Güncel KonularBurs HaberleriDiğer Yardımlar

Üniversite Öğrencilerine Verilen Destekler

Üniversite öğrencilerine verilen tüm destekler içeriğimizin devamında. Başvuru koşulları, başvurulacak yerler ve daha fazlası için yazıyı sonuna kadar okuyunuz. Sonuç olarak bütün detaylar için KYK desteği, yemek ve ulaşım desteği için içeriğimizi okuyunuz.

Üniversite öğrencilerine verilen destekler pek çok öğrencinin gündeminde. Ailelerinden uzak şehirlerde eğitim öğretim gören üniversite öğrencilerine çeşitli destekler sağlanacak.

KYK Borçlarının Faizleri Silindi Mi?

KYK borç faizleri ile ilgili son durumlar Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yurt ya da kredi kullanan öğrenciler tarafından araştırılıyor. TBMM’de görüşülen KYK faiz borçlarının silinmesi ile alakalı olan kanun kabul edilmişti. KYK faiz borçlarının ne zaman silineceği de merak ediliyor.

KYK borç faizlerinin ne zaman silineceği borç faizleri ile ilgili kanunun meclisten geçmesi ile beraber pek çok kişi tarafından merak konusu oldu. Üniversite eğitiminde alınan KYK burs ve kredilerin ardından borcu devam ede kişiler borçlarının faizinin dilinmesini bekliyor.

Bakan Nebati KYK faizleri ile alakalı olarak Ekim ayında meclisin açılması ile beraber torba yasa olacağını ifade etti. Bunun yanında bu ve buna benzer alanlardaki konuların torba yasada çözüleceğini de dile getirdi. KYK borç faizleri ile alakalı kararların Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından e-devlet üzerinde kademeli olarak görülmesi bekleniyor. Üniversite Öğrencilerine Verilen Destekler konusuna devam edelim.

KYK Borç Faizi Ne Zaman Silinecek?

Ekonomi ile ilgili torba kanun teklifinin birinci bölümünde yer alan 10 madde de kabul edildi. Bu maddelere göre öğrenim kredisi alan öğrenciler borçlarını ne kadar aldılarsa bu miktarlardan ödeyecek. Mezun olduktan iki yıl sonra borçlarını ödemeye başlayabilecekler.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen ve pek çok genci yakından ilgilendiren torba kanun tekliğinin yedinci maddesi de kabul edildi. Buna göre, KYK öğrenim kredilerinin borçları silinecek ve öğrenciler sadece aldıkları kredi tutarlarını tekrardan ödeyecekler.

KYK Borcuna Nasıl Bakılır?

  • Borç ve taksit bilgileri e-devlet üzerinden bakanlık linkine ulaşılarak öğrenim ve katkı kredisi ödeme sorgulama alanından gerçekleştirilebilir.
  • KYK kredi borcunu ödemeyi düşünenler e-devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi üzerinden bağlanarak da öğrenim kredi borçlarının olduğu kısma girerek ödemek istedikleri taksitleri seçerek ödemelerini gerçekleştirebilirler.
  • Geri ödeme başlangıç tarihleri, aylık taksitler ve borç miktarları da kyk web sitesinden görüntülenebilir.

KYK Yurdunda Kalan Öğrencilerin Yemekleri 25 TL’den 60 TL’ye Yükseldi

KYK Yurdunda Kalan Öğrencilerin Yemekleri 25 TL’den 60 TL’ye Yükseldi
KYK Yurdunda Kalan Öğrencilerin Yemekleri 25 TL’den 60 TL’ye Yükseldi

KYK yurdunda kalan öğrencilerin beslenme yardımları günlük 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Toplamda da 1800 liraya yükselen yemek yardımları sayesinde yemekler öğrencilere ücretsiz olarak verilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait olan yurtlarda günlük beslenme yardımları 25 liradan 60 liraya yükseltildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu müjde ile beslenme yardımlarında artış yapıldı. Menü sistemine geçilerek yemek paraları da 60 liraya yükseltildi. Yeni uygulama ile beraber bakanlığa ait yurtlarda kalan yaklaşık 850 bin öğrenci 1800 lira beslenme yardımı alacak.

Üniversite Öğrencilerine Verilen Destekler konusunda dğer başlığımız da oldukça ilgi çekici.

KYK Beslenme Yardımı Artırıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 26 Eylül’de gerçekleştirilen Kabine toplantısı arsından çeşitli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarda KYK yurtlarında kalan öğrencilere müjde verdi. Bu bağlamda günlük beslenme yardımlarında artış olduğunu açıkladı.

KYK beslenme yardımı günlük 25 liradan 60 liraya yükseldiğinden aylık yardım toplamda 1800 lira olmuş oldu. Artıştan önce sabah kahvaltısı 8,00 TL, akşam yemeği yardımı ise 17,00 TL idi. Artışın uygulamaya alınmasından sonra günlük yemek ücretleri 25 liradan 60 liraya yükseltilmiş oldu.

Öğrencilere Ulaşım Yardımı

Üniversitelerde ulaşım desteği pek çok öğrencinin gündemine girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ailelerinden uzakta eğitim gören üniversite öğrencilerine okullara gidiş gelişlerde ulaşım desteği sağlanacağını söyledi.

150 bin üniversite öğrencisinin yaralanacağı destekle alakalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversite öğrencilerine yılda iki defa ailelerinin yanında gidip gelebilmeleri için ulaşım desteği sağlanacağını açıkladı. Üniversite ulaşım destekleri vakıflar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Öğrencilere Ulaşım Desteği Başvuru Şartları

Öğrencilere ulaşım yardımları için başvuru detayları belli oldu. Sosyal yardımlar kapsamında olan üniversite öğrencilerine ulaşım desteklerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 150 bin üniversite öğrencisi faydalanabilecek.

Ulaşım yardımı ile ilgili başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Bu yardım kapsamında öğrencilerin yılda iki kere gidiş dönüş biletleri karşılanacak. Ancak öğrencilerin başvuru şartlarını karşılaması büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda;

  • Sosyal yardım alan ailelerin çocukları
  • 25 yaş altında olan öğrenciler
  • Ailelerinden uzakta olan öğrenciler bu yardımdan faydalanabilecek.

Öğrencilere sunulan diğer destek ve burslar için burayı inceleyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu