Faydalı Bilgiler

Sosyal Yardım Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Sosyal yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır yardım başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın merak ettiği konuların başında geliyor. E devlet ve alo 144 bu kanallardan bazıları. Nakdi yardım sorgulama da bu kanallar aracılığıyla yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki sosyal yardımlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, ihtiyaç sahibi birey ve ailelere verilen desteklerdir. Doğum yardımı, şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı, SE yardımı, erzak yardımı ve nakdi para yardımı bu yardımlar arasında en sık başvuru yapılanlardan bazılarıdır. İhtiyaç sahibi her vatandaş, ikametgahını bağlı bulunduğu yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından bu desteklere başvuru yapabiliyor. Başvurular bizzat gerçekleştikten sonra, değerlendirme süreci devreye giriyor. Elbette bu noktada en sık merak edilen konu ise yapılan sosyal yardımın sonuç kısmı. En çok da Nakdi yardım sorgulama işlemleri için hangi kanalları kullanması gerektiğini bilmeyen vatandaşlar bu konuyu irdelemektedir. Bizde bu yazımızda yardım başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapılır sizlere anlattık. Ama öncesinde, ihtiyaç sahibi vatandaşların yakından takip ettiği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en sık başvurulan yardımlarına göz atalım.

Kömür ve Odun Yardımı

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte, ihtiyaç sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu odun ve kömür yardımı başvuruları devam ediyor. Hane halkı kişi başı aylık gelirin asgari ücretin 3’Te 1’i kadar olan hanelere sağlanan bu yardı için ilgili vakıflara başvuru yapmak yeterlidir.

Barınma Yardımı

Eski baraka ya da sağlıksız yerlerde yaşayan ihtiyaç sahibi insanların barınma hakkı da yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Bakanlıklarca yönlendirilen vakıf çalışanları aracılığı ile bu kişilerin evleri ya da yaşadıkları yerler onarım ve tamirat işlemlerinden geçirilerek, yaşanabilecek bir hale getirilmektedir.

Eşi Vefat Eden Dul Kadınlar İçin Sağlanan Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir diğer yardım da, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımlardır. Bu yardımlar arasında en çok sağlanan ise 2 ayda 1 verilen dul aylığı olmaktadır. Dul aylığı ne kadar sorusuna 1,000 TL şeklinde yanıt vermek bu yıl için mümkündür. Eğer söz konusu kadın evlenir ya da çalışmaya başlar ise bu aylık da kesilecektir.

Şartlı Sağlık Yardımı

Temel sağlık hizmetlerinden faydalanamayan ve muhtaç olduğu MH tarafından onaylanmış kiler, şartlı sağlık yardımı hakkından faydalanabilir. 0-6 yaş arasında çocuğu olan bu kişiler, çocuk 6 ay olana kadar, aylık 55 TL şeklinde bu destekten faydalanabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı da tıpkı şartlı sağlık yardımında olduğu gibi, temel eğitim haklarından faydalanamayan muhtaç ailelerin çocuklarına sağlanmaktadır. Bu destek kapsamında verilen yardım ise ilköğretim düzeyi erkek öğrenciler için 45, kız öğrenciler için 50 TL şeklinde olmaktadır. Orta öğretime geçen çocuklar için ise erkek öğrencilerde 75, kız öğrencilerde 90 TL şeklinde revize edilmektedir.

Sosyal Yardım Sorgulama İşlemleri

Sosyal yardım işlemleri için pek çok alternatif kanal kullanılmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları bu işlemler için kullanılsa da vakfa kadar gitmek istemeyen vatandaşlar online olarak ya da uzaktan bu sorgulamayı yapmak istemekte.  Bu imkanı sağlayan kanallar ise e-devlet ve Alo 144’dür.

E-Devlet Üzerinden Yardım Sorgulama

E devlet sosyal yardımlaşma konusunda bilgi almak isteyen vatandaşların en sık kullandığı dijitak kanallardan biridir. E devlet sosyal yardım sorgulama ekranı ile vatandaşa ayrıntılı bilgi verilmektedir. Bu ekrana buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

E devlet yardım sorgulama ekranı ile şu yardım başlıklarına erişebilirsiniz: 

  • Kaymakamlık yardım sorgulama,
  • SEDyardımı sorgulama,
  • Sosyal hizmetler para yardımı sorgulama,
  • Şartlı eğitim yardımı sorgulama,
  • Şartlı sağlık yardımı sorgulama,

Bunlar öğrenebileceğiniz yardımlardan bazıları. Ayrıca bazı belediyelerin belediye yardım sorgulama ekranlarına e devlet üzerinden ulaşılabildiğini de hatırlatmakta fayda vardır.

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı

Sosyal yardım başvuru yollarından biri de Alo 144 bakanlık hattıdır. Vakıf yardım parası sorgulamadan nakit yardım sorgulamasına, kömür yardımı sorgulama işlemlerinden gıda yardımı sorgulama işlemlerini bir telefonla yapabileceğiniz yardım hattıdır.

Hafta içi 08:00-18:00 arasında hizmet vermektedir. İşitme ve konuşma engelli kişiler 0 549 441 2 144 numarasını arayarak işaret dili bilen personellerden destek alabilmektedir. Ayrıca Türkçe bilmeyen vatandaşlara da farklı dillerde hizmet verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından Bilgi Alma

Sosyal yardım işlemleri ile ilgili olarak vakıflar telefonla bilgi vermeyecektir. Çünkü yardımların gizliliği söz konusudur. Bu durumda sosyal yardımlaşma vakıflarına bizzat giderek bilgi almak en uygun yol olacaktır. Ancak burada belirtmek gerekir ki resmi ikamet adresinizin bulunduğu ilçe dışında farklı bir ilçe de ki sosyal yardımlaşma vakıflarından bilgi almanız mümkün değildir.

Sizlere bu yazımızda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları ve bizimle paylaşmak istediğiniz fikirleri yorum kısmından yazabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu