Belediye Yardımları

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımları hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşları belirlemektedir. Samsun belediyesi vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlayan belediyelerden biridir. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte artan ihtiyaçları karşılamaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımları, vatandaşların rahata bir nefes almasını sağlamaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Eğer siz de Samsun’da yaşıyor ve Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlarını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Yazımızda Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımları, Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama konularında bilgi sahibi olacaksınız.

Samsun Büyükşehir  Belediyesi Temel İhtiyaç Destek Kartı

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri Temel İhtiyaç Destek Kartıdır. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi, taleplerinin alınması ve tespitinin yapılmasından sonra yardım ve hizmetlerinin düzenli ve sürekli yapılması amacıyla başlatılan Temel İhtiyaç Destek kartı, ihtiyacı olan ailelere elden ulaştırılmaktadır. Temel İhtiyaç Destek Kartı ile vatandaşların alışverişlerini özgürce yapmalarını sağlamaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlarından gıda ve giyim yardımlarında belediye tarafından adrese teslime son verilmiştir. Bunun yerine kart sistemine geçilmiştir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlarından olan Temel İhtiyaç Destek Kartına başvurmak için https://www.samsun.bel.tr/iletisim adresinden formu doldurabilir veya Samsun Büyükşehir Belediyesi Çözüm Çağrı Merkezi 0362 431 10 12 numaralı hattı arayabilirsiniz. Başvuru sonrası başvuru sahiplerinin durumu ev ziyaretleri ve incelemelerle kontrol edilmektedir. Bu incelemeler sonunda ihtiyacı olanlara Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımı olan Temel İhtiyaç Destek Kartı yardımı yapılmaktadır. Başvurular haricinde durumu tespit edilen ihtiyaç sahiplerine de Temel İhtiyaç Destek Kartı verilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu

Temel Destek İhtiyaç kartı almaya hak kazananların hesapların açılması, iletişim ve kimlik bilgilerinin tamamlanması ile kartlar basılmaya başlanıyor. Hesaba para yatırılmasıyla da kullanıma açılan Temel İhtiyaç Destek Kartları ile ihtiyaç sahipleri evlerinin veya kendilerinin ihtiyaçlarını istediği gibi yapabilmektedir. Ayrıca Temel İhtiyaç Destek kartları ile fatura ödemeleri de yapılabilmektedir. Market alışverişi dışında Temel Destek İhtiyaç kartı ile giyim alışverişi de yapılmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlardan biri olan Temel İhtiyaç Destek Kartı nakit çekimine kapalıdır. Bunun sebebi de kartların kullanım amacı dışına çıkılmamasını sağlamaktır. Bu kartlarla tütün ve alkol ürünleri de alınamamaktadır.

Temel İhtiyaç Destek kartı almaya hak kazanmanız durumunda tarafınıza mesaj gelmektedir. Eskiden uzun zaman alan yardım başvuruları bu sistemle kısa sürede çözüme ulaşmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu sosyal yardımların kimlere verildiği kesin net olmamakla birlikte öncelikli olarak muhtaç ve durumu iyi olmayan ailelere verilmektedir. Ancak ön başvuru sürecinde belirlenen kriterlere göre evde eğitim gören, sağlık durumu iyi olmayan veya kişinin aldığı maaşın yetersiz olduğu tespit edilen bireylere de belediyenin kapıları açıktır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu sosyal yardımlardan faydalanmak için farklı yöntemler mevcuttur. Belediye’nin kendisine başvurabileceğiniz gibi https://www.samsun.bel.tr/iletisim linkinden başvuru formu doldurarak da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte belediyenin telefon numarasını arayarak da başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Yapılan başvurular incelenerek yetkili kişiler tarafından son karar verilir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu sosyal yardımlardan faydalanmak için öncesinde başvuru formu doldurmanız gerekir. Bunun için belediyeye gidip evrak bırakabileceğiniz gibi internet sitesindeki başvuru bölümünden de form doldurabilirsiniz. Forma gireceğiniz bilgilerin tamamen eksiksiz doldurulduğundan ve doğru bilgi sunduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Samsun Büyükşehir Belediyesi başvuru sorgulama işlemi için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca belediyeyi arayarak veya belediyeye giderek de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ortalama 15 gün içerisinde başvurunuzun durumu ortaya çıkacaktır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

Samsun Belediyesi, il sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara da ihtiyaçları doğrultusunda yardım ve hizmetler sunmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi engellilere çeşitli hizmetler sunmaktadır. Engelliler için Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezleri, tatil yöreleri, özel havuzlar, kamplar açan Samsun Büyükşehir Belediyesi ulaşımda da kolaylık sağlamaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Türkiye’de sadece engellilere özel olan tek plaj olma özelliği taşımaktadır.

Bunların dışında Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri engelli vatandaşları tespit etmektedir. Vatandaşları evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçlarını belirleyip gidermeyi amaçlamaktadır. Özellikle pandemi döneminde evde kalmak zorunda olan engellilerin tüm ihtiyaçları dinlenerek çözüme ulaştırılıyor.

Hasta Yatağı Ve Tekerlekli Sandalye Yardımı

Bütün bu hizmetlerin dışında Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri de engellilere yapılan hasta yatağı ya da tekerlekli sandalye yardımıdır. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tekerlekli sandalye ya da hasta yatağı gibi ihtiyaçları olan engellilere medikal malzeme desteği sağlanmaktadır. Bu medikal malzemeler için talepte bulunmak isterseniz Samsun Büyükşehir Belediyesi Çözüm Çağrı Merkezi 0362 431 10 12 numaralı hattı arayarak kayıt oluşturabilirsiniz.

Hasta Yatağı Ve Tekerlekli Sandalye Yardım
Hasta Yatağı Ve Tekerlekli Sandalye Yardım

Bütün bu yardımların dışında Temel İhtiyaç Destek Kartı ile nakdi yardıma son veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, engelli ve hastalara gereken malzemeleri alması için zaman zaman nakdi yardımda da bulunmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Samsun Büyükşehir Belediyesi gelişim çağındaki çocukların gelişimini desteklemek amacıyla 0-6 yaş aralığındaki çocuklara süt desteği sağlamaktadır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki pandemi dolayısı ile süt yardımı kesilmiştir. İlerleyen günlerde süt yardımının devam etmesi beklenmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı
Samsun Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Samsun Büyükşehir Belediyesi korona testi pozitif olup evde karantinada bulunan vatandaşlara erzak kolisi veya sıcak yemek yardımında bulunmaktadır. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan korona hastası vatandaşlara erzak kolisi ya da yemek yapamayacak kadar hasta olan vatandaşlara sıcak yemek yardımı ile destek olmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca yemek pişirme imkânı bulunmayan yaşlılar, kimsesiz ve engelliler için de günde iki öğün sıcak yemek desteği sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi bu yemekleri ihtiyaç sahiplerinin adresine kadar bırakıyor.

Sıcak yemek desteğinden faydalanmak için çözüm merkezini aramanız yeterli olacaktır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çözüm Çağrı Merkezi 0362 431 10 12

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketi

Bütün bu yardımların dışında Ramazan ayı için 10 Nisan’dan itibaren ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi dağıtımına devam etmektedir. Bu yardım hakkında bilgi almak için çözüm merkezini arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu