Diğer Yardımlar

Tüberküloz Maaşı Ve SSPE Maaşı Nedir ?

Tüberküloz maaşı ve SSPE maaşı hakkında merak ettiklerinizi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Tüberküloz Maaşı 2021 Ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı Nedir?

Tüberküloz maaşı 2021 ve SSPE hastalığı nedeniyle Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastaların öz bakım ihtiyaçları ve fiziki ortamlarının iyileştirilmesi için geliştirilen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Fonu ile finanse edilen bir yardım programıdır. Tüberküloz hastaları ve SSPE hastaları bu yardımdan nasıl faydalanabilir ona bakalım.

Bu Yardım Programından Kimler Faydalanabilir?

Bu yardım programından, Türk vatandaşı olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunun 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından muhtaç olduğu tespit edilen, Tüberküloz ve SSPE hastalığından muzdarip kişiler faydalanabilir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hasta ve ihtiyaç sahibi kişiler ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne başvuru yapabilir. Daha önce vakfa kaydı olmayan vatandaşlar önce vakfa kaydını tamamlamalıdır. 

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvuru İçin Telefon Numarası

SSPE ve tüberküloz maaşı e-devlet üzerinden başvuru yapılamaz. ALLO 183 ve ALO 144 numaraları üzerinden başvuru yapılabilir. Başvuru sonucunu da bu numaralar üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. 

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Sorgulama

Alo 144 ve Alo 183 numaralarından sorgulama yapılabilir. Bunun yanı sıra https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden de başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. 

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

Hastalığın tipine göre 6 ile 30 ay arasında maaş alınabilir. SSPE hastaları hastalıkları devam ettiği müddetçe maaş alabilir. 

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Tüberküloz ve SSPE maaşı başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • T.C kimlik fotokopisi ve aslı
 • Kişinin hastalığını gösteren tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık raporu
 • Gelir belgesi
 • İşsiz bireylerin SGK tarafından alacakları işsiz olduklarını gösteren belge
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik maaşı

Ödeme Zamanı, Ödeme Miktarı Ne Şekilde Yapılır?

Bu yardım programı kapsamında şartları sağlayan ve Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından başvurusu kabul edilen Tüberküloz veya SSPE hastalarına (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar düzenli nakdi yardım yapılır. Bu rakam 2021 yılı için 1.460,61 TL’dir. Ayrıca Tüberküloz hastaları için Sağlık Bakanlığınca belirlenen şartları taşımak kaydıyla ilave aylık 600 TL bakım yardım ödemesi yapılabilir. Ödemeler her ayın 25 inde PTT üzerinden kişilerin hesaplarına aktarılır.

Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2021 aylık 1,657,86 TL ödenirken, ayrıca yatağa bağımlı olan tüberküloz hastalarına ek olarak aylık 600 lira daha ödeme yapılacak. Uygulamadan yararlanmak için hastaların oturdukları hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması gerekiyor.

Buna göre, ödenekten yararlanacak olanların hem kendisinin hem de aynı evde yaşayan ailesinin aylık gelirinin 1,402,64 liradan az olması gerek. Bununla birlikte SSPE hastalarının sağlık kurulu raporu da bulunması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan hastalar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak bu yardımdan yararlanabilecek.

Tedavi görmemiş tüberküloz hastaları 12 ay boyunca ödeme alırken; ilaçla tedavi görenlere 30 ay, Tüberküloz menenjit hastalarına 18 ay, kemik tüberküloz hastalarına ise 15 ay boyunca ödenmektedir.

KAYNAK: https://www.ailevecalisma.gov.tr/

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba ben şuan yedi kule göyüs hastalıkları hastanesinde yatyorum bulaşıcılıgı yüksek olan hastayım ilaçlar çok ağır midem çok kötü oldu ilaclardan ilk ilaca başladığımda ilaçlar çok etki yapdı üstümü başımı yırtım döktüm halen hastanedeyim midem hep bulanıyor çok kötüyüm sağlığınızın kıymetini bilin

 2. Merhaba 2 ay önce tüberküloz tanısı konuldu ve maaş bağlandı maaşı kaç ay alicam acaba ilk maaşımı bugün çektim, akciğer veremi hastalığım

 3. Kardeşim 2ay önce omurilik tüberküloz tanısı konuldu halen ilaç kullanıyor eşi hayvancılık la uğraşıyordu şimdi iflas etti birçok şeyi hacizde aylık gelirleri yoktur sosyal yardım dan faydalana bilirmi

 4. merabalar ben geçen sene tüberküloz hastalığı geçirdim ve maaş baglandı hastaneye yatmadım daha öncede bı hastalığı geçirmedim ilaçlarla tedavi edildim bu ayla beraber 12. maaşımı alıcam bu aylıgım sonlanacak mı yoksa daha da alıcak mıyım?

  1. Kaç ay ilaç kullandınız acaba? 6 ay ilaçlı tedavi 6 ayda kontrol toplam 1 sene veriliyor maaş denildi doğru mudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu