Güncel Konular

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor ?

Sağlık ocağı kaçta açılıyor ? Kaçta kapanıyor sorusu son günlerde merak edilen sorulardan. Bizde bugun sizlere sağlık ocağı kaçta açılır ? Cumartesi açık mı 2020 ? Aile hekimliği çalışma saatleri çizelgesi nedir ? gibi soruların cevaplarını araştırdık sizler için.

Sağlık Ocağı Kaçta Açılır?

Sağlık ocağı kaçta açılıyor sorusu son günlerde merak konusu. Özellikle de Corona virüsten sonra bireyler en yakın sağlık kuruluşu olarak sağlık ocaklarını başvuru yapabilmektedir. Biz de bu yazımızda sizlere sağlık ocakları saat kaçta açılıyor saat kaçta kapanıyor cevap vermeye çalıştık.

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor?

Sağlık ocakları sabah 08:30 ile 12:30 öğleden sonra ise 13:30 ile 17:30 arasında hizmet vermektedir. Ayrıca hafta içerisi dışında cumartesi günleri de açıktır. Pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatalım.

Peki aile hekimliği kaçta açılıyor sorusu neden bu kadar önemli? Bazı hastaların hastanelere ulaşması güç olabilir. Veya hastaya acilen müdahale edilmesi gerekebilir. İşte bu durumda sağlık ocakları büyük önem kazanmaktadır. Eğer sabah erken saatte sağlık ocağına gidip kapıda kalarak görevlilere sağlık ocağı kaçta açılır sorusunu sormak istemiyorsanız söylediklerimize kulak asmanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlık Ocakları Cumartesi Açık Mı?

Aslında yukarı da bu soruya cevap verdik. Sağlık ocakları cumartesi açık mı sorusunun net cevabı evettir. Ancak bilmeniz gereken bir durum var. Bütün dünyayı etkisi altına alan corona virüs ile beraber hastanelerde ki doktor sayısı yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu eksikliği gidermek için bazı doktorların cumartesi günleri de dahil olmak üzere hastanelerin yoğun bakımlarda görev yaptığını hatırlatalım.

Yani aile hekimliği mesai saatleri çizelgesi her zaman isabetli olmayabilir. Sağlık ocağı çalışma saatleri corona dolayısıyla değişiklik gösterebilmektedir.

Sağlık Ocağı Nedir?

Sağlık ocakları aile hekimleri aracılığıyla birinci basamak teşhis ve tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerini uyguladığı bir sağlık kuruluşudur. Bu sağlık kuruluşlarında yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaz. Gerektiğinde seyyar olarak görev yapan doktorları barındırmaktadır. Tam gün çalışırlar.

Aile Hekimi Çalışma Saatleri

Sağlık ocağının açılma saati ile aile hekimlerinin işe başlama saati farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse 08.00’de açılıp 17:00’de kapanan sağlık ocağında aile hekimleri 09:00’da iş başı yaparak 16:00’de mesaiyi sonlandırmaktadır.

Sağlık Ocağı Kan Tahlili Saatleri

Sağlık ocaklarında belli saatlerde kan tahlili yapılır. Bu saatler dışında kan tahlili yapılmaz. Çünkü sağlık ocaklarında laboratuvar yoktur ve tahliller hastaneye sevk edilir. Sağlık ocağına göre farklılık gösterse de genel itibari ile saat 08.00 ile 12.00 arasında kan tahlili verilir.

Aile Hekimliği Kan Alma Günleri

Aile hekimliğinde Pazartesi gününden Cuma gününe kadar istediğiniz gün aralığında kan tahlili yaptırabilirsiniz.

Aile Hekimliği İdrar Tahlili Saat Kaça Kadar Yaptırılır?

Aile hekimliğinde idrar tahlili de kan tahlili saatleri aralığında yaptırılır. Yani 08.00 ile 12.00 arasında idrar numunesi verebilirsiniz.

Aile Hekimliği Gebelik Testi Saat Kaça Kadar Yapılabilir?

Aile hekimliğinde gebelik için test yine kan tahlili saatleri aralığında yapılır.

Sağlık Ocaklarında Kan ve İdrar Tahlili Ücretli mi?

Sağlık ocaklarında yaptıracağınız kan ve idrar tahlilleri tamamen ücretsizdir.

Peki Aile Hekimlerinin Görevleri Nelerdir?

 • Aile bireylerinin hastalıklara karşı koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sorumlulukları vardır
 • Anne-çocuk sağlığının takibini yapar
 • Periyodik sağlık kontrollerini yapar
 • İzleme ve tarama faaliyetlerinde bulunur
 • Tetkik hizmetlerini verir
 • Her türlü sağlık raporu, sevk evrakı ve reçete düzenler
 • Aile sağlığı merkezini yönetir
 • Uygun koşullarda hastanın geçici olarak yatışını yapar
 • Evde bakılması zorunlu hastaların tedavisini gerekirse hastanın evinde yapar
 • Yaşı veya engelli kişilerin tedavi sürecinde sağlık ocağına ulaşımı konusunda şartları değerlendirir
 • Şartlı sağlık yardımlarıiçin çocukların ve bebeklerin takibini yapar

Bu yazımızda sizlere sağlık ocağı kaçta açılıyor anlatmaya çalıştık. Sizlerde değerli yorumlarınızı yorum kısmından bizlere iletebilir aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu