Faydalı Bilgiler

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır – Güncel

Sosyal yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılacağı merak edilen sorulardan. Bizde bu yazımızda sizlere sosyal yardım sorgulama işlemini anlatacağız.

Sosyal Yardım Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Sosyal yardım sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar tarafından sıkça merak edilen konulardan biridir. Nakdi yardım sorgulama işlemleri için hangi kanalları kullanması gerektiğini bilmeyen vatandaşlar bu konuyu irdelemektedir. Bizde bu yazımızda yardım başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapılır sizlere anlattık.

Sosyal Yardım Sorgulama
Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal yardım işlemleri için bir çok kanal kullanılmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları bu işlemler için kullanılsa da vakfa kadar gitmek istemeyen vatandaşlar online olarak yada uzaktan bu sorgulamayı yapmak istiyor.  Bu imkanı sağlayan kanallar e-devlet ve Alo 144’dür.  

Buralardan sosyal yardım parası sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. 

Şimdi gelin bu maddeleri tek tek inceleyelim.

a) E-devlet

e devlet sosyal yardımlaşma konusunda bilgi almak isteyen vatandaşların vazgeçilmez durağıdır. e devlet sosyal yardım sorgulama ekranı ile vatandaşa ayrıntılı bilgi verilmektedir. Bu ekrana buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Böylece sosyal yardım sorgulama e-devlet işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Peki e devlet ile hangi bilgilere ulaşabilirsiniz. E devlet yardım sorgulama ekranı ile şu yardım başlıklarına erişebilirsiniz: kaymakamlık yardım sorgulama , SED yardımı sorgulama , sosyal hizmetler para yardımı sorgulama, sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama, şartlı eğitim yardımı sorgulama, şartlı sağlık yardımı sorgulama …

Bunlar öğrenebileceğiniz yardımlardan bazıları. Ayrıca bazı belediyelerin belediye yardım sorgulama ekranlarına e devlet üzerinden ulaşılabildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı
Alo 144 Sosyal Yardım Hattı

b) Alo 144 Sosyal Yardım Hattı

Sosyal yardım başvuru yollarından biri de Alo 144 bakanlık hattıdır. Vakıf yardım parası sorgulamadan nakit yardım sorgulamasına, kömür yardımı sorgulama işlemlerinden gıda yardımı sorgulama işlemlerini bir telefonla yapabileceğiniz yardım hattıdır.

Hafta içi 08:00-18:00 arasında hizmet vermektedir. İşitme ve konuşma engelli kişiler 0 549 441 2 144 numarasını arayarak işaret dili bilen personellerden destek alabilmektedir. Ayrıca Türkçe bilmeyen vatandaşlara da farklı dillerde hizmet verilmektedir. T.C ile sosyal yardım sorgulama işlemini bu numaradan gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına Bizzat Giderek Bilgi Almak
Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına Bizzat Giderek Bilgi Almak

c) Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına Bizzat Giderek Bilgi Almak

Sosyal yardım işlemleri ile ilgili olarak vakıflar telefonla bilgi vermeyecektir. Çünkü yardımların gizliliği söz konusudur. Bu durumda sosyal yardımlaşma vakıflarına bizzat giderek bilgi almak en uygun yol olacaktır. Ancak burada belirtmek gerekir ki resmi ikamet adresinizin bulunduğu ilçe dışında farklı bir ilçe de ki sosyal yardımlaşma vakıflarından bilgi almanız mümkün değildir. Sosyal yardım durumunuzu öğrenmek için PTT sosyal yardım sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. 

Sizlere bu yazımızda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları ve bizimle paylaşmak istediğiniz fikirleri yorum kısmından yazabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba kolay gelsin ben böbrek hastasıyım nakil olacam nakil olacağım için bi hayır sever tarafından sigortam bağlandı bı yüzden sosyal yardımım iptal edildi oğlumda tek böbrekte onuda tedavi ediyoruz maddi durumumuz yok bu parayla tedavimizi yapıyorduk sigorta için reddeildi tekrar başvuru yapmak isiyoyrum ne yapmam gerekiyor

  2. Merhabalar. Eski sabıkalı olduğumdan dolayı iş bulamıyorum geçimimi yevmiye işleri ile karşılıyorum. Tek yaşıyorum ve kirada oturmaktayım. Daha önce bağlı olduğum denetimi serbestlik Müdürlüğü tarafından ihtiyaçlı olarak sosyal yardımlaşmaya bir üst yazı gönderildi. Buna istinaden 05/2021 tarihli olarak tarafıma tek seferlik diğer aile yardımı ile 3 bin TL ödeme yapıldı. Fakat gelir testi sonucu asgari ücretin 3/1 altında olduğumdan yeşilkarta tabi oldum. Bundan ötürü şartları sağlamış olduğum yardım taleplerim sürekli vakıf mütevelliti tarafından herhangi bir açıklama olmadan olumsuzdur ibaresinden başka birşey yok. Şahsen bilgi almak için gittiğim zaman tarafıma verilen 3 bin TL sen başka herhangi bir yardım almam söz konusu olmadığını söylediler. Böyle bir durum söz konusu mu? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Ben de utanıyorum yardım talep etmeye fakat mecburum. Hiçbir gelirim yok iş için işkurda 35 tane aktif iş ilanım var sürekli arayış içerisindeyim ama olmuyor. Tekrardan suç bataklığına düşüp haksız kazanç elde etmek istemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu