Diğer Yardımlar

Silikozis Aylığı Nedir ?

Silikozis Hastalığı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Silikozis aylığı nedir silikozis maaşı kimler alabilir anlatmadan önce hastalığa sebep olan şeyin ne olduğunu bakmak gerekir. Silika adıyla doğada minarel şeklinde bulunan bu madde kristal formundadır.

Bu maddeler delme,kesme ,kırma ve yontma gibi işlemler sonucu toz haline gelerek solunur bir hal alır. Bu minarel soluyan kişinin ciğerlerine yapışır ve orada sinsi bir şekilde yaşamaya devam eder.

Silikozis hastalığına sebep olan bu maddenin doğada en çok bulunan formu quartzdir. Genel de kot kumlama.kot taşlama işinde çalışan işçilerde sık görülür. Bu hastalığın erken tedavisi neredeyse imkansız olup 20 yıla kadar bazen hiç belirti göstermez.

Bu sinsi hastalık bu süre zarfından ya akciğerleri iflas ettirir yada yada akciğer kanserine sebep olur. İşte bu hastalara yönelik olarak sosyal devlet olmanın gerekliliği ile devlet silikozis hastalarına maaş bağlamaktadır. Şimdi gelin bu ayrıntılara bakalım.

Silikozis Aylığı İçin Nereye Başvurulur ?

Silikozis aylığı almak için Silikozis hastalığına sahip vatandaşlar ellerinde ki sağlık kurulu raporu ile Sosyal Güvenlik kurumuna başvuru yapması gerekmektedir.

Silikozis Aylığı Başvuruları

2020 Silikozis Aylığı Ne Kadar ?

Silikozis maaşı alabilmek için silikozis hastalığı çeken hastanın en az 15 oranında rapor alması gerekmektedir.

Silokozis hastalarına raporları oranda ödeme yapılmaktadır. Şimdi de buna bakalım.

2020 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 1.160,50 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 arasında orta silikozis olan vatandaşlara 1,326,30 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır silikozis olan vatandaşlara ise 1,477,87 TL ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. İlk yatırılan maaş Ziraat Bankasına sonra ki ödemeler ise PTT subelerine yatırılmaktadır. Eğer bu silikozis hastası vatandaş vefat ederse dul kalan eşine bu maaşın %50’si eğer çocuğu yoksa bu maaşın %75’i eşine maaş olarak bağlanmaktadır.

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Serdar
Serdar
5 ay önce

Yuzde yirmi silikozis hatasiyim 400 lira mess aliyorum basil yuksetirim

Boran TOPRAK
Boran TOPRAK
5 ay önce

Merhaba emekli bir babam ve asgari ücret ile çalışan bir ablam var fakat %90oraninda görme özürlü (raporlu) annem var fakat ne özürlü maaşı ne yaşlılık maaşı alabiliyor.
Ev kira ve aynı hanede 3 kişi yaşıyor

Aydin elçi
Aydin elçi
7 ay önce

Ben silikoz hastasiyim %83 raporum var sigortam olmadiği için hiç bir devlet kurumundan madi olarak yararlanamiyorum bunun için ne yapmaliyim

Başa dön tuşu
Kapalı