Diğer Yardımlar

Silikozis Aylığı Nedir ?

Silikozis aylığı nasıl alınır ? Kimler bu aylığı alabilir ? Bu yardım aylık olarak ne kadar ödenmektedir ? Detaylar haberimizde.

Silikozis Hastalığı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Silikozis aylığı nedir Silikozis maaşı kimler alabilir anlatmadan önce hastalığa sebep olan şeyin ne olduğunu bakmak gerekir. Silika adıyla doğada mineral şeklinde bulunan bu madde kristal formundadır.

Bu maddeler delme, kesme ,kırma ve yontma gibi işlemler sonucu toz haline gelerek solunur bir hal alır. Bu mineral soluyan kişinin ciğerlerine yapışır ve orada sinsi bir şekilde yaşamaya devam eder.

Silikozis hastalığına sebep olan bu maddenin doğada en çok bulunan formu quartzdir. Genel de kot kumlama. kot taşlama işinde çalışan işçilerde sık görülür. Bu hastalığın erken tedavisi neredeyse imkansız olup 20 yıla kadar bazen hiç belirti göstermez.

Bu sinsi hastalık bu süre zarfından ya akciğerleri iflas ettirir yada yada akciğer kanserine sebep olur. İşte bu hastalara yönelik olarak sosyal devlet olmanın gerekliliği ile devlet Silikozis hastalarına maaş bağlamaktadır. Silikozis nedir öğrendik. Şimdi gelin bu ayrıntılara bakalım.

Silikozis Aylığı İçin Nereye Başvurulur ?

Silikozis aylığı almak için Silikozis hastalığına sahip vatandaşlar ellerinde ki sağlık kurulu raporu ile Sosyal Güvenlik kurumuna başvuru yapması gerekmektedir.

silikozis maaşı nasil alinir
Silikozis Aylığı Başvuruları

2023 Silikozis Aylığı Ne Kadar ?

Silikozis maaşı alabilmek için Silikozis hastalığı çeken hastanın en az 15 oranında rapor alması gerekmektedir.

Silokozis hastalarına raporları oranda ödeme yapılmaktadır. Şimdi de buna bakalım.

2023 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 4050 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta Silikozis olan vatandaşlara 4629 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 4388 TL ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. İlk yatırılan maaş Ziraat Bankasına sonra ki ödemeler ise PTT subelerine yatırılmaktadır. Eğer bu Silikozis hastası vatandaş vefat ederse dul kalan eşine bu maaşın %50’si eğer çocuğu yoksa bu maaşın %75’i eşine maaş olarak bağlanmaktadır.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba. Bir tane çocuğum var. Eşim evlenmiş. Boşanmış. Üç tane çocuğu var. Üç tane çocuğu için nafaka ödemesi gerekiyor. Kira. Elektirik faturası. Su faturası. Mutfak masrafı. Çocuğumun masrafı. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammedinannesii@gmail.com

  2. Merhaba emekli bir babam ve asgari ücret ile çalışan bir ablam var fakat %90oraninda görme özürlü (raporlu) annem var fakat ne özürlü maaşı ne yaşlılık maaşı alabiliyor.
    Ev kira ve aynı hanede 3 kişi yaşıyor

    1. Merhaba. Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ‘ünü geçmiyorsa anneniz engelli maaşı alabilir. Ama beyan ettikleriniz geçebilecek gibi görünüyor. Bağlı olduğunu sosyal yardımlaşma vakfına başvurup bilgi almanızı tavsiye ederim.

  3. Ben silikoz hastasiyim %83 raporum var sigortam olmadiği için hiç bir devlet kurumundan madi olarak yararlanamiyorum bunun için ne yapmaliyim

    1. Eğer sigortanız yoksa Sosyal güvenlik kurumuna ve sosyal yardımlaşmaya başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu