Belediye Yardımları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu hakkında aklınıza gelebilecek her türlü detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ile dar gelirli ailelerin zor süreçlerinde onlara yardımcı oluyor. Belediyenin öz kaynakları ve yardımseverlerin de destekleri ile birlikte oluşturulan platform sayesinde Büyükşehir Belediyesi, ‘Sosyal Belediyecilik’ rolünü başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

COVID-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde ekonomik sorunlar yaşayan ailelerin sayısı artarken Şanlıurfa sınırları içerisindeki ailelerin yaralarını Büyükşehir Belediyesi sarıyor. Eğitim, sağlık, gıda ve yakacak ihtiyaçlarının karşılanması konusunda faaliyetlerini sürdüren belediyenin 2023 yılı yardımları hızla devam ediyor. Siz de sosyal yardımlardan faydalanmak ve gelir kaybı nedeniyle yaşadığınız zorlukların önüne geçebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kapsamında süreci başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Peki, yardım başvurusu için neler yapmanız gerekir? Süreci ve yapmanız gerekenleri adım adım sizlerle paylaşıyoruz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı yardım kampanyası ile ihtiyaç sahibi vatandaşların taleplerine çözüm üretiliyor. Belediye tarafından sürdürülen ‘Sıcak Yuvam’ yardım kampanyası kapsamında olabildiğince fazla sayıda aileye ulaşmak hedefleniyor. Peki, yardıma başvurmak için ne yapmanız gerekir?

COVID-19 pandemi sürecinde işsiz kalanların yanı sıra eşi vefat etmiş olanlar, çalışacak gücü olmayanlar, ekonomik geliri olmayanlar ve ciddi sağlık sorunları olanlar bu yardım kampanyasından faydalanabilirler. Yardımdan faydalanmaya uygun olan kimselerin başvuru yaparken şahsen belediyeye gitmelidir. Yardıma muhtaç kimseler Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne şahsen giderek başvuru yapabilir.

Yardım başvurusu için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ‘Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sosyal Yardım Şubesi’ne gitmelisiniz. Burada gıda, giyim, eğitim ve diğer pek çok ihtiyacınıza yönelik yardımlar için destek başvurusu yapabilirsiniz. Söz konusu şubede bulunan başvuru formlarını gerekli bilgilerle doldurduktan sonra değerlendirilmesi amacı ile yetkililere teslim etmelisiniz.

Yardım başvurusu sırasında ekonomik geliriniz ve evinizin durumu da dikkate alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Bu nedenle de başvurunuz kabul olsun istiyorsanız formu kesinlikle doğru bilgilerle doldurmalısınız. Başvurunuzu yaptıktan sonra sıra beklemeye gelir.

Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Olur?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yaptıktan sonra bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli şey süreci takip etmektir. Çünkü başvuru sonucunu takip etmeyen pek çok ihtiyaç sahibi yardımlardan faydalanamama durumu ile karşılaşabilir. Peki, sosyal yardımlar için nasıl takip işlemi yapmalısınız?

Başvurunuzu internet aracılığı ile ya da şahsen yapmış olabilirsiniz. Bu durumda da sorgulama ekranı konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Belediyelerin hemen hepsinin işlemlerini e-devlete taşıdığını ifade etmek gerekir. Bu sayede siz de başvuru sonucunuzu görmek için e-devlet üzerinden takip işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Takip işlemlerini yaparken kesinlikle günlük kontroller sağlamalısınız.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Başvurularını şahsen yapan kişilerin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne giderek buradan sonucu sorgulaması da muhtemeldir. Ancak hem zaman kaybetmemek hem de belediye çalışanının iş yoğunluğunu arttırmamak adına Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Ekranı aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. Başvuru ekranına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı için ihtiyacı olan vatandaşlar tespit edilerek birinci derece olanlar 2 ayda bir, ikinci dereceden ihtiyaç duyanlar 4 ayda bir erzak yardımı almaktadır. Diğer gruplar da 6 ayda bir defa erzak alırlar.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine Ramazan ve Kurban Bayramlarında yardım kolisi göndererek ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Ramazan Kolisi yardımı almak için ALO 153 hattı aranabilir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardım kartı da vermektedir. Hane gelir durumuna göre 2 ayda 1, 4 ayda 1 ya da 6 ayda 1 defa sosyal yardım kartı ile diledikleri markette alışveriş yapabiliyorlar.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım konusunda kesin bir açıklama yapmamıştır. İhtiyaç sahibi ailelere eşya, gıda ve kıyafet yardımları gibi destekler sunmaktadırlar.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi evde sağlık hizmeti de vermektedir. Bu hizmet için 444 38 33 numarasını arayarak başvuru yapılabilir. Aynı şekilde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı bünyesindeki 0414 318 55 55 numarasını da arayabilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanmak için öncelikle gerekli evraklar arasında yer alan başvuru formunu doldurmalısınız. Bu forma sizlere hane gelir bilgisi, hanede yaşayan kişi sayısı, eğitim durumu ve sağlık durumu ile ilgili yöneltilen sorulara kesinlikle doğru cevaplar vermelisiniz. Aksi taktirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimler İçindir?

Şanlıurfa sınırları içerisinde ikamet eden ve gelir darlığı nedeniyle yaşam standartları oldukça düşen vatandaşların sosyal yardımlar ile yaşamlarını sürdürmeleri söz konusudur. Bu kapsamda gerek STKlar gerekse de Büyükşehir Belediyesi etkin rol oynar. Peki, Büyükşehir Belediyesi sayesinde sosyal yardımlardan fayda sağlamak isteyenlerin taşıması gereken özellikler nelerdir?

  • Ekonomik gelirin az olması ya da hiç olmaması,
  • Evde bakıma muhtaç kişi sayısının gelire oranla çok yüksek olması,
  • Çalışması gereken hane halkının kronik hastalıklar nedeniyle çalışamaması,
  • Ekonomik durumu ve yaşam koşulları dikkate alındığında yardıma muhtaç olanlar,
  • İş kazası veya diğer kazalar nedeniyle bir işte çalışamayacak durumda olanlar,
  • Eşi vefat eden ve zor durumda olanlar.

Yukarıdaki şartlardan en az birini taşıyorsanız Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yaparak yaşamınızı daha kaliteli bir noktaya taşıyabilirsiniz. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin size sunacağı yardımların neler olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yardım türlerine göz atabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ne Tür Yardımlar Yapar?

Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşların ekonomik ve sosyal açıdan insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmeleri hedeflenmektedir. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi kapsamlı yardımlar yapar.

1- Yardım Kolisi

2- Güzel Evim Yardım Projesi

3- Hoş Geldin Bebek Yardım Projesi

4Çorba Evleri Ve Çorba Çeşmeleri

Aşağıda detayları ile bulabileceğiniz bu yardımlar sayesinde siz de yaşamınızı daha başarılı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

sanliurfa buyuksehir belediyesi yardimlari
şanlıurfa büyükşehir belediyesi yardımları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli aileler için yaptığı gıda yardımları ile ihtiyaç sahiplerinin gıdaya ulaşması kolaylaşıyor. Özellikle 15 yaşından küçük çocukları olan, eşi vefat eden ve ekonomik olarak zorda olanlar için yardım kolisi veriliyor. Bu yardımlar süresiz olarak düzenli aralıklarla sunulmaktadır.

Gıda yardım kolisi ile insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi ve gıda ihtiyacını gidermesi amaçlanmaktadır. Yardım paketlerinde temel besin malzemeleri olan yağ, pirinç, bulgur, şeker, kuru fasulye, makarna, nohut ve mercimek gibi ürünler yer alıyor. Bu ürünlerin yer aldığı gıda kolileri bireylerin ekonomik durumlarına göre 2 ayda 1 defa ya da daha uzun aralıklarla veriliyor. Yardım kolisi için başvurunuzu yaparak gıda ihtiyacınızı hemen giderebilirsiniz.

Yardımdan faydalanmak için Engelli Koordinasyon merkezi veya beyaz masaya müracaat edilmesi gerekmektedir. Başvuru yapan ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine, yapılan ziyaretler doğrultusunda gerekli olan yardımlar yapılmaktadır.

süt yardımı
süt yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 6 yaşından küçük çocuğu bulunan ailelere, maddi durumları kötüyse süt yardımı yapmaktadır. Böylece çocuklar gelişimden eksik kalmaz ve gereken vitamini almaktadır. Belediyeye başvuru yaparak bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı

Kirasını ödeyecek durumu olmayan vatandaşlar Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne giderek kira yardımı başvurusunda bulunabilir. Eğer muhtaçlık durumu tespit edilirse kişinin kirası her ay düzenli olarak ödenir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Burs Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi il sınırları içinde ikamet eden dar gelirli öğrencilere burs yardımı vermektedir. Bunun için okulların açılmasına 1 ay varken başvuru yapılabilir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlar için geziler ve etkinlikler düzenlemektedir. Ayrıca protez ve cihaz yardımı da yapmaktadır. https://www.sanliurfa.bel.tr/kategori/41/0/engelsiz-yasam linkinden engelli yardımları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Güzel Evim Yardım Projesi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan yardımlardan bir tanesi olan Güzel Evim Yardım Projesi çerçevesinde ihtiyaç sahiplerinin evleri ile alakalı bakım onarım çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Yaşam alanının insanlar için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Bu kapsamda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen Güzel Evim Yardım Projesi oldukça değerlidir. Siz de Şanlıurfa sınırları içerisinde yaşıyorsanız Güzel Evim Yardım Projesi’nden destek almak için hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Hoş Geldin Bebek Yardım Projesi

Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşların ilk kez bebek sahibi olması durumunda da destek alabiliyor. Bu vatandaşların Hoş Geldin Bebek Yardım Projesi kapsamında destek alması söz konusu. Özellikle bebeğin masrafını karşılayamayacak durumda olanlar için sunulan bu proje kapsamında bebeğe yardım yapılıyor. Yardım kapsamında bebek bezi, mama ve benzer ihtiyaçlar sunulurken yardım bebek için belirli süre devam ediyor. Hoş Geldin Bebek Yardım Projesi kapsamında destek almak için hemen başvuru yapabilirsiniz.

Çorba Evleri Ve Çorba Çeşmeleri

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne ait 12 çorba evi bulunmaktadır. Ayrıca 2 tanesi şehir merkezinde, 2 tanesi Siverek ve 1 tanesi de Viranşehir ilçelerinde olmak üzere toplamda 5 tane çorba çeşmesi bulunmaktadır. Buralardan herkes koşulsuz bir şekilde yaralanmaktadır.

ÇORBA EVLERİ;

1 nolu çorba evi  : Eyyüp Nebi mahallesi Eyyüp Peygamber Caddesi no:4 Eyyübiye / Şanlıurfa

2 nolu çorba evi  : Haleplibahçe Mahallesi Fuar Caddesi no:6 Eyyübiye / Şanlıurfa

3 nolu çorba evi  : Devteşti Mahallesi 2106 Sokak No: 2 Haliliye / Şanlıurfa

4 nolu çorba evi  : Evren Sanayi Sitesi 37. Sokak No:25 Eyyübiye / Şanlıurfa

5 nolu çorba evi  : Direkli Mahallesi Süleymaniye İlköğretim okulu yanı Haliliye / Şanlıurfa

6 nolu çorba evi  : Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü içi

7 nolu çorba evi  : Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü içi

8 nolu çorba evi  : Şutim Yeni Hal Pazarı Camii altı

9 nolu çorba evi  : Hürriyet mahallesi Hükümet Sokak no: 5/b Akçakale / Şanlıurfa

10 nolu çorba evi: Kale mahallesi 7. Sokak no: 4 Siverek / Şanlıurfa

11 nolu çorba evi: Kışla mahallesi 28 Mart Caddesi no: 154 Viranşehir / Şanlıurfa

12 nolu çorba evi: Bozan Erdem Caddesi Suruç/Şanlıurfa

Sanliurfa buyuksehir belediyesi gida yardimi
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu çorba yardımı

ÇORBA ÇEŞMELERİ;

1 nolu çeşme    : Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastane bahçesi atm bitişiği Haliliye / Şanlıurfa

2 nolu çeşme    : Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye ek binası bahçe içi Haliliye / Şanlıurfa

3 nolu çeşme    : Hürriyet caddesi Yusuf Sami İ.H.L ve Osman Esat Efendi İ.H.O karşısı Siverek / Şanlıurfa

4 nolu çeşme    : Cumhuriyet caddesi Kanlıkuyu meydanı  Siverek / Şanlıurfa

5 nolu çeşme    : Viranşehir Devlet Hastanesi bahçe içi Viranşehir / Şanlıurfa

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Telefon

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız için belediyenin iletişim numaraları bu şekilde:

  • Telefon; 0 (414) 318 51 00
  • Fax; 0 (414) 316 08 62
  • WhatsApp; 0 (414) 153 00 00

Bu numaraların dışında  detaylı iletişim bilgileri için  https://www.sanliurfa.bel.tr/iletisim adresine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa Telefon Numarası

Belediyenin sunduğu yardım başvurularının yapıldığı beyaz masa iletişim bilgileri ise şu şekildedir;

ALO 444 22 63; bu numarayı arayarak beyaz masa birimine ulaşabilirsiniz. Beyaz masa 08.00 ile 24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu konusunda beyaz masa yolu ile de yardımlarınızı sorgulayabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu