Eğitim Ve Sağlık YardımlarıBurs Haberleri

Özel Okullara Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Özel Okullara Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Özel Okullara Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Özel okullar, kaliteli eğitim standartlarında öğrenim görmek isteyenlerin tercih yapmayı düşündüğü okullardır. Pek çok öğrenci ve veli bu konuda araştırma yaparak en uygun şartlarda özel okul eğitim olanaklarını araştırdı. Özel okullara teşvik konusunda sunulan olanaklardan birisi de devletin sağlamış olduğu imkanlardır. Devlet özel okulların tercih edilmesini çoğaltmak ve kaliteli eğitimi desteklemek için teşvik politikaları başlattı. Peki 2023 özel okul devlet desteği nelerdir bunun cevabını yazımızın devamında verelim.

Devlet özel okullara öğrenci yerleştirilmesi konusunda belli bir miktar ücret destek vererek destek olmaktadır. Devletin sunduğu bu parasal destek öğrencinin öğrenim gördüğü düzeye göre değişebilmektedir. Bu destekler çocuğun öğrenim gördüğü okul düzeyine, öğrencinin başarı durumu ve ailenin gelir durumu kapsamında verilmektedir. Devletin kuruma göre özel okula teşvik destekleri şu şekildedir;

 • Okul öncesi eğitime 4165 TL
 • İlkokullar için 4165 TL
 • Ortaokular için 4850 TL
 • Liseler için 4850 TL kadar ücret ödenmektedir.

LGS VE YKS sınavına girecek öğrenciler öncelikli olarak sınavlarının açıklanmasını beklemek durumundadır. Buna göre kazanacağı okula göre gerekli desteği almak için kayıt ve başvuru işlemlerinde bu öğrenciler bulunabilir.

Devletin öğrencilerin özel okul şartlarından okumaları için gereken desteği öğrencinin öncelikle başarısına göre vermektedir. Bu anlamda öğrenci başarılı olduğu sürece devletin sunmuş olduğu bu olanaktan yararlanmaktadır. Bunun dışında ailenin sosyo-ekonomik durumu da devlet desteğini etkilemektedir. Ailenin gelir durumuna göre devletin sunmuş olduğu teşvik desteği de artabilir. Bu bakımdan özel okullara kayıt olmak için öncelikli olarak başarılı öğrenciler ve gelir durumu düşük aileler baz alınmaktadır. Sonrasında öğrencinin eğitim hayatında göstermiş olduğu başarı ve ailenin artan ya da azalan gelir durumuna göre teşvik ücretleri değişmektedir.

Yazımızın devamında gelir durumu ve okullara göre devletin sunmuş olduğu finansal olanakları sıraladık. Buna göre tabloları inceleyerek sizin için uygun olan listeyi görebilir ve ona göre başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru ve kayıt süreleri dahilinde gerekli yerlere başvurunuzu yapabilirsiniz.

2023 Yılı  Meslek Liseleri İçin Özel Okullara Teşvik Destek Fiyatları

Bu yıl ki eğitim- eğitim programına dahil olan organize sanayi bölgesi dışında kalan Özel Meslek ve Teknik Liseleri için devletin destek olacağı ücretler belirlenmiştir. Buna göre Organize Sanayi Bölgesi dışında yer alan Özel Meslek ve Teknik Liselerinde okuyan ya da okumak isteyen öğrenciler için 2023 yılı dahilinde sunulan devlet destekli ücretler şu şekildedir:

 • Denizcilik okulu: 10.060 TL
 • Gıda Teknolojisi Özel Okulları: 9.435 TL
 • Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü: 9.219 TL
 • Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı: 8.378 TL
 • Makine Teknolojisi Bölümü: 10.569 TL
 • Uçak Bakımı Bölümü: 9.219 TL
 • Tarım Teknolojileri Bölümü: 10.885 TL
 • Yenilebilir Enerji Teknolojileri Bölümü: 7.786,80 TL
 • Motorlu Araçlar Teknolojisi Bölüm: 11.228 TL

2023 Yılı Organize Sanayi Bölgesi Kapsamındaki Meslek Liseleri İçin Özel Okullara Teşvik Destekleri

Özel okullara teşvik programı dahilinde 2021 yılı Organize Sanayi Bölgesi Kapsamında yer alan bazı meslek liseleri için devlet desteği tutarları aşağıdaki gibidir:

 • Elektrik- Elektronik Teknolojisi Bölümü: 14.104 TL
 • Gıda Teknolojisi Bölümü: 12.278 TL
 • Bilişim Teknolojileri:8.800 TL
 • Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümü: 13.693 TL
 • Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bölümü: 11.982 TL
 • Yenilebilir Enerji Teknolojileri Bölümü: 14.744 TL
 • Tasarım Teknolojileri Bölümü: 9.297 TL
 • Plastik Teknolojisi Bölümü: 13.552 TL
 • Matbaa Teknolojisi: 11.982 TL
 • Kimya Teknolojisi: 13.472 TL

2022 Yılı Anaokulu Özel Okullara Teşvik Desteği

Özel okullara teşvik programı adı altında anaokulları için de devlet teşvik desteği yapmaktadır .Devlet desteğiyle çocuklarını özel anaokullarına göndermek isteyen kişiler için bazı şartlar gerekir. Öncelikle çocuğunuzun 48 ay ve 66 ay arasında olması gerekir. Çocuğunuzun aynı zamanda Türk vatandaşı olması gerekir. Anaokulları için devlet finansal yardımı yapmak için evin geçimini sağlayan kişilerin gelir durumlarına göre puan vermekte ve ona göre ödeme yapmaktadır. Gelir durumu yüksek olan kişiler için düşük puan, gelir durumu düşük olan kişiler için  az puan verilmektedir. Buna göre;

 • Aylık aldığınız gelir miktarı 1000 TL’den az ise 340 puan,
 • Aylık toplam geliriniz 1000 TL ile 1500 TL arasında yer alıyorsa 330 puan,
 • Aylık geliriniz 1500 TL ile 2500 TL arasındaysa 320 puan,
 • Aylık geliriniz 3500 TL ile 4500 TL arasında yer alıyorsa 280 puan,
 • Aylık geliriniz 4500 TL ile 6000 TL arasında yer alıyorsa 250 puan verilir. Bu şekilde gelir durumunuz yükseldikçe puanınız da düşecek ve ona göre devlet desteği verilecektir. Gitmek istediğiniz özel anaokuluna giderek gerekli kayıt ve başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Gelir durumuza göre devletin sunmuş olduğu imkanlardan böylece yararlanabilirsiniz.
Özel okullara teşviklerinin şartları
Özel okullara teşviklerinin şartları

Özel Okullara Teşvik Programının Amacı

Devlet destekli özel okullara teşvik programının amacı eğitim ve öğretimde fırsat eşitliği başta olmak üzere öncelikle başarılı öğrencilerin eğitim- öğretim hayatına katkı sunmaktır. Sonrasında devlet okullarındaki öğrenci sayısını azaltmak, eğitimde kaliteyi arttırmak ve toplumsal açıdan fayda sağlamak gibi pek çok amaçlar da devlet kapsamında özel okullara teşvik programlarının amaçlarındandır.

Özel okul tercihinde bulunmak isteyen normal başarılı öğrenciler dışında özel eğitim gerektiren kişiler de bu programdan yararlanmaktadır. Bu kişileri de sosyal hayata kazandırmak için devlet bu anlamda katkı sunmaktadır. Böylece eğitim- öğretim noktasında ülkenin her kesiminden kişilerin yeterli donanıma sahip olmaları amaçlanır. Bu kapsamda özel okulların sadece zenginlerin gidebileceği bir kurum olmaktan çıkararak her kesimden öğrencinin yararlanabileceği kurumlar haline getirmek de devletin bu alanda amaçladığı hedeflerden birisidir.

Özel Okullara Teşvik Programında Kapsamında Başvurular

Özel okullara teşvik programı kapsamında başvurular E- Okul üzerinden olmaktadır. Başvuru tarihlerinde özel okullara başvuru yapmak ve devlet desteğinden yararlanmak isteyen kişiler başvurularını buradan T.C kimlik numaralarıyla yapabilirler. Açılan başvuru sayfasında gerekli bilgiler doldurulur. Teşvik desteğinden hak kazanan kişiler kayıt süresi dahilinde kayıtlarını yaptırabilirler.

Özel okullara teşvik payından yararlanmak için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi gerekir.  Bu şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Öğrencinin teşvik programından yararlanabilmesi için belli bir başarı durumunun olması gerekir. Bazı okullar yapacakları deneme sınavlarıyla bazı okullarsa öğrencinin yıl sonu ağırlıklı not ortalamasına bakarak alım yapmaktadırlar. Başarı durumu uyan kişiler bu destekten yararlanabilir.
 • Öğrencinin önceki yıllarda sınıf tekrarı yapmaması gerekir. Başarılı olanlarında sonraki yıllarda başarısının düşmesi teşvik programından yararlanmasını engellemektedir.
 • Öğrenime ara vermemek gerekir. Öğrenime ara vermeden devam edenler içim teşvik programı uygulanmaktadır.

Özel Okullara Teşvik Programı Kontenjanı

Özel okullara teşvik programı her yıl belli kontenjan sayısında öğrenci almaktadır. Bu bakımdan belli sayıdaki öğrenciler bu programdan yararlanmaktadır. Öğrencinin başarı durumu teşvik programından öncelikli olarak yararlanmasında birinci etkendir. Okullarda en başarılı öğrenciler ve finansal açıdan desteğe ihtiyaç duyulan öğrenciler belirlenerek bu destek verilir.

Teşvik desteğine hak kazanan öğrenciler gidişata ve başarı durumuna göre bu programdan sonuna kadar yararlanabilmektedir. Öğrencinin derslerinden ciddi derecede düşüş gözlendiği takdirde duruma göre bu teşvik bütçesi kaldırılabilir. Teşvik programından her yıl yararlanmak isteyen öğrenciler çalışmalarında başarılı olduğu takdirde bu destekten faydalanmaktadır.

Belli kontenjanlar dahilinde özel okullara teşvik desteğine hak kazanan öğrenciler kayıt dönemlerinde kayıtlarını yaptırmaları gerekir. Kayıtlarını  zamanında yaptırmayan öğrenciler teşvik desteğinden yararlanma hakkını kaybetmek durumunda kalırlar.

Özel Okullara Teşvik İçin Gerekli Belgeler

Özel okullara teşvik için gerekli belgeler ve başvuru için gerekenler aşağıda listelenmiştir. Özel okula devlet desteği katkısıyla gitmek isteyenler başvuru için gerekli belgeleri tamamlamış olması ve gerekli şartları da taşıması gerekir. Özel devlet desteğiyle teşvik programı kapsamında gerekli belgeler ve gerekenler şunlardır:

 • Öğrenci bilgileri dışında öğrenciyle birlikte yaşayan anne, baba ve diğer vasilerin aylık gelir dokümanları, Gelir belgeleri hazırlanırken Gelir Beyan Taahhütnamesi adı altında bu dokümanlar hazırlanır. Buna göre;
 • Nafaka gelirleri,
 • Kira gelirleri,
 • Bilirkişi ücretleri,
 • Döner sermayeler,
 • Ek ders alınıyorsa ek ders ücretleri tüm bilgiler bu taahhütnamede yer alır.
 • Anne, baba ya da vasi olan kişilerim herhangi bir gelirleri yoksa resmi kurumlar dahilinde bu kişilerin çalışmadığına ve sigortalarının olmadığına dahil resmi evrakları,
 • Öğrenim görmekte olan diğer kardeşlerin öğrenim durumlarını gösteren belgeler,
 • Uluslar arası yarışmalarda derece kazanılmışsa dereceliklerini gösteren belgelerin hazırlanması ve başvuru için iletilmesi gerekir.

Saymış olduğumuz tüm belgelerin eksiksiz bir biçimde hazırlanması ve teslim edilmesi okula kayır ve kabul için şarttır. Belgelerde herhangi bir gerçeğe uymayan yanlış ve yalan durum varsa kişinin kaydı iptal edilir ve ayrıca gerekli yasal işlemlerde başlatılır.

Gerekli belgeler doğru ve eksiksiz şekilde tamamlanıp ilgili yerlere başvuru ve kayıt yapıldıktan sonra öğrenciye 15 tercih hakkı sunulur. Özel okula devlet teşvik programı dahilinde yer alan okullardan 15 adet kadar tercih yapma hakkı bulunmaktadır. Kayıta hak kazanan öğrencilerin belirlenen tarihlerde kayıt hakkı kazanmış olduğu okulla irtibata geçmesi ve başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir. Tüm şartları taşısa da kayıt ve başvuru süreleri geçtiği zaman öğrencinin bulunduğu dönemdeki yıl içinde özel okula başvurusu yapılmaz. Gelecek yıl için gerekli şartları taşıması ve başvuru için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuru yapması durumunda kayıt hakkı yeniden kazanabilir.

Özel Okullara Teşvik Programı Kapsamında Belediyelerin Katkısı

Özel okullara teşvik programı dahilinde belediyelerin katkısı olup olmadığı merak edilenler arasında. Belediyeler de okul öncesi eğitim, ilköğretim, lise ve üniversite düzeyinde olan öğrenciler için eğitim desteği sunmaktadır. Eğitim-öğretim kapsamında başarılı olan öğrenciler için belediyeler burs vererek öğrencilerin eğitim hayatına katkı sunmaktadırlar. Belediyelerin burs imkanından yararlanmak için ailenin gelir düzeyinin oldukça düşük olması gerekir. Gelir bakımında en düşük ailelerin çocuklarına başarıları ölçüsünde burs imkanı sağlanmaktadır.

Belediyelerin sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilmek için gerekli şartları taşıyor olmak gerekir. Belediyelerin burs vermek için baz aldığı genel etken ailenin gelir durumudur. Bu anlamda gelir durumu kötü olan ailelerin çocukları için belediyeleri burs hakkını öncelikli olarak tanımaktadır.

Belediyeler dışında pek çok kurum ve kuruluş, vakıflar ve gelir durumu iyi olan kişiler burs vermektedir. Bu bursları da araştırabilir ve özel okullara teşvik programı dahilinde yardım alabilirsiniz. İlgili yerlerden size uygun olan bursu alarak eğitim ve öğretim hayatınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Özel Okul Teşviki Kaldırıldı mı?

MEB tarafından yapılan açıklama ile bu sene başvurular kapatılmış durumda. Organize sanayi bölümleri dışındaki başvuruları kabul edilmemektedir.

Özel Okul Teşviki Neden Çıkmaz?

Başvuru yapan öğrenci yeterli puanı alamadıysa özel okul teşviki çıkmayabilir. Başvuru yapan ailenin aylık geliri de yüksekse bu nedenle de özel okul teşviki çıkmayabilir.

Özel Okul Teşvik Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Başvurusu olumlu sonuçlanan öğrencileri teşvik ödemeleri üç taksit şeklinde yapılır. İlk iki taksit teşvik ödemesinin %35’ini, son taksit ise %30’unu kapsar. Kasım, Şubat ve Haziran ayları içerisinde ödemeler gerçekleştirilir.

Diğer burs haberleri için lütfen web sitemizdeki Burslar kategorisine bakınız. https://www.sosyalyardimlar.com/burs-haberleri/

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu