Yardım HaberleriDiğer YardımlarEğitim Ve Sağlık Yardımları

SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR?

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Yani devlet tarafından dar gelirli vatandaşlarımıza hangi yardımlar veriliyor? Hangi destekler var? Hangi teşvikler var? Bunlara genel olarak birlikte bakacağız yazımızın altındaki videomuz oldukça kapsamlı bir video. Çünkü devlet tarafından sağlanan bütün sosyal teşvikler ve yardımlarla ilgili genel bir video yapmak istedim. Yazımız bu videonun metinleştirilmiş halidir.

Sizlerde bu videoyu baştan sonuna kadar izleyiniz ve yazımızı okuyunuz. Sizin için uygun olan yardım nedir?hangilerine başvurabilirsiniz? Sizler de buradaki yardımlardan sizin için uygun olana başvurarak alabilirsiniz.

Aile Bakanlığı Yardımları

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Şimdi hangi haklarımız var? Hangi haklardan yararlanabiliriz beraber bakalım. Bahsettiğimiz yardımlar  Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen yardımlardır. Buraya bağlı olan Sosyal Hizmet Merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının vatandaşlarımıza sonmuş olduğu hizmetlerdir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyemizin vermiş olduğu yardımlar bu yardımların dışındadır. Bu kurumlarında vermiş olduğu yardımlar var elbette ancak ben burada Sosyal Hizmet Merkezi ve ağırlıklı olarak daha çok Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın vermiş olduğu yardımlardan bahsettim.

sydv
Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardımları

Yardımların ilk kategorisi genel sosyal yardımlardır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından verilmektedir.

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Barınma yardımı
 • Yakacak yardımıdır.

Bu üç yardımı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı yapmaktadır.

 Gıda Yardımı 

Gıda yardımında ise gıda kolileri dağıtılmakta veya nakit destek verilerek gıda almanız sağlanmaktadır. Bunun dışında barınma yardımı ise; ev yapamayacak durumda olan vatandaşlara sağlanan bir yardımdır.

Barınma Yardımı

Özellikle kırsal kesimlerde evi olmayan ve evini yapamayacak durumda olan vatandaşlarımıza barınma yardımı adı altında bir yardım yapılmaktadır. Buna da başvuru yapabilirsiniz.

Yakacak Yardımı

Yakacak yardımı ise vakıflar tarafından verilen kömür yardımıdır. Kış aylarında kömür kullanan vatandaşlarımıza vakıf tarafından verilen bir yardımdır.

people 2564100 1920
Çocuk Yardımları

Sosyal Yardımlar Kimlere Verilir

Bütün mal varlığınız ve gelirlerinizin toplamı hanede oturan kişi sayısına bölündüğünde eğer kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise sizde bu yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından bir çok alanda yardım yapılmaktadır.

Bu üç yardımında temel koşulu mal varlığınızın ve gelirinizin yüksek olmaması muhtaçlık sınırını aşmamanızdır.

Çocuk Yardımları

Çocuklara verilen yardımlara gelecek olursak bunları da şöyle sıralayabiliriz: 

 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • SED – Sosyal Ve Ekonomik Destek
 • Öksüz Yetim Maaşı
 • Asker Çocuğu Maaşı
 • Şartlı Sağlık
 • Gebelik Yardımı
 • Doğum Yardımı
 • Çoklu Doğum Yardımı

Bunlardan ilki vakıflar tarafından verilen şartlı eğitim yardımıdır. Aynı zamanda Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından da okuyan öğrencilere  destek olmak için sosyal ekonomik destek yani SED yardımı verilmektedir.

Sizin de çocuklarınız okuyorsa 2 ayda bir verilen Şartlı eğitim yardımı için vakıflara, SED yardım için de sosyal hizmet merkezine başvuru yapabilirsiniz.

mother 3477164 1920
Sosyal yardımlar nasıl alınır? Dul bayanlarımıza yönelik yardımlar da vardır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından eşi vefat eden dul bayanlara dulluk maaşı bağlanabildiği gibi aynı zamanda öksüz çocuklara annesi ya da babası vefat etmiş ya da ikisi birlikte vefat etmiş çocuklara da öksüz yetim maaşı bağlanmaktadır.

Bir diğer yardımımız arkadaşlar, muhtaç asker ailesi yardımıdır. Bu yardım da dar gelirli ailelerin çocukları askere gittiği zaman ailelerine tanınan bir maaş çeşididir. Bu aynı zamanda bu maaşı alan kişiler asker çocuğu maaşıda verilmektedir. Asker evli ise çocukları için de  böyle bir katkıda bulunulmaktadır.

Kadınlara Yönelik Yardımlar

Bunun haricinde kadınlara çocuklara sağlanan başka birçok yardım vardır. Bunlardan ilk başta da bahsettiğimiz eğitim yardımı vakıflar tarafından veriliyor. Aynı zamanda vakıflar tarafından verilen şartlı sağlık yardımı var. Bu da sıfır yaştan okul okul çağına kadar ki çocuklara 2 ayda bir verilen maddi destektir.

Bunun haricinde gebe olan vatandaşlarımıza yönelik gebelik yardımı verilebilmektedir. Ayrıca doğum yapan vatandaşlarımıza da Sosyal Hizmet Merkezi tarafından doğum yardımı yapılmaktadır. İlk çocuğa 300 ikinci çocuğa 400 ve üçüncü çocuğa da 600 lira verilmektedir. Doğum yaptıktan sonra ikiz çocuğunuz olduysa Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek çoklu doğum yardımı alma şansınız da bulunmaktadır. Bu durumda Hem doğum yaptığınızda sosyal hizmet merkezinden doğum parası alırsınız. Hem de vakıflardan ikiz doğum yaptığınız için çoklu doğum yardımı alabilme şansınız vardır.

vitamin 2732432 1920
Sosyal yardımlar nasıl alınır?

Yaşlılar, Şehit Ve Gazilere Verilen Yardımlar

Bakanlığımız tarafından yaşlılara şehit yakınlarına ve gazilere yardım yapılmaktadır. Yaşlı maaşını yine Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı vermektedir. Gazilerimize ve yönelik yardımları ise birçok kurum sağlamaktadır. Bunları da başvurunuzu yapabilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na bağlı kurumlar bu yardımları yapmaktadır.

Sağlık Yardımları

Sağlık yardımlarına bakacak olursak yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı genel sağlık sigortası yaptırma şansınız vardır.

Genel sağlık sigortasında : Şu anda çalışmayan herhangi bir işi olmayan sigortası bağkuru veya emeklisi olmayan vatandaşlarımızın hastanelerden faydalanma şansı vardır. Eğer genel sağlık sigortasına başvuru yaparsanız mal varlığı ve geliriniz de yoksa veya  yeterli değilse devlet tarafından primleriniz ödenir ve yeşil kart sistemi ile sigortalı olursunuz.

Bu durumda hastanelerden ücretsiz yararlanırsınız.  Burada tabii özel hastaneler hariçtir. Devlet hastanelerinden yaralanma şansını bulunmaktadır.

Aylık 100 tl gibi bir ücret karşılığında özel hastanelerden de yararlanma şansınız vardır. Sigortasız vatandaşlarımıza bu yardım çeşidini öneriyorum.

family 3501026 1920
Genel sağlık sigortası başvuruları

Sonuç Olarak 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlar: Sağlık yardımları, eğitim yardımları, barınma yardım gıda yardımları yaşlılara yönelik yardımlar engellilere yönelik yangınlar olarak çeşitli gruplarda ayrılıyor. Sizde kanalımızı göz atarsanız bütün yardımlarla ilgili videolarınız var.

Size uygun olan videoyu seçerek izleyebilir ve bu yardımlardan ne şekilde yararlanacağınızı öğrenebilirsiniz Örneğin yaşlı maaşı dedik. Yaşlı maaşı nedir? Nasıl alınır? Ne kadar ödemesi yapılıyor sitemizde hem metin halinde hem de videolu haliyle bulmanız mümkün.

Youtube Kanalımıza Bakınız

Asker maaşı aynı şekilde, gıda yardımı aynı şekilde, çocuklara sağlanan yardımlar aynı şekilde. Ben burada genel anlamda bir özet çıkardım. Hangi yardımlar olduğunu anlattım. Sizler de videoları izleyerek sizin için uygun olan, alabileceğiniz videoları izleyerek başvurusu yapabilir ve bu haklardan yararlanabilirsiniz.

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Bu sorumuza detaylı bir cevap bulduğumuzu düşünüyorum.

Değerli okurlarım, görmüş olduğunuz gibi vatandaş olarak birçok hakkınız bulunmaktadır. Yeter ki biz bunların nereden verildiğini nasıl alınacağını bilelim. Biz de bu sitemizi ve youtube kanalımızı açarken amacımız buydu.  Vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek için kanalımızı ve sitemizi kurduk. Dolayısıyla Siz de videolarımızı beğeniyorsanız lütfen kanala abone olun ve videoları beğenin. Böylece bütün devlet yardımlarından ve teşviklerinden ilk sizin haberiniz olacak ve avantajlı duruma gelmiş olacaksınız. Beni izlediğiniz ve yazımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Değerli okurlarım diğer sosyal yardımlarla ilgili videolarımıza ulaşmak için kanalımıza göz atabilirsiniz. Kanala gitmek için burayı tıklayınız.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Mrb ben ev hanimiyim 4 cocugum var esim kalp ve şeker hastasıdır çalısamiyor gelirimiz yok gecinemiyoruz yardımcı olun lūtfen

 2. Merhaba arkadaşlar ben 2.5 sene once bosandım 8 ve 10 yasında ıkı cocugum var 8 yası da kı ıvın Sed yardımı alıyorum 10 yasında kı ıcın de alabılırmıyım yanı Sed odemesı 2 cocuga birden. Yapılıyor mu yapılıyorsa alan var mı lutfen cevaplarmısınız

 3. Merhaba kanser hastasıyım dulum her hangi bir gelirim yok bir kere pandemi parası geldi ama onuda faturalara yatırdım. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba pandemi parası bitti maalesef. Yeni bir faz olursa duyurusunu yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu