Güncel Konular

PUK Kodu Öğrenme Yolunun En Pratik Hali !

PUK kodu öğrenme işlemi cep telefonu kullanıcıların zaman zaman karşılaştığı bir problem haline gelebilmektedir. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom PUK kodu sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? PUK kodu kırmadan bloke çözmeye kadar detaylı anlatım haberimizde. Hazırsak başlayalım.

PUK kodu öğrenme çabası içerisine girdiyseniz muhtemelen telefonunuz bloke olmuş ve sizden PUK kodu istemektedir. Can sıkan bu durumun aslında sanıldığı kadar can sıkıcı olmadığını bu yazımızı okuduktan sonra anlayacaksınız. PUK kodu sorgulama işlemleri kullandığınız operatöre göre farklılık göstermektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için ayrı ayrı işlemler yapmanız gerekecektir.

PUK Kodu Nedir ?

PUK kodu hattınızı aldığında hattınızla beraber sizlere verilen bir güvenlik numarasıdır. Bu güvenlik numarası sayesinde üst üste yanlış girilen ve telefonun kilitlenmesine sebep olan PİN kodu hatasının üstesinden gelebilirsiniz. Bu kod genel olarak 8 haneden oluşur ve ezberlemesi zor bir koddur. 4 haneli PİN kodunu unuttu iseniz 8 haneli PUK kodunuzu hatırlamanızı zaten beklemiyoruz :)

PUK kodu nedir inceledikten sonra dilerseniz şimdi de PUK kodu bloke çözme işlemleri nasıl yapılır ona bakalım. İlk inceleyeceğimiz operatör Turkcell olacak. Hazırsak başlayalım.

TURKCELL PUK Kodu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Turkcell PUK kodu öğrenme işleminin diğer operatörlere oranla daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Turkcell PUK kodu alma işlemlerini adım adım uygulayalım.

  • Öncelikle Turkcell’in web sitesine giderek PUK kodu alma işlemlerinin yapıldığı sayfayı açıyoruz. İlgili sayfaya https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama buradan ulaşabilirsiniz.
  • Daha sonra açılan sayfa da karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden biri SİM kart numarası ile sorgulama diğeri ise T.C. Kimlik numarası ile sorgulamadır.
  • Eğer sim kart numarası ile sorgulayacaksanız aklınıza ilk gelen soru sim kart numarası nedir olacaktır muhtemelen. Sim kartlarımız nano yada mikro sim boyutuna gelmeden önce sim kartımızın arkasında 13 haneli sim kart numarası yazardı. Bu numara sim numarasıdır.
  • Sim kart no ile PUK kodu sorgulama işlemi yapacaksınız telefon numaranızı, sim numaranızı ve güvenlik numarasını yazarak PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Diğer bir seçenek ise  T.C. kimlik numarası ile PUK kodu öğrenme işlemidir. PUK kodu alma işlemini tamamlamak için öncelikle telefon numaranızı ardından T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

VODAFONE PUK Kodu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Vodafone PUK kodu öğrenme işlemleri için Turkcell PUK kodu sorgulama işlemlerine benzer bir yol izlemek gerekiyor. Vodafone PUK kodu öğrenme işlemleri nasıl yapılır adım adım anlatalım.

  • Öncelikle Vodafone ait web sitesinin ilgili linkine https://www.vodafone.com.tr/puk-kodu-sorgulama.php buradan gidiyoruz.
  • Ardından T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapacaksanız T.C. kimlik numaranızı, telefon numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik numarasını yazmanız gerekecek. Bu bilgileri doldurduktan sonra sorgula diyerek PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Eğer PUK kodunuzu Sim kart numaranız ile öğrenmek isterseniz bu durumda sim kart numaranızı, telefon numaranızı ve güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Ardından sorgula diyerek PUK kodunuza ulaşabilirsiniz.

TÜRK TELEKOM PUK Kodu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Türk Telekom hattınız var ise PUK kodunuzu öğrenmek için sizlere 2 yol sunulmaktadır. Bunlardan ilki Türk Telekom online işlemlere girerek sorgulama yapmaktır. Online işlemler menüsüne https://onlineislemler.turktelekom.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir diğer yol ise müşteri temsilcisi aracılığı ile PUK kodu sorgulama yapmaktır. Bunun için Türk Telekom müşteri hizmetleri numarası olan 550’i arayarak çağrı merkezi aracılığıyla sorgulama yapabilirsiniz.

PUK kodu alma işlemleri hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan veya sormak istediklerinizi yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu