Güncel Konular

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Siyasi parti üyeliği sorgulama POMEM için nasıl yapılır ? Siyasi parti üyeliği iptali, nasıl yapılır, cezası nedir ? Siyasi parti üyeliği iptali kaç günde silinir ? Siyasi parti üyeliği şartları nelerdir ? Siyasi parti üyeliği için gerekli belgeler nelerdir ? Parti üyeliği memurluğa engel mi ?

Siyasi parti üyeliği sorgulama yapmayı öğrenmeden önce siyasi parti üyeliği nasıl yapılır ona bakalım. Siyasi partilere üye olmak isteyen vatandaşlar öncelikle siyasi parti üyeliği için gerekli belgeler neler ise onları eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Bu belgeler sizlere parti ilçe başkanlıklarında verilmektedir. Siyasi parti üyeliği yapma aslında basit diyebiliriz. Siyasi parti üyeliği şartlarını taşıyan herkes parti üyesi olabilmektedir.

Bazı durumlarda siyasi parti üyesi olup olmadığımızı unutabilir yada üye olmadığımızdan emin olmak için siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi yapma gereği duyarız. Özellikle de siyasi parti üyeliği sorgulama POMEM öğrencilerinin sıklıkla yaptığı işlemlerden. Sadece POMEM öğrenci adaylarımı. Tabi ki hayır. Memurun siyasi parti üyeliği iptali de son derece önem arz etmektedir.

Bu tip durumlarda siyasi parti üyeliği iptali önem kazanmaktadır. İşte bu durumlarla karşılaşmamak ve izinsiz siyasi parti üyeliği cezası nedir bilmeyenlerin sizleri sizden habersiz bir partiye üye yapıp yapmadığından emin olmak için bazı sorgulama araçları kullanılmaktadır.

Bunlar e devlet sistemi ve T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın web sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir.  Şimdi gelin bu maddelere yakından bakalım.

E-DEVLET İLE SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA

E devlet aracılığıyla parti üyeliği sorgulama işlemi yapacaksanız öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.  Eğer e devlet şifreniz yok ise PTT şubeleri aracılığıyla bir e devlet şifresi alabilirsiniz. Daha sonra e devlet sayfasında bulunan üyelik  sorgulama ekranına gelerek siyasi parti üyesi olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Eğer ben o sayfaya ulaşamam diyorsanız buraya tıklayarak da e devlet siyasi parti sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Yine bu sayfa üzerinden varsa siyasi parti üyeliği iptali işlemi de yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak yine e devlet üzerinden siyasi parti üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. Bu konuda sıklıkla gelen sorulardan bir tanesi de siyasi parti üyeliği kaç günde silinir olduğu. Siyasi parti üyelikleri ortalama bir ay içerisinde tamamen silindiği bilinmektedir.

T.C. CUMHURİYET  BAŞSAVCILIĞI İLE SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA

 UYAP bilgi sistemi üzerinden de siyasi parti üyeliğinizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Yargıtay siyasi parti üyeliği sorgulama ekranına buradan ulaşabilirsiniz.

Peki siyasi partiye nasıl üye olacağımızı ve nasıl üyelikten çıkacağımızı öğrendik. Peki siyasi parti üyeliği şartları nelerdir ? Hadi gelin son olarak da ona bakalım.

SİYASİ PARTİYE ÜYE OLMA ŞARTLARI

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Akıl sağlığı yerinde olmak
  • Başka bir siyasi partiye üye olmamak
  • Üye olmak istenen partinin başvuru formunu doldurmak
  • Devlete karşı propaganda yapmamış olmak
  • Partinin kapatılmamış olması gerekir.

Peki siyasi parti üyeliği memurluğa engel mi ?  Evet engel. Çünkü 657’nin 7. maddesinde “Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar” hükmü yer almaktadır.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu