Belediye Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları ve yardımlardan nasıl faydalanacağınızı merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisine alan Koronavirüs salgını döneminde evinde kalan, ihtiyaç sahibi ve işsiz kalan, bakıma muhtaç engelli ve yaşlı bireylere birçok kurum tarafından yardımlar yapılmakta ve çeşitli hizmetler verilmektedir. Bu yardımları yapan kuruluşlardan biri de Sakarya Büyükşehir Belediyesidir. Yazımızı okuduğunuzda Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardımları konusunda bütün bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Yardım Kartı
 • Erzak Yardımı
 • Eğitim Seti Yardımı
 • Yakacak, Giyim ve Eşya Yardımı
 • Sıcak Aş Yardımı
 • Hasta Bezi Yardımı
 • Engelli Yardımları ve Engelli Hizmetleri

Şimdi de Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları için detaylara geçelim.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Belediyenin en çok aratılan yardımlarından biri Sosyal Yardım Kartıdır. Sakarya Büyükşehir Belediyesinin dağıttığı Sosyal Yardım Kartı, ihtiyaç sahiplerinin verileni değil de kendi ihtiyaçlarını alabildiği bir kart sistemidir. Sakarya’da ikamet eden vatandaşlar Sosyal Destek Kartı ile kendinin ve evinin ihtiyacı olan gıda, temizlik, kırtasiye ve giyim ürünlerini alabildiği gibi su, elektrik, doğalgaz faturası ödemelerini Sosyal Yardım Kartı ile yapabilmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İçinde yaşadığımız çağın şartlarına uygun olarak hazırlanan bu kartla Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardımları, sosyal belediyeciliğe farklı bir boyut getirmeyi amaçlamıştır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine yaptığı bu yardımla kişilerin rencide olmadan alışveriş yapmasını amaçlamaktadır. Ayrıca kişiler kendilerine verilen belirli malzemeler yerine ihtiyaç duyduklarını istedikleri zaman alabileceklerdir. Bunun yanında bürokrasi ve belge işlemleri ortadan kaldırılacak zamandan tasarruf edilecektir. Ayrıca yardım malzemelerini dağıtan personel ve araç giderleri de en aza indirilecektir.

Peki Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartına kimler başvurabilir?

Sosyal Yardım kartına şu şartları taşıyanlar başvuru yapabilmektedir:

 • Sakarya sınırları içinde ikamet edenler
 • Sosyal güvencesi olmayan dul kadınlar, yoksul, kimsesiz kişiler
 • Engelli bireyler
 • Deprem, yangın gibi afetleri maruz kalmış, yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen kişiler
 • Sakarya sınırları içinde kamuya ait eğitim kurumlarında eğitimlerine devam eden ve sosyal incelemeler sonucunda ihtiyacı olduğu belirlenen öğrenciler
 • Mülteciler ve sığınmacılar

Peki Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu nasıl yapılır? Yazımızın devamında bu konudan bahsedeceğiz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvuru için gerekli evraklar ile Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü veya çözüm masasına müracaat edebilirsiniz.

Şahsen başvuru yapılmasa bile, zabıta birimlerince veya muhtarlıkça tespit edilen ihtiyaç sahipleri de gerekli incelemelerden sonra sosyal yardım kartından yararlanabilmektedir.

Sosyal Yardım kartı başvurusundan sonra başvuru sahibinin durumu belediye ekiplerince incelenecektir.

Sosyal Yardım Kartları ile tütün, tütün mamulleri ve  alkol alışverişi yapılmamaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartları ile pos cihazı olan tüm marketlerden alışveriş yapılabilmektedir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları içinde önemli bir yer tutan sosyal kart için sizler de başvurunuzu yapınız.

Başvuru için:

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

Adres: Güllük Mah. Zübeyde Hanım Caddesi No: 56

Telefon: 444 4 054

Santral: 3751

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından özellikle Koronavirüs döneminde ihtiyacı olan vatandaşlara erzak yardımı yapılmaktadır. Hayırseverlerden, iş adamlarından gelen yardımlarla oluşturulan ve içinde bir aylık erzak bulunan koliler, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ihtiyacı olanlara ulaştırılmaktadır.

Eğer sizin de ihtiyacınız varsa ve erzak yardımına başvurmak istiyorsanız, başvuru için gerekli belgeleri hazırlayarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Gerekli evraklar:

Başvurunuz sonrası Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekiplerince hane incelemesi yapılarak başvuru sahibinin ihtiyacı olup olmadığı belirlenmektedir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları içinde en çok tercih edilen yardım türlerinden biri de bu yardımdır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım  başvuru formu kesinlikle olması gereken evraklar arasındadır. Bu formu kesinlikle doğru biçimde doldurmalısınız. Aksi taktirde işlem onaya alınmayacağı gibi sahte evraktan ceza almanız da olasıdır. Ayrıca ne kadar doğru bilgi verirseniz başvurunuz da o kadar çabuk onaylanacaktır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Seti Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar sosyal yardım kartı üstünden yapılan bir yardımdır. Eğitim yardımı karta yüklenmekte, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermeleri sağlanmaktadır. Başvurular aile reisi tarafından yapılmaktadır. Başvurular Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne yapılmaktadır. Başvuru için:

Başvuru sonrası başvuru sahibinin durumu belediye ekiplerince sosyal incelemeye tabii tutulacaktır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları ihtiyaç sahibine öncelik verir. Bu nedenle de vatandaşların incelemelerden geçmesi önemlidir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı, 6 yaşından küçük çocuğu olan bireyleri ilgilendirir. Eğer 6 yaşından küçük çocuğunuz varsa bu yardıma başvuru yapabilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından muhtaçlık durumunuz tespit edilirse kısa süre zarfında bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yakacak, Giyim ve Eşya Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardımları çok çeşitlidir. Bunlardan biri de yakacak ve giysi yardımıdır. Yakacak ihtiyacı olan vatandaşların,

 • Kimlik fotokopisi
 • Dilekçe

https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimyakacak.pdf (yakacak yardımı için)

https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimgiysi.pdf (giysi yardımı için)

https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimesya.pdf (eşya yardımı için)

 • Gerektiği takdirde engelli raporu gibi diğer kurum ve kuruluşlara ait belgeler
 • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi

İle Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonrası gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuru sahibine gerekli yardım yapılacaktır.

Yakacak yardımı Sakarya ili sınırlarında yaşayan ve ikamet ettiği ilçenin kaymakamlığı bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almayan kişilere yapılmaktadır.

Eşya yardımı sel, yangın, doğal afet neticesinde eşyaları zarar görmüş kişilere yapılmaktadır. sizler de yukarıdaki formları doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları hane bazlı olarak verilir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sıcak Aş Yardımı

Sosyal güvencesi bulunmayan, yemek yapamayacak durumda olan, hastalığı bulunan, maddi durumu kötü olan vatandaşlara başvuruları durumunda incelemeleri yapılarak sıcak yemek yardımı yapılmaktadır. Sıcak yardım almaya hak kazanmış ailelere haftanın 6 günü 2 öğün sıcak yemek yardımı yapılmaktadır.

Gerekli belgeler:

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Hasta Bezi Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ihtiyaçları durumunda maddi açıdan zorluk yaşayan vatandaşlara hasta bezi yardımı yapılmaktadır. Hasta bezi yardımından yararlanmak isteyenlerin;

Evrakları ile Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yardım başlamaktadır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya sınırları içinde yaşayan engelli vatandaşlara çeşitli hizmetler sunmakta ve yardımlar yapmaktadır. İhtiyaç sahibi engellilere tekerlekli sandalye veya akülü araç yardımı yapmaktadır. Bunun dışında talepte bulunan engellilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi isteyen engelli vatandaşlara da meslek edindirme kursları vermektedir.

Yine ihtiyaç duyulması durumunda engelli bireylere ücretsiz taşıma hakkı sağlamaktadır. Bütün bu engelli hizmetlerinden yararlanmak için gerekenler,

 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Nüfus kayıt örneği
 • İstenen hizmetin belirtildiği dilekçe
 • İkametgah belgesi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Sorgulama

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi belediyenin irtibat numaralarından da gerçekleşir. Bununla birlikte direkt belediyeye giderek de sosyal yardım sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru yeri ve adresi:

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Adres: Güllük mah. Zübeydehanım cad. No:56 / Adapazarı
Tel: 281 88 05
e-posta: engelli.hizmetleri@sakarya.bel.tr

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Bütün bu yardımların yanı sıra ALO 153’ten başvuru yapan yaşlılara da erzak yardımı, market alışverişi, ilaç temini, berber gibi hizmetler sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi özellikle sağın döneminde evinde kalan dışarı çıkamayan vatandaşlarının her zaman yanında olduğunu sık sık belirtmektedir. 65 yaş üstü vatandaşlar için sunulan hizmetlerden yararlanmak için ALO 153’ü arayarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Bütün bu yardımların dışında il sınırları içinde yaşayan vatandaşlara farklı alanlarda hizmet ve yardım sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi talep eden aileler ve bireyler için psikolojik destek hizmeti ve aile danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için dilekçe ve kimlik bilgilerinizle beraber Sosyal Gelişim Merkezine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru adresi :

Sosyal Gelişim Merkezi
Adres: Güllük mah. Zübeydehanım cad. No:56 / Adapazarı
Tel: 274 51 85
Faks: 274 51 84
e-posta: sosyal.gelisim@sakarya.bel.tr

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İletişim 

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü
Adres: Güllük Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No:56 (eski terminal alanı) / Adapazarı
Tel: 44 44 054 (3751)
e-posta: sosyal.isler@sakarya.bel.tr

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Adres: Güllük mah. Zübeydehanım cad. No:56 / Adapazarı
Tel: 281 88 05
e-posta: engelli.hizmetleri@sakarya.bel.tr

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusunda bu iletişim numaralarından ve maillerden bilgi alabilirsiniz. Hem yardımınızın başvuruları için hem de sorgulama için bu adresler önemlidir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları geniş çaplı ve çok çeşitlidir. Sizler de eğer burada ikamet ediyorsanız mutlaka başvurunuzu yapınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu