Diğer Yardımlar

Ramazan Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi 2021

Coronavirüsün yoğun bir şekilde yaşandığı günümüzde bir çok vatandaşımız işsiz kalmış ve bir çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. İnsanların maddi zorluklar çektiği 2021 ramazanı daha da zor geçmektedir. Ramazan ayında vatandaşlarımızın ramazan yardım başvurusu yapabileceği kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi veriyoruz. Hangi kurumlar ramazan yardım başvurusu almaktadır? Ramazan gıda ve erzak kolisi için nerelere başvurmanız gerekiyor? Kimler bu yardımlardan yararlanabilir? Bu soruların cevapları için lütfen yazımızı başından sonuna kadar dikkatlice okuyunuz.

Ramazan Yardım Başvurusu

Bu yazımızda özellikle gıda kolisi başvurularınız için hem resmi kurumlardan hem de özel kuruluşlardan bahsedeceğiz.

Ramazan Yardım Başvurusu yapabileceğiniz resmi kurumlar şunlardır:

 1. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 2. Büyükşehir Ve İlçe Belediyeleri
 3. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 4. Kızılay

Bu kurumlar yardım başvurusu yapabileceğiniz başlıca resmi kurumlardır. Bu kurumların periyodik olarak verdiği bir çok yardım vardır. Bu yardımların yanı sıra ramazan için de gıda kolisi desteğinde bulunmaktadırlar. Şimdi bu kurumların yardımlarına daha ayrıntılı olarak bakalım.

1- Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları

Bu vakıflar Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bünyesinde hizmet vermektedir. Ülkemizin her ilçe kaymakamlığında bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları dar gelirli vatandaşlarımızın umudu niteliğindedir. Vakıflar bir çok alanda yardım ve destek vermektedir. Ramazan aylarında gıda kolisi dağıtan vakıflar bu sene de aynı yardıma devam etmektedir.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanı sayın Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada yardımların arttırıldığını duyurmuştur. Buna göre vakıflara gönderilen normal periyodik paylara ilaveten ramazan yardım başvurusu için ek ödenek ayrılmıştır.

Sizler de ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bazı vakıflar Gıda ve erzak kolisi dağıtırken, bazı vakıflar ise nakit para yardımı ile ramazan için destek sağlamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının diğer yardımları ise şöyle sıralanabilir:

 • Kömür Yardımı
 • Elektrik Yardımı
 • Çocuk Parası( Eğitim Yardımı)
 • Aşı Parası
 • Dul Maaşı
 • Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı )
 • Engelli Maaşı
 • Öksüz Yetim Aylığı
 • Asker Ailesi Maaşı
 • Tüberküloz Ve SSPE Maaşı
 • Silikozis Aylığı
 • SUY Yardımı
 • Nakdi Yardım

2- Büyükşehir Belediyeleri Ve İlçe Belediyeleri

Belediyelerin en önemli işlev ve görevlerinden biri de sosyal devlet anlayışına katkıda bulunmalarıdır. Belediyeler kendilerine ayrılan ödeneklerle ve sahip oldukları gelirlerle dar gelirli vatandaşlara yardım yapmaktadırlar. Özellikle ramazan yardım başvurusu yaparken mutlaka belediyelerden talepte bulunmak gerekir. Belediyeler ramazana özel gıda ve erzak kolileri hazırlayıp vatandaşalarımıza sunarlar. Sizler de kendi belediyenize yardım başvurusu yaparak bu haktan yararlanabilirsiniz.

Belediyelerin dar gelirli vatandaşlarımıza sunduğu diğer yardımlar ise şöyle sıralanabilir:

3- Vakıflar Genel Müdürlüğü

Kültür Ve Turizm Bakanlığına bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kaymakamlıklara bağlı hizmet veren Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları karıştırılmaktadır. Bu iki resmi kurum birbirinden tamamen farklıdır ve bu kuruma da ramazan yardım başvurusu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde zaten Kuru gıda yardımında bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli semtlerde açtığı aşevleri ile dar gelirli vatandaşlarımıza sıcak yemek imkanı da sunmaktadır. Hem bu kuru gıda yardımı için hem de ramazan gıda kolisi için aşağıdaki linki tıklayarak internetten başvuru yapma imkanı vardır.
Başvuru formu için:

Kuru Gıda Yardım Paketleri:

3 adet kuru gıda koli tipi bulunmaktadır: A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler, B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler ve C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için hazırlanmaktadır. Yurt geneline 81 il merkezinde her ay 20.315 aile adrese teslim şeklinde bu yardımdan yararlanmaktadır.

4- Kızılay

Ramazan yardım başvurusu yapabileceğiniz bir diğer kurum da Kızılaydır. Kızılay bünyesinde bir çok yardım faaliyetini barındırmaktadır. Ramazan için hazırlanan gıda ve erzak kolileri ile vatandaşlarımıza destek sağlamaktadır. Sizler de mutlaka Kızılay ile iletişime geçerek yardım başvurusu için talepte bulunun.

Kızılay ramazan yardım başvurusu için : https://www.kizilay.org.tr/Iletisim adresindeki formu doldurabilirsiniz. Bu formun dışında ALO 168 i arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Yapabileceğiniz Dernekler şunlardır: 

Ülkemizde dar gelirli vatandaşlara destek olan bir çok hayır kurumu ve dernek vardır. Yukarıda saydıklarımız en aktif olarak görünen ve bizim bildiğimiz derneklerdir. Ramazan Yardım Başvurusu konusunda bu derneklerden destek alabilirsiniz. Bu dernekler Ramazan için gıda kolisi desteğinde bulunmaktadır. Verdiğimiz linklerin üzerine tıklayarak web sitelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ramazan Yardım Kolisi Başvurusu

Yukarıda saydığımız kurum ve kuruluşların tamamı ramazan için gıda ve erzak kolisi dağıtmaktadır. Sizler de verdiğimiz linklere tıklayarak internet sitelerinden başvuru yapabilirsiniz. İnternet sitesinden başvuru almayan kurum ve kuruluşlara bizzat giderek ramazan yardım başvurusu için talepte bulunun. Ramazan yardım kolisi başvurusu alan bu kurumlar sizlere geri dönüş sağlamaktadır. Bazı kurumlar gıda kolisini direk size başvuru esnasında teslim etmekte çoğu kurum ise kolinizi evinize bırakmaktadır.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. 4 çocuğum var eşim bizi terketti başka kadına gitti küçük bebeğim var ise giremiyorum maddi destek sağlayacak kimsem yok eski eşim ikametini üzerimden dusurmedigi için yardımlardan da yararlanamıyor um

 2. Evim kıra eşimden ayrıldim elektrik su faturası ödemiyorum evimde yiyeceğim yok maddi durumum iyi değil yardımlarınızı bekliyorum

 3. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

 4. Ne olur yardım edin kiraciyim iki kızım var eşimin borçları yüzünden kiramı odeyemiyoruz korona hastalığı na yakalandık ben iyileştim ama eşim bı türlü duzelmedi ise gidemiyo elimizde avucumuzda hiç bişey yok bakkala bile bı ton borcumuz var artık borç vermiyorlar eşimin maaşının yarısı hacizlik olduğu için kesiliyo ne olur yardım edin

 5. Allah rızası icin yardım edin 4 kızım var eşim çalışmıyor cok muhtacız yardim edin lütfen bana geri donus yapın nolursunuz allah aşkına her yere basvuru yaptım intihar etme durumujndsayim cocuklarima bakamiyorum kirami karsilayamiyorum ev sahibi evden çıkaracak yardım edin nolursunuz

 6. 2 çocuk babasıyım eşim ve ben pandemi döneminde işçi çıkarmanın yasak olduğu zaman içerisinde maalesef işten çıkartıldık. 4 aylık kira birikti elektrik su doğalgaz birikti �u an işim yok İş bulamıyorum her işi yaparım şoförlük yaparım şu an için tabii ki siz değerli vatandaşlarımızdan yardım bekliyorum tabii ki bu durumda gelip de araştırabilirsiniz de teşekkürler

  0 551 272 70 91
  YAŞAR ARSLAN

 7. 6 aydır ugrasıyorum gıtmedıgım basvurmadıgım ne beledıye ne vakıf kaldı nede yardım platformları hepsını denedım hepsınden de ret cevabı geldı oglum cezaevınde evım kıra ben torunumla yasıyorum pandemı dolayısı ıle temızlıklere gıdemıyorum dul ve yetım maası ıle komsuların yardımı ıle gecınıyorum yasım 56 oldugu ıcın ıs vermıyorlar 5 tane ıcram var aldıgım maas muafakatname alınarak bloke edıldı ıcra borcu dolayısı ıle kıramı veremıyorum elektrık su dogalgaz veremıyorum ne yapım kullıyenın onunemı yatayım basınımı basıma toplıyayım yoksa ıntıharmı edeyım caresızım sesımı duyan bır ALLAH KULU YOKMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu