Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Süt parası başvurusu nasıl yapılır sorusu yeni anne olanların en merak ettiği sorulardan. Emzirme ödeneği olarak da bilinir. Bu süt yardımı nasıl alınır ? Emzirme parası ne kadar ? Süt parası başvurusu nereye yapılır ? Bütün merak ettiğiniz sorular haberimizde.

Süt parası başvurusu yada diğer ismi ile emzirme ödeneği hakkında bütün bilinmeyenleri burada bulacaksınız. Süt parası başvurusu nasıl yapılır ? Süt parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Emzirme parasını kimler alabilir ? Ve daha fazlası bu yazımızda. Şimdi elinize sıcak bir fincan kahve alın ve arkanıza yaslanın. Hadi başlayalım.

Süt Parası Nedir?

Süt parası, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca annelere sunulan bir destektir. Doğum yapan annelere verilir ve halk dilinde ”emzirme ödeneği” olarak da bilinir. 

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır ?

Halk arasında süt yardımı olarak bilinen emzirme ödeneği yeni doğum yapmış kadınlara maddi destek olmak adına sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devletimizin yaptığı sosyal bir yardım ödemesidir.

Süt parası başvurusu için il sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekiyor. Ancak SGK başvuru yapma şartını kaldırdığını ve emzirme raporu alan kişilere emzirme yardımının otomatik olarak ekleneceğini belirtmiştir. Ancak her ihtimale karşı süt parası başvurusu için SGK’ya müracaat etmenizde fayda var. 

Süt Parası Başvurusu E devlet

Süt parası başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmelisiniz. E devlet üzerinden başvuru yapılmamaktadır. Doğum sonrası para otomatik hesaba yatırılacaktır. 

Süt Parası Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği olarak bilinen süt parası doğum yapan sigortalı kadınlara verilen bir destektir. Eğer sigortalı değilse süt parası erkeğe verilir. 

Süt Parası Başvurusu Telefon Numarası

Anneler süt parası hakkındaki sorularını danışmak için ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni arayabilir. 

Süt Parası Başvuru Formu

Bize gelen bilgi süt parası başvuru formu doldurmanıza gerek olmadığı yönündedir. Şuanda herşey sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Ssk’lı çalışanlar için müraacaat gerekmezken çalışmayan annlerin SGK’ya giderek buradan verilecek süt yardımı başvuru formunu ve dilekçeyi doldurması gerekir.

Emzirme odenegi
Emzirme ödeneği bir haktır.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir ?

Süt parası başvurusunda bulunabilmek için anne ve baba da bir takım şartlar aranmaktadır. Şimdi gelin süt parası başvurusu şartları nelerdir onlar bakalım.

 • Süt parası yardımı için aranan ilk şart anne yada babadan birinin 4a,4b yada 4d sigortalı çalışan olması. 657 sayılı kanuna tabi memura süt parası ödemesi yapılmıyor olup onların ödemeleri kurumları tarafından yapılmaktadır. Peki süt parası kaç ay alınır ? Emzirme parası sadece bir kereye mahsus ödenmektedir. ( Sadece 1 ay )
 • Emzirme parası denen bu yardımı alabilmek için resmi nikah zorunluluğu bulunmaktadır. Doğum gerçekleştikten sonra resmi nikahınızı yapsanız da bu ödemeyi alamazsınız.
 • Eğer doğumdan önce işten çıkarıldı iseniz bu durumda işten çıkarıldıktan sonra 300 gün geçmemesi ve son 15 ay içerisinde 120 gün sigorta priminiz yatırılmış olması gerekir.
 • Doğum sonrası süt parası alabilmeniz için anne ve baba da ayrı ayrı şartlar aranmaktadır. Şimdi onlara bakalım.

Sigortasız Anneye Süt Parası

Çalışmayan anneye süt parası verilmektedir. Ancak bu durumda babada bir takım şartlar aranmaktadır. Gelin şimdi çalışmayan anneye süt parası verilme şartlarına bakalım:

Anne Çalışmıyorsa Erkeklerde Aranan Şartlar

 • Eşinizin canlı doğum yapmış olması gerekiyor.
 • SSK ‘nızın bulunması gerekiyor.
 • Doğumdan önceki son bir yıl içerisinde 120 günlük bir sigorta priminiz bulunması gerekiyor.
 • Eşinizin çalışmıyor olması gerekiyor.

Süt parası başvurusu için çalışmayan kadının yukarı da ki şartları taşıması gerekiyor. Yukarıda ki şartlar tamam ise babaya süt parası ödemesi yapılır.

Peki çalışan anneye süt parası ödemesi nasıl yapılmaktadır. Şimdi de gelin buna bakalım.

Çalışan Anneye Süt Parası

Çalışan anne emzirme ödeneği alabilmesi için bir takım şartları taşımalıdır. Gelin şimdi çalışan anneye emzirme ödeneği şartlarına bakalım.

Çalışan Anneye Emzirme Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

Süt parası kimlere verilir şimdi de ona bakalım:

 • Anne süt parası almak için öncelikle canlı Doğum yapmış olması gerekir.
 • SSK’ lı olarak bir yerde çalışıyor yada çalışmış olmanız gerekiyor.
 • Doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 gün sigorta priminiz bulunması gerekiyor.
 • Kocanızın çalışmıyor olması şartı aranmaz. Kocanız çalışsa da çalışmasa da süt yardımı alabilirsiniz.

Burada küçük bir nüans farkı bulunmaktadır. Eğer 5510 sayılı kanun gereği 4a’lı çalışan iseniz emzirme parası almak için son bir yıl içerisinde 120 gün sigorta primi yatırmış olmanız yeterli. Ancak eğer 4b’li çalışan iseniz yine sizden son bir yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primi yatırmış olma şartı aranacaktır. Ancak bir farkla. Ayrıca genel sağlık sigortası yada herhangi bir prim borcunuzun bulunmaması gerekir. Aksi takdirde yeni doğan bebek süt parası yardımı alamazsınız.

Gördüğünüz gibi süt parası başvurusu için gerekli evraklar bulunmamaktadır. Her şey tamamen sistemsel olarak yapılmaktadır.

calisan anneye sut parasi
çalışan anneye süt parası

Süt Parası Ne Kadar 2023 ? Ödemeler Nereye Yapılıyor ?

Süt parası ödemeleri SGK sistemlerinde tanımlı bir banka hesabınız varsa oraya yatacaktır. Eğer yoksa e devlet üzerinden SGK kısmından bir hesap tanımlayabilir yada SGK’ya giderek hesabınızı beyan edebilirsiniz. Peki süt parası ne kadar ?

2023 Süt parası şuan da 520 TL’dir. Bu rakam 2021 yılında 232 TL ‘idi.

Süt Parası Ne Zaman Alınır ?

Süt parası desteği için 5 yıl vaktiniz var. Yani bebeğinizi elinize aldığınız günden itibaren 5 yıla kadar anneye süt parası ödemesi yapılmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Yeni doğan çocuk yardımı alabilmeniz için bebeğin doğduğu günkü şartlara bakılır. Yani diyelim ki eşiniz doğum yaptı ve aradan 3 yıl geçti. Siz 3 yıl sonra babaya süt parası verildiğini öğrendiniz. Süt parası desteği nedir , süt parası nasıl alınır diye araştırmaya başladınız ve emzirme yardımı başvurusu yaptınız. Bu durumda şimdi ki şartlarınız değil o dönemde şartları taşıyıp taşımadığınıza bakılır.

Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Süt parası başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Anneye ait TC kimlik aslı ve fotokopisi
 • Emzirme ödeneği başvuru  dilekçesi
 • Çocuğun kimlik belgesi
 • Çocuğun doğum raporu

Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Süt parası başvurusu sorgulama işlemi yapmak için yorulmanıza gerek yok aslında. Çünkü doğum gerçekleştiği ve doğum hastane kayıtlarına işlendiği anda bilgileriniz SGK sistemlerine düşmektedir. Dolayısıyla emzirme ödeneği sorgulama işlemlerine gerek kalmadan ödemeniz hesabınıza yatacak ve sizi süt yardımı sorgulama işleminden kurtaracaktır.

Sut parasi e devlet sorgulama
Süt parası e devlet sorgulama yapmak için resmi tıkla

E Devlet Süt Parası Sorgulama

Ancak ben işimi garantiye almak isterim derseniz emzirme parası sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz bir e devlet linki bulunmaktadır. Süt parası sorgulama e devlet linkine ulaşmak ve tc ile süt parası sorgulama için burayı tıklayabilirsiniz. e devlet süt parası sorgulama işlemleri için pratik yöntemlerden biri. Süt parası sorgulama numarası bulunmadığını da notlarımız arasına ekleyelim.

Süt İzni Nedir?


Yeni doğum yapan kadınlarımızın çocuğunu emzirme zorunluluğu vardır. Bu ihtiyaçtan dolayı da annelere  emzirme izni verilmektedir. Bu emzirme izni hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde geçerlidir.

Annelere günlük 1.5 saat çocuklarını emzirmek zorunda oldukları için izin verilir. Çocukların emzirilme zorunluluğu 1 sene boyunca çok önemli olduğu için 1 sene boyunca bu hak verilmiştir. Burada annelerin çalışma şekillerine göre iki çeşit izin vardır. Şöyle ki:

1- İşçi annelere 1,5 saat
2- Memur annelere; ilk 6 ay da 3 saat, sonraki aylarda da 1,5 saat. izin verilir.

 2023 Güncel Süt Parası Ne Kadardır?


Süt parası merak edildiği kadar aynı zamanda da emzirme ücreti de merak edilmektedir. Buna göre emzirme ödemesi 520- TL olarak belirlenirken, İlk çocukta 350 TL, İkinci çocukta 450 TL, Üç ve daha fazla çocukta ise 650 TL olmak üzere doğum yardımı yapılmaktadır. 

Yeni Doğan Çocuk İçin Süt Parası

Kendisi çalışan ya da kendisi çalışmayıp eşi sigortalı olan annelere sağlıklı doğum sonrasında yeni doğan bebekler için süt parası otomatik olarak verilir. Emzirme ödeneği her ayın 8-14 tarihleri arasında verilir. Annenin Ziraat Bankası hesabı varsa bu hesaba, yoksa PTT hesabına ücret yatırılır.

Süt Parası Emanete Alındı Ne Demek?

Eğer süt parası 6 ay boyunca çekilmezse banka tarafından SGK’ya iade edilir. Bu uyarı da paranın geri yatırıldığı anlamına gelir. 

Babaya Süt Parası Verilir mi?

Süt parasının verilme amacı anneye maddi manevi destek sağlamaktır. Bu durumda babalara süt parası verilmez. 

Yukarı da sizlere emzirme ödeneği nedir , süt parası başvurusu nereye yapılır ve emzirme ödeneği sorgulama işlemleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Devletin vatandaşlara sağladığı doğum desteği sadece bu süt parası ile sınırlı olmadığını hatırlatmakta fayda var. Örneğin özellikle yeşil kartlılara aşı parası , eğitim yardımı, gebelik yardımı gibi yardımlar verilmektedir. Bu yardımlar hakkında yazdığımız yazılarımızı mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Değerli düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum kısmına yazmayı unutmayın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Ben kirada oturuyorum Benim yeni doğan iki çocuğum var benim gelirim yok maddi manevi bir ayağımda engeliyim yine 60 liraya çalışiyorum yetmiyor e kömürüm var ne gıdam var ne çocukların sütü var 2 yıldır evliyim kurban bile kesemedik allah hakı için yardım talebinizi bekliyorum

 2. Allah rızası için yardım edin kiradayim 2 yaşında bana yardım edin kiradayim hiç biseym yok milet yardım veriyor bana

 3. Benim 2 çocuğum para 2 yaşlı var askeri ücretle geçirmeye başladık ĺutfen yarım edin

 4. Benim eşim covit 19 dan 12.11.2020 vefat etti benim de bakanım youk 2 yaşında bir kız çocuğum var benim bunun ben tüm ihtiyaçlarını nasıl karşiliycam bana yardım edin lütfen

 5. Benim dört çocuğum var hepsi okuyor lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı gelir yok ne yapacaz lütfen yardım edin

  1. Benim dört çocuğum var hepsi okuyor lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı gibi konularda desteği ne yapacaz lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu