Arşiv

Sosyal Yardımlaşmadan Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal Yardımlaşmadan kira yardımı 2020 nasıl alınır sorusuna cevap vermeden Türkiye gerçeklerine bir göz atalım. Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon gecekondunun bulunduğunu belirtiyor. Bu gecekonduların bir çoğu insan sağlığını ve hayatını tehlikeye sokacak nitelikte. Zaman zaman yaşanan depremlerde yada sel felaketlerinde bu evlerin bir çoğu yıkılıyor yada kullanılamayacak hale geliyor. Sadece gecekondular değil elbette. Türkiye’de ki bir çok yapı ki özellikle kenar semt diye tabir edilen mahallelerde ki evlerin sağlıksız koşullarda olduğu biliniyor.

Yoksulun Evini Devlet Yapacak

Evlerinin onarımını yapamayan maddi durumu el vermeyen vatandaşlara devlet sahip çıkmaktadır. Devlet uygun görülen ve yardım şartlarını sağlayan bu vatandaşların evlerinin onarımını ücretsiz olarak yapmakta yada onları başka kiralik bir eve alarak kiralarını karşılamaktadır. Gelin şimdi başvuru nasıl yapılır,nereye başvurulur beraber bakalım.

 

Sosyal Yardımlaşma Ev Yardımı Nedir?

SYDV ev yardımı

Sosyal Yardımlaşma Beton Ev Yardımı

Sosyal yardımlaşma ev yardımı ,oturulmayacak kadar eski,virane evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım ve onarımı için SYDV il mütevelli heyeti kararıyla yapılan yardımlardır.

Fakirlere ev yardımı bazen Vakıflar tarafından nakdi yardım olarak bazende ayni yardım olarak adlandırılan onarım işlerinin vakıf tarafından yapılmasıyla karşılanmaktadır.

Ayrıca ikamet edilen evin yıkılmak üzere olduğu yada içerisinde yaşanması mümkün olmadığı durumlarda olabiliyor. Bu durumda vakıflar ailenin başka bir kiralık eve geçmesini sağlayarak kirasını ödemektedir.

Sosyal yardımlaşma ev kira yardımı bu şekilde aileye ulaştırılmaktadır. Eğer onarım için nakdi yardım yapılacaksa ikamet edilen evin başvuran aileye ait olması şartı aranabilmektedir. Ev onarım yardımı istiyorum diyorsanız sırada ki başlığa beraber göz atalım.

Evi bakımsız ve yaptıracak gücü olmayanlar ne yapmalı ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı yaptığı gibi ayrıca yoksul hanelere ev onarım desteğide vermektedir. Sosyal yardımlar genel müdürlüğünün desteği ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sosyal yardım adı altında vatandaşa 3.000 liraya kadar ev yardımı yada kira yardımı yapabilmektedir.

Barınma Yardımına Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Sosyal yardımlaşma vakfı kira yardımı kaleminden faydalanmak için öncelikle oturduğunuz evin sağlıksız koşullarda,içinde yaşanılması ailenin hayatını riske atacak veya sağlıklarını ciddi oranda tehlikeye sokacak durumda olmalı.

Eğer bu şartlar mevcut ise bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca kaymakamlıktan ev yardımı başvurusu da mevcut.

Sosyal yardımlaşma kira yardımı başvuru yapabilmeniz için vakıfta aktif bir yardım dosyanızın bulunması gerekiyor. Aktif bir dosyanız varsa bir barınma yardımı başvuru dilekçesi yazarak hatta imkan varsa evin fotoğraflarını çekerek başvuru yapabilirsiniz.

Eğer yoksa kimliğinizle başvurarak yeni bir yardım dosyası açtırabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma kira yardımı nasıl alınır ve ev onarım yardımı nasıl bahsettikten sonra şimdi de ev onarım yardımı ne kadar ona bakalım.

Ev Onarım Yardımı Ne Kadar ?

Sosyal yardımlaşma beton ev yardımı için ödenecek miktar Vakıf mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir. Buda evinizin onarımı için gerekli ortalama masrafı göz önüne alınarak bir miktar belirlenmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kira yardımı başvurunuzu uygun görmesi halinde 2 Bin TL ile 3 Bin TL arası bir yardım yapılabilmektedir.

Başvurunuzu sosyal yardımlaşma sorgulama sayfasından (vakfa ait bir sorgulama sitesi varsa) yada şahsen giderek öğrenebilirsiniz. Yada edevlet üzerinden sydv kira yardımı sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Issizim pandemi dolayısıyla calisamiyorum kiradayim iki çocuğum var gelirm yok iki kiram birikti sizden kira yardimi bekliyorum sizden lutfen yardimci olun.

 2. Selam merhaba ben mersin yeni şehirde cumali kirada oturuyorum 5 kişiyiz aileme bakmalıyım ama İşim yok çalışmıyorum ameleyim işe gidemiyorum iş yok 05526662733

 3. merhaba ben emani basmacı benim 6 çocğm var eşimde hasta yardım vryorsunuz diyorlar bana belki yardım edersiniz

 4. merhaba ben 5 çocuk annesiyim 4 cocugumuda okutmaya calisiyorum kiracının ayda 450 veriyorum gecinemiyoruz

 5. 13/05/2020saat 04:15. Ben Hamdi Kazgan kirada oturuyorum beden işçisiyim iş bulamıyorum 9 şudur çalışmıyorum çocuklarıma bakamıyorum çok güç durumdayım bize sahip çıkın

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 6. 3 çocuk babasıyım kirada oturuyorum inşaatta calisiyorum şimdilik geçine miyor um sizden yardım talebinden bulunuyorum

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 7. Yeni evliyim eşim inşaata çalışıyor zor geçiniyoruz kirada oturuyoruz lütfen yardım edin

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 8. Merhaba pakize hanım.Yukarı da anlattığım gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ev onarımı ve kira yardımı olarak vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Sizde sosyal yardımlaşma vakfından yardım talep edebilirsiniz. Sonucu burada paylaşırsanız bizlerde size daha çok yardımcı olmak isteriz.

 9. Merhaba. Benim evim çok eski. İçinde fareler böcekler geziyor. Çocuklarımın sağlığından endişe ediyorum. Kaç kez akrep soktu çocuklarımı. Bana yardım edin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu