Diğer Yardımlar

Öksüz Yetim Maaşı Nedir ?

Öksüz yetim maaşı başvurusu nasıl yapılır, ne kadar ? gibi sorular sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. Devletin yetimlere verdiği haklar nelerdir ? Babası ölen çocuğa devlet yardımı ne kadar ? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde.

Öksüz maaşı ve yetim maaşı 2023 en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Öksüz ve yetim yardımı babası yada annesi vefat eden çocuklara verilen yardımdır. Özellikli de babası ölen çocuğa devlet yardımı konusunda epey bir yardım yapılmaktadır. Tabi sadece Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları değil, çocuklara  öksüz yetim aylığı konusunda bir çok yardım kuruluşu seferber olmaktadır. Yetim öğrencilere devlet yardımı “öksüz yetimlere eğitim yardımı” başlığı altında bir çok dalda yardım ulaştırmaktadır. Tabi bu yardımlar yapılırken engelli çocukların öksüz yetim yardım parası unutulmuyor. Engelli maaşlarının yanında öksüz yetim yardımlarından da faydalanmaktadırlar. Bu küçük girişten sonra ayrıntılara beraber bakalım.

Öksüz Yetim Maaşı Başvurusu

Öksüz yetim maaşı almak isteyen ailelere bir çok yardım kuruluşunun kapılarını açtığını belirtmiştik. Biz bu yazımızda SYDV öksüz yetim maaşından bahsedeceğiz. Öksüz ve yetim maaşı nasıl alınır inceleyelim.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Nedir ?

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları annesi yada babası vefat eden 18 yaş altı çocuklara belli şartları taşıması halinde öksüz yetim maaşı bağlamaktadır. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığının finanse ettiği babası ölen çocuğa devlet yardımı 2023 SYDV’lerce vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Öksüz Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

öksüz yetim maaşı
Öksüz Yetim Maaşı

SYDV öksüz yetim yardımı başvurusu için öncelikle kendi ikamet ettiğiniz il yada ilçede ki vakfa başvuru şartı koşmaktadır. Yani Sancaktepe ilçesinde oturuyorsanız Sancaktepe de ki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmalısınız.

Aksi takdirde başvurunuz alınmadan ret edilecektir. Babası yada annesi vefat etmiş çocuğun velisi(anne vefat etmişse babası, baba vefat etmişse annesi eğer ikisi de vefat etmişse yasal vasisi tarafından resmi vasilik belgesi veya adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde beraber yaşadıklarına dair belge ile birlikte başvurmak kaydıyla çocuğun kimliğini de alarak başvuru yapması yeterli.

Öksüz yetim maaşı başvuru dilekçesi eğer gerekirse size vakıfta verilecektir. Eğer daha önceden vakıfta bir yardım dosyanız varsa sizden bu yardım dilekçesi istenmeyecek, kimliğinizle başvurmanız yeterli olacaktır.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

SYDV öksüz yetim yardımı başvurusu sırasında sizden aşağıdaki şartları arayacaktır:

Öksüz yetim yardımı alacak kişinin

 • 18 yaşını doldurmamış olması gerekir
 • Babası, annesi yada her ikisinin de vefat etmiş olması
 • Kuruluşlarda koruma altında bulunmuyor olması
 • Bekar olması
 • Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal Ekonomik Destek Yardımından(SED) faydalanmıyor olması gerekir
 • Diğer kurumlar tarafından verilen öksüz yetim yardımlarından faydalanmıyor olması gerekir
 • Babası askerde olup asker çocuğu yardımından faydalanmıyor olması gerekir
 • Eğer çocuk engelliyse ailesi onun adına bakıcı maaşı almıyor olması gerekir
 • 2022 sayılı kanun kapsamında maaş almıyor olması gerekir(engelli maaşı)
 • Muhtaç durumda olduğunun SYDV tarafından tespit edilmiş olması gerekir

Eğer hem anne hem de baba vefat etmişse vasisi ya öksüz yada yetim aylığından birine başvuru yapabilir. İki yardımı beraber alamaz. Ayrıca öksüz maaşı alacak çocuğun okula gitme şartı da bulunmamaktadır. Ama çocuk okula gidiyorsa hem öksüz yetim maaşını hem de eğitim yardımını(ŞNT) alabilir.

Yukarıda saydığımız şartlar öksüz yetim maaşı almak isteyen çocukta aranan şartlardı. Şimdi de öksüz yetim maaşı alacak kişinin yani ebeveyn de aranan şartlara bakalım

 2023 Öksüz Yetim Yardımı Almak İçin Hak Sahibinde Aranan Şartlar Nelerdir ?

ksüz yetim maaşı 2019 3
Öksüz Yetim Maaşı

Yetim aylığını alacak kişi de şu şartlar aranmaktadır:

Öksüz yetim maaşını aldığı çocukla aynı hanede ikamet ediyor olmalı

Yaşadıkları evde kimsenin sosyal güvencesinin bulunmaması

Muhtaç durumda olduğu SYDV tarafından onaylanması

Herhangi bir engellinin bakıcı maaşını almıyor olması gerekmektedir

Bu şartları taşıyan kişi yetim ve öksüzlere verilen yardımlardan faydalanabilir.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir ?

 • Hanenin muhtaç durumdan çıktığının tespit edilmesi
 • Hanede SGK tespit edilmesi
 • Çocuğun devlet koruması altına alındığının tespit edilmesi
 • Başka kurum yada kuruluşlardan öksüz yetim yardımı aldığı tespit edilmesi
 • İkamet adreslerinin vakıf yardım sınırları dışına çıkması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Hak sahibinin vefat etmesi
 • Çocuğun 18 yaşını doldurması
 • Çocuğun evlenmesi
 • Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımından faydalandığı tespit edilmesi
 • Bu maaşı alan kişinin bakıcı maaşı aldığı tespiti
 • Çocuğun 2023 engelli maaşı aldığı tespit edilmesi
 • Çocukla vasisinin aynı evde oturmadığı tespit edilmesi

durumunda öksüz yetim yardımı kesilmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Ne Kadar ?

ksüz yetim maaşı 2019 1
Öksüz Yetim maaşı ne kadar ?

Öksüz yetim maaşı ne kadar 2023 için merak edilen sorunların başında geliyor. Yapılan son değişiklikle çocuk başına aylık  300 TL’den 600’TL ye çıkarmıştır. İki ayda bir 600 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır. Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 1200 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 4800 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur.

Öksüz yetim yardımı ne kadar baktıktan sonra şimdi de sorgulama işlemi nasıl yapılır ona bakalım.

Öksüz Yetim Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Öksüz yetim maaşı sorgulama 2023 de oldukça rahat. e devlet aracılığıyla bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Yetim Ve Öksüzlere Yardım Eden Kuruluşlar Nelerdir ?

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları dışında yetimlere yardım eden vakıflar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle

Darüşşafaka, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ,Yetimhaneler, Çocuk Esirgeme Kurumu

Yetimlere yardım eden vakıflar ülkemizde gittikçe artış göstermektedir. Bu vakıflar yetim öğrencilere devlet yardımı dışında yapılan yardımlardır. Devletin yetimlere verdiği haklar epey fazladır.

Son olarak akla takılabilecek bir kaç soruyu cevaplayalım

1-Öksüz ve Yetim Yardımından yararlanan bir kişi Muhtaç Asker Çocuğu Yardımından da yararlanabilir mi?

Hayır. Maalesef yararlanamaz.

2-Bir kardeş adına Engelli Yardımı alıyorum. Diğer kardeş adına Öksüz ve Yetim Yardımından faydalanabilir miyim?

Evet, Öksüz ve Yetim Yardımı kapsamında fayda sahibi adına 2023 yardımı alınmıyorsa, diğer kişi adına Öksüz ve Yetim Yardımı alınabilir.

3-Öksüz ve Yetim Yardım Programından faydalanmak için hane içinde faydalanıcı (çocuk) sayısında bir sınırlama var mıdır?

Hayır, aynı anda birden fazla kardeş, gerekli şartları taşıması halinde öksüz ve yetim yardım programından faydalanabilir.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Eşim vefat etti 2 üniversite öğrencim 1 ilkokul öğrencim var dul ve yetim aylığı bağlandı fakat bununla 1 ay nasıl geçirilir verilen miktar zaten az çocukların 3 de öğrenciyse daha zor .bunun dışında bi hakkımız varmı acaba

 2. Abimin oğlu için başvuruda bulunuyorum abim vefat eti annesi evlendi baba annesinde yeğenim baba annesi tek bobrekli evde çalışan yok lütfen yardimlarinizi bekliyoruz

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 3. kardeşimin hem annesi hemde babası yok ama onlardan kalan maaşi alıyor bağkur emekli yetim ve öksüz aylığı alabilir mi

 4. Typ li olarak işkur üzerinden 9 aylık bir işe girdiğimden dolayı kızımın oğlunu ben bakmaktayım aldığım yardımı kestiler acaba tekrar bağlanırmı. İncelemede dediler bu ay yardımını yatırmadılar nasıl bir tol izlemem lazım yardımxı olursanız size minnettarım

  1. Merhaba Salih bey. Öncelikle yardımınızın kesilmesinden dolayı üzüntü duyduğumu söylemem gerekir. Vakıftaki bazı yardımlar doğrudan Ssk kaydından etkilenerek iptal olabilmektedir. SSK kaydınız sona erdikten sonra yani işten ayrıldıktan sonra Sosyal yardımlaşma vakfına giderek ssk’nızın bittiğini beyan ederseniz yardımlarınız tekrar bağlanacaktır. Fakat son yatan sigorta priminizin üzerinden en az 2 ay geçmesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Çünkü ssk kaydınız ancak 2 ay sonra sistemlerden silinmektedir. İyi günler dilerim.

 5. Öksüz yetim maaşı başvurusu işlemlerini tamamladım. İnşallah yeğenlerime de bağlanır.

 6. Öksüz yetim maaşı sorgulama işlemlerinde sürekli hata alıyoruz yardımcı olabilir misiniz

  1. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

 7. Öksüz maaşı yetim maaşı o kadar önemli ki o aileler için. Öksüz yetim maaşı alamayan aileler biliyorum. Çok mağdurlar.

 8. Öksüz yetime sahip çıkmak sadece devletin değil bizim de görevimiz bence… Öksüz yetim maaşı almak geçinmeye yetmez ki

 9. Teşekkür ederiz aslı hanım.Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına konuya ilişkin bir dilekçe verebilirsiniz. Ayrıca Aile ve sosyal politikalar bakanlığı sosyal ekonomik destek yardımında bulanabilir.

 10. Öncelikle bu verdiginiz bilgilerden dolayı Allah razı olsun. Sorum olacaktı size. Cevaplarsaniz sevinirim. Eşimi geçen yıl kaybettim. 2 çocuğum var. Vakfın verdiği öksüz yetim aylığı bana yetmiyor. 800 lira kira veriyorum. Ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu