Faydalı BilgilerGüncel Konular

PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır? Bu sorunun cevabı bir çok kişi için oldukça önemlidir.

Ülkemizde para transferi konusunda en hızlı ve güvenilir kurumlar arasında yerini alan PTT, ister müşterisi olsun ister olmasın para transferi konusunda birçok kişiye ve kuruma kolaylık sağlıyor. Askerler için yol harçlarından promosyonlara, emekli ikramiyelerinden sosyal ödemelere kadar birçok işlemin PTT şubelerinden veya PTT matik cihazlarından yapılması mümkündür. Hesabınıza veya adınıza para yatıp yapmadığını öğrenmek de oldukça kolaydır. PTT para sorgulama işlemiyle adınıza para geçip geçmediğini hemen öğrenebilirsiniz.

PTT Para Sorgulama

PTT karta sahip kişiler tarafından PTT para sorgulama yapmanın birkaç yolu vardır. Öncelikle PTT matikleri kullanmak ilk başvurulacak yoldur. Ancak bulunduğunuz yerde PTT matik yoksa ve şube aramak istemiyorsanız yapmanız gereken 444 1 788 PTT müşteri hizmetlerini aramak. Bu numara üzerinden kartınıza herhangi bir para yatıp yapmadığını ve güncel bakiyenin ne olduğunu kısa sürede öğrenebilir, kartınıza son yatan para miktarı konusunda bilgi alabilirsiniz.

PTT müşterisi olmayanlar ve dolayısıyla PTT karta sahip olmayanların PTT para sorgulama işlemleri daha farklıdır. Bu kişilerin kendi isimleri üzerine para yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için mutlaka en yakın PTT şubesine gitmeleri şarttır. Gittikleri şubede kimlik bilgileri üzerinden hesaplarına yatan para miktarını öğrenebilmeleri ve çekmeleri mümkündür. PTT müşterisi olanlar ve PTT karta sahip kişiler hem şubeden hem de PTT matik üzerinden de para sorgulama işlemi yapabilir.

ptt para sorgulama

Ptt para sorgulaması şu yollarla yapılabilmektedir: 

  1. Ptt matikler
  2. 444 1 788 PTT müşteri hizmetleri
  3. PTT şubeleri
  4. E – Devlet Üzeri
Ziraat bankası bakiye sorgulaması ile ilgili yazımıza baktınız mı? Lütfen yazımıza göz atınız.

PTT Para Sorgulama E – Devlet 

PTT ve e-devlet işbirliği ve imzalanan protokol sayesinde para sorgulama işleminin e-devlet üzerinden de yapılması mümkündür. Bunun için e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “PTT para sorgulama ve bakiye öğrenme” yazmanız halinde PTT para sorgulama uygulaması açılır ve bunun üzerinden bakiyenizin güncel miktarını öğrenebilirsiniz.

Özellikle PTT hesabı olmayan ve askerlik yol ve harcırahı PTT’ye yatan kişiler e-devlet üzerinden hiçbir PTT şubesine gitmeden paranın yatıp yatmadığını kolayca kontrol edebilirler.

E DEVLET ile ptt para sorgulama

Kimlik Numarasına Yatan Parayı PTT Matikten Çekilebilir Mi?

PTT şubelerindeki sıraya takılmak istemeyenler için PTT para sorgulama ve çekme yöntemleri içerisinde en pratiği kimlik kartınızla PTT matik üzerinden işlem yapmaktır. Bunun için Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen yeni kimlik kartına ve kimlik kartıyla verilen PIN numarasına ihtiyacınız vardır. Kimlik kartınızın şifresini bilmiyorsanız PTT matik kart okuyucu üzerinden kimliğinizi tanıtarak da işlemler sayfasına yönlenmeniz mümkündür. Kimlik kartınızla giriş yaptıktan sonra varsa kimliğe yatırılan para miktarını görebilirsiniz. Çekme talimatı vererek birkaç dakika içerisinde paranızı alabilirsiniz.

SMS Yöntemi İle PTT Para Sorgulama 

PTT para sorgulama işlemi için tercih edilen birden fazla yol vardır. SMS ile para sorgulama işlemi yöntemlerden biri değildir. Kısa bir zaman önceye kadar böyle bir uygulama söz konusu olduysa da bilgi güvenliğinin sağlanmasına yönelik alınan kararlar kapsamında SMS ile para sorgulama uygulamasına son verilmiştir. Dolayısıyla PTT para sorgulaması yapmak için SMS sonuç alınan bir yöntem değildir.

PTT Kart Hesap Numarası Hangisidir?

PTT kart üzerinden birden çok rakamdan oluşan rakamlar vardır. Bunlardan biri, kart numarası iken diğeri hesap numarasıdır. Kart numarası, büyük harflerle kart son kullanma tarihi üzerindeki numaraları ifade eder. Hesap numaranız ise, daha küçük puntolarla 8 rakamlı, son kullanma tarihi altındaki kısımda yer alır.

ptt matik ile para sorgulama

PTT Para Sorgulama Kriterleri

Sizlere bu yazımızda ptt para sorgulama işleminin nasıl yapılabildiğini anlatmaya çalıştık. Ptt para sorgulama telefon numarası ile oluyor mu? Ptt para sorgulama işlemi nasıl yapılır? Ptt para sorgulama e devlet ile ne şekilde yapılabilir? Ptt arayarak para sorgulama mümkün mü gibi sorularla konuyu detaylandırdık. Yazımızın faydalı olduğunu umarak hepinize teşekkür ederiz.

Çeşitli konularda güncel bilgilerin bulunduğu kategori. Maaşlar, ücretler ve buna benzer konuları buradan paylaşıyoruz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu