Diğer Yardımlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Yapma-2020

Vakıflar genel müdürlüğü (Vgm) muhtaç durumda bulunan ailelere bir çok kalemde maddi yardımda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları fakirlik (muhtaçlık) maaşı , Gıda kolisi yardımı ve Aşevi (Sıcak yemek) yardımıdır.Tabi vgm yardımları bunlarla sınırlı değil. Özellikle de eğitim gören ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ,vgm burs vermektedir. Bu yazımızda bu burslar hakkında bilgiler paylaşacağız. Hazırsak başlayalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Nedir ?

Vakıflar genel müdürlüğü, Milli eğitim okullarının ortaöğretim kısmında eğitim gören ve yükseköğrenime devam eden maddi durumları iyi olmayan öğrencilere burs vermektedir. Bu bursla öğrencilerin eğitim hayatında onları bir nebze olsun rahatlatmak amaçlanmaktadır.

Bu bursu alabilmek için bir takım şartları taşımak gerekiyor.

Şimdi gelin vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu nasıl yapılır ? Vgm burs sonuçları nasıl sorgulanır ? gibi bütün soruların cevaplarını bakalım.

Ortaöğretim Burs Başvurusu

Vakıflar genel müdürlüğü (vgm) burs başvuruları içerinde ilk anlatacağımız burs ortaöğretim öğrencilerine verilen burs olacak. Bu burs adında da anlaşılacağı üzere Milli eğitim okullarının orta kısmında eğitim gören öğrencilere verilen bir burs’tur.

Peki vgm burs başvurusu şartları nelerdir?Lise öğrencilerine devlet bursu nasıl sorgulanır ? Vgm lise bursu ne kadar ? Beraber bakalım.

Burs Başvuru Şartları

Ortaöğretim de okuyup da Vgm burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerde aranan şartlar şöyle:

1- Özel okulda veya açık öğretim de okuyan öğrenciler vgm burs başvurusu yapamaz.

2- Ailede Vakıflar genel müdürlüğü Ortaöğretim bursu alan başka bir öğrenci varsa vgm bursluluk parasını alamayacaktır.

3- Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yine bu burstan faydalanamaz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Miktarı Ne Kadar ?

Vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu sonucu olumlu olan Ortaöğretim öğrencilerine her eğitim dönemi boyunca 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle 75,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Vakıf burs sonuçları olumlu olan öğrencilerin ödemelerini Vakıflar Genel müdürlüğüne bağlı Vakıflar bölge müdürlükleri takip etmektedir. Şuan Türkiye geneli vakıflar bölge müdürlüğü sayısı 25’tir. Size en yakın vakıflar bölge müdürlüğü bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Vgm burs sorgulama işlemleri için 2 yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi edevlet yoluyla vgm burs başvuru sonuçları öğrenmek. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için tıklayın. İkincisi ise vgm resmi internet sayfasıdır.Sorgulama ekranı için tıklayın.

Yükseköğrenim Burs Başvurusu

Vakıflar genel müdürlüğü 2012 yılından beri Üniversite okuyan öğrencilere burs vermektedir. Başbakanlık bursu çıkmayan öğrencilerin sıkla başvuru yaptığı bu burs içinde belli başlı şartlar aranmaktadır. Şimdi bu şartlara bakalım.

Burs Başvuru Şartları

Vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu yapmak isteyen üniversite öğrencilerden bir takım şartları aramaktadır.

Vgm bursuna kimler başvurabilir yerine kimler başvuru yapamaz bunlara bakalım.

1- Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere

2- Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine

3- okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere

4- Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine

5-Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere

6- Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere

7- Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere

Yükseköğrenim bursu verilmemektedir. Vgm bursu başvuru formuna ve başvurusu sırasında kullanılan puanlama formülüne buradan ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Lisans Bursu Ne Kadar ?

Vakıflar genel müdürlüğü 2012 yılından beri yukarı da saydığımız şartları taşıyan yükseköğrenim öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır.

Mevzuata uygun olan başvurular ön elemeden geçirilerek başvurusu uygun öğrencilere burs verilmektedir.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 300,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Türkiye’de yasal yollardan kalma izni bulunmayan öğrenciler ile diğer kurumlardan eğitim yardımı alan öğrencilere burs verilmemekte olup burs almaya hak kazanan yabancı uyruklu öğrencilere eğitim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 600,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.(bkz)

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu Başvuru Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır ?

vgm bursu sonuçları ne zaman açıklanacak ? Vakıflar genel müdürlüğü burs başvuru sonuçları nereden öğrenilir ?

Vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu yapan öğrenciler burs başvurusu sonuçlarını dilerse e-devlet üzerinden dilerse de vgm resmi internet sayfasından ulaşabilirler.

Vakıflar genel müdürlüğünün ihtiyaç sahibi ailelere verdiği tek yardım sadece burs desteği değildir. Vakıflar genel müdürlüğü ayrıca muhtaç durumda ki ailelere erzak yardımı;(gıda kolisi) , sıcak yemek dağıtımı ve fakirlik maaşı(muhtaçlık aylığı) yardımları da bulunmaktadır.

Eğer yeşilkartlı iseniz yeşilkartlılara verilen yardımlar konusunu işlediğimiz yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Başa dön tuşu
Kapalı