Burs Haberleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Yapma 2022

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapma işlemi nasıl yapılır ? VGM burs başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli ? Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu kimlere verilir ? VGM burs sonuçları nereden sorgulanır ? Bütün detaylar haberimizde.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu nedir ?  Vakıflar Genel Müdürlüğü  (VGM) muhtaç durumda bulunan ailelere bir çok kalemde maddi yardımda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları fakirlik (muhtaçlık) maaşı , Gıda kolisi yardımı ve Aşevi (Sıcak yemek) yardımıdır. Tabi VGM yardımları bunlarla sınırlı değil. Özellikle de eğitim gören ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ,VGM burs vermektedir. Bu yazımızda bu burslar hakkında bilgiler paylaşacağız. Hazırsak başlayalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nedir Nasıl Yapılır ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli eğitim okullarının ortaöğretim kısmında eğitim gören ve yükseköğrenime devam eden maddi durumları iyi olmayan öğrencilere burs vermektedir. Bu bursla öğrencilerin eğitim hayatında onları bir nebze olsun rahatlatmak amaçlanmaktadır.

Bu bursu alabilmek için bir takım şartları taşımak gerekiyor.

Şimdi gelin vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu nasıl yapılır ? VGM burs sonuçları nasıl sorgulanır ? gibi bütün soruların cevaplarını bakalım.

Ortaöğretim Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuruları içerinde ilk anlatacağımız burs ortaöğretim öğrencilerine verilen burs olacak. Bu burs adında da anlaşılacağı üzere Milli eğitim okullarının orta kısmında eğitim gören öğrencilere verilen bir burstur.

Peki VGM burs başvurusu şartları nelerdir? Lise öğrencilerine devlet bursu nasıl sorgulanır ? VGM lise bursu ne kadar ? Beraber bakalım.

>Burs Başvuru Şartları

Ortaöğretim de okuyup da VGM burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerde aranan şartlar şöyle:

1- Özel okulda veya açık öğretim de okuyan öğrenciler VGM burs başvurusu yapamaz.

2- Ailede Vakıflar genel müdürlüğü Ortaöğretim bursu alan başka bir öğrenci varsa VGM bursluluk parasını alamayacaktır.

3- Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yine bu burstan faydalanamaz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Miktarı Ne Kadar ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu sonucu olumlu olan Ortaöğretim öğrencilerine her eğitim dönemi boyunca 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle 200,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Vakıf burs sonuçları olumlu olan öğrencilerin ödemelerini Vakıflar Genel müdürlüğüne bağlı Vakıflar bölge müdürlükleri takip etmektedir. Şuan Türkiye geneli vakıflar bölge müdürlüğü sayısı 25’tir. Size en yakın vakıflar bölge müdürlüğü bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır ?

VGM burs sorgulama işlemleri için 2 yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi edevlet yoluyla VGM burs başvuru sonuçları öğrenmek. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için tıklayın. İkincisi ise VGM resmi internet sayfasıdır. 

Yükseköğrenim Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2012 yılından beri Üniversite okuyan öğrencilere burs vermektedir. Başbakanlık bursu çıkmayan öğrencilerin sıkla başvuru yaptığı bu burs içinde belli başlı şartlar aranmaktadır. Şimdi bu şartlara bakalım.

Burs Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapmak isteyen üniversite öğrencilerden bir takım şartları aramaktadır.

VGM bursuna kimler başvurabilir yerine kimler başvuru yapamaz bunlara bakalım.

1- Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere

2- Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine

3- okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere

4- Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine

5-Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere

6- Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere

7- Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere

Yükseköğrenim bursu verilmemektedir. VGM bursu başvuru formuna ve başvurusu sırasında kullanılan puanlama formülüne buradan ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Lisans Bursu Ne Kadar ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2012 yılından beri yukarı da saydığımız şartları taşıyan yükseköğrenim öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır.

Mevzuata uygun olan başvurular ön elemeden geçirilerek başvurusu uygun öğrencilere burs verilmektedir.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 650 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Türkiye’de yasal yollardan kalma izni bulunmayan öğrenciler ile diğer kurumlardan eğitim yardımı alan öğrencilere burs verilmemekte olup burs almaya hak kazanan yabancı uyruklu öğrencilere eğitim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 650 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu Başvuru Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır

VGM bursu sonuçları ne zaman açıklanacak ? Vakıflar genel müdürlüğü burs başvuru sonuçları nereden öğrenilir ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvurusu yapan öğrenciler burs başvurusu sonuçlarını dilerse e-devlet üzerinden dilerse de VGM resmi internet sayfasından ulaşabilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün ihtiyaç sahibi ailelere verdiği tek yardım sadece burs desteği değildir. Vakıflar genel müdürlüğü ayrıca muhtaç durumda ki ailelere erzak yardımı;(gıda kolisi) , sıcak yemek dağıtımı ve fakirlik maaşı(muhtaçlık aylığı) yardımları da bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bu konun öneminin farkındayız. Muhtaç durumda ki onlarca ailenin gözü bu yardımda.  VGM burs başvurusu şartlarını taşıyan binlerce öğrencimiz bu yardıma başvuru yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu ailelere büyük nefes aldırmaktadır. Eğer sizlerde gerekli şartları taşıyorsanız VGM burs sonuçları sayfasından sonucu sorgulayabilirsiniz.

Değerli yorumlarınızı ve sorularınızı yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Maddi yardıma ıhtiyacım var sağlık sorunum dan dolayı calişamiyorum borclarim yüzünden icralık oldum tedavimi bile yapamiyorum hiç bir yerden gelirim yok allah rızası için yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu