Diğer Yardımlar

SED YARDIMI BAŞVURUSU-MUTLAKA OKU

Sed yardımı başvurusu nasıl yapılır ? Sed yardımı alanlar nereye başvuru yapıyor ? Sed yardımı nedir ? Sed yardımı başvuru formu nereden alınır ? Sed yardımı sorgulama nasıl yapılır ? Sed yardımı e -devlet üzerinden sorgulanabilir mi ? Sed yardımı kayıt bulunamadı ne demek ? Bütün soruların cevabı bu yazımızda.

 

Sed Yardımı Nedir ? Sed Yardımı Ne Demek ?

Sed yardımı başvurusu  anlatılmadan önce sed yardımı ne demek ona bakalım. Sosyal Ekonomik Destek (Sed) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bağlamış olduğu bir yardımdır. Bu yardım yoksulluk içinde bulunup temel ihtiyaçlarını dahil karşılamakta zorluk çeken ailelerin çocuklarını belli bir süre zarfında korumak adına çocuklara yapılan maddi ve psiko-sosyal desteğin adıdır. Sed ne demek sed yardımı nedir baktıktan sonra şimdi de kimler sed yardımı alır beraber bakalım.

Kimler Sed Yardımı Alabilir ?

  • Bakım evlerinde bulunan çocuklardan maddi destek ile ailelerine dönebilecek durumda olan çocuklara
  • Maddi olarak korunmazsa müşkül duruma düşecek durumdaki çocuklara
  • Yaşanan afet,sel ve yangın gibi durumlardan dolayı çocuğuna bakamayacak duruma gelen ailelerin çocuklarına

Sed yardımı başvurusu yapılabilir.

Sed Yardımı Başvurusu Yapanlara Kaç Ayda Bir Ödeme Yapılır ?

SED yardımı alanlar bu yardımı 2 şekilde almaktadır.

1-Süreli: Onayda belirtilen süre zarfı boyunca her ay ödeme almaktadırlar.

2-Geçici: Yılda en fazla 2 kez ödeme yapılır.

Sed Yardımı Ne Kadar ?

Sed yardımı başvurusu yapanların merak ettiği bir diğer soru ise sed yardımı ne kadar sorusudur.   Sed yardımı ödeme miktarı aşağıda ki gibidir.

Okul Öncesi Çocuğa : 657,68 TL

İlköğretime Devam Eden Çocuğa : 986,52 TL

Orta Öğretime Devam Eden Çocuğa : 1,052,28 TL

Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuğa : 657,68 TL

Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuğa :1,183,82 TL

Sed Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2020 ?

Sed yardımı başvurusu yapan vatandaşların merak ettiği bir diğer soru ise sed yardımı ne zaman yatacak sorusudur. Sed yardımı ayın kaçında yatıyor yada sed yardımı ne zaman yatacak sorularının cevabı net olmamakla beraber ayın 1 ile 10 ‘u arası olarak bilinmektedir.

Sed Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler ?

Başvurusu sırasında aşağıda ki belgeler istenmektedir.

  • Dilekçe
  • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
  • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
  • İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir. 

Sed yardımı başvuru formu aile bakanlığı ilçe müdürlüklerinden alınabilir. 

Sed yardımı kayıt bulunamadı ne demek ? Bu hatayı almanız durumunda başvuru yaptığınız Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası vatandaşların sık karşılaştığı hatalardan. Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası yardımınızın kesildiğinin yada başvurunuzun kabul edilmediğinin habercisi olabilir.

Sed Yardımı Sorgulama

Sed yardımı başvurusu yapıp maaşım çıktı mı diye merak eden vatandaşların başvuru sonuçlarını öğrenebilecekleri bazı yollar bulunmaktadır. Sed yardımı sorgulama işlemlerini e devlet üzerinden buraya tıklayarak yapabilirsiniz. Dilerseniz de sosyal yardım hattı ALO 144 ‘ü arayabilir ve sed yardımı sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede sed yardımı yattı mı diye merak edenler için kolay yoldan cevap alma imkanı sağlamaktadır.

Sed Yardımı Neden Kesilir ?

Sed yardımı başvurusu yapıp maaş alanların başına gelen bir talihsiz olayda maaşlarının kesilmesidir. Sed yardımın neden kesilir sorusunun ilk cevabı yardım süresinin dolmasıdır. Bir diğeri ise adres değişikliği yapıldığı halde aile bakanlığının bilgilendirilmemesidir. Ayrıca ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşıldığı durumlarda da yardım iptal edilebilmektedir.

Sed Yardımı E Devlette Gözükmüyor 

Sed yardımı e devlette gözükmüyor ise Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Sed yardımı alanlar forum sitelerinde sıklıkla sed yardımı son dakika haberlerini araştırmaktadırlar. Sed yardımı başvurusu yapanlar yada sed yardımı başvurusu yapıp da maaşları bağlanan kişiler iyi bilmelidir ki sed yardımı maaşları asgari ücret zamlarıyla beraber artık göstermektedir.

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
22 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Merve
Merve
22 dakika önce

merhaba 1 yi boyunca her ay yatıyor demişsiniz ama bize 1 kere yatti bir daha yatmadi neden acaba?

Havinpelin
Havinpelin
1 ay önce

Merhaba ben sed yardımı aldım Ağustos ayında bunu her ay veriyorlar mı yoksa tek seferlik mi nasıl öğrenebilirim teşekkürler

Bahar tirit
2 ay önce

3 çocuğum var onların ihtiyaçlarını almak için set yardimi istiyorum işallah yardim elinizi uzatırsınız teşekkür ederim

Abdurrahman Gezer
Abdurrahman Gezer
3 ay önce

Sn.Admin ben yaklaşık 6 aydır işsizim işsizlik maaşı alıyorum…iki çocuğum var. oğlum 8 yaşında kızım 6 yaşında. kızıma okul öncesi olduğu için sed ödeme yaptı ama bu kayıt bulunamadı diyor neden acaba? Tekrar başvuru yapayım mı?
Teşekkürler iyi geceler iyi günler…

kadriye
3 ay önce

benim kocam calışmıyor banada yardm elinizi uzatın kiracıyım kiramı ödemiyorum kocam calışmıyor sizden ricam banada yardım edin 3aylık kiram birikti

Özgür
Özgür
4 ay önce

Sed hizmeti kapsam dışı olmadığınız görüldü ne deme
k acaba

Asuman
Asuman
4 ay önce

Benim bu ay hesabıma 1384 civarında bi rakam yattı ama ön başvuru da bakınca sed kapsamında olmadığınız anlaşılmıştır diyor bir sefer ni bu acaba tlf cvp da vermiyorl ar bu arada birinci alışım

Deniz
Deniz
4 ay önce

Merhaba ben kapalı cezaevindeyken eşim başvuruda bulunmuştu hep red kararı gelmişti covid-19 nedeniyle izinli olarak tahliye edildikten sonra sosyal hizmetlerden arayıp ziraat Bankası hesap numarası istediler mayısın 2.haftasinda bı kereye mahsus yatirtmaya çalışacağız dendi ama e-devlette gözüküyor bu 1kereligine mahsus olsaydı e-devlette gosterirmi yoksa 1sene düzenli olarak mı yatar merak ettim de cevaplarmisiniz acaba?

Maviye
Maviye
4 ay önce

hiç gelirim yok sosyal yardım istiyorum

Naciye
Naciye
5 ay önce

Altı çocum var dört öğrenci okutamı yorum durumu yok mağdurum engelli oğlum var lütfen yardımcı olun

Yusuf
5 ay önce

İşsizim yardıma ihtiyacım var

Başa dön tuşu
Kapalı