İş Ve İşçiFaydalı BilgilerGüncel Konular

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı Şartları nelerdir?

PTT iş başvurusu nasıl yapılır? PTT personel alım şartları nelerdir? PTT ne zaman personel alacak?

PTT İş Başvurusu ve PTT personel alımıyla alakalı bu yazımızda PTT personel alımı ile ilgili bütün  detayları bulacaksınız.

Türkiye’nin en köklü kurumlarından birini ifade eden PTT, her geçen dönem büyüyen ve gelişen yapısıyla oldukça önemsenen bir kurum. Bu kurumda çalışmak isteyenler ise PTT iş başvurusu süreçleri ile alakalı detayları bilmek istiyor. Personele sunulan imkanlar ile gençlerin ilgisini çekmeyi başaran PTT’nin çeşitli kariyer fırsatlarından söz etmek mümkün. Hemen hemen her sene personel alımına giden PTT ile alakalı iş başvurusu süreci, işe alım şartları ve kadrolar konusundaki tüm detaylar yazımızda. Başlıyoruz…

PTT İş Başvurusu

Memur istihdamına yönelik yeni düzenlemeler ile hemen her kurum personel almadan önce kendi sınavını düzenliyor. Bu sınav yazılı veya sözlü olabilir. Birçok kurum ise hem yazılı hem de sözlü sınav yaparak personel seçimine gidiyor.

Bazı kurumlar uygulama sınavları yaparken bazıları ise sadece mülakat ile personel alımını sonuçlandırıyor. PTT de sınav yaparak personel alımını sonuçlandıran kurumlar arasında. Ayrıca kurum sınavlarına girebilmek için KPSS şartının arandığı pozisyonlar da var. Bu pozisyonlar daha çok KPSS A sınıfı tercihlerden oluşuyor. Gişe memurluğu gibi pozisyonlar için KPSS B puan şartı çoğu zaman talep ediliyor. Dolayısıyla PTT memuru olmak için KPSS sınavına girilmesi önemlidir.

kako b3UJVZwM8mnxDLTw 1 1
ptt iş başvurusu

PTT Memur Olma Şartları 

657 memurlar kanundaki şartlar PTT kurumuna girerken de geçerlidir. Bu şartları bir kez daha hatırlamak adına not edelim:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
 3. Erkeklerin askerliğini tamamlamış olması
 4. KPSS puanına sahip olmak
 5. Talep edilen mezuniyet şartlarına sahip olmak
 6. Suç işlememiş olmak
 7. Erkekler için 32, kadınlar içinse 27 yaşı aşmamış olmak –Güvenlik elemanları için-

PTT iş başvuru süreci öncesi açıklanan kadro ilanlarının her birinin farklı şartları da olabilir. Genel itibari ile şartlar yukarıdaki gibi olsa da değişen pozisyonlarda özel şartlar aranması mümkündür. Sonuç olarak ilan edilen kadrolarla alakalı talep edilen şartlara bakarak PTT iş başvurusu yapıp yamayacağınızı anlamanız mümkündür.

PTT Gişe Ve Büro Personeli iş Başvurusu Şartları 

PTT kurumunda en çok alım olan ve talep gören memurluklar arasında büro ve gişe memurluğu başta geliyor. Bu pozisyonlara başvuru yapabilmek için en son KPSS sınavının P3 puan türünden en az 70 puana sahip olmanız gerekiyor. Bu puana sahip olan herkesin gişe memuru adayı olmak hakkı vardır. Başvuru yapıldıktan sonra yazılı veya sözlü sınava çağrılan adayların aldıkları puana göre bir sıralama yapılıyor. Listeye göre atama yapılıyor.

ptt personel alimi nasil
ptt personel alımı nasıl

PTT Dağıtıcı Personeli Alım Şartları 

PTT kurumunda çalışmak isteyenlerin diğer tercih edebilecekleri pozisyon dağıtıcı olmak. Genel olarak erkekler tarafından tercih edilen dağıtıcılık için en az ön lisans mezunu olunması lazım. Ayrıca KPSS P3 puan türünden en az 60 puan şartı var. Bu şartlara ek olarak B ve A2 Sınıfı ehliyetlerden en az birine de sahip olunması gerekiyor. Aktif araç kullanma şartı da aranan özel şartlardan bir diğeridir. Erkeklerde aranan boy oranı en az 168 iken kadınlarda ise aranan boy şartı en az 160 olması gerekiyor.

PTT Personel Alım Sınavı

PTT iş başvurusu için açılan sınavdan başarılı olunması şarttır. Yazılı ve sözlü sınav uygulamasına yer veren PTT’de sözlü sınavlar daha çok genel kültürle alakalı sorular yöneltiliyor. Sözlü sınavda asıl değerlendirilen şey, kişinin temsil kabiliyeti, özgüveni, iletişimi, konuyu kavrama ve aktarma becerisi gibi muhakemesel yetenekleridir. Yazılı sınavda ise daha çok genel yetenek ve genel kültürle alakalı bilgileri değerlendiriliyor. Bu kapsamda PTT yazılı sınavındaki konular şöyledir:

 1. Türkçe paragraf ve anlatım bozuklukları
 2. Türkiye Coğrafyası
 3. Güncel ekonomik konular
 4. Temel yurttaşlık bilgileri
 5. Sayısal ve sözel mantık
 6. Ölçme becerileri

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kuruma iş başvurusu yapabilmek için PTT İK sayfasını takip etmenizi tavsiye ederiz. PTT ile alakalı kadro ilanları ve alınacak personelle ilgili tüm detaylara oradan erişme imkanınız söz konusudur. Ayrıca yine İK sayfası üzerinden genel bir başvuru yapma hakkınız da bulunuyor. Kurumun personel alımına çıkması halinde uygun olan pozisyona başvuru yapabilir, sınav ve mülakat aşamalarından sonra atanma hakkı kazanabilirsiniz.

PTT Çalışan Maaşları Ne Kadar?

2021 PTT Gişe Çalışanları Maaşları

PTT gişe çalışanları maaşları ortalama 4.100₺ – 4.800₺ arasında değişmektedir.

2021 PTT Büro Görevlisi Maaşları

PTT büro görevlisi maaşları ortalama 4.100₺ – 4.800₺ arasındadır.

2021 PTT Personel Maaşları

PTT personel maaşları mevki ve süre zarfına göre değişiklilik göstermekle beraber en düşük 3900₺ ile 4900₺ arasında değişiklilik göstermektedir.

Web sitemizdeki iş ve işçi kategorisine mutlaka göz atınız. Diğer kurumsal firmaların iş başvuru şartları da bu kategorimizde mevcuttur.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu