Yardım HaberleriEğitim Ve Sağlık Yardımları

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

SED hizmeti hakkında merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz. Sed yardımına dair bütün ayrıntılara yazımızda ulaşabilirsiniz!

SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Yoksul ve dar gelirli aileler çocuklarının eğitim, giyim ve gıda ihtiyacını karşılamak için SED yardımı talebinde bulunmaktadır. SED yardımı, ekonomik açıdan yoksulluk çeken ailelerin çocuklarına çeşitli açıdan destek sunmaktadır. Sosyal ve Ekonomik Destek sadece çocuğun velisine değil çocuğun bakımı ile ilgilenen kişilere de verilebiliyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek düzenli bir şekilde verilebiliyor. Çocuğun muhtaçlık durumuna göre SED yardımı tek seferlik ya da aylık olarak verilebiliyor. SED yardımına başvuru yapan aileler başvuru sonucunu e-devlet üstünden inceleyebilir. E-devlet üzerinden başvurusunu sorgulamak isteyen vatandaşlar bazen ‘’SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi’’ yanıtı ile karşılaşmaktadır. Aynı şekilde ‘’SED başvurunuz değerlendirilmeye alındı’’ gibi yanıtlarla da karşılaşıyor.

SED Yardımı Nedir?

SED Yardımı Nedir
SED Yardımı Nedir

Aile Bakanlığı’nın en çok ilgi gören yardımı SED yardımıdır. Yoksul ailelerin çocuklarının giyim, eğitim, sağlık ve gıda gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir yardımdır. SED yardımı, kendinin ve çocuğunun asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan ve bu yüzden çocukları sosyal hizmet kuruluşlarında ya da koruyucu aile yanında kalan çocuklara yönelik yapılmaktadır.

Sürekli yapılan SED yardımı, bir yıl sözleşmeli bir şekilde yapılıyor. Çocuğun muhtaçlığının devamını gösteren ailelere yardım süresi iki defaya mahsus olmak üzere uzatılıyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımına kimlerin başvuru yapabileceğini aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

 • Daha önce mahkeme kararınca koruyucu aile tarafından sahiplenilen, sosyal yardımlaşma kuruluşlarında korunan, ancak nakdi yardım ile ailesine teslim edilebilen çocuklara SED yardımı verilmektedir.
 • Sel, deprem veya yangın gibi doğal afetlerde kendisine bakacak gücünü kaybeden velilerin çocukları
 • Annesi ve babası vefat eden çocuklar
 • Ölümcül hastalığı bulunan ya da derhal ameliyat olması gereken çocuklar

Yukarıdaki şartları taşıyan çocuklar SED yardımı alabilmektedir.

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı almak isteyen bireyler ikamet ettikleri bölgedeki Aile ve Sosyal Dayanışma Bakanlığı’na başvuru yapması gerekir. Aynı şekilde Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine de başvuru yapılabilir. Aynı şekilde SED yardımı e-devlet üzerinden de ön başvuru yapılabilir. E-devlet üzerinden SED yardım başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. SED yardım detaylarını öğrenmek için ise ALO 183 ve ALO 144 numaralarını da arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

SED yardımı için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir;

 • SED yardımı başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait TC kimlik fotokopisi
 • SGK’dan alınacak gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus örneği
 • Aile bireylerine dair ikametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardım başvurusu onaylanan kişilere aylık olarak  veriliyor. Bu tutar yardım sahibinin PTT hesabına yatırılmaktadır.

SED Yardımı Sorgulama

SED yardımı e-devlet üzerinden, başvuru merkezlerine giderek ya da başvuru merkezlerini arayarak öğrenilebiliyor. Aşağıda SED yardım sorgulama işlemlerini görebilirsiniz.

 • E-devlet SED yardımı sorgulamak için buraya tıklayınız.
 • C numarası ile SED yardımı sorgulamak için ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını arayabilirsiniz.
 • PTT SED yardımı sorgulamak için buraya tıklayınız.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesiliyor?

SED yardımının kesildiği durumları aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

 • Çocuğun ya da ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Çocuğun kendisine bakabilecek kanaatinin oluşması
 • Çocuğun ya da ailesinin haber vermeksizin ikametgah değişikliği yapması

Bu şekilde hallerde olan aileler ilgili birimlere durumu bildirmezse aile bireylerine cezai işlem başlatılacaktır.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

SED hizmeti kapsamı ile SED yardımından kimlerin faydalanabileceği belirlenmektedir. SED yardımı belirli başvuru şartlarını taşıyan kişilere verilebiliyor. Başvuru kapsamında olmayan bireyler SED kapsamında yer almadıkları için bu yardımdan faydalanamıyor. SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi demek de bu yardıma uygun olmadığınızı gösterir.

SED Kayıt Bulunmadı Ne Demek?

SED Kayıt Bulunmadı Ne Demek
SED Kayıt Bulunmadı Ne Demek

Daha önce SED kaydı yaptırmayan bireyler yani bu yardıma başvurmamış olan bireyler e-devlet sistemine girdiğinde SED kayıt bulunmadı uyarısı ile karşılaşır. Bu ifadede kişinin henüz SED yardımına başvurmadığı ya da başvurunun henüz Bakanlığa ulaşmadığı anlaşılmaktadır.

SED Yardımı Kaç Günde Belli Olur?

SED yardım başvuruları genelde birkaç hafta içinde belli oluyor. Fakat bakanlığın yoğunluğuna göre de bu süreç değişebiliyor.

SED yardımı hakkında detaylı bilgi edinmek için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu