Faydalı BilgilerGüncel Konular

Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir mi?

Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir mi?

Kredi, bankaların belli bir faiz karşılığında müşterilerine sağladığı nakit destektir. Ülkemizde en sık kullanılan kredi ihtiyaç kredisidir. Tüketiciler 12, 24 ya da 36 ay vade ile bu kredileri kullanarak kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak her şey yolunda gitmediğinde, ödemelerde gecikmeler söz konusu olabilmektedir. Bu gecikmeler, kredi notu olarak da tabir edilen ve müşterinin kredi kullanabilitesini ölçen skalayı doğrudan etkilemektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bu derecelendirmeler ile bankalar o kişiye yeniden kredi kullandırıp kullandırmayacağına karar vermektedir.

Kredi notu düşük olan kişiler için sicili bozuk tabiri sıkça kullanılmaktadır. KKB tarafından tutulan notlarda, skalanın altında kalan kişiler için bankaların kredi verme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak imkansız değildir. Her banka olmasa da, risk alma yeteneği yüksek olan bazı bankalar sicili bozuk olana kredi verilir mi sorusuna evet yanıtı verebilmekte.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veriyor

Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar konusu oldukça merak ediliyor. Aslında kredi notunun düşük olması, kişinin kredi kullanamayacağı anlamına gelmiyor. Kişi ödeyemediği kredi borcu yüzünden yasal takibe düşmediği sürece, bankalardan kredi kullanma hakkını saklı tutuyor. İşte sicili bozuk ya da diğer bir tabir ile kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar;

Ancak bazı bankalar kredi notuna göre faiz tanımlaması yapmaktadır. Yani kredi notu belli bir oranın altında kalan kişiler, bu oranın üzerinde kredi notu olan kişilere göre daha yüksek faizler ödeyerek kredi kullanmak durumunda kalabilmekteler.

Kara Listede Bulunan Kişiler Kredi Çekebilir mi?

Aslında kara liste demek, borcu nedeniyle yasal takibe alınmış kişileri ifade etmektedir. Yani ödemeleri 3 dönem ve daha fazla gecikmiş olan kişiler için banka icra birimleri aracılığı ile takibe alınmış kişileri ifade etmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere kara listede olana kredi veren bankalar için aslında bir liste yapmak mümkün değildir. Ancak kefalet ya da ipotek yöntemi ile bu kişilerin maaş aldıkları bankalardan kredi ya da kredili ürün kullanması mümkün hale gelebilmektedir.

EV HANIMLARININ ALABİLECEĞİ BANKA KREDİLERİ İÇİN YAZIMIZI OKUYUNUZ.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyi çalışmalar hocam. Sitenizi satmayı dusunur musunuz ? Dusunursenız hit gelir ve talep ettıgınız fıyatı paylasır mısınız ılgılenmek ısterım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu