Faydalı Bilgiler

PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi

PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi merak edilenler içeriğimizde

PTT tebligat sorgulama ve takibi, ptt.gov.tr adresi üzerinden bir işlemdir. Bu sayede farklı birçok kurumdan size iletilen belgeleri  kolay bir şekilde teslim alabilirsiniz. Tebligat, hukuki  olarak geçerli olan işlemlerle alakalı bir belgedir. İşlemlerin ilgili kişisi nezdinde geçerli olması için tebligatın  gerekli kişiye verilmesi gerekir. Bu da PTT  vasıtasıyla yapılan bir işlemdir.

PTT tebligat sorgulama ve takibi için ptt.gov.tr adresine giriş  yaparak detayları öğrenebilirsiniz. Bu adres üzerinden “Gönderi Takibi”  sekmesine tıklayıp, takip numarasını  girmeniz yeterli olacaktır. Takip numarasını bilmiyorsanız kimlik numaranızla sorgulama için PTT şubesine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

PTT Tebligat Sorgulama Ekranı
PTT Tebligat Sorgulama Ekranı

PTT Tebligat Sorgulama Ekranı

PTT tebligat sorgulama ekranı ptt.gov.tr adresinde  bulunur. Bu adreste “Gönderi Takibi” kısmı yer alır. Bu alandan sorgulamanızı yapıp, gönderinin  ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ana ekranda  bulunan  “Gönderi Takibi” kısmına  giriş yaptıktan sonra karşınıza gönderi numarasını gireceğiniz  bir ekran çıkacaktır. Buraya tebligat zarfının üzerinde  bulunan barkod numarasını  girdiğiniz zaman, gönderi bilgilerine  kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Transfer yapılırken gönderilerde bir değişiklik yoksa, henüz bulunduğunuz şehre  ulaşmamış anlamına gelir. Eğer il içi aktarma bilgisi  bulunuyorsa bunun anlamı teslimat noktasına gönderinin yönlendirilmiş olmasıdır. Dağıtımda yer alan gönderiler, muhatabına teslim edilmek  için görevli üzerine zimmetlenir.

Teslim edildi bilgisi ekranda yer alıyorsa bu da gönderinizin alınmış  olduğu anlamına gelir. O an için adresinizde başkası bulunuyorsa o kişi tarafından da belgeniz teslim alınır. Bunun dışında adreste kimsenin olmadığı zamanlarda mahalle muhtarına da teslimat söz konusu olabilir.

E-Tebligat Takibi Nasıl Yapılır?

E-Tebligat takibi ile fiziksel olarak teslim alınmamış olan tebligatların durumunu takip etmek mümkündür. Elektronik tebligat olarak  adlandırılan bu sistemde herhangi bir belge gönderimi yapmak söz konusu değildir. Tüm işlemler internet üzerinden kolaylıkla yürütülebilir. PTT tebligat sorgulama ve takibini elektronik tebligatlar için de yine aynı şekilde yapabilirsiniz.

Elektronik tebligatların takibini yapmak için etebligat.gov.tr adresine giriş yaparak detayları öğrenebilirsiniz. Elektronik tebligat sistemi UETS olarak kısaca adlandırılır. UETS sisteminden faydalanmak için gerekli başvuruları da etebligat.gov.tr adresinden yapmanız mümkün olacaktır. Tebligatların takibi  için kullanıcı portalına kimlik numarası  ve UETS şifrenizle giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Tebligat Kâğıdı PTT ‘den Nasıl Alınır?

Tebligat kağıdını PTT’den almak için teslimat şubesine müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Tebligatla  alakalı birçok durum  söz konusu olabilir. Bunlardan biri   tebligatın dağıtıma çıkmış olmasıdır. Eğer tebligat dağıtıma çıkmışsa sizin şubeye gitmenize İhtiyaç olmaz. Posta yetkilisi adresinize size ait olan tebligatı ulaştıracaktır.

Tebligatın durumu ile ilgili bilgi almak için  barkod numarasını bilmek gerekir. Barkod numarası tebligat zarfının üzerinde bulunur. Bunun dışında ilgili kurumdan öğrenmekte mümkündür. Bazı zamanlarda sahibine gitmeyen tebligatlar, ilgili kuruma  tekrar gönderilir. Bu durumda da barkod numarasının bilinmesi  yeterli olacaktır.

Tebligatların teslim tarihi  gideceği olan konuma göre değişiklik gösterir. Eğer il sınırları içinde bir teslimat yapılacaksa en çok beş gün içerisinde belgeyi teslim alma hakkımız vardır. Resmi tatil, hafta sonu, bayramlarda teslimat yapılmaz. Çeşitli illere teslimat yapılacaksa en geç 7 günde süreç sona erer. Köylere yapılacak teslimatlarda süre biraz uzayabilir. Köylere teslimatlar bazı günlerde yapılır. Bu sebeple tebligatlar da bu tarihlerde iletilir.

PTT tebligat sorgulama ve takibi ile iade gibi konular  söz konusu olmadan gönderileri teslim almanız gerekir. Önemli bildirimlerden haberdar olmak ve hukuki sorunlar yaşamamak için sorgulama ve takip işlemini kesinlikle yapmanız gerekmektedir.

PTT’nin hızlı tebligat hizmeti de bulunur. Bu hizmet İle daha kısa sürede tebligatlar ilgili kişilere teslim edilir. Aynı şehirde yapılacak  olan dağıtım için bir gün, şehirlerarası teslimatlar ise iki gün yeterli olur. Hızlı tebligatta iadeler en kısa zamanda yapılır. İki gün içerisinde alınmayan tebligatlar gerekli mercilere gönderilir. İade edilen tebligatların ücreti de gönderici tarafından tekrardan alınabilir.

E-Devlet Üzerinden Tebligat Sorgulama

E-Devlet üzerinden tebligat sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip adresinden yapılan bir işlemdir.

T.C ile Tebligat Sorgulama

T.C. ile tebligat sorgulama işlemini e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile hemen öğrenebilirsiniz. PTT tebligat sorgulama ve takibi için https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkinden YouTube kanalımıza giriş yapıp, detayları öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu