Güncel KonularDiğer YardımlarEğitim Ve Sağlık YardımlarıFaydalı BilgilerYardım Haberleri

Sosyal Yardımlara Ne Kadar Zam Geldi !

Aile bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara ciddi miktarlarda zam geldi. Sizlere bakanlığın sosyal yardımlara yaptığı zamların hepsini sunuyoruz. İşte son zamdan sonraki sosyal yardım miktarları.

Sosyal yardımlara zam geldi. Hangi maaşlar ve yardımlar ne kadar zamlandı sizler için inceledik.

Bugün yapılan açıklamadan sonra memur ve emeklilere % 17.55 oranında zam yapıldı. Peki bu durumda sosyal yardımların zamlı hali nasıl oldu? Bu sorunun cevabı yazımızda. Değerli dostlar seyyanen yapılan zamlar bu sosyal yardımlara eklenirse onları da sizlerle paylaşacağız. Şuanda sosyal yardımlara gelen zamlar bu şekilde görünmektedir.

Aile destek yardımı zammı ise henüz yapılmamış olup güncel bir gelişme olunca sizlerle paylaşılacaktır. 

Engelli Ve Evde Bakım Aylıklarına Zam

Emekli ve memur zamları belli olduktan sonra bu maaşlara bağlı olarak belirlenen sosyal yardımlar da zamlandı. Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmet Merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının verdiği yardımların zam oranları enflasyon oranlarına ve memur zamlarına göre belirlenmektedir. Bu nedenle de bazı maaş ve yardımlar zamlandı. İşte zam oranları!

Memurlara yapılan zam oranlarına bağlı olarak zam oranları belirlenen başlıca sosyal yardımlar şunlardır:

 1. Engelli maaşları
 2. Engelli yakını maaşları
 3. Yaşlılık Maaşı
 4. Evde bakım maaşı
 5. Sed maaşları

Sosyal yardımlara zam yapıldıktan sonra bu maaşlardaki değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

Engelli Maaşları

 • % 40 – % 69 arası engelli maaşları, 1.594  TL den  1.874 TL’ye
 • % 70 – % 90 arası engelli maaşları,  2.392 TL den   2. 811 TL’ye
 • Engelli yakını aylığı olarak adlandırılan 18 yaş altı engelli maaşları ise, 1.594 TL den 1.874 TL’ye yükseltilmiştir.
Evde Bakım Maaşları 4.336 ‘den 5.097 TL’ye yükseltilmiştir.

Yaşlı maaşları ise, 1.994 TL’den 2.348 TL’ye yükseltilmiştir.

Sosyal Ve Ekonomik Destekler ( SED YARDIMLARI )

Sosyal yardımlara zam yapıldıktan sonra sed maaşları ise zamdan sonra şu şekilde şekillenmiştir:

 • Okul öncesi Çocukların maaşları 2.060 TL’den 2.421 TL’ye
 • 1-8 Sınıf öğrenci maaşları 3.090 TL’den 3.632 TL’ye
 • 9-12 Sınıf Öğrenci maaşları 3.296 TL’den 3.874 TL’ye
 • Ortaokul seviyesinde olup da okula gitmeyen 2.011 TL’den 2.421 TL’ye
 • Yüksek Okul Öğrenci maaşları ise  3.708 TL’den 4. 358 TL’ye çıkarılmıştır.

Geçici Ekonomik Destekler:

 • Koruma altındayken evlenen kız çocukları için evlenme yardımı 25.489 TL
 • 1 Kat: 4.843 TL
 • 2 Kat: 9.686 TL
 • 3 Kat: 14.529 TL

Silikozis Aylığı

2022 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 4.306 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta Silikozis olan vatandaşlara 4.921 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 5.483 TL ödeme yapılmaktadır.

Değerli okurlarımız yukarıda sizlere şuana kadar sosyal yardımlara yapılan bütün zam oranlarını yazdık. Bu maaş ve yardımlar aile bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu yardımların detaylarına Web sitemizden ulaşabilirsiniz. Sosyal yardımlara zam yapıldıktan sonra son durumu sizlerle paylaşmış olduk.  Bütün sosyal yardımların şartlarına, miktarlarına ve sorgulama yöntemlerine ulaşmanız mümkündür. Lütfen sitemizi detaylı bir şekilde inceleyiniz.

Bu arada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından verilen nakit para yardımı yani aile yardımının zam oranı tamamen vakfın takdirine bağlıdır. Aile yardımlarının zamları memur maaşlarına veya asgari ücrete göre belirlenmez. Bu sosyal yardımın miktarı da zamanlaması da tamamen ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının takdirine bağlıdır.

BUNDAN SONRAKİ SOSYAL YARDIMLARA ŞUANDA ZAM GELMEDİ. AŞAĞIDAKİ SOSYAL YARDIM VE MAAŞLAR EN SON HALİYLE DURUYOR. YENİ BİR ZAM OLURSA AŞAĞIDAKİ MAAŞLARIN ZAMLARINI DA EKLEYECEĞİZ.

Dul, Asker Ve Öksüz Yetim Maaşları:

 1. Dul Maaşları 500 TL’den 1.000 TL’ye
 2. Muhtaç asker ailesi yardımı 500 TL’den 800 TL’ye
 3. Muhtaç asker çocuklarına verilen yardımı 200 TL’den 350 TL’ye
 4. Öksüz Ve Yetim Maaşları 300 TL’den 600 TL’ye çıkarılmıştır.

Şimdi de Şartlı sağlık yardımlarına bakalım:

 • Şartlı sağlık yardımı 55 TL’ den 100 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 100 TL’den 200 TL’ye
 • Doğum yardımı 150 TL’den 500 TL’ye
 • Lohusalık yardımı 150 TL’den 300 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 215 TL’den 400 TL’ye

Şartlı Eğitim yardımları ise şu şekildedir:

 1. İlk okula giden kız çocukları için, 60 TL’den 100 TL’ye
 2. İlk Okula giden erkek çocukları için, 55 TL’den 90 TL’ye
 3. Ortaöğretime giden kız çocukları için, 90 TL’den 150 TL’ye
 4. Ortaöğretime giden erkek çocuklar için, 70 TL’den 130 TL’ye

Doğalgaz yardımı

Doğalgaz yardımları 450 TL ile 1.150 TL arasındayken yeni zamla birlikte bu oran 900 TL ile 2.500 TL arasında bir rakama çıkarılmıştır. Eskiden sadece abone numarası kendi adına olan kişilere bu yardım verilirken son yapılan düzenleme ile artık abone numarası kendi adına olmayanlar da doğalgaz başvurusunda bulunabilecektir.

Bunun yanı sıra elinde sağlık kurulu raporu olan kronik hastalara ve hayatlarını cihaza bağlı olarak sürdüren vatandaşlara doğalgaz ödemesine %5 bir ek ödeme de yapılmaktadır.

Türkiye Aile Destek Programı

Yapılan son düzenlemeden sonra aile destek paketinin miktarları da arttırıldı.

Bu doğrultuda 450 TL – 600 TL olan destek tutarları 850 – 1.250 TL’ye yükseltildi.  Ayrıca, ‘Çocuk Destek Bileşeni’ ismiyle yeni bir destek programa dahil edilerek sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek sağlandı.

Çocuk Destek Bileşeni

Bakanlık yetkilileri, “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” dedi.

Ayrıca türkiye aile destek programı alanlara çocuk yardımının dışında elektirk desteği de sağlanacaktır. Böylece Türkiye aile destek programı alanlar elektrikten ve doğalgazdan yararlanmış olacaklardır.

Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin TL’den 150 bin TL’ye, ev onarım yardımını 25 bin TL’den 75 bin TL’ye, çıkardıklarını aktaran Bakanlık “Betonarme ev yapımı yardımını 70 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkardık” dedi.

Elektrik Yardımı İse Şu Şekildedir:

Elektrik yardımından faydalanmanız için sosyal yardımlaşma vakıflarından düzenli bir yardım alıyor olmanız gerekmektedir. Bu yardımın başvurusu olmayıp vakıflardan düzenli maaş yada yardım alanlara verilmektedir. Detaylar)

1-2 kişilik haneler 75 KW 130 TL

3 kişilik haneler 100 KW 173 TL

4 kişilik haneler 125 KW 216 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 260 TL

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Selamün aleyküm abi ben sed başvurusunda bulundum ama kabul edilmedi birde açık kapıdan elektirik tüketim desteği başvurusu yaptım kabul edildi diyor onaylanmış ama PTT ye gittiğim de elektirik tüketim desteği yok deniliyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusun abi

 2. Aile destek önümüzdeki ay zamlımı yatıcak bide ben 950 alıyorum zamlanırsa ne kadar alıcam

 3. Adaletli bir şekilde aile destek verildiğini düşünmüyorum kac kere basvuru yaptim ise iptal oldu benim ile ayni drumda olan vatandslr alıyor mesela

 4. Ben 2 ay aile destek paketi yardımı 2 kerede elektrik yardımı aldım.2 hafta önce girdim bakıyım diye hepsine Red gelmiş.kayınvalidemler hastane için yanıma geldi. Görevliler geldiğinde onlar da buradaydı. Hastane için geldiklerini belirttik. Sonra benim yardımlarıma red geldi. Eşim cezaevinde 3 çocuğum var herhangi bir gelirimiz yok. Kuruma gittim bizim tarafımızdan birlikte yaşadığınız tespit edilmiş denildi. Ama beraber yaşamıyoruz ve birlikte yaşasak bile yine de muhtaçlık sınırı altında kalıyoruz. Kişi başına düşen gelir 1500 küsur. Bu arada ikametleri de burada değil. Kuruma gidip itiraz da ettim. Kayınvalidemin köydeyken hastaneye acil başvuru kayıtlarını da dilekçede ek olarak sundum. Ben daha ne yapabilirim bir yardımcı olur musunuz? Her yerden yazdım görmüyorsunuz? Lütfen görün mesajımı

 5. Ben aile destek yardımı alıyorum iki aydır elektrik yardımıda alicak yaxiyo aile destek alanlar bunun için ayrıca başvuru yapmamız gerekiyor mu yoksa otomatik olarak mı aktarılacak admin bey

  1. Sizin adınıza yatmasa bile ailede yaşayan eşiniz veya aile buyugunuzun e devletinden kontrol edin yatmıştır mutlaka ikametgahta yaşayan birine mutlaka yatar elektrik desteği. PTT uzerinden yapılan kurum odemeleri diye arama yapın e devlet

 6. Mrb okuyan ogrenci ilk okul ve ortaokul çocuklarm var onlar icin nasil yardim alabilirim egitim nereye başvurmam gerekiyor

  1. Bulunduğunuz ilcedeki aile sosyal politikalar bakanlığı gidip sed yani sosyal ekonomik destek başvurusununda bulunmaniz gerekiyor yada e devlet üzerinden sosyal ekonomik destek ön başvuru kismindanda müracaat edebilir siniz

  2. Ben istime engelleri ev kira 1000..su 350tl .elektrik 1143.30tl.cocuklar okula var.250tl.esim emkli.250

 7. Şartlı eğitim yardımı neden dediğiniz gibi yatmadı orta öğretim gören kız çocuğuna 165 ilköğretim 110 kız çocuk ve erkek çocuk için 100 TL yatmış

 8. Merhaba 2 ayda bir dul aylığı alıyorum zam yapıldı ama 825 TL yatmış neden böyle oldu ogrenebilirmiyim

   1. Admin bey ocak ayı sed yardımıni ne zaman hesaplara geçer yada yatan varmi bi bilginiz varmi acaba cevap verirseniz sevinirim

 9. Meehabalar çoklu dogum da 600 lira alırken 2 aydır 300 lira alıyoruz şimdi yayınladıgınız yazı ile daha yüksek almamız gerekirken neden düşüş oldu acaba bir bilgi de alamadık neden olur bu sorun acaba nasıl ögrenebiliriz. Çok teşekkür ederiz bilgileriniz için 💐

  1. normalde 300 zaten ama zam geldi bundan sonra 450 tl yatar. 600 tl birikmiş maaş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu