Burs Haberleri

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği hakkında tüm detaylar burada. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Aklınıza takılan souları yorum kısmına yazabilirsiniz.

2023 yılı için geçerli olan öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği daha çok öğrencilerin eğitim masraflarının kolayca karşılanması için geçerli bir hizmettir. Kaymakamlık bursu tamamen karşılıksız olarak öğrencilere verildiğinden dolayı geri ödenmesi gereken bir durum söz konusu değildir. Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği ile maddi durumu yeterli olmayan kişilere bir hayli destek olunur.

Kaymakamlık bursu genel olarak maddi durumu çok iyi olmayan öğrenciler için geçerli sayılır. Böyle bir durumun tespit edilmesi için ilk etapta gelir testi uygulanır. Ailenin birden fazla çocuğu varsa dahi bu burs yalnızca tek bir çocuk için geçerli olur. Kaymakamlık bursundan bir öğrenci yalnızca iki kez yararlanabilir. Her yeni yıl için yönetmeliğe eklenen ve çıkartılan maddeler ile kaymakamlık bursundan yararlanma şartları farklılık gösterebilir.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Kimler İçin Geçerlidir
Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Kimler İçin Geçerlidir

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Kimler İçin Geçerlidir?

Kaymakamlık bursu alabilecek kişiler, aktif bir şekilde eğitim öğretim hayatını sürdüren öğrencilerdir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için bir takım yardımlar söz konusudur. Tüm bunların yanı sıra üniversite öğrencileri için geçerli olan yardımlarda vardır.

Başvuru talebinde bulunan kişilerin bir takım kriterleri taşıması gerekir. Bunlar ise şu şekildedir;

 • Öğrenciler için kırtasiye yardımların yanı sıra ekstra yardımlarda verilir.
 • Kaymakamlık bursundan yararlanmak isteyen kişilerin ailelerinin maddi durumunun yetersiz olması gerekir.
 • Aile içerisinde kişi başına düşen gelir durumunun asgari ücretin üçte birinden az olması en öncelikli şartlardan birisidir.
 • 18 yaşından büyük olan öğrencilerin, fakirlik belgesi alarak bu yardıma başvuruda bulunması oldukça mümkündür.
 • Maddi durumun düzelmesi sonucunda burs yardımı kesilebilir.
 • 6 ay arayla gerekli tüm incelemeler yapılarak maddi durumun ne kadar olduğu belirlenir.

Kaymakamlık Bursu Başvurusunda Bulunabilmek İçin Koşullar Nelerdir?

Kaymakamlık bursu başvuru koşulları arasında öncelikli olarak öğrencilik hayatını sürdürmek yer alır. Eğer ki sınıf tekrarı gibi bir durum olursa bu burs kesilir. Kaymakamlık bursu almak isteyen kişinin ailesinin maddi durumunun az olması gerekir. Kişi başına denk gelen gelir seviyesi asgari ücretin üzerinde olan kişilere yardım yapılması uygun değildir. Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin e-Devlet üzerinden ön başvuru talebinde bulunması gerekir. Aynı zamanda kaymakamlık binasında hizmet veren SYDV’lere gidip başvuru yapılması da mümkündür.

Başvuru talebi sonrasında hem hane incelemesi hem de maddi durum incelemesi yapılır. Tüm bu yapılan inceleme sonucunda başvuru sahibinin bu yardımdan yararlanıp yararlanmayacağı belli olur. Başvuruda bulunan ailenin maddi durumu düzelirse o zaman bursun kesilmesi mümkündür.

Kaymakamlık Öğrenci Bursu Ne Kadardır?

Kaymakamlık öğrenci bursu miktarı 2023 yılında ilkokul ve ortaokul öğrencileri için 863 TL olarak ödenir. Lise ve üniversite öğrencileri için bu miktar biraz daha fazladır. Tüm bu yapılan yardım karşılıksız olarak verilir. Kaymakamlık öğrenci bursu her yıl değişir. Bu durum sonucunda başvurur yaptığınız kaymakamlıktan burs miktarını öğrenmeniz mümkündür.

Kaymakamlık Burs Başvurusu İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulur?

Kaymakamlık burs başvurusu için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Burs başvurusu yapacak öğrencinin kimlik belgesi ile başvuru talebinde bulunması gerekir.
 • Kaymakamlık, başvuru için öğrenciden iki adet vesikalık fotoğraf ister.
 • Muhtarlıktan ikametgah belgesinin alınması gerekir.
 • Muhtarlıktan fakirlik belgesi alınmalıdır.
 • Burs için kaymakamlıktan alınan başvurur formunun doldurulması gerekir.

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

Kaymakamlık bursu başvuru talebinde bulunmak için kaymakamlıklar da yer alan sosyal yardımlaşma vakıflarına müracaat etmek gerekir. Yapılan bu müracaatta başvuruda bulunan kişinin maddi durumu dikkate alınır. Öğrenci eğer ki 18 yaşından büyükse o zaman tek başına başvuru yapabilir. 18 yaşından küçük olan bireylerin başvuruları aileleri tarafından gerçekleştirilir. Başvuru sonrasında hem belge hem de sistem üzerinden gerekli tüm incelemeler yapılır. Başvuru yapılan adreste de bir takım incelemelerde bulunulur. Bu incelemeler sonucunda öğrenci yardım için uygun mu yoksa değil mi ona bakılır.

E- Devlet Üzerinden Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık burs başvurusunun e-Devlet üzerinden yapılması oldukça mümkündür. Fakat e-devlet üzerinden başvuru yapıldığı zaman bu başvuru ön başvurur olarak geçer. E- Devlet Üzerinden başvuru yaptıktan sonra bağlı olduğunuz kaymakamlığa giderek oradan da başvurur yapılması gerekir.

Öncelikli olarak e- devlet sitesine giriş yapılması gerekir. Giriş yapılması gereken adres turkiye.gov.tr bu şekildedir. Bu adrese giriş yaptıktan sonra hem kimlik numarası hem de e- Devlet şifresi ile sisteme erişim sağlanır.

E- devlet sitesine giriş yaptıktan sonra “ Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazan yere tıklamak gerekir. Bu bölüme ulaşabilmek için arama yerine “Sosyal Yardım” yazılması yeterli olur.

Kaymakamlık Burs Nasıl Sorgulanır?

Kaymakamlık burs sorgulaması için e-devlet sitesine giriş yaparak arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazılması yeterli olur. Bu kısma tıkladıktan sonra sosyal yardım ile ilgili tüm detaylara erişmek mümkün.

Kaymakamlık Burs Başvuru Tarihi Ne Zaman Sondur?

Kaymakamlık bursu son başvurur tarihi ile ilgili tam olarak net bir bilgi yer almaz. Burs, genel olarak eğitim amaçlı olduğundan dolayı eğitim dönemi başladığı andan itibaren başvuruların kabul edilmesi mümkündür. Tatil döneminde burs için başvuru talebinde bulunsanız bile ödemeler eğitim dönemi içerisinde gerçekleşir.

Kaymakamlık Bursu KYK İçin Engel Midir?

Kaymakamlık bursunun KYK için engel olup olmadığına ilgili herhangi bir net bilgi yer almaz. Fakat burs veren kurumların, başka yerden burs alınmaması gibi bir kriteri olabilir. Bu yüzden kaymakamlık bursu alan kişilerin KYK bursu alama gibi durumları söz konusu olabilir. KYK bursu alan kişilerin de kaymakamlıktan burs alamama durumu olabilir. Böyle bir konu hakkında sosyal yardımlaşma biriminde görev yapan yetkililerden bilgi alınması daha doğru olur.

Kaymakamlık Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanmış Olur?

Kaymakamlık burs sonucu ile ilgili size SMS veya telefon üzerinden bilgi aktarımı sağlanır. Bu yüzden kaymakamlık tarafından gelen aramaların ve SMS’lerin takip edilmesi önemlidir. Tüm bunların yanı sıra burs açıklaması için e-Devlet üzerinden sorgulama yapılması da mümkündür.

Burs almaya hak kazanan kişilerin sınıfta kalmaması ve başarı ortalamasının iyi olması gerekir. Maddi durum konusunda değişiklik yaşayan kişilerin bu konu hakkında bilgi vermesi de önemlidir. Bu durum sonucunda gelir durumunda iyileşme söz konusu olduğunda burs verilme işlemi sona erer.

Öğrencilere Burs İmkânı Tanıyan Başka Kurumlar Mevcut mu?

Burs almak isteyen öğrenciler için burs imkanı tanıyan kurumlar vardır. Üniversite öğrencileri için burs veren kurumlar kredi ve yurtlar kurumudur. Kredi ve yurtlar kurumu da kaymakamlık kurumunda olduğu gibi maddi durumu düşük olan kişilere burs verir. Maddi durumu iyi olan kişilerin ise kurumdan kredi alması mümkündür.

Belediyeler ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine burs imkanı tanır. Bunun için bağlı olduğunuz belediyeye başvuru talebinde bulunmanız yeterli olur.

Hem dernek hem de vakıflar da burs veren kuruluşlar arasında yer alır. Dernek ve vakıflara internetten ya da giderek başvuru yapmak mümkündür. Bakanlıklarında farklı burs programları mevcuttur.

Burs başvurusu için dikkat edilen en öncelikli detay maddi durumdur. Maddi durumu kötü olan öğrenciler için burs geçerlidir. Bazı bursların ise başarı odaklı olduğu bilinir. Başarı devam ettiği sürece, öğrencilere karşılıksız kaymakamlık burs desteği sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu