Faydalı Bilgiler

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir?

Sonuç belgesi kontrol kodu nedir? Bu soruyu kısaca şöyle cevaplandırabiliriz: Her dönem birden fazla sınavı yöneten ve organize eden ÖSYM tarafından geliştirilen yeni bir uygulamadır.

Daha önce sınav sonuçlarını bir başkasına göndermek için alınan çıktılar üzerinde yapılan oynamalar veya paylaşılan sistem şifrelerinin ortaya çıkardığı güvenlik sorunlarını ortadan kaldırılan sonuç belgesi kontrol kodu uygulaması oldukça yaygınlaştı. Basit olarak artık her sınav sonucuna ait özel bir kod üretiliyor ve bu kod üzerinden ÖSYM resmi sayfasından adayın sınav başarı durumu rahatlıkla takip edilebiliyor.

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Ne Demek ?

ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına ulaşmayı daha güvenli ve kolay hale dönüştüren sonuç kodu sayesinde sonuçlar üzerinde yapılan usulsüzlüklerin önlenmesi hedeflenmektedir.

Artık sistem üzerinden oluşturulan özel kod ile sınav sonuçlarını görmek isteyen kurumlara veya kişilere özel üretilen kodu göndermek yeterlidir. Bu kodu almak için ise izlenmesi gereken yol şöyle:

osym sonuc belgesi kontrol sistemi 1
Sonuç Belgesi Kontrol Kodu

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nasıl Alınır ?

Sonuç belgesi kontrol koduna erişmek için öncelikli olarak girilen sınav veya yapılan bir tercihinizin olması şart. Bunların sonucu açıklandıktan sonra ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden sonuç belgenizi almanız gerekiyor.

Bu belgenin en alt kısmında yer alan sonuç kodunu not edebilirsiniz. Bu kodu sınav sonuçlarınızı görmek isteyen kişilerle paylaşabilirsiniz.

Bu kod ve TC kimlik numarası veya aday numarası kullanılmak suretiyle ÖSYM Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi üzerinden ilgili koda ve aday numarasına ait sınavın sonuç belgesine ulaşılabilir.

Sonuç koduna sahip olan aday, hem belgesini doğruluğunu sağlıyor hem de sınav sonucunu başkasına göstermesi için şifre paylaşma gibi zorunluluğu söz konusu olmuyor.

Kontrol Kodu Nasıl Kullanılır ?

Koda ulaşmak ise oldukça basit ve herhangi bir form doldurma veya başvuru yapma gibi bir işlem söz konusu değildir.

Sadece girilen sınavın sonucunu öğrenmek için ÖSYM sistemine giriş yapmanız, sonucu sorgulamanız ve sonuç belgenizin altında otomatik yer edinen sonuç belgesi kodunu not etmeniz yeterlidir.

Ayrıca sonuç belgesini kurumlara göndermeniz halinde de ilgili kurum tarafından belgenin doğruluğu ilgili kod ile Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi üzerinden rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

ÖSYM sonuç giriş linki : https://sonuc.osym.gov.tr/BelgeKontrol.aspx

web sitemizdeki burs haberleri ile ilgili burs kategorimizi mutlaka ziyaret ediniz. Üniversite öğrencilerinin alabileceği burs imkanlarını derledik. Burslar burada

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu