Diğer Yardımlar

SED YARDIMI BAŞVURUSU-MUTLAKA OKU

Sed yardımı başvurusu nasıl yapılır son günlerde merak edilen konular arasında geliyor. Özellikle maddi durumu iyi olmayan aileler sed yardımı başvurusu nasıl yapılır merak ediyorlar.

Sed Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ? Sed Yardımı Nedir ? 

Sed yardımı başvurusu  anlatmadan önce sed yardımı ne demek ona bakalım. Sosyal Ekonomik Destek (Sed) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bağlamış olduğu bir yardımdır. Bu yardım yoksulluk içinde bulunup temel ihtiyaçlarını dahil karşılamakta zorluk çeken ailelerin çocuklarını belli bir süre zarfında korumak adına çocuklara yapılan maddi ve psiko-sosyal desteğin adıdır. Sed ne demek sed yardımı nedir baktıktan sonra şimdi de kimler sed yardımı alır beraber bakalım.

Kimler Sed Yardımı Alabilir ?

 • Bakım evlerinde bulunan çocuklardan maddi destek ile ailelerine dönebilecek durumda olan çocuklara
 • Maddi olarak korunmazsa müşkül duruma düşecek durumdaki çocuklara
 • Yaşanan afet, sel ve yangın gibi durumlardan dolayı çocuğuna bakamayacak duruma gelen ailelerin çocuklarına

Sed yardımı başvurusu yapılabilir.

Sed Yardımı Başvurusu Yapanlara Kaç Ayda Bir Ödeme Yapılır ?

SED yardımı alanlar bu yardımı 2 şekilde almaktadır.

1-Süreli: Onayda belirtilen süre zarfı boyunca her ay ödeme almaktadırlar.

2-Geçici: Yılda en fazla 2 kez ödeme yapılır.

Sed Yardımı Ne Kadar ?

Sed yardımına başvuru yapanların merak ettiği bir diğer soru ise sed yardımı ne kadar sorusudur. Sed yardımı 2020’de ne kadar olacak sorusu cevap buldu. Sed yardımı ödeme miktarı aşağıda ki gibidir.

Okul Öncesi Çocuğa : 733,69 TL

İlköğretime Devam Eden Çocuğa : 1100,53 TL

Orta Öğretime Devam Eden Çocuğa : 1173,9 TL

Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuğa : 733,69 TL

Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuğa :1248,82 TL

Sed Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2020 ?

Sed yardımı başvurusu yapan vatandaşların merak ettiği bir diğer soru ise sed yardımı ne zaman yatacak sorusudur. Sed yardımı ayın kaçında yatıyor yada sed yardımı ne zaman yatar sorularının cevabı net olmamakla beraber ayın 1 ile 10 ‘u arası olarak bilinmektedir. Sed ödemesi ne zaman hesaba geçer sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de sed başvurusu sırasında istenen belgelere bakalım.

Sed Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler ?

Başvurusu sırasında aşağıda ki belgeler istenmektedir.

 • Dilekçe
 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
 • İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir. 

Sed yardımı başvuru formu aile bakanlığı ilçe müdürlüklerinden alınabilir. 

Sed yardımı kayıt bulunamadı ne demek ? Bu hatayı almanız durumunda başvuru yaptığınız Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası vatandaşların sık karşılaştığı hatalardan. Sed yardımı kayıt bulunamadi hatası yardımınızın kesildiğinin yada başvurunuzun kabul edilmediğinin habercisi olabilir.

Sed Yardımı Sorgulama

Başvuru yapıp maaşım çıktı mı diye merak eden vatandaşların başvuru sonuçlarını öğrenebilecekleri bazı yollar bulunmaktadır. Sed yardımı sorgulama işlemlerini e devlet üzerinden buraya tıklayarak yapabilirsiniz. Dilerseniz de sosyal yardım hattı ALO 144 ‘ü arayabilir ve sed yardımı sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede sed yardımı yattı mı diye merak edenler için kolay yoldan cevap alma imkanı sağlamaktadır.

Sed Yardımı Neden Kesilir ?

Sed yardımı başvurusu yapıp maaş alanların başına gelen bir talihsiz olayda maaşlarının kesilmesidir. Sed yardımın neden kesilir sorusunun ilk cevabı yardım süresinin dolmasıdır. Bir diğeri ise adres değişikliği yapıldığı halde aile bakanlığının bilgilendirilmemesidir. Ayrıca ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşıldığı durumlarda da yardım iptal edilebilmektedir.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ” ne demek diye merak ediyorsanız bu yazıyı görmeniz bu başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

Sed Yardımı E Devlette Gözükmüyor 

Sed yardımı e devlette gözükmüyor ise Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Çünkü sed başvurusu konusunda problem yaşamış olabilirsiniz.

Sed yardımı alanlar forum sitelerinde sıklıkla sed yardımı son dakika haberlerini araştırmaktadırlar. Sed yardımı başvurusu yapanlar yada sed yardımı başvurusu yapıp da maaşları bağlanan kişiler iyi bilmelidir ki sed yardımı maaşları asgari ücret zamlarıyla beraber artık göstermektedir.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları biz muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

65 Yorum

 1. Kiraciyim eşim belinden fidik bir çocuğum sütüne bezine gücüm yetmiyor çok yere başvuru yapiyom yardim gelmedi çok magdurum

 2. Merhabalar ben hala sed yardimini alamadim ve halada kayit bulunamadi diyor hesabimdada para yok ve kurum yeni tasinmis hizmet veremiyorlarmis ve benim yardimim 2yil olarak yapildi ben 5 ay 2020 de basladim almaya 4 ay aldim ama hala bu ay alamadim yardimci olsanz adresm yeni deyisti ondan olabilirmi ama ayni il ayni ilce sadece mahalle deyisti ama onlarada bilgi verdim neden acaba ya

  1. Benimde ödeme tarihi kısmında bugün yazıyor normalde 13 ünde yatardı bugünde yok hala

 3. Ben 11 2019 da sed yardımı aldım 1 yılık sorum şu size benim sürem nezaman dolmuş olur 11 2020 demi dolucan açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim

  1. Evet tam 12 ay alicaksiniz sonrasi icin tekrar basvuru gerekiyor ben de 1 yillik aldim sonra trkrar basvuru yaptim

   1. Sistemsel de olabilir. Sosyal hizmetler il müdürlüğünü aramanızı tavsiye ederim.

    1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler bi sorum daha olucak bır yıl dolduğu için kesilmiş olabilir dediniz fakat ben dün sosyal hizmetleri aradığımda sistemde burda hâlâ yardımın devam ettiği görünüyor dedi yetkili kişi. Ama ben anlam veremiyorum e devletten bakınca kayit dışı diyor. Şimdi ben bu ayın 13ünde alabilcekmiyim alamıycakmıyım sed parasını

     1. Merhaba. Benim ayrıntıları bilmem mümkün değil burcu hanım. SED yardımı çoğu zaman bir yıllıktır ve yılı dolduğu zaman kesilme ihtimali yüksektir demek istedim sadece. Asıl olan kurumun verdiği bilgidir.

  1. Sistemsel olması muhtemel. Ama yine de başvuru yaptığınız il müdürlüğünden bilgi almanızı tavsiye ediyorum.

 4. Merhaba 1 yıl dolunca sed kendiliğinden otomatikmen kesiliyormu? Tekrar bağlatmam için sosyal hizmetlere tekrar gitmem gerekırmı? Benım bu ay bır yıl olcakta. . Buarada bendede kayıt dışı yazıyor Teşekkürler

   1. Merhaba sed yardimi için başvuru yaptım başvuru kaç ay sonra sonuçlanır cvplarsaniz sevinirim

     1. 17 ağustos da başvuru yaptım e.devlette halen başvuru süreci devam ediyor yazıyor

     2. Günaydın Admin bey 2 ay olmak üzere sed başvurusu süreç devam ediyor yazıyor halen

     3. Merhaba Halime hanım. İş yoğunluğuna göre bu süreç uzayabiliyor. Sabırlı olmak lazım.

 5. Merhaba 1 tıl dokunma sed kendiliğinden otomatikmen kesiliyormu? Tekrar bağlatmam için sosyal hizmetlere tekrar gitmem gerekırmı? Benım bu ay bır yıl ocakta. . Buarada bendede kayıt dışı yazıyor Teşekkürler

 6. Mrb sed yardimi iki ay aldim bu ay kayit bulunamadi yaziyor acaba kesildi mi yada neden

 7. merhaba 1 yi boyunca her ay yatıyor demişsiniz ama bize 1 kere yatti bir daha yatmadi neden acaba?

 8. Merhaba ben sed yardımı aldım Ağustos ayında bunu her ay veriyorlar mı yoksa tek seferlik mi nasıl öğrenebilirim teşekkürler

  1. Merhaba. Sitemizin resmi yada özel bir kuruluşla ilgisi yoktur. Sitemiz sadece sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirme amacı taşımaktadır. Yardım vermek yada aracı olmak gibi bir çalışması yoktur. Teşekkür ederiz.

 9. Sn.Admin ben yaklaşık 6 aydır işsizim işsizlik maaşı alıyorum…iki çocuğum var. oğlum 8 yaşında kızım 6 yaşında. kızıma okul öncesi olduğu için sed ödeme yaptı ama bu kayıt bulunamadı diyor neden acaba? Tekrar başvuru yapayım mı?
  Teşekkürler iyi geceler iyi günler…

  1. Merhaba. Muhtemelen yatan para sed yardımı değildir. Sed yardımı bir kere değildir.

 10. benim kocam calışmıyor banada yardm elinizi uzatın kiracıyım kiramı ödemiyorum kocam calışmıyor sizden ricam banada yardım edin 3aylık kiram birikti

  1. Merhaba. Sitemizin resmi yada özel bir kuruluşla ilgisi yoktur. Sitemiz sadece sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirme amacı taşımaktadır. Yardım vermek yada aracı olmak gibi bir çalışması yoktur. Teşekkür ederiz.

 11. Benim bu ay hesabıma 1384 civarında bi rakam yattı ama ön başvuru da bakınca sed kapsamında olmadığınız anlaşılmıştır diyor bir sefer ni bu acaba tlf cvp da vermiyorl ar bu arada birinci alışım

 12. Merhaba ben kapalı cezaevindeyken eşim başvuruda bulunmuştu hep red kararı gelmişti covid-19 nedeniyle izinli olarak tahliye edildikten sonra sosyal hizmetlerden arayıp ziraat Bankası hesap numarası istediler mayısın 2.haftasinda bı kereye mahsus yatirtmaya çalışacağız dendi ama e-devlette gözüküyor bu 1kereligine mahsus olsaydı e-devlette gosterirmi yoksa 1sene düzenli olarak mı yatar merak ettim de cevaplarmisiniz acaba?

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 13. Altı çocum var dört öğrenci okutamı yorum durumu yok mağdurum engelli oğlum var lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.

     1. Kayıt bulunamadı yazıyor bu genel bır sorun mu yoksa kesılmısmıdır

     2. Merhaba banada kesa geldi 1 sene boyunca yardım alacakmışım çocuklarıma acaba aylık ne kadar alınır bilginiz var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu