Silikozis Aylığı Nedir ?

1 Yorum 230 views
Silikozis Aylığı Nedir ?

Silikozis Hastalığı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Silikozis aylığı nedir anlatmadan önce hastalığa sebep olan şeyin ne olduğunu bakmak gerekir. Silika adıyla doğada minarel şeklinde bulunan bu madde kristal formundadır. Bu maddeler delme,kesme ,kırma ve yontma gibi işlemler sonucu toz haline gelerek solunur bir hal alır. Bu minarel soluyan kişinin ciğerlerine yapışır ve orada sinsi bir şekilde yaşamaya devam eder. Silikozis hastalığına sebep olan bu maddenin doğada en çok bulunan formu quartzdir. Genel de kot kumlama.kot taşlama işinde çalışan işçilerde sık görülür. Bu hastalığın erken tedavisi neredeyse imkansız olup 20 yıla kadar bazen hiç belirti göstermez. Bu sinsi hastalık bu süre zarfından ya akciğerleri iflas ettirir yada yada akciğer kanserine sebep olur. İşte bu hastalara yönelik olarak sosyal devlet olmanın gerekliliği ile devlet silikozis hastalarına maaş bağlamaktadır. Şimdi gelin bu ayrıntılara bakalım.

Silikozis Aylığı İçin Nereye Başvurulur ?

Silikozis aylığı almak için Silikozis hastalığına sahip vatandaşlar ellerinde ki sağlık kurulu raporu ile Sosyal Güvenlik kurumuna başvuru yapması gerekmektedir.

Silikozis Aylığı Başvuruları

Silikozis Aylığı Ne Kadar ?

Silikozis maaşı alabilmek için bu hastalığa sahip hastanın en az 15 oranında rapor alması gerekmektedir.

Silokozis hastalarına raporları oranda ödeme yapılmaktadır. Şimdi de buna bakalım.

Rapor oranı:

%15 ile %34 arası olan vatandaşlara 1.100,11 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında olan vatandaşlara 1,257,26 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip olan vatandaşlara ise 1,400,95 TL ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. İlk yatırılan maaş Ziraat Bankasına sonra ki ödemeler ise PTT subelerine yatırılmaktadır. Eğer bu silikozis hastası vatandaş vefat ederse dul kalan eşine bu maaşın %50’si eğer çocuğu yoksa bu maaşın %75’i eşine maaş olarak bağlanmaktadır.

1 Yorum

  1. Elektrik Yardımı Nasıl Alınır | Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com

    […] Silikozis Aylığı Nedir ? […]