfen evim kira

 2. Merhaba benim maddi durumum yok kiraciyim dört çocuğum var hihtiyaclarini alamiyom ucunede bez bagliyom ihtiyaçlarını alamiyom biri özel çocuğum kiramı oduyemiyom

 3. Hayırlı akşamlar sizden bir madi manevi desteği istiyorum Lütfen bize bir el atın kış geldi kapımız yok eşim çalışmıyor çok zor durumdayiz

 4. Öncelikle sizden maddi yardım istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim biliyorum görüp dönmesinin ama yine yazacım ihtiyaç sahibi olmasam yazmadım eşim işsiz 3 çocuk var 05376100754

 5. Slm oncelikle sizden maddi yardım istiyorum ederseniz çok sevinirim teşekkürler ederim size

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu