Güncel Konular

Psikolog Maaşları Ne Kadar-Güncel Konu

Psikolog maaşları merak edilen konular arasında. Bizde sizlere psikolog maaşları ne kadar ve psikologlar ne iş yapar anlatmaya çalıştık.

Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

Psikolog maaşları ne kadar sorusu bu bölümü tercih eden veya edecek kişilerin merak ettiği konular arasında gelmektedir. Bizde sizler için bu konuyu araştırdık ve araştırdığımız bu konuyu ayrıntıları ile sizlere sunuyoruz. Hazırsak başlayalım.

Psikolog maaşlarında özel sektör ile kamu sektörü arasında ciddi farklar olduğunu düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Devlet kurumunda çalışan bir psikolog ile özel bir kurumda çalışan psikolog maaşları arasında ki farktan ziyada özel kurumların kendi arasında ki ciddi maaş farklılıklarından bahsetmek daha olası.

Çünkü Devlet kurumlarında çalışan bir psikolog ortalama 7.000 ile 12.000 TL arasında maaş alırken bu rakam tecrübesiz ve iş hayatına yeni atılmış bir psikoloğun özelde ki maaşı 6.000 – 7.500 TL bandına kadar düşmektedir. Ayrıca tecrübeli bir psikoloğun maaşı özelde 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Psikolog Nedir ? Kimlere Psikolog Denir ?

Psikolog kelime anlamıyla ruh bilimci demek olup kelime kökeni olarak Fransızcadır.  Bireylerin yada bir grubun tercihini ve yönelimlerini anlamlandırmaya ve çözümlemeye çalışır.

Özellikle de bireyin ruhsal olarak yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya odaklanan bir bilim dalıdır psikoloji. Bu çözümleme ve tedavi gerek özel sektör aracılığıyla gerekse de devlet kadrolarında çalışan psikologlar sayesinde yapılmaktadır.

Psikologların Çalışma İmkanları Ve Çalışma Alanları Nelerdir ?

Psikologlar hem özel sektörde hem de kamu sektöründe geniş çalışma alanlarına sahiptir. Özellikle özel sektörde çalışma imkanları epey fazla olan psikologlar Fabrikalarda, Özel muayenehanelerde,  şirketlerde, iş merkezlerinde, özel okullarda ve özel üniversitelerde çalışma imkanı bulabilmektedir.

Kamu kurumunda çalışan psikologlar ise devlet hastanelerinde, polikliniklerde ,adli tıp servislerinde ve cezaevlerinde olmak üzere bir çok alanda görevlendirilmektedir. Psikologlar bu geniş yelpazede iş imkanı bulabilmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse psikologların çalışma alanları kısaca şöyle:

Tabi bu geniş yelpaze de özel sektörün daha kazançlı olduğunu söyleyebiliriz.

Psikolog maaslari 2
Psikolog maaşları

Psikologların Çalışma Koşulları ve Saatleri

Psikologların çalışma şartları ve mesai saatlerini belirleyen en önemli faktörün özel sektörde mi yoksa kamu sektöründe mi çalıştığıdır. İster kamu sektöründe çalışsın ise özel sektörde her durumda kendilerine ait nezih bir çalışma ortamı olduğu bilinmektedir. Tabi dilerse de kendilerine ait bir ofiste de çalışma yapabilmektedirler.

Kamu kurumunda çalışan psikologlar sabah 09:00 ile 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu saatler özel sektörde farklılık gösterebilmektedir. Özel sektörde bu saatler genellikle sabah 09:00 ile 18:00 arasında olmaktadır.

Eğer kendinize ait bir ofisiniz varsa bu durumda randevu hizmetiyle iş göreceğiniz için sadece randevunuzun olduğu saatlerde ofisinizde olmanız yeterli olacaktır.

Psikoloji Bölümünün Alt Dalları Nelerdir?

Psikoloji bölümünün bir çok alt dalı bulunmaktadır. Bu alt dallardan bazıları ise şöyledir:

 • Gelişim Psikolojisi,
 • Sosyal Psikoloji,
 • Kişilik Psikolojisi,
 • Din Psikolojisi,
 • Klinik Psikolojisi,
 • Endüstri Psikolojisi,
 • Rehberlik ve Danışmanlık Psikolojisi,
 • Adli Psikoloji,
 • Sağlık Psikolojisi,
 • Psikometrik Psikolojisi,
 • Eğitim ve Okul Psikolojisi,
 • Bilişsel Psikoloji,
 • Deneysel Psikoloji,
 • Spor Psikolojisi
 • Çevresel Psikoloji,

Nasıl Psikolog Olunur ?

Eğer psikolog olmak istiyorsanız 4 yıllık psikoloji bölümünü okumanız gerekiyor. Şuan bir çok devlet üniversitesinde ve özel üniversite de psikoloji bölümü mevcut. Tabi eğer kamu kurumlarından birinde çalışmayı düşünüyorsanız KPSS’ye girmeniz ve yeteli puanı almanız gerekmektedir.

Eğer özel sektör de çalışma gibi bir planınız varsa KPSS puanı gerekmese de nitelikli olmanız şart. Çünkü özel sektör kendini geliştirmiş ve nitelikli bir psikolog isteyecektir.

Kamuda psikolog maaslari
Kamuda psikolog maaşları

Psikolog Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Psikolog maaşları belirlenirken bir çok kriter göz önüne alınır. Bu kriterler ise özel sektörde ve kamu sektöründe farklılık göstermektedir.

Özel sektör psikolog maaşlarını belirlerken aşağıda ki maddeleri göz önüne almaktadır:

 • Mesleki yeterlilik
 • Tecrübe
 • Yabancı dil
 • Faaliyet alanı
 • Referanslar

Tabı bu durum sadece özel sektör için geçerli değil. Kamu sektöründe de maaşların farklılaşmasını sağlayan bir kaç madde söz konusudur. Bu maddelerden en önemlisi kıdemdir. ikincisi ise çalışılan bölgedir. Doğu da görev yapan bir psikolog doktor maaş olarak daha yüksek almaktadır.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları 

Özel sektörde psikolog maaşları 2022 yılında yeni mezun olmuş psikoloji öğrencilerin merak ettiği konulardan.. Tabi bu soruya cevap verebilmek için bazı kriterlerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Örneğin yeni mezun olmuş ve tecrübesiz bir psikolog ortalama 4.000 TL maaş almaktadır. Eğer tecrübeli ve işine hakim bir psikolog ise bu durumda maaşları 12.000 TL ye kadar çıkmaktadır.

Özel sektörde çalışan psikologlar bir çok dala ayrılmaktadır. Bu dallardan en önemlileri sağlık ve eğitim sektörüdür. Şimdi gelin Psikiyatrist maaşları özelde ne kadar beraber bakalım.

Eğitim kurumlarında Çalışan Psikolog Maaşları

Anaokulları: Okulun ve öğretmenin kalitesine göre maaşlar değişse de özel ana okullarında  görev yapan psikologlar ortalama 5.000 TL ile 8.000 TL arasında bir ücret almaktadır. Bu ücretler tam zamanlı için. Eğer yarı zamanlı çalışma düşünüyorsanız maaşlar 2.500 ile 4.000 TL arası değişmektedir.

Rehabilitasyon Merkezleri: Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologların maaşları yine tecrübe ve bulunulan coğrafyaya göre değişmektedir. Anadolu da veya doğuda görev yapan psikologlar 10.000 TL’ye kadar maaş alırken bu maaş batıda görev yapıp tecrübesiz psikologlarda 4.500’e kadar düşmektedir. Rehabilitasyon merkezleri, Aile bakanlığı psikolog maaşları ödemesine oranla daha azdır.

Özel Okullar Ve Özel Kolejler: Özel okullarda veya kolejlerde görev yapan psikologların maaşları ortalama 6500 ile 7000 TL bandında olduğu bilinmektedir. Yüksek lisans yapmış psikolog maaşları ise 10.000 TL’yi bulmaktadır.

Özel kurumlardaki psikolog maaşları
Özel kurumlardaki psikolog maaşları

Özel Hastanelerde Çalışan Psikolog Maaşları

Özel hastanede çalışan psikolog maaşları ise psikoloğun eğitim dalına göre değişmektedir. Normal bir psikolog 6.000-8.500 bandı bir maaş alırken klinik psikolog maaşları 10.000 ile 12.000 arasında değişmektedir.

Psikoterapi Veya Psikolojik Danışmanlık Merkezleri

Psikoterapi veya psikolojik danışmanlık merkezleri bu işin en profesyonel yapıldığı yerlerden. Çünkü bu merkezler sadece bu iş için dizayn edilmiş yapılardır. Burada daha profesyonel hizmet verilmektedir. Bu durumda da burada çalışmak için yetişmiş kadrolara ihtiyaç vardır. Bu yetişmiş kadrolara ortalama 8.000 ile 10.000 TL arasında ücret ödenmektedir.

Devlette Çalışan Psikolog Maaşları

Devlette çalışan psikolog maaşları kişilerin derece ve kıdemine göre değişmektedir. Bu ödemeye ayrıca asgari geçim indirimi, ek tazminat ödemeleri ve aile-çocuk yardımları gibi ek ödemelerde eklenmektedir.

Devlet kurumlarında çalışan psikologları 2 kademe de değerlendirmek gerekmektedir. Bunlar hastaneler ve öğretim kurumlarıdır. Sağlık bakanlığına bağlı bir devlet hastanesinde çalışan psikolog ortalama 6.00 ile 8.000 arası maaş almaktadır. Eğer kıdemi yüksek ise ek ödemelerle beraber bu ücret 12.000 TL’ ye kadar çıkmaktadır.

Sağlık bakanlığı psikolog maşları ödemelerinin özel sektöre göre düşük olduğu bilinmektedir. Devlet hastanesi psikolog maaşları bu yüzden zaman zaman eleştiriye maruz kalmaktadır.

Eğer bir öğretim kurumunda çalışıyorsanız alacağınız ortalama maaş 6.500 ile 8.000 TL arasıdır.

Adli psikolog maaşları ise 8.000 ile 10.000 arasında değişmektedir.

Bu yazımızda sizlere psikolog maaşlarını anlatmaya çalıştık. Sizlerde bizimle değerli görüşlerinizi yorum kısmında bizlere iletebilir dilerseniz de aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yazıyı yazan kişi kaynak belirtmeli, maaş bilgileri tamamen yanlış güncel üniveri bilgilerine göre çoğunluk asgari ücretle işe başlıyor, çok ciddi şekilde yanlış bilgi ve yönlendirme var

  1. 6 yıldır özel sektörde çalışan yüksek lisans mezunu bir psikolog olarak size katılıyorum. Astronomik rakamlar verilmiş. Yarı zamanlı çalıştığım kurum 800 TL ödüyor bana. Üstelik sigorta yok. Bir kaç yerde birden çalışmam lazım ki ancak ekmeğimi çıkarabileyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu