Faydalı Bilgiler

PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

PTT Engelli Kredisi detaylar burada

PTT engelli kredisi  almak için yalnızca PTT’ye değil, diğer bankalara da  başvuru yapılması mümkündür. 5 banka ile anlaşması  alan PTT engelli kredisi,  bundan dolayı sene yıl engelli raporu olan kişilere verilen bir kredi türüdür. Bu krediden  faydalanmak için engelli maaşı alınıyor olunması gerekir. Engelli maaşlarını PTT üzerinden alan vatandaşlara verilen bu kredi ile engelli  kişilerin iş kurabilmeleri  amaçlanır.

Kredi, sınırlı bir seviyede verilir ve her sene miktarı güncellenir. Şartları uygun olan engelli bireylerin bu krediden  faydalanması sağlanır. Şartlar  ile ilgili gerekli belgeler ve başvuru işlemleri, PTT tarafından  yetki verilmiş olan bankalar tarafından yapılmaktadır. Bilindiği üzere kredi başvurusu yaparken her bankanın şartları ve ya kredi verme kriterleri değişiklik gösterir.  Özellikle engelli kredisi için farklı belgelere ihtiyaç duyulur.  Herkes için verilen bir kredi olmadığı için her bankada vermez. Özellikle anlaşmalı olunan bankaların şartlarını sağlamak gerekir.

PTT Engelli Kredisinin Avantajları
PTT Engelli Kredisinin Avantajları

PTT Engelli Kredisinin Avantajları

 • Farklı bankaların işleme koymuş oldukları engelli kredilerine göre daha çok avantajı bulunan PTT engelli kredisi  önemli bir konudur. Diğer bankaların engelli  kredileriyle alakalı olarak üs sınır yaş 65 iken, PTT engelli kredisi için belirtilmiş olan üst yaş sınırı 85’tir.
 • PTT engelli kredi alabilmek için yalnızca engelli maaşı alınıyor olması  şartı vardır. Kredi, maaşın garanti olarak gösterimi ile verilebilir.
 • PTT ile anlaşması olan 5 banka bulunmaktadır. Bu bankaların dışında, diğer bankalar tarafından yapılan engelli kredisi başvuruları, bankaların kendi sunmuş olduğu koşullar göz önünde tutularak verilir. Ancak PTT engelli kredisi,  yalnızca PTT tarafından belirlenen şartlar  dikkate alınarak verilir.
 • Kredi için ödenen para sabittir.
 • Kredi için ödeme planı, kişinin isteği doğrultusunda değişiklik gösterir.
 • Engelli kredisine ait üst limit 70.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bu kredi türü için en çok 36 ay vade yapılır. Bu Ödeme planında engelli bireyin bu krediyi ne için kullanmak istediği gibi soruların cevapları aranır.
 • 000 TL üzerinde olan kredi taleplerinde ihtiyaç kredisi seçenekleri değerlendirilir. Bu durumda alınacak kredinin koşulları tamamen değişir.

PTT Engelli Kredisi İçin İstenen Evraklar

PTT engelli kredisi için istenen belgeler aşağıdaki şekildedir;

 • Başvuru yapan kişinin, başvuru  esnasında T.C. kimlik belgesi göstermesi   Yoksa ehliyet fotokopisi de geçerli olur.
 • Engelli sağlık kurulu raporu güncel bir şekilde kişinin yanında mutlaka olmalıdır.
 • Engelli maaşı alındığı ile alakalı engelli kimlik belgesi, başvuru yapanın yanında bulundurulmalıdır.
 • Engelli kredisi başvurusu için yazılmış olan dilekçenin yetkiliye teslim edilmesi gerekir.
 • Kişi, engelli maaşının yattığı hesabın kartını ve bilgilerini yanında hazır etmelidir. Hesap bilgileri arasında, alınan miktar da önemli bir konudur. Buna göre alınacak  kredinin miktarı ve ödeme şekli belirlenecektir.
 • Kira geliri olan engelli vatandaşlarda kira kontratı ve bina tapusu gibi belgeler gereklidir.
 • Engelli kredisinin teminatı olması maksadıyla gösterilecek gayrimenkul tapularının belgesi, kişinin yanında yer almalıdır.
 • Gayrimenkullere ait kullanım izni belgesi ya da imar belgesi gibi belgelerin, PTT’ye sunulması gerekmektedir.
 • Engelli kişinin teminatı, kefil olacak yakını ise, kefil de bu kişiyle beraber  kredi için bankaya gitmelidir. Kefil olacak kişiye ait gelir belgesi ve kimlik fotokopisi PTT’ye bizzat teslim edilebilir.

PTT engelli kredisine başvuru yapmak için ilk olarak istenen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Şart  koşulan evraklarla birlikte herhangi bir PTT şubesi kullanılarak başvuru işlemi yapılabilir. Gişeden başvuru işlemleri de yapabilirsiniz.

PTT şubelerinden  ya da PTT ile kredi anlaşması bulunan 5 bankadan bu  işlemi yapabilirsiniz. PTT engelli kredisi başvurusunun yapılmasının ardından, kişilerin değerlendirme için  bir süre beklemeleri gerekir bir süre beklemeleri gerekir.

Bu şekilde  sunulan belgelerin  incelendikten sonra bankanın karar vermesi sağlanır. İsteğe bağlı olarak bankaların mobil bankacılık  veya telefon bankacılığı  tercih edilerek PTT engelli kredisi hakkında bilgi alması sağlanır.

PTT Engelli Kredisi Sorgulama

PTT engelli kredisine başvuru  yaptıktan sonra sonuç öğrenme işlemi PTT resmi sitesi üzerinden  girilerek yapılabilir. Sorgulama işlemi için kişilerin daha önce PTT e-bankacılık işlemlerini  tercih etmiş olması gerekir. https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkinden YouTube kanalımıza ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. PTT engelli kredisi ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu