Diğer Yardımlar

Ramazan Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi 2023

Ramazan yardım başvurusu hakkında merak ettiğiniz her detayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Coronavirüsün yoğun bir şekilde yaşandığı günümüzde bir çok vatandaşımız işsiz kalmış ve bir çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. İnsanların maddi zorluklar çektiği 2023 ramazanı daha da zor geçmektedir. Ramazan ayında vatandaşlarımızın ramazan yardım başvurusu yapabileceği kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi veriyoruz. Hangi kurumlar ramazan yardım başvurusu almaktadır? Ramazan gıda ve erzak kolisi için nerelere başvurmanız gerekiyor? Kimler bu yardımlardan yararlanabilir? Bu soruların cevapları için lütfen yazımızı başından sonuna kadar dikkatlice okuyunuz.

Ramazan Yardım Başvurusu
Ramazan Yardım Başvurusu

Ramazan Yardım Başvurusu

Bu yazımızda özellikle gıda kolisi başvurularınız için hem resmi kurumlardan hem de özel kuruluşlardan bahsedeceğiz.

Ramazan Yardım Başvurusu yapabileceğiniz resmi kurumlar şunlardır:

 1. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 2. Büyükşehir Ve İlçe Belediyeleri
 3. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 4. Kızılay

Bu kurumlar yardım başvurusu yapabileceğiniz başlıca resmi kurumlardır. Bu kurumların periyodik olarak verdiği bir çok yardım vardır. Bu yardımların yanı sıra ramazan için de gıda kolisi desteğinde bulunmaktadırlar. Şimdi bu kurumların yardımlarına daha ayrıntılı olarak bakalım.

1- Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları

Bu vakıflar Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bünyesinde hizmet vermektedir. Ülkemizin her ilçe kaymakamlığında bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları dar gelirli vatandaşlarımızın umudu niteliğindedir. Vakıflar bir çok alanda yardım ve destek vermektedir. Ramazan aylarında gıda kolisi dağıtan vakıflar bu sene de aynı yardıma devam etmektedir.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanı sayın Derya Yanık, yaptığı açıklamada yardımların arttırıldığını duyurmuştur. Buna göre vakıflara gönderilen normal periyodik paylara ilaveten ramazan yardım başvurusu için ek ödenek ayrılmıştır.

Sizler de ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bazı vakıflar Gıda ve erzak kolisi dağıtırken, bazı vakıflar ise nakit para yardımı ile ramazan için destek sağlamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının diğer yardımları ise şöyle sıralanabilir:

 • Kömür Yardımı
 • Elektrik Yardımı
 • Çocuk Parası( Eğitim Yardımı)
 • Aşı Parası
 • Dul Maaşı
 • Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )
 • Engelli Maaşı
 • Öksüz Yetim Aylığı
 • Asker Ailesi Maaşı
 • Tüberküloz Ve SSPE Maaşı
 • Silikozis Aylığı
 • SUY Yardımı
 • Nakdi Yardım

2- Büyükşehir Belediyeleri Ve İlçe Belediyeleri

Belediyelerin en önemli işlev ve görevlerinden biri de sosyal devlet anlayışına katkıda bulunmalarıdır. Belediyeler kendilerine ayrılan ödeneklerle ve sahip oldukları gelirlerle dar gelirli vatandaşlara yardım yapmaktadırlar. Özellikle ramazan yardım başvurusu yaparken mutlaka belediyelerden talepte bulunmak gerekir. Belediyeler ramazana özel gıda ve erzak kolileri hazırlayıp vatandaşlarımıza sunarlar. Sizler de kendi belediyenize yardım başvurusu yaparak bu haktan yararlanabilirsiniz.

Belediyelerin dar gelirli vatandaşlarımıza sunduğu diğer yardımlar ise şöyle sıralanabilir:

3- Vakıflar Genel Müdürlüğü

Kültür Ve Turizm Bakanlığına bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kaymakamlıklara bağlı hizmet veren Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları karıştırılmaktadır. Bu iki resmi kurum birbirinden tamamen farklıdır ve bu kuruma da ramazan yardım başvurusu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde zaten Kuru gıda yardımında bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli semtlerde açtığı aşevleri ile dar gelirli vatandaşlarımıza sıcak yemek imkanı da sunmaktadır. Hem bu kuru gıda yardımı için hem de ramazan gıda kolisi için aşağıdaki linki tıklayarak internetten başvuru yapma imkanı vardır.
Başvuru formu için:

Kuru Gıda Yardım Paketleri:

3 adet kuru gıda koli tipi bulunmaktadır: A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler, B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler ve C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için hazırlanmaktadır. Yurt geneline 81 il merkezinde her ay 20.315 aile adrese teslim şeklinde bu yardımdan yararlanmaktadır.

4- Kızılay

Ramazan yardım başvurusu yapabileceğiniz bir diğer kurum da Kızılay’dır. Kızılay bünyesinde bir çok yardım faaliyetini barındırmaktadır. Ramazan için hazırlanan gıda ve erzak kolileri ile vatandaşlarımıza destek sağlamaktadır. Sizler de mutlaka Kızılay ile iletişime geçerek yardım başvurusu için talepte bulunun.

Kızılay ramazan yardım başvurusu için : https://www.kizilay.org.tr/Iletisim adresindeki formu doldurabilirsiniz. Bu formun dışında ALO 168 i arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Yapabileceğiniz Dernekler şunlardır: 

Ülkemizde dar gelirli vatandaşlara destek olan bir çok hayır kurumu ve dernek vardır. Yukarıda saydıklarımız en aktif olarak görünen ve bizim bildiğimiz derneklerdir. Ramazan Yardım Başvurusu konusunda bu derneklerden destek alabilirsiniz. Bu dernekler Ramazan için gıda kolisi desteğinde bulunmaktadır. Verdiğimiz linklerin üzerine tıklayarak web sitelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ramazan Yardım Kolisi Başvurusu
Ramazan Yardım Kolisi Başvurusu

Ramazan Yardım Kolisi Başvurusu

Yukarıda saydığımız kurum ve kuruluşların tamamı ramazan için gıda ve erzak kolisi dağıtmaktadır. Sizler de verdiğimiz linklere tıklayarak internet sitelerinden başvuru yapabilirsiniz. İnternet sitesinden başvuru almayan kurum ve kuruluşlara bizzat giderek ramazan yardım başvurusu için talepte bulunun. Ramazan yardım kolisi başvurusu alan bu kurumlar sizlere geri dönüş sağlamaktadır. Bazı kurumlar gıda kolisini direk size başvuru esnasında teslim etmekte çoğu kurum ise kolinizi evinize bırakmaktadır.

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu 2023

Ülkemizde pek çok büyükşehir belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından verilen Ramazan koli yardımına ikamet ettiğiniz ildeki belediyeye giderek başvuru yapabilirsiniz. Aynı şekilde e-devlet üzerinden de başvuru gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden belediye Ramazan kolisi başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye Ramazan Kolisi başvurusunu sorgulamak için ALO 153 hattını arayabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz belediyenin telefon numarasını arayarak da başvuru durumunu öğrenebilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu E-Devlet

Ramazanın gelmesi ile vatandaşlar e-devlet üzerinden Ramazan kolisi başvurusu yapabileceğini merak ediyor. E-devlet üzerinden Ramazan kolisi başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Kimlere Verilir?

Yardıma muhtaç ve engelli çocuk sahipleri bağlı bulundukları belediyeye giderek ramazan kolisi yardım başvurusu yapabilir. Kurum tarafından onay alan bireylere her ramazan ayı boyunca koli gönderilir. Ancak genel olarak koli verilen bireyler şu şekilde gösterilebilir;

 • İşsizler
 • yoksul aileler
 • Kronik hastalık nedeni ile çalışamayan haneler
 • Geliri olmayan yaşlı vatandaşlar
 • Kimsesiz dul kadınlar
 • İhtiyaç sahibi gazi ve şehit yakınları
 • İhtiyaç sahibi engelli vatandaş ve aileleri

Ramazan Kolisinde Neler Var?

Ramazan kolisi içerisinde neler var diyecek olursak bulgur, meşrubat, makarna, kuru fasulye, hazır çorba, şehriye, nohut, zeytin, peynir, reçel, salça, şeker, un, yağ ve çay vardır. 4 kişilik ailenin 1 aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanır.

Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Formu

E-devlet üzerinden yapacağınız başvurularda başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doğru bilgiler ile doldurmalısınız. Bu forma vereceğiniz cevaplar niteliğinde sizlere yardım çıkacaktır.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Ramazan kolisi başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • T.C kimlik fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Aile bireylerine ait gelir belgesi
 • Aile bireylerine ait mal beyanı
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınan kişinin işsiz olduğunu gösteren belge

Ramazan Kolisi Yardımı Almak İstiyorum

Ramazan kolisi almak isteyen vatandaşlar bahsettiğimiz birimlere başvuru yapabilir. Kurum tarafından yapılacak değerlendirme sonucu tarafınıza bildirilecek ve hak kazanmanız durumunda Ramazan kolisi adresinize getirilecektir.

Ramazan Yardımı Ne Zaman Verilir?

Ramazan yardımı genelde belediyelere göre farklılık gösterse de Ramazan ayı başlamadan önce yardımlar dağıtılır. Genelde ramazandan 1 hafta önce koliler adreslere gönderilir.

İBB Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli dallarda yardım sunuyor. Bunlardan bir tanesi de Ramazan kolisi yardımıdır. Vatandaşlar bağlı bulundukları ikametin belediyesine giderek başvuru yapabiliyor. Aynı şekilde ALO 153 hattını arayarak da detaylı bilgi öğrenebiliyorlar.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Allah rızası için okuyun..

  Kaçarak evlendim ailemin kesinlikle müsaadesi yoktu ve evlendikten 5 ay sonra eşimm ceza evine girdi şuan hamileyim 2 hafta kalmaz doğum yapıcam erzurum Yenişehir mahallesinde evli ablamın evinde kalıyorum babam sahip çıkmıyor hiç bir türlü benimle konuşmuyor eniştem çok problem yapıyor ablama ve bugün ablam bana artık sen sıgınöa evine git dedi eşimin ailesi yok vefat etmişler Allah rızası için yardım edin çok zor durumdayım

 2. 3 çocuk sahibiyim 5 kişilik bı aileyiz evimiz ağır hasarlı ev kiralayamadik yok olanda çok pahalla yorumumu gören lütfen yardım etsin bana Allah rızası için gıda kolisi istiyorum

 3. Mrb eşim ceza evinde kiradayim sizden yardım istiyorum 2 çocuğum var bu Ramazan ayında

 4. Benimde yardma ihtiyacım var 4 çocuğum var 3 öğrenci bir buçuk yaşında bebeğim var

 5. Benim 10 yasinda agir engelli kızım var babasindan 6 yıldır ayri yasiyorum bosanma davam bitti ama üst mahkemeye taşındı mahkemem bakım maaşıyla 5500 gelirim var kiradayım bana yardımcı olurmusunuz 05522927721

 6. Kiradayim eşimden ayriyim iki çocuğum var cok mağdurum geçinemiyorum merdiven temizliyom hic bi gelirim yok

 7. Sosyal yardım yapan dernekler arasında Deniz Feneri Derneğini neden yazmadınız? 25 yıldır faaliyet gösteren derneğinde olması gerekmiyor mu? Yanlız ramazanda değil, 12 ay yardim veren dernek olduğu için mi yazmadınız diye duşünuyorum

 8. Merhaba ben tekin Ağrı’da ikamet ediyorum.yardima ihtiyacım var.Ramazan ayı huzurlu mutlu sağlıklı bir ay geçirmek dileğiyle.Allah hatırlarsınızi kabul etsin.6 kişilik bir ailedir.firat mahallesi 1053 sokak cyb/A 10 daire 9 05303821677

 9. Merhaba iyi akşamlar. Ben selcuk ağrida yaşıyorum kirada oturuyorum sizden yardım bekliyor Ramazan ayında yardımcı olursanız sevinirim. Ramazan ayı boyunca huzurlu sağlıklı bereketli olsun inşallah. Agri Fırat mahallesi CYB8/A no15 05366978406

 10. Merhaba banada yardım edin çok kötü durumdayım eşimde cezaevinde 2 çocuğumla tek başıma kaldım çalışamıyorum hicbiyerde

 11. 4 çocuğum var eşim bizi terketti başka kadına gitti küçük bebeğim var ise giremiyorum maddi destek sağlayacak kimsem yok eski eşim ikametini üzerimden dusurmedigi için yardımlardan da yararlanamıyor um

  1. Arkadaşlar bugün akşam saatlerinde Mersin’e paralar yatmıştır yemin ederim bilginiz olsun

 12. Evim kıra eşimden ayrıldim elektrik su faturası ödemiyorum evimde yiyeceğim yok maddi durumum iyi değil yardımlarınızı bekliyorum

 13. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

 14. Ne olur yardım edin kiraciyim iki kızım var eşimin borçları yüzünden kiramı odeyemiyoruz korona hastalığı na yakalandık ben iyileştim ama eşim bı türlü duzelmedi ise gidemiyo elimizde avucumuzda hiç bişey yok bakkala bile bı ton borcumuz var artık borç vermiyorlar eşimin maaşının yarısı hacizlik olduğu için kesiliyo ne olur yardım edin

 15. Allah rızası icin yardım edin 4 kızım var eşim çalışmıyor cok muhtacız yardim edin lütfen bana geri donus yapın nolursunuz allah aşkına her yere basvuru yaptım intihar etme durumujndsayim cocuklarima bakamiyorum kirami karsilayamiyorum ev sahibi evden çıkaracak yardım edin nolursunuz

 16. 2 çocuk babasıyım eşim ve ben pandemi döneminde işçi çıkarmanın yasak olduğu zaman içerisinde maalesef işten çıkartıldık. 4 aylık kira birikti elektrik su doğalgaz birikti �u an işim yok İş bulamıyorum her işi yaparım şoförlük yaparım şu an için tabii ki siz değerli vatandaşlarımızdan yardım bekliyorum tabii ki bu durumda gelip de araştırabilirsiniz de teşekkürler

  0 551 272 70 91
  YAŞAR ARSLAN

 17. 6 aydır ugrasıyorum gıtmedıgım basvurmadıgım ne beledıye ne vakıf kaldı nede yardım platformları hepsını denedım hepsınden de ret cevabı geldı oglum cezaevınde evım kıra ben torunumla yasıyorum pandemı dolayısı ıle temızlıklere gıdemıyorum dul ve yetım maası ıle komsuların yardımı ıle gecınıyorum yasım 56 oldugu ıcın ıs vermıyorlar 5 tane ıcram var aldıgım maas muafakatname alınarak bloke edıldı ıcra borcu dolayısı ıle kıramı veremıyorum elektrık su dogalgaz veremıyorum ne yapım kullıyenın onunemı yatayım basınımı basıma toplıyayım yoksa ıntıharmı edeyım caresızım sesımı duyan bır ALLAH KULU YOKMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu