Sosyal Yardımlaşma Ev Yardımı

2 Yorum 1.645 views
Sosyal Yardımlaşma Ev Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ev yardımı nedir ve şartları nelerdir sorusuna cevap vermeden türkiye gerçeklerine bir göz atalım. Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon gecekondunun bulunduğunu belirtiyor. Bu gecekonduların bir çoğu insan sağlığını ve hayatını tehlikeye sokacak nitelikte. Zaman zaman yaşanan depremlerde yada sel felaketlerinde bu evlerin bir çoğu yıkılıyor yada kullanılamayacak hale geliyor. Sadece gecekondular değil elbette. Türkiyede ki bir çok yapı ki özellikle kenar semt diye tabir edilen mahallelerde ki evlerin sağlıksız koşullarda olduğu biliniyor.

Yoksulun Evini Devlet Yapacak

Evlerinin onarımını yapamayan maddi durumu el vermeyen vatandaşlara devlet sahip çıkmaktadır. Devlet uygun görülen ve yardım şartlarını sağlayan bu vatandaşların evlerinin onarımını ücretsiz olarak yapmakta yada onları başka kiralik bir eve alarak kiralarını karşılamaktadır. Gelin şimdi başvuru nasıl yapılır,nereye başvurulur beraber bakalım.

Sosyal Yardımlaşma Ev Yardımı Nedir?

SYDV ev yardımı

Sosyal Yardımlaşma Beton Ev Yardımı

Sosyal yardımlaşma ev yardımı ,oturulmayacak kadar eski,virane evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım ve onarımı için SYDV il mütevelli heyeti kararıyla yapılan yardımlardır. Fakirlere ev yardımı bazen Vakıflar tarafından nakdi yardım olarak bazende ayni yardım olarak adlandırılan onarım işlerinin vakıf tarafından yapılmasıyla karşılanmaktadır. Ayrıca ikamet edilen evin yıkılmak üzere olduğu yada içerisinde yaşanması mümkün olmadığı durumlarda olabiliyor. Bu durumda vakıflar ailenin başka bir kiralık eve geçmesini sağlayarak kirasını ödemektedir. Eğer onarım için nakdi yardım yapılacaksa ikamet edilen evin başvuran aileye ait olması şartı koşulabilmektedir.Ev onarım yardımı istiyorum diyorsanız sırada ki başlığa beraber göz atalım.

Evi bakımsız ve yaptıracak gücü olmayanlar ne yapmalı ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı yaptığı gibi ayrıca yoksul hanelere ev onarım desteğide vermektedir. Sosyal yardımlar genel müdürlüğünün desteği ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sosyal yardım adı altında vatandaşa 3.000 liraya kadar konut yardımı yada kira yardımı yapabilmektedir.

Barınma Yardımına Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Bu yardımdan faydalanmak için öncelikle oturduğunuz evin sağlıksız koşullarda,içinde yaşanılması ailenin hayatını riske atacak veya sağlıklarını ciddi oranda tehlikeye sokacak durumda olmalı. Eğer bu şartlar mevcut ise bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca kaymakamlıktan ev yardımı başvurusu da mevcut.Başvuru yapabilmeniz için vakıfta aktif bir yardım dosyanızın bulunması gerekiyor. Aktif bir dosyanız varsa bir barınma yardımı başvuru dilekçesi yazarak hatta imkan varsa evin fotoğraflarını çekerek başvuru yapabilirsiniz. Eğer yoksa kimliğinizle başvurarak yeni bir yardım dosyası açtırabilirsiniz.

Ev Onarım Yardımı Ne Kadar ?

Sosyal yardımlaşma ev yardımı için ödenecek miktar Vakıf mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir. Buda evinizin onarımı için gerekli ortalama masrafı göz önüne alınarak bir miktar belirlenmektedir. Uygun görmesi halinde 2 Bin TL ile 3 Bin TL arası bir yardım yapılabilmektedir.

Başvurunuzu sosyal yardımlaşma sorgulama sayfasından(vakfa ait bir sorgulama sitesi varsa) yada şahsen giderek öğrenebilirsiniz.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

2 Yorum

  1. Avatar Pakize yalın

    Merhaba. Benim evim çok eski. İçinde fareler böcekler geziyor. Çocuklarımın sağlığından endişe ediyorum. Kaç kez akrep soktu çocuklarımı. Bana yardım edin lütfen.

  2. Merhaba pakize hanım.Yukarı da anlattığım gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ev onarımı ve kira yardımı olarak vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Sizde sosyal yardımlaşma vakfından yardım talep edebilirsiniz. Sonucu burada paylaşırsanız bizlerde size daha çok yardımcı olmak isteriz.