Diğer Yardımlar

Tüberküloz Maaşı 2020 Ve SSPE Maaşı

Tüberküloz Maaşı 2020 Ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı Nedir?

Tüberküloz maaşı 2020 ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastaların öz bakım ihtiyaçları ve fiziki ortamlarının iyileştirilmesi için geliştirilen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Fonu ile finanse edilen bir yardım programıdır. Tüberküloz hastaları ve sspe hastaları bu yardımdan nasıl faydalanabilir ona bakalım.

Bu Yardım Programından Kimler Faydalanabilir?

Bu yardım programından, Türk vatandaşı olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunun 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından muhtaç olduğu tespit edilen, Tüberküloz ve SSPE hastalığından muzdarip kişiler faydalanabilir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak.

Ödeme Zamanı, Ödeme Miktarı Ne Şekilde Yapılır?

Bu yardım programı kapsamında şartları sağlayan ve Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından başvurusu kabul edilen Tüberküloz veya SSPE hastalarına (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar düzenli nakdi yardım yapılır. Bu rakam 2020 yılı için 1.460,61 TL.’dir. Ayrıca Tüberküloz hastaları için Sağlık Bakanlığınca belirlenen şartları taşımak kaydıyla ilave aylık 600 TL bakım yardım ödemesi yapılabilir. Ödemeler her ayın 25 inde PTT üzerinden kişilerin hesaplarına aktarılır.

Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2020 aylık 1,460,61 TL ödenirken, ayrıca yatağa bağımlı olan tüberküloz hastalarına ek olarak aylık 600 lira daha ödeme yapılacak. Dolayısıyla tüberküloz hastaları aylık 2.060 TL ödeme alacak. Uygulamadan yararlanmak için hastaların oturdukları hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması gerekiyor.

Buna göre, ödenekten yararlanacak olanların hem kendisinin hem de aynı evde yaşayan ailesinin aylık gelirinin 1,402,64 liradan az olması gerek. Bununla birlikte SSPE hastalarının sağlık kurulu raporu da bulunması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan hastalar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları’na başvurarak bu yardımdan yararlanabilecek.

Tedavi görmemiş tüberküloz hastaları 12 ay boyunca ödeme alırken; ilaçla tedavi görenlere 30 ay, tüberkülöz menenjit hastalarına 18 ay, kemik tüberküloz hastalarına ise 15 ay boyunca ödenmektedir.

KAYNAK: https://www.ailevecalisma.gov.tr/

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Başa dön tuşu
Kapalı