Yardım HaberleriDiğer Yardımlar

Tek Seferlik Yardım Başvurusu

Tek Seferlik Yardım Başvurusu hakkında merak ettikleriniz burada. Yazımızı sonuna kadar okuyup başvurunuzu yapabilirsiniz. Şartlarınız uygunsa size de bu destek verilebilir.

Tek seferlik yardım başvurusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Maddi sıkıntı çeken ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere sunulan bu yardım, adından da anlaşılacağı gibi sadece bir defaya mahsus olarak verilir. Depremzedeler başta olmak üzere ekonomik durumu iyi olmayan ve ekonomik zorluk çeken ailelere tek sefer ödenen bir yardımdır. Bu yardıma başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Başvuru yapan kişilere yardım yatırılmadan önce yetkililer tarafından detaylı bir inceleme yapılır ve daha sonra uygun görülürse yardım kişiye ulaştırılır. Tek seferlik yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan güncel yardımlar arasında yer alır. E-Devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yardıma başvuru yapmış olan kişilere 2.000 TL ile 15.000 TL arasında bir ödeme yapılır.

Tek Seferlik Yardım Kimlere Verilir?

Tek seferlik yardım başvurusu kimlere yapılır
Tek seferlik yardım başvurusu kimlere yapılır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından durumu iyi olmayan yoksul ailelere verilen tek seferlik yardım aşağıdaki şartları sağlayan kişilere verilmektedir;

  • Afetzedeler
  • Yetim ve öksüzler
  • Hane halkı geliri asgari ücretin altında kalanlar
  • Yaşadığı ev hasarlı olanlar
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından devamlı yardım alanlar

Tek Seferlik Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Tek seferlik yardım başvurusu işlemini yaşadığınız ikamete en yakın  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na giderek gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte e-devlet üzerinden de bu yardıma başvuru yapabilirsiniz. Tek seferlik yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na bizzat gittikleri zaman, başvuru formunu doldurarak kısa süre içinde başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Tek Seferlik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tek seferlik yardım başvurusu ikametgah adresinize en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na bizzat gidilerek başvuru yapılan bir yardım türüdür. Ancak e devlet üzerinden de başvurular kabul görmektedir.  E-devlet üzerinden tek seferlik yardımına başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayıp, online olarak da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  E devlet üzerinden de tek seferlik yardım başvurusu yapan kişiler başvuru formunu eksiksiz doldurmalıdır. Formda kesinlikle doğru bilgiler beyan edilmelidir.

Tek Seferlik Yardım Nereden Alınır?

Tek seferlik yardım başvurusu yaparak, bu yardımı almaya hak kazanmış kişilere ödemeler Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır.  Başvuru sırasında IBAN bilgilerini veren vatandaşların ödemeleri banka hesaplarına otomatik talimatla gününde gönderilmektedir.

Tek Seferlik Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Tek seferlik yardım başvurusu sonuçları başvuruyu yaptıktan sonra, 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun yapılmasının ardından 15 gün içerisinde başvurunuz incelenip size e-devlet üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Ancak bu süreç bağlı olduğunuz belediyenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. 7 günde de sonuçlar çıkabilir, 30 günü de bulabilir. 15 gün geçtikten sonra ilgili birimlere müracaat ederek sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Tek Seferlik Yardım Kaç Ay Verilir?

Tek seferlik yardım kaç ay veriliyor diye merak ediyorsanız bu ödemeyi alan kişilere bir defaya mahsus yapılan bir ödemedir. Bunun haricinde alamazsınız. Yani her yıl bir kere bu ödemeyi alma hakkına sahipsiniz diyebiliriz.

Tek Seferlik Yardım Teslim Edilebilir Ne Demek?

Tek seferlik yardım teslim edilebilir ne demek sorusunun cevaplanması gerekirse, tek seferlik yardım başvurunuz onaylanmış ve teslim edilebilir durumda olduğunu gösterir. Tek seferlik yardım sorgulama esnasında ”teslim edilebilir” olarak görünüyorsa, daha sonraki aşamada ”tek seferlik yardım teslim edildi” şeklinde belirtilir ve ödeme tarafınıza gönderilir. Eğer hala ödemeniz hesaba yatmadıysa belediye görevlilerine durumu bildirebilir, hesabınızın bulunduğu banka ile de iletişime geçebilirsiniz.

Tek Seferlik Yardım Ne Kadar?

Tek seferlik yardımın ne kadar olduğu her aile için değişiklik gösterir. Ailenin genel gelir durumu ve hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak genellikle ödemeler 2.000 TL ile 15.000 TL arasında yapılır.

Tek Seferlik Yardım Grubu Ne Anlama Gelir?

Tek seferlik yardım grubu ne demek sorusu da bu yardımı almak isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur. Bunu da  cevaplamak gerekirse aile grubu adına yapılan yardım türüdür. Tek seferlik olarak verilen bu yardımın içinde ayrıca varsa çocuk yardım parası ve kira yardımı desteği ödemesi de yapılmaktadır.

Tek Seferlik Yardım E-Devlet Başvurusu

Tek seferlik yardım e-devlet başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Tek seferlik yardım başvurusu sonucunun olumlu çıkması için karşınıza çıkan başvuru formunu doğru nitelikte doldurmanız gerekir. Aksi taktirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Yardım haberleri hakkında detaylı bilgi almak için YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz;

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu