Diğer Yardımlar

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır

Su faturası yardımı almak istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Su faturası desteğine dair bütün detaylar için yazıyı baştan sona okuyunuz. Yazının en altındaki linkte elektrik desteğine dair bilgiler de bulunmaktadır.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır

Döviz kurlarındaki hızlı dalgalanmalar ve artışlar sebebi ile pek çok gider kalemine de zam geldi. Bunlardan en önemlisi de faturalar oldu. Başta elektrik olmak üzere doğalgaz ve suya gelen zamlar nedeni ile hane giderinde ciddi bir azalma meydana geldi. Bu duruma çözüm getirmeye çalışan belediyeler de çeşitli destek ve yardımlar ile ailelerin giderlerini azaltmasına yardımcı oluyor. bunlardan bir tanesi de su faturası yardımı.

Su faturası yardımı bazı illerde devreye sokulan ve engelli ya da yoksul ailelere verilen bir nakdi yardımıdır. Tabi bu konuda su faturası yardımı kimlere veriliyor, su faturası yardımı ne kadar, su faturası yardımı almak için ne yapılmalı şeklinde sorular geliyor. İşte tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

Su Faturası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Öncelikle su faturası yardımı kimlere verilir ya da su faturası yardımından kimler faydalanabilir şeklinde gelen soruları yanıtlayalım. Elbette her belediye desteği gibi bu destek de başta muhtaç ailelere yöneliktir. Buradaki amaç, yoksul ailelerin su giderlerinin yüzde 50’sinin belediye tarafından karşılanmasıdır. Yani bu aileler su giderlerine istinaden kesilen faturalarının yalnızca yarısını ödemekle yükümlü oluyorlar. Elbette bunun için ikamet edilen yerde kullanılan su aboneliğinin kişinin üzerine kayıtlı olması en önemli şartlardan biri olarak göze çarpıyor.

Su Faturası Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır
Su Faturası Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır

Su Faturası Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Su faturası yardımı başvurusu yapmak isteyen yoksul ve engelli vatandaşların bağlı bulundukları belediyeleri aramaları, ALO 153 Beyaz Masa’yı aramaları ya da 0212 444 00 93 numaralı hattan başvuru sağlamaları gerekmektedir. Her ne kadar ilgili belediyeye giderek başvurur sağlanabiliyor olsa da, salgın ve yoğunluk sebebi ile su faturası desteğine telefon aracılığı ile başvuru sağlanması önerilmektedir.

Su Faturası Yardımı Ne Kadar Yapılıyor
Su Faturası Yardımı Ne Kadar Yapılıyor

Su Faturası Yardımı Ne Kadar Yapılıyor?

Su faturası desteği belediye tarafından engelli ve yoksul ailelere verilen ve faturanın yüzde 50’sine kadar olabilen bir çeşit belediye nakdi yardımıdır. Ancak bu demek değildir ki 1.000 TL gelen su faturasının 500 TL’si belediye tarafından ödenecek. İşte bu önemli sorunun da yanıtı.

Su faturası yardımı 50 ile 110 TL arasında uygulanan bir çeşit indirim desteğidir. Yani bu bedel kişiye nakit olarak verilmez. Öncelikle bu desteği almaya hak kazanmış aileler İBB resmi web sitesine girerek askıda fatura butonuna tıklamalıdır. Buraya su faturası bilgilerini girerek faturasının yüzde 50’sine kadar indirim yaptırabilir. Geri kalan tutar kişi tarafından aynı ekrandan ödenmektedir.

Su Faturası Yardımı Almanın Şartları Nelerdir
Su Faturası Yardımı Almanın Şartları Nelerdir

Su Faturası Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Su faturası uygulamasından, diğer bir tabi ile askıda fatura kampanyasından faydalanmak isteyenler için belediyeler bazı araştırmalarda bulunuyor. Bu süreçte de başvuru sahiplerinin bazı özelliklere haiz olması gerekmektedir,

  • 1005 ve 3292 sayılı kanuna dayalı vatani hizmet tertibi çerçevesinde aylık maaş alanlar,
  • Hanesinde bakıma muhtaç engelli birey bulunanlar,
  • 2330, 5434, 3713 sayılı kanun kapsamında maaş almakta olan ve vazife ya da harp malulleri ya da bu kişilerin yetim ya da dul kalmış yakınları,

Bunun yanı sıra engelli bireyler de doğrudan su faturası yardımı almaya hak kazanabilmektedirler. Bunun için engelli bireylerin beyan etmesi gereken belgeler ise şöyledir;

  • Yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunan kişilerin sağlık kurulu raporları,
  • Resmi ikametgah belgeleri,
  • Eğer engelli kişi için başvuru sağlamak isteyen hane halkından biri var ise vasilik belgesi,
  • TC kimlik belgesi ve bir nüsha fotokopisi,

Bu belgelerin teslimatı Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne yapılmalıdır.

Nasıl Su Faturası Yardımı Yapabilirim?

İşin bir de yardımseverler boyutuna bakmak gerekir ise; bu konuda da önemli bir soru olduğu görülmektedir. Yardımsever vatandaşlar su faturası yardımını nasıl yapacakları konusunda sorularına yanıt arıyor. Oysa bu yardımda bulunmak oldukça basittir. Bunun için askidafatura.ibb.gov.tr adresine girmek yeterlidir. Burada bulunan ASKIDA FATURA BIRAK butonu tıklanarak kişisel bilgiler doldurulduktan sonra dilediğiniz desteği sağlayabilirsiniz.

Elektrik desteğinin bütün detaylarını şu yazımızda bulabilirsiniz. Elektrik desteği için tıklayınız.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Iyi gunler efendim evim kira işim de yok çalisamiyorum 4 tane cocugum var cok zor durumdayim cok su borcum birikti lutfen yardim edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu