Diğer Yardımlar

Suriyelilere Maaş Veriliyor Mu ?

Suriyelilere maaş konusu son zamanlarda gündemden düşmeyen maddelerden. Suriyelilere Maaş mı yoksa yardım mı veriliyor konusu çok tartışıldı. Öncelikle bu konuya açıklık getirmek gerekiyor. Yabancı yönelik sosyal uyum yardımının (SUY) sadece Suriyeli vatandaşlara verilmediğini hatırlatmakla başlayalım. “Suriyelilere ne kadar maaş alıyor ? ” konusu internette en çok aratılan konu haline geldi. İsminden de anlaşıldığı gibi bu yardım yabancılara yönelik sosyal uyum yardımıdır yani bütün yabancı uyruklu vatandaşları kapsamaktadır ve bu bir yardımdır. Çünkü şartlara taşımayanlara verilmiyor ve şartların dışında çıkan kişilerin yardımları kesilmektedir.

Ülkemizdeki Suriyeli Sayısı

Bu ön girişten sonra Türkiye de ki yabancı uyruklu vatandaş sayısına bakalım. 2019 yılı itibariyle Türkiye de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu sayısı 938.482 oldu. Geçen yıl bu rakam 856.470 idi. Bu rakamın 104.444 kişisi Irak 99,643 kişisi ise Iraktan. Şimdi sosyal uyum yardımının ayrıntılarına bakalım.

Suriyelilere Maaş Yardımı (SUY) Nedir ?

yabancılara yönelik sosyal uyum yardımı suriyeli maaşı 1
Suriyeli Maaşı

Suriyelilere maaş ;Türkiye de mülteci kampları dışında yaşayan ve uluslararası koruma altında bulunan yabancı uyruklu vatandaşlara aylık olarak ödenen yardımdır. Bu yardım kamplarda kalan vatandaşlara ödenmemektedir. Toplum içine karışmış yabancı uyruklu kişilerin hayatlarını devam ettirebilmesi için verilen bir yardımdır.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından 26 Haziran 2019 tarihinde yapılan açıklamaya göre sosyal uyum yardımı alan kişi sayısı 1 milyon 696 bin 555 kişidir. Bu kişilere verilen yardım her ay 225 milyon 641 bin 815 liradır.

Suriyelilere Maaş Başvuruları Nereye Yapılmaktadır ?

Suriyelilere maaş başvuruları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvurusu sırasında kişilerden göç idaresinin vermiş olduğu yeni kimlik kartları istenmektedir. Daha sonra SYDV tarafından hane ziyaretleri yapılarak muhtaç oldukları tespit edilmesi durumunda yardımları başlatılmaktadır.

Suriyelilere Maaş Yardımı(SUY) Şartları Nelerdir ?

 • 60 yaş ve üzerinde olan ,hanesinde 18-59 yaşları aralığında başka kimse bulunmayan kişiler Suriyelilere maaş yardımından faydalanır
 • Tek başına yaşıyor olup hanede başka kimse bulunmayan 18-59 yaş arasında ki kadınlara
 • Dörtten fazla çocuğu olanlara
 • 18 yaş altı en az bir çocuğu olan ve hanesinde 18-59 yaş arasında başka kimse bulunmayan yalnız kişilere
 • Hanede en az %40 engelli kişi yada kişilerin bulduğu hanelere
 • Hanesinde ki nüfus kalabalık olup (anne-çocuk-baba-kardeş-yaşlı-engelli vs.) bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla olanlara
 • verilmektedir.

Şimdi Kızılay’ın vermiş olduğu Suriyelilere maaş miktarına bakalım.

Suriyelilere Maaş Yardımı Ne Kadar ?

suy yardımı ne kadar yabancılara yardım kızlay kart
Suriyelilere Maaş

Suriyelilere maaş yardımından faydalanan kişilere ödenen miktar her ne kadar Avrupa birliği ülkeleri tarafından karşılandığı söylense de Avrupa birliği ülkeleri bu verdikleri sözü tutmamış ,ödemeleri ya hiç yapmamış yada geciktirerek eksik yapmıştır. Tarih boyunca bütün milletlere kucak açan devletimiz buna rağmen bu mağdur insanları yalnız bırakmamış ve ödemelerini düzenli yapmıştır.

Suriyelilere maaş yardımı yabancı uyruklu kişilerin Kızılay kartlarına aylık olarak yapılmaktadır. Yukardaki şartları sağlayan kişilerin hesaplarına aylık 133 TL ödeme yapılmaktadır.

Peki bu yabancı uyruklu vatandaşlar başka hangi yardımlardan faydalanabilmektedir ?

Yabancı uyruklu vatandaşlara yapılan yardımlar sadece Sosyal Uyum Maaşı değildir. Ayrıca T.C. Vatandaşlarının da faydalandığı bazı yardımlardan da faydalanmaya hakları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını inceleyelim.

Sosyal Uyum Yardımı Dışında Şartlı Eğitim Ve Şartlı Sağlık Yardımı Da Var Mı?

Yabancı uyruklu olup ülkemizde ikamet eden kişilerde tıpkı T.C. vatandaşları gibi Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımlarından faydalanabilmektedir. ŞNT yardımı için vatandaşlarımızdan aranan şartlar bu ailelerden de aranmaktadır. Şartlı Sağlık Yardımlarında aranan kriterler için tıklayın. Tek farkı T.C. vatandaşı olma şartı bulunmamasıdır. Eğitim çağında ki çocuklarının devlet okuluna devam etmeleri ve bir ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları istenmektedir. Şartlı Sağlık Yardımında ise Okul çağına gelmemiş çocuklarını Sağlık ocaklarında sağlık takibini yapmaları aranmaktadır. Ödemeler T.C. Vatandaşları ile aynıdır.

Suriyelilere Maaş Yardımı Alanlar ŞNT Alabilir Mi?

Eğer ailenin 2 çocuğu varsa Suriyelilere maaş yardımı uygun görülmeyeceğinden ŞNT(Eğitim ve sağlık yardımı) alabilir. Fakat çocuk sayısı 2 veya daha fazla ise SUY yardımı da alabileceğinden tercih yapmak zorunda kalacaktır. Aile SUY yardımından faydalanacak yada ŞNT yardımından SUY yardımı alan ŞNT alamamaktadır.

Yakacak Yardımları

Yabancı uyruklu olup ülkemizde ikamet eden ailelerde T.C. vatandaşı olup olmadığını bakılmaksızın yakacak yardımlarından faydalanabilmektedir. T.C. Vatandaşlarında aranan şartlar bu ailelerde de aranmaktadır. T.C. vatandaşlarında kömür yardımı için aranan şartlar için tıklayın.

2022(Yaşlılık-Engelli) Aylıkları Alabilirler Mi ?

Yabancı uyruklu ailelerde 2022 aylıkları verilmesinde T.C. vatandaşlığı şartı aranır. Eğer şahıs T.C. vatandaşı değilse 2022(65 Yaş yaşlılık ve Engelli aylığı) aylığı alamamaktadır. T.C. vatandaşlarında aranan şartlar için tıklayın.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlara Yapılan Yardımlar Da Dulluk Aylığı da Var Mı?

Yabancı Uyruklu Vatandaşlara Dulluk aylığı bağlanırken aranan kriterler T.C. vatandaşlarında aranan şartla aynıdır. Tek farkı Yabancı uyruklu ailenin T.C. vatandaşı olması şartı yoktur.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar Da Vakıflardan Verilen Yardımlardan Faydalanabilir Mİ?

Evet. Vakıf mütevelli heyetinin uygun görmesi durumunda nakdi yardımlardan da faydalanabilirler. Bunun için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına dilekçe ile başvurmalıdırlar. Yada Vakıf Mütevelli heyetinin belirlediği dönemlerde o ilçede yaşayan bütün yabancı uyruklu vatandaşlara aynı anda sistem üzerinden nakdi yardım yazılmaktadır.

SUY Yardımının Feshedilmesi

Suriyelilere maaş Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında ki diğer yardımlar gibi bu yardımında belli kriterleri olup şartlara uyulmaması durumunda yardımlar feshedilebilmektedir. Şimdi SUY yardımının feshedilme yani kesilmemesine sebep olan durumlara bakalım.

Yabancılara yönelik sosyal uyum yardımlarının kesilmesine sebep olan durumlar ise şunlardır.

 • Hanedeki kişilerin yardımları istememesi yani ret etmesi
 • Muhtaç olmadıklarının Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından tespit edilmesi
 • Yardımı alan kişilerin adres değişikliği yapması ve bu durumu SYDV’lere bildirmemesi.
 • Vakıf mütevelli heyetinin yardımı uygun görmemesi

durumunda sosyal uyum yardımları kesilebilmektedir.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu