İş Ve İşçi

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar 2023 ?

Tıbbi sekreter maaşları ne kadar, tıbbi sekreter ne iş yapar, tıbbi sekreter nasıl olunur.. yazımızın devamında

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar ?

Tıbbi sekreterlik mesleği için bir çok kişinin merak ettiği ortak soru şöyledir: Tıbbi sekreter maaşları ne kadar ? Günümüzde birçok tıbbi sekreter memur statüsündedir. Memurlar ise KPSS ile atanmaktadır. Dolayısıyla tıbbi sekreterler için başlangıç maaşı 4250 TL civarındadır. Özel sektörde çalışan tıbbi sekreterler maaşları ise 2022 yılında 4250 TL ile 5000 TL arasındaydı  2023 yılı için ise asgari ücret olan 11500 TL ile 16500 TL arasında değişmektedir.

Tıbbi sekreterlerin öğrenim durumu, tıbbi Sekreter Maaşları konusunda önemli bir farklılık oluşturur. Lisans mezunu bir tıbbı sekreter, ön lisans mezunu bir tıbbi sekretere göre daha yüksek maaş alır. Özel hastanelerde görev yapan tıbbi sekreter maaşları, yabancı dil ve bilgisayar kullanım becerisine göre de değişiklik gösterir.

Fazla mesai durumunda diğer meslek grupları gibi tıbbi sekreterler de fazladan ücret alır. Öte yandan evlilik ve çocuk gibi durumlar için tıbbi sekreterler, ek ücret alır. Tıbbi sekreterler kamuya KPSS puanı ile atanırken özel kurumlarda çalışmak için ise sertifika programlarını bitirmeleri gerekir.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreter olarak çalışan bir kişi, bir doktorun veya başka bir sağlık çalışanın büro işlerini yapan kişi olarak bilinir. Yaptıkları işin önemi, çalıştığı sağlık kurumunun ne olduğuna bakılmaksızın son derece yüksektir. Tıbbi sekreter olan bir kişi; yazışmaları yapar, raporları hazırlar, dosyaların düzenini sağlar, sigorta formlarını tutar ve buna benzer birçok ofis işini yerine getirir. Tıbbi sekreterler genellikle telefon yoluyla birçok kişi ile irtibat halinde olur. Öte yandan tıbbi sekreterlerin görevleri arasında randevuları ayarlamak ve gelen hastaları karşılamak gibi görevler de bulunur.

Tıbbi Sekreterlerin Görev ve Sorumlulukları

Tıbbi sekreterlerin temel görev ve sorumlukları arasında aşağıda saydığımız maddeler bulunur;

 • Gelen çağrıları ve mesajları yanıtlamak
 • Hastane çalışanları için toplantılar organize etmek ve bu toplantılarda ikram edilecek yiyecek içeceklerin siparişini vermek.
 • Fatura, rapor ve notlar hazırlamak ve bu belgelerin trafiğini takip etmek
 • E-mail veya telefon yolu ile hasta randevularını ve ameliyatların tarihlerini belirlemek ve hatırlatma mesajları yollamak
 • Gelen mailler ve fakslar ile ilgilenmek
 • Hastane faturaları ve sağlık sigortaları ile ilgili işlemleri yapmak
 • Veritabanı ve dosya sistemi ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek
tıbbi sekreterlik maaşları
tıbbi sekreterlik maaşları

Tıbbi Sekreter Görev Tanımı

Tıbbi sekreterler yukarıda saydığımız iş ve işlemlerden sorumludurlar. Bunun yanında Tıbbi sekreterler; işlerini düzgünce yapabilmek için doktorlar, hastalar ve diğer hastane personeli ile koordineli olarak çalışır. Tıbbi sekreterler, yönetimsel ve destek fonksiyonlarının yanı sıra tıbbi terminolojiyi bilmeli ve sağlık alanında yapılan işlemler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Tıbbi sekreterler; hasta bilgileri, sigorta bilgileri ve ödeme bilgileri gibi bilgileri rahatça işleyebilmek için iyi bir şekilde bilgisayar kullanabilmelidir. Tüm bunların yanı sıra tıbbi sekreter olarak çalışan bir kişi; tıbbi raporları okuyabilmeli, yazabilmeli ve günlük dilde açıklayabilmelidir. Tıbbi Sekreter Maaşları da bu özellikleri taşıyıp taşımamanıza göre değişiklik gösterecektir.

İŞKUR Tıbbi Sekreterlik Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR her sene farklı bölümlerde kurs açmaktadır. Resmi sayfası üzerinden tıbbi sekreterlik üzerine kurs takibini yaparak başvurunuzu da resmi internet sitesi üstünden ya da bizzat İŞKUR dairelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Tıbbi sekreterlik sertifikası İŞKUR, KOMEK gibi merkezlerden verilmektedir. Bunun yanı sıra özel kursları da takip edebilirsiniz.

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur ?

Tıbbi sekreter olabilmek için ileri bir eğitim düzeyi gerekmiyor fakat bazı kurumlar en azından lisans mezunu olmayı şart koşuyor. Öte yandan diğer birçok sertifika ve eğitim belgesi, tıbbi sekreterler için oldukça faydalı olacak belgeler arasında yer alıyor. Bir tıbbi sekreterin temel ofis işlemlerini yapabiliyor olması, medikal terminoloji hakkında bilgi sahibi olması ve hastane, klinik veya laboratuvar süreçlerine hâkim olması önemlidir. Bir önceki cümlede sözü edilen bilgi ve yetenekler, iş başı eğitimi veya sınıfta eğitim yolu ile rahatlıkla elde edilebilir. Öte yandan halk eğitim merkezleri ve meslek yüksek okullarında tıbbi sekreterlik kursları da mevcuttur.

Tıbbi sekreterlik Üniversitede eğitimi için ise öncelikle  TYT’ye yani Temel Yeterlilik Testi sınavına girilmesi gerekmektedir. Adaylar girmiş oldukları TYT kapsamında aldıkları puana göre üniversitelerin tıbbi sekreterlik bölümünü kazanabileceklerdir. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik olarak geçen bu bölüm, devlet ve vakıf üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Bölüm ön lisans bölümü olup iki yıllık eğitim süresi bulunmaktadır.

Tıbbi sekreterliğe benzer görev ve sorumlulukları olan meslekler de bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Hasta kabul sorumlusu
 • Hukuk sekreterliği
 • Yönetici asistanlığı
 • Ön büro elemanlığı
 • Büro müdürlüğü
 • Daktilografik
 • Bilgisayar operatörü

Bu bölümler için de çeşitli sertifika programları bulunmaktadır. Bu programları bitiren mezunlar da iş hayatına başladıklarında Tıbbi sekreterlikteki görev ve sorumluluklara benzer işler yapacaklardır. Tıbbi Sekreter Maaşları ile bu mesleklerin maaşları da birbirine yakındır.

Tibbi Sekreter Maaslari
Tıbbi Sekreter Maaşları

Tıbbi Sekreterlik bölümünün 2023 yılı taban paunı en yüksek ve en düşük hali ise şöyledir:

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik -2 TYT 338,98252 432,37340
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (Açık) -2 TYT 324,31960 422,87818


Tıbbi sekreter KPSS atama puanları ise en son en düşük ve en yüksek şu şekildedir:

Marmara Üniversitesi, Pendik Araştırma ve Eğitim Hastanesi, 82,538

Hatay Devlet Hastanesi, 95,855 dir.

Tıbbi Sekreter Olabilmek için Gerekli Beceri ve Yetkinlikler

Eğer tıbbi sekreter olarak görev yapmak istiyorsanız, bilgisayar kullanma becerinizin gerçekten harika olması gerekiyor. Rahatlıkla mail yollayabilmeli, Word ve Excel gibi MS Office programlarını kullanabilmelidir. Ayrıca bilgisayar yazılımı aracılığıyla fatura kesebilmelisiniz. Bu alanda başarılı olabilmek için aşağıda sözünü ettiğimiz birtakım yeteneklere sahip olmalısınız.

 • Hem hastane çalışanları hem de sağlık kuruluşuna gelen hastalar ile iyi bir sözlü iletişim kurabilmelisiniz.
 • Hastaların ve doktorların ihtiyaçlarını rahatlıkla anlayabilmek için iyi bir dinleyici olmalıdır.
 • Bir tıbbi sekreter; sağlık kuruluşlarına, hastalara ve sigorta şirketlerine sürekli mail yazmak durumundadır. Bu nedenle iyi bir yazı diline sahip olmalısınız.
 • Karşıdaki kişinin beden dilini anlamalı, müzakere yeteneği gelişmiş olmalı ve ikna kabiliyetine de sahip olmalısınız. Böylelikle hastalar ve doktorlar ile daha kolay iletişim kurabilirsiniz.
 • Sigorta formlarını, zaman çizelgelerini, hasta dosyalarını ve ofis malzemelerini sürekli olarak takip etmelisiniz.

Tıbbi Sekterlik Mesleğinin Geleceği Nasıl?

Yapılan araştırmalar, bu mesleğin önünün birçok mesleğe göre açık olduğunu ortaya koyuyor. ABD iş gücü istatistiklerine göre tıbbi sekreter olan kişi sayısının 2026’ya kadar yüzde 22 artış göstermesi bekleniyor. Tıbbi sekreter istihdamı, sağlık sektörünün büyümesine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin insanların daha geç yaşlarda bebek sahibi olması daha fazla sağlık hizmetine ihtiyaç duyulması anlamına gelir. Bu durum ise tıbbi sekreterlik mesleğini daha da gerekli kılmaktadır.

Tibbi Sekreter Maaslari 2021
Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar 2021

Tıbbi Sekreter Çalışma Alanları Ve İş Ortamı

Tıbbi sekreterler genellikle bir ofis ortamında çalışır. Bu mesleğe mensup kişiler, doktorlar ve diğer sağlık çalışanları ile birlikte aynı yerde çalışır. Bir tıbbi sekreterin çalışma yeri; hastane, klinik, laboratuvar veya bir ameliyat merkezi olabilir. Tıbbi sekreterlerin çoğunluğu sabah 9’dan akşam 5’e kadar çalışır. Bir tıbbi sekreter genellikle hafta içleri çalışırken hafta sonu ise tatil yapar. Öte yandan tıbbi sekreterler yarı zamanlı olarak da rahatlıkla çalışabilir. Tıbbi Sekreter Maaşları da bu değişkenlere göre belirlenir.

Mesai yapan tıbbi sekreterler mesai ücretlerini de almaktadırlar.  Kamu hastanelerinde haftada 40 saat çalışılmaktadır. Bu da  ayda 160 saat anlamına gelir. 160 saatin üzerine çıkan çalışmalar, fazla mesai olarak değerlendirilir. Fazla mesailer için ek ödeme alınır. Özel hastanelerde çalışan tıbbi sekreterlerin çalışma saatleri, hastanenin yönetmeliğine göre değişiklik göstermektedir. Özel hastanelerin tıbbi sekreterlik maaşları da mesai ücretleri de kendi insiyatiflerine göre değiştirilebilmektedir.

Tıbbi Sekreter Başvurusu

Kariyer.net ve Secretcv gibi iş ilanları yayınlayan sitelerde tıbbi sekreter olarak arama yaparsanız, birçok özel hastanenin açtığı iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Öte yandan kamu sektöründeki bir hastanede çalışmak istiyorsanız, KPSS’den yüksek puan alıp hastanelerin açtığı ilanları takip etmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra özel sektördeki ve kamu sektöründeki hastanelerde tıbbi sekreter olarak staj da yapabilirsiniz.

Böylelikle mesleğe atılmadan önce ön bilgi sahibi de olabilirsiniz. Staj için başvurabileceğiniz sağlık kuruluşları arasında hastaneler, diş merkezleri, özel muayenehaneler ve ameliyat merkezleri gibi yerler bulunur. Öte yandan çevrenizdeki sağlık çalışanları ile irtibata geçerek açık pozisyonlardan haberdar olabilirsiniz. Bu başvuruları yaparken tıbbi Sekreter Maaşları kısmına da özellikle dikkat etmeniz gerekir. Çoğu iş sözleşmesinde değişkenlik gösteren tıbbi Sekreter Maaşları, staj döneminde de alınabilmektedir.

Tıbbı Sekreter ile Danışman/Resepsiyonist Arasındaki Fark Nedir?

Tıbbi sekreter ve danışman arasındaki temel fark, sorumluluklardan ileri gelmektedir. Danışmanlar veya resepsiyonistler, hastalar üzerindeki ilk izlenimin iyi olması için gayret gösterir. Öte yandan tıbbi sekreterler ise sağlık kuruluşunun arka plandaki tüm işlerinin yürütülmesini sağlar. İki mesleğin de önü açık gözükse de tıbbi sekreterler, bu konuda bir adım önde gibi görünüyor.

Tibbi Sekreter Maaslari 2
Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar

Resepsiyonistlerin temel işi gelen kişileri karşılamak ve telefon görüşmeleri yapmaktır. Tıbbi sekreterler bunlardan çok daha fazlasını yapar ve bir sağlık kuruluşunun işleyişinde önemli bir yere sahiptir. Öte yandan bazı sağlık kuruluşlarında resepsiyonistler, tıbbi sekreterlerin görevlerinin de bir kısmını üstlenebilirler. Resepsiyonist olabilmek için iyi bir sözlü iletişim yeteneğine sahip olmak gerekir. Resepsiyonistler, hem yüz yüze hem de telefonla iletişim kurarken gerçekten iyi olmalıdır.

Öte yandan tıbbi sekreterlik için bundan çok daha fazlası gerekir. Tıbbi sekreterlerin organizasyon yeteneğinin de bulunması, onları resepsiyonistlerden ayıran önemli bir özelliktir. Her iki meslek grubu için de temel bir eğitim yeterlidir. Tıbbi Sekreter Maaşları ile resepsiyonistlerin maaşları arasında çok ciddi bir fark bulunmamaktadır.

Değerli okurlarımız bu yazımızda sizlere tıbbi sekreterlik maaşları ne kadar ? konusunu işledik. Bu konudaki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız elimizden geldiğince sizlere cevap vermeye çalışacağız. Diğer konu başlıklarımız için burayı tıklayınız.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Zor bir süreçten geçiyoruz Allah rızası için 5 nufusum var 3 tane cocugum okuyor yardım ihtiyacım var yardım eder deniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu